*

Αποστολέας Θέμα: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο  (Αναγνώστηκε 19049 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 23, 2009, 11:27:30 πμ »
Εσύ τι εννοείς με το να διδαχτεί το σεξ στο σχολείο; Να λέμε στα παιδιά ένα παραμύθι;

Τα παιδιά θα πρέπει να είναι σαν τη μέλισσα που πηγαίνει στα άνθη και όχι σαν τη μύγα που πάει στις ακαθαρσίες. Το να κάνουν σεξ τα παιδιά από τα 13 και να διδάσκετε στο σχολείο με τις ευλογίες του υπουργείου, είναι σαν τη μύγα.


εννοω,  ο,τι εχουν ηδη πει και οι αλλοι συναδελφοι μεχρι τωρα.

και αν ενταχθει  τα παιδια που τωρα ειναι μικρα στα 13 τους χρονια ισως κατι ελαχιστο γνωριζουν απ'οτι τα σημερινα 13χρονα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:59:52 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 23, 2009, 12:38:13 μμ »
Τα παιδιά αρχίζουν το σέξ στα 13! Τα μισά, χωρίς προφύλαξη!!! Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 23, 2009, 12:42:52 μμ »
Στα πλαίσια της αγωγής υγείας στα νηπιαγωγεία το πιάνουμε το θέμα διακριτικά και με πολύ σεβασμό. Η επικέντρωση γίνεται στην προστασία και τη φροντίδα του σώματός μας, στην αγάπη και το δεσμό της οικογένειας, σε γενικές περιγραφές για το πώς "μπαίνουν τα μωρά σην κοιλιά" (σε αυτές τις ηλικίες τα αδελφάκια είναι συνήθως μέσα στο πρόγραμμα), αλλά κυρίως στο ότι το κορμί μας είναι δικό μας και κανένας δεν έχει δικαίωμα να το αγγίζει αν εμείς δεν το θέλουμε. Δυστυχώς η σεξουαλική κακοποίηση των μικρών παιδιών δεν βρίσκεται μόνο στις αμερικάνικες ταινίες, αλλά είναι αρκετά συχνό φαινόμενο. Μέσα σε όλα λοιπόν η σεξουαλική αγωγή μαθαίνει στα παιδιά να αγαπούν και να σέβονται το κορμάκι τους, να σέβονται τους άλλους και να μη μεγαλώνουν με ταμπού που αργότερα θα τους στοιχίσουν ως έλλειψη πληροφόρησης.

Συμφωνώ μαζί σου... αυτός είναι ο πρωταρχικός σκοπός .. να υπάρχει ενημέρωση προκειμένου να  αποφευχθούν στο μέλλον δυσάρεστες, αρρωστημένες  καταστάσεις, οι οποίες σηματοδοτούν τη ζωή πολλών παιδιών!!!
Το σώμα μας είναι το όχημα της ψυχής μας!


 Αν αντί για  "σεξουαλική αγωγή" χρησιμοποιούσαμε τον όρο "αγωγή της υγείας " και για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ίσως να μην σκανδαλίζονταν ορισμένοι ανώριμοι άνθρωποι. Επιτέλους ας δούμε λίγο πιο πέρα από τον ίσκιο μας!!!

Η ενημέρωση και η πρόληψη δεν έβλαψε ποτέ κανέναν ...  


Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 23, 2009, 01:14:04 μμ »
ηδη απο την εκτη δημοτικου- αν θυμαμαι καλα στο εμεις κ ο κοσμος- μαθαινουν την ανατομια του ανθρωπινου σωματος. εχουμε δει στα εργα, αλλα εχουμε ακουσει κ στις ειδησεις για 12-14 κοριτσια που γεννησαν κ δεν ειχαν καταλαβει καν οτι ηταν εγκυες. μπορει να ειναι σπανια κ ακραια παραδειγματα αλλα δυστυχως συμβαινουν. οσο για τις ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες το ποσοστο δεν ειναι καθολου μικρο. αν διδασκοταν το μαθημα της σεξουαλικης διαπαιδαγωγησης με εντιμοτητα κ σοβαροτητα ισως να μειωνονταν τετοια περιστατικα. κ ισως να μειωνονταν περιστατικα ακομη χειροτερα οπως το να πηγαινουν στις τουαλετες του σχολειου, να κανουν ο,τι κανουν κ να τα τραβανε σε βιντεακια. τελειωσα το σχολειο το 2000. τοτε οταν ησουν γ λυκειου, αν ειχες κανει σεξ ησουν δακτυλοδεικτουμενη. τωρα αν μεχρι τη γ γυμνασιου εισαι παρθενα, ολοι σε κοιτανε λες κ εχεις κατι το περιεργο πανω σου. κ δεν ειναι τυχαιο οτι ολα τα περιεργα περιστατικα γινονται συνηθως σε χωρια οπου οι κοινωνιες ειναι πολυ κλειστες κ το θεμα αυτο ειναι ακομα ταμπου. τα παιδια πλεον μεσω της τηλεορασης μαθαινουν πολλα. δεν ειναι καλυτερο να τα ακουνε απο εναν ανθρωπο καταρτισμενο που εχει να τους πει κ δυο πραγματα παραπανω κ να τα συμβουλευσει? προχθες ηταν το ανιψακι μου σπιτι κ με ρωτησε τι ειναι παιδεραστης. εγω τι επρεπε να του απαντησω οταν οι γονεις του ειναι συντηρητικοι? απλα του ειπα οτι ειναι ενας ανθρωπος που του αρεσουν τα μικρα παιδια, οχι ομως με καλο τροπο. αν ημουν σε ενα σχολειο δεν θα απαντουσα πιστευω ετσι. να εξηγησουμε στα παιδια οτι το σεξ γινεται αναμεσα σε 2 ανθρωπους που αγαπαει ο ενας τον αλλον κ ερχεται να συμπληρωσει μια υγιη σχεση. οταν στα 13 σου αλλαζεις αγορι καθε βδομαδα κ κανεις σεξ με αυτα τοτε τι θα γινει? θα παει στα 20 κ θα εχει παει με 50?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:59:52 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 23, 2009, 01:31:10 μμ »
να μην εστιασουμε ομως  μονο στην σεξουαλικη πραξη που ειναι η απόληξη μιας καταστασης. η πορεια στο να φτασεις εως εκει εχει ενδιαφερον και αξία. μια οπως ειπε και η ΝΕΜΑ "αγωγη υγειας" μονο που αυτο ειναι πιο ευρυ θεμα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 23, 2009, 01:46:07 μμ »
      Αρίσταρχε θέλω να σε ρωτήσω κάτι:

     Αντιμετωπίζεις το όλο θέμα με μια εκφυλιστική διάθεση. Ας δεχτούμε οτι βλέποντας την πορεία της κοινωνίας μας έχεις δίκιο. Να σε ρωτήσω όμως: Στα παιδιά που γίνονται καθημερίνα έρμαιο της εκφυλιστικής διάθεσης πολλών ενηλίκων τί έχεις να πείς;;

     Δεν νιώθεις την ανάγκη να τα προστατεψεις με την γνώση (οπως πολύ σωστά ανέφεραν πολλοί συνάδερφοί μας;;;) Η΄μήπως θεωρείς πιο ηθικό να δέχονται αγγίγματα και ενα σωρό προκλήσεις επειδή πιστεύουν ακόμη στις μελισσούλες και τις πεταλουδίτσες;;;;;;

     Και κάτι επίκαιρο: Θεωρείς πιο σημαντικό να μαθαίνουν ανατριχιαστικές λεπτομέρειες για το πως σουβλίσαν οι Τούρκοι τον Αθανάσιο Διάκο, απο το να μάθουν πως το κορμί τους τους ανήκει, και πως έχει καποιεις φυσιολογικές λειτουργίες που οταν θά έρθει ο χρόνος θα μπορούν να τις ικανοποιήσουν;;;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 23, 2009, 01:50:15 μμ »
Το σχολείο δεν υπάρχει για να μας μάθει πως να χρησιμοποιούμε μέχρι και το πιρούνι ή το χαρτί υγείας.
Κάθε μάθημα του σχολικού προγράμματος αντιστοιχεί (ή θα πρεπε να αντιστοιχεί) σε μία επιστήμη. Η σεξουαλική αγωγή σε ποια επιστήμη αντιστοιχεί;
Το σχολείο υπάρχει για να διαμορφώσει ανθρώπους - μέσα από την εκμάθηση των επιστημών,αλλά και την κοινωνικοποίηση και την σύνδεση με την τοπική κοινωνία - που έχουν λογική σκέψη για να εκτιμήσουν τις συνέπειες μίας πράξης τους, συνείδηση να επιλέξουν την πράξη αυτή και αξιοπρέπεια για να αναλάβουν ευθύνες που θα προκύψουν.

Απλά θέματα ενημέρωσης πάνω σε θέματα υγείας (ΣΜΝ, εγκυμοσύνη, έμμηνος ρύση κτλ κτλ ) μπορούν εύκολα να καλυφθούν σε δράσεις/σεμινάρια που θα γίνονται καθόλη την διάρκεια της σχολικής ζωής. Δεν χρειάζονται όμως ξεχωριστό μάθημα. Επίσης με τον ίδιο τρόπο θα πρέπει να καλύφθούν και θέματα όπως το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του σώματος, η προστασία της ιδιοτικότητας κτλ

Στα νηπιαγωγεία, όπου έτσι κι αλλιώς η έννοια του ξεχωριστού μαθήματος δεν υπάρχει, τα θέματα αυτά θα πρέπει να καλύπτονται με συζήτηση κατάλληλα προσαρμοσμένη στην ηλικία των παιδιών (όπως πολύ ωραία γράφει η Ritalamp)

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 23, 2009, 02:00:30 μμ »
Το σχολείο δεν υπάρχει για να μας μάθει πως να χρησιμοποιούμε μέχρι και το πιρούνι ή το χαρτί υγείας.
Κάθε μάθημα του σχολικού προγράμματος αντιστοιχεί (ή θα πρεπε να αντιστοιχεί) σε μία επιστήμη. Η σεξουαλική αγωγή σε ποια επιστήμη αντιστοιχεί;


Απλά θέματα ενημέρωσης πάνω σε θέματα υγείας (ΣΜΝ, εγκυμοσύνη, έμμηνος ρύση κτλ κτλ ) μπορούν εύκολα να καλυφθούν σε δράσεις/σεμινάρια που θα γίνονται καθόλη την διάρκεια της σχολικής ζωής. Δεν χρειάζονται όμως ξεχωριστό μάθημα. Επίσης με τον ίδιο τρόπο θα πρέπει να καλύφθούν και θέματα όπως το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του σώματος, η προστασία της ιδιοτικότητας κτλ

Στα νηπιαγωγεία, όπου έτσι κι αλλιώς η έννοια του ξεχωριστού μαθήματος δεν υπάρχει, τα θέματα αυτά θα πρέπει να καλύπτονται με συζήτηση κατάλληλα προσαρμοσμένη στην ηλικία των παιδιών (όπως πολύ ωραία γράφει η Ritalamp)

     καταρχήν θέλω να διευκρινήσω οτι δεν αναφέρομαι σε ένα ξεχωριστό μάθημα σεξουαλικής αγωγής. Ωστόσο επειδή έθεσες το ερώτημα σε ποια επιστήμη ανήκει η σεξουαλική αγωγή, θα σου απαντήσω στις κοινωνικές επιστήμες. Αν οι κοινωνικές επιστήμες και η αγωγή περι του ανθρωπίνου σώματος διδάσκονταν σωστά στο σχολείο, τώρα δεν θα συζητούσαμε αυτό το θέμα. Επιπλέον επειδη συμφωνώ με την Ritalamp θέλω να διευκρινήσω οτι στο νηπιαγωγείο συζητάμε πολύ πιο ουσιαστικά κάποια θέματα κοινωνικού περιεχομένου, γιατί πολυ απλά στις επόμενες βαθμίδες οριοθετείται η γνώση και οι εκπ/κοι "φοβούνται" να πούν κάτι περισσότερο για να μην θεωρηθεί "εκτός ύλης". Δυστυχώς το σύστημα δεν επιτρέπει την ελευθερια στον εκπ/κο μεγαλύτερων βαθμίδων.......

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 23, 2009, 02:03:03 μμ »
Συνάδελφοι, πρόκειται για ζήτημα πρώτης προτεραιότητας στο σχολείο και την κοινωνία . Δεν ξέρω γιατί η κουβέντα ξεκίνησε λίγο μουδιασμένα και κάπως αρνητικά.Σημασία θα είχε να ανιχνεύσουμε το θέμα και όχι απλά να ανακοινώσουμε τη γνώμη μας  . Ομολογώ πως για το θέμα αυτό με ενδιαφέρουν πάρα πολύ οι απόψεις σας. Για αρχή θα πω αυτά που μέχρι τώρα έχω ως πυξίδα στις σκέψεις μου :

 α) Ο όρος ''σεξουαλική αγωγή '' δεν σημαίνει '' οδηγίες για σεξ και πως γίνεται η σεξουαλική πράξη ''αλλά το σύνολο των επιστημονικών απόψεων που σχετίζονται με τα ερωτήματα : '' τι είναι τα ανθρώπινα συναισθήματα ,οι σχέσεις των δύο φύλλων , τι είναι αυτό που δημιουργεί και συντηρεί την οικογένεια ,  ποια είναι τα έστικτα και ο ρόλος τους στη βιολογική εξέλιξη του ανθρώπου , τι είναι το σώμα , ποιες είναι οι ανάγκες του και  ποιες οι υποχρεώσεις μας για να παραμένει υγειές και να αποτελεί το κέντρο της ευτυχίας και της χαράς της ζωής κλπ '' .
  β) Η ιστορία δείχνει με τον πιο απλό και πειστικό τρόπο ότι όλα τα συστήματα ή καθεστώτα που κατέληξαν σε τυραννικά και απάνθρωπα είχαν ως βάση την ερωτική καταπίεση και την επιβολή σκληρής έως δολοφονικής σεξουαλικής αγωγής.
  γ) Από τον Freud αλλά και τους σύγχρονους ψυχολόγους μαθαίνουμε ότι η απώθηση ή η κατάπνιξη των ερωτικών επιθυμιών (υπάρχουν και άλλοι όροι για αυτό το ζήτημα) ευθύνονται για τα πλείστα προβλήματα της ψυχικής υγείας.
  δ) Καμιά πρόοδος δεν έχει αποτέλεσμα - ούτε είναι καν πρόοδος -  , αν δεν έχει ως στόχο να φέρει τα δύο φύλλα ουσιαστικά κοντά , να άρει τις προκαταλήψεις και να απαλείψει την εχθρότητα ανάμεσά τους .
   ε) Δεν μπορεί καν να υπάρξει  ερωτική συνάντηση ανάμεσα στα δύο φύλλα, αν υπάρχει άγνοια και διαστροφή. Οι αντιλήψεις του ότι '' οι  άνδρες θέλουν από τις γυναίκες μόνο ένα πράγμα'' ή ότι '' οι γυναίκες είναι όλες πόρνες - αντίληψη που ενστερνίζονται οι περισσότεροι άνδρες για τις γυναίκες -εκτός από τη μάνα τους και την την αδερφή τους ''  αλλά και πολλά άλλα τέτοια, εξωφρενικά  για την εποχή μας  , δημιουργούν τρομερά προβλήματα στους ανθρώπους και συχνά τους οδηγούν στο έγκλημα.
   στ) Χωρίς σωστή διαχείρηση των ερωτικών συναισθημάτων  και επιθυμιών του, ο άνθρωπος κινδυνεύει να μη γνωρίσει ποτέ την απόλυτη χαρά, την απόλαυση και τη μαγεία της ζωής.Δεν είναι τυχαίο που άνθρωποι που δεν απολαμβάνουν την ερωτική ζωή , εκφράζουν συχνά  επιθετική συμπεριφορά και δεν αποδίδουν στην εργασία τους , κυρίως όταν αυτή στηρίζεται στην ομαδικότητα και τη συνεργασία.
  Με αυτές τις διαπιστώσεις στο μυαλό μου, θα ήθελα να ακούσω τις σκέψεις σας. Μπορεί  το σχολείο και με ποιο τρόπο να παρέμβει ενημερωτικά ή ουσιαστικά και σε ποιες βαθμίδες για να βάλει το ζήτημα αυτό σε μια σωστή, υγιή βάση ;
   Αλλά και οι αποψεις της Χριστιανικής ηθικής θα είχε ενδιαφέρον να ακουστούν . Μπορούν ακόμα να παρουσιαστούν και βιβλία που σας έκαναν εντύπωση και συνετέλεσαν στο να να αποκτήσετε για το θέμα μια σφαιρική άποψη.

    Ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος , αλλά σε αυτό το ζήτημα θα προσπαθήσω να βρω και να προσθέσω κάτι .
 ( Πάντως , για όσους δεν κάνουν σε Λύκεια, να ενημερώσω ότι τα παιδιά και κυρίως τα κορίτσια είναι ..πολύ μπροστά από τους φόβους μερικών πουριτανών και ανόητων που φοβούνται μήπως τα παιδιά τους το ρίξουν... στο σεξ , μόλις τους μιλήσεις για αυτό. Σχεδόν όλα έχουν ολοκληρωμένες σχέσεις με ''αγόρια'' 19 -30  και δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα να κουβεντιάσουν για κάθε ζήτημα. Πρόβλημα για σοβαρό διάλογο έχουν μόνο τα αγόρια που και για αυτά αξίζει να αφιερώσουμε κάποιες σκέψεις για τη δύσκολη θέση που βρίσκονται. Και για να δείτε με ευχάριστο τρόπο πως αντιδρούν τα κορίτσια , θα σας ένα διάλογο με μαθήτρια της Γ΄Λυκείου στην τάξη(θετική με 7 κορίτσια και ένα αγόρι):
  - Μπάμπης : '' παιδιά είστε όλοι καλά ; Πώς περασε το Σαββατοκύριακό σας ''
 - Μαθητές :'' χάλια κύριε ! Είχαμε πολύ διάβασμα, αφήστε τα !
 - Μπάμπης '' Εσύ Νατάσα τι έχεις ; Μου φαίνεσαι λίγο χλωμή και άκεφη !''
 - Νατάσα :'' Κύριε , με πονάει το κεφάλι μου και έχω και μια ενόχληση μέσα μου  ''
 - Μπάμπης , με ελαφρό χαμόγελο και κοίταγμα προς την τάξη :
   '' Μμμμ ! Νατάσα έχεις επισκεφτεί γυναικολόγο τελευταία ; ''
 Τα παιδιά ξεσπάν σε γέλια και η μαθήτρια μου απαντά γελώντας : '' Κύριε όχι ! Μην ανησυχείτε ! Δεν είναι από αυτό !
 Λοιπόν, τα παιδιά , ειδικά της Γ'  είναι έτοιμα αλλά και έχουν ανάγκη  την  υπεύθυνη ενημέρωση. Αυριο βγαίνουν στο στίβο της ζωής και θα φτιάξουν οικογένειες. Ποιος όμως θα την κάνει την ενημέρωση ; Μπορεί το σχολείο ; Πρέπει ίσως να γίνει με μορφή διαλέξεων από ειδικούς φτάνει ίσως να τους δώσουμε ένα βιβλιαράκι και ένα DVD και να το διαβάζουν μόνοι τους ή πρέπει να εισαχθεί μάθημε ενός τετραμήνου ; Ποιος θα διδάξει αυτά τα στοιχεία  ; Πάντως απόψεις του στιλ '' μήπως τα παιδιά ζητήσουν και πρακτική εξάσκηση και άλλες τέτοιες μοναδικές σε μέγεθος βλακείες και ανοησίες ,καλό είναι να μην ακουστούν , εδώ τουλάχιστο. Τα παιδιά δεν έχουν ανάγκη από το πώς θα κάνουν εξάσκηση , διότι έχουν ό,τι θέλουν και όποτε το θέλουν . Μάλλον εμείς οι ''μεγάλοι '' έχουμε το πρόβλήμα και φαρισσαίζουμε ! Διότι τρομάζω στην ιδέα ότι όλα αυτά που τελειώνουν το Λύκειο θα σχηματίσουν άποψη για αυτά τα πρωταρχικά ζητήματα εντελώς τυχαία και από τους πιο ακατάλληλους ανθρώπους. Οι συνέπειες είναι τρομερές και το δάκρυ δεν στερεύει με τίποτα. Τα βλέπετε και μόνοι σας στις reallity εκμπομπές. Όλα ξεκινουν από την άγνοια !)

  Μπάμπης Στεργίου

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2009, 02:15:31 μμ από MATH »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 23, 2009, 02:48:04 μμ »
Aρχικά θα διαφωνήσω με το μάθημα της σεξουαλικής αγωγής στο δημοτικό!Κατόπιν θεωρώ επιτακτική ανάγκη τη διδασκαλία στο γυμνάσιο!Και το μάθημα σαφώς θα έπρεπε να ενταχθεί στα πλαίσια μαθημάτων ψυχολογίας!
Σκοπός το μαθήματος θεωρώ ότι πρέπει να είναι η σωστή πληροφόρηση!Καλύτερα να πάρουμε τα μέτρα μας για να μη γυρίσουμε στις εποχές που οι γυναίκες γεννούσαν στα 15!

Και γιατί πρέπει στα 15 να είναι τα παιδιά ήδη ενημερωμένα;
Γιατί όλοι οι μαθητές μου και των συναδέλφων που συζητάω διαβάζουν με πάθος περιοδικά τύπου cosmopolitan τα οποία κάθε άλλο παρά σωστή ενημέρωση παρέχουν!
Χρειάζεται μια σωστή ενημέρωση για να προλάβουμε λάθη αλλά και να απενοχοποιήσουμε καταστάσεις!
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 23, 2009, 02:54:52 μμ »
Ο MATH, όπως πάντα, εξέτασε το θέμα σφαιρικά και με πραγματικό παιδαγωγικό ενδιαφέρον. Ευτυχώς που σε έχουμε στο φόρουμ και μας βοηθάς, εμένα τουλάχιστον, να κατανοήσω τα προβλήματα μας στην ολότητα τους και κυρίως να δω την πολυπλοκότητα των προτεινόμενων λύσεων. Να 'σαι καλά.

Αυτό που έχω εγώ να καταθέσω με τη μικρή μου εμπειρία στην τάξη είναι το κλασικό παράδειγμα της εμμήνου ρύσης. Βρίσκω τραγικό το γεγονός ότι τα αγόρια, έτσι και πάρουν χαμπάρι ότι πονάει η κοιλίτσα μιας μαθήτριας, την κοροϊδεύουν πολύ έντονα, γεγονός που φυσικά βασιζεται στην απόλυτη άγνοια τους. Αυτό φυσικά έχει ως αποτέλεσμα τα κορίτσια να ντρέπονται απίστευτα για μια εντελώς φυσιολογική λειτουργία του οργανισμού τους, τη λειτουργία που τους δίνει τη δυνατότητα της μητρότητας και τα αγόρια να μεγαλώνουν έχοντας απόλυτη άγνοια για το τι συμβαίνει κάθε μήνα στο 50%  του πληθυσμού του πλανήτη. Φανταστείτε πως νιώθουν τα κορίτσια του γυμνασιου ή ακόμα χειρότερα του δημοτικού με την πρώτη τους περίοδο. Νομίζω, συναδέλφισσες, ότι εδώ θα έχουμε πολλά να θυμηθούμε. Η αγωγή υγείας ή η σεξουαλική αγωγή ή όπως και να το βαφτίσουμε δεν είναι θέμα μόνο σεξ, είναι θέμα γνωριμίας με το σώμα μας και απενοχοποίησης όλων των φυσιολογικών λειτουργιών του. Δεν θέλω να μεγαλώνουν τα παιδιά μου θεωρώντας "κακό" ή "μιαρό" κάτι που αν δεν συμβαίνει σημαίνει ότι ο οργανισμός τους δεν λειτουργεί σωστά.  :-\

Να ακουστεί η χριστιανική ηθική, φυσικά, θέλουμε όλες τις απόψεις. Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν συμφωνώ με μια ηθική που θεωρεί μιαρές τις γυναίκες όταν έχουν περίοδο. Θέλω μια ηθική στην οποία μπορώ να συμμετέχω κάθε μέρα.   :-\

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 23, 2009, 03:12:15 μμ »
Η αγωγή υγείας ή η σεξουαλική αγωγή ή όπως και να το βαφτίσουμε δεν είναι θέμα μόνο σεξ, είναι θέμα γνωριμίας με το σώμα μας και απενοχοποίησης όλων των φυσιολογικών λειτουργιών του. Δεν θέλω να μεγαλώνουν τα παιδιά μου θεωρώντας "κακό" ή "μιαρό" κάτι που αν δεν συμβαίνει σημαίνει ότι ο οργανισμός τους δεν λειτουργεί σωστά.  :-\

Να ακουστεί η χριστιανική ηθική, φυσικά, θέλουμε όλες τις απόψεις. Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν συμφωνώ με μια ηθική που θεωρεί μιαρές τις γυναίκες όταν έχουν περίοδο. Θέλω μια ηθική στην οποία μπορώ να συμμετέχω κάθε μέρα.   :-\
εχοντας κατω απο την υπογραφη μου "να διδαξουμε το σεξ στα σχολεια" βλεπω βρηκε την απηχηση που περιμενα. πραγματικα ετσι ειναι οπως τα λετε. και του Αρισταρχου η αποψη ειναι βεβαια σεβαστη,ανεκτη και υπολογισημη. εχει τη βαρυτητα της και οπωσδηποτε πρεπει να λειφθει υποψην και η ηθικη πλευρα του θεματος.Με ευαισθησια λοιπον η προσεγγιση,γιατι υπαρχει ο κινδυνος να τραπει σε ωρα του....παιδιου!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 23, 2009, 03:49:13 μμ »
Aristarxos ξεχνάς πως είμαι χριστιανός; Εκτός από την Σοβιετική ιστορία θα ήταν καλό να διαβάσεις την ιστορία του Χριστιανισμού. Τότε ίσως μάθεις το πως ο Χριστός πέταξε έξω από την εκκλησία τους Γραμματείς και Φαρισαίους που ανέφερα. Τότε ίσως με καταλάβεις. Βέβαια αυτοί τον σταύρωσαν.. Οπότε τι να λέμε τώρα. Οι πράξεις των Σοβιετικών κάθε άλλο παρά χριστιανικές είναι. Αυτό που ανέφερες είναι επιχείρημα ενάντια σε αυτό που είπα; Με ποια λογική; Επιπλέον ο Χριστός δεν μας έδωσε τους ιερείς! Πως ακριβώς μας τους έδωσε; Με την ίδια λογική, ο Θεός έδωσε τους Φαρισαίους, αυτό δεν εμπόδισε τον Χριστό να τους πετάξει έξω και να βάλει τα πράγματα στην θέση τους. Θα γινόμουν ιερέας, αλλά οι σωστοί ιερείς δεν έχουν μέλλον.. Όσο για το χέρι, οι ιερείς θα έπρεπε να είναι υπηρέτες-διάκονοι του κλήρου και να τους "πλένουν τα πόδια". Κλείνοντας, οι σημερινοί Γραμματείς και Φαρισαίοι, δεν είναι όλοι οι ιερείς, αλλά δεν είναι και μόνο οι ιερείς. Από χριστιανισμό λοιπόν έχεις μαύρα μεσάνυχτα, ελπίζω στο σεξ να είσαι καλύτερος.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο σχολείο
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 23, 2009, 04:02:43 μμ »
οχι προσωπικες αντιπαραθεσεις. βεβαια ο w1red οφειλε να απαντησει,αλλα ας μεινει μεχρι εκει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160926
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 749
Σύνολο: 771

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.