*

Αποστολέας Θέμα: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων  (Αναγνώστηκε 3951 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lit4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« στις: Μάρτιος 23, 2009, 06:58:05 μμ »
Συναδελφοι, εχω μια ερώτηση. Όποιος ξερει ας με διαφωτήσει plz γιατί δεν καταλαβαίνω ή κάτι μου διαφεύγει.
Αφού τα μόρια όσων έκαναν αίτηση για μετάθεση βγηκαν στις 19 Μαρτίου, πώς είναι δυνατόν να ανακοινωθούν οι μεταθέσεις των εκπαιδευτικών μέσα στη βδομάδα, όπως διαβάζω σε site όπως το alfavita;
Δε 8α μας δοθεί δικαίωμα ένστασης για τα μόρια συναδέλφων???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:40 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2009, 07:34:07 μμ »
πού βγήκαν και εγώ δεν το πήρα είδηση τρομάρα μου?  ??? :o ;D
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος lit4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:00:50 μμ »
Στο σχολείο μου εστάλη ένα exceloφυλο με τα μόρια μεταθέσεων των συναδέλφων του νομού.

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2009, 10:08:30 μμ »
Τα μόρια του καθενός έχουν βγει εδώ και πολλές εβδομάδες.Δεν σε κάλεσαν από το γραφείο σου να πας να υπογράψεις το μηχανογραφημένο έντυπο που αναφέρει τα μόρια σου;Απλά προφανώς τώρα σας έστειλαν στα σχολεία το excel με όλα τα ονόματα.Εμάς για παράδειγμα δεν έχουν στείλει κάτι.Τα μόρια μου όμως έχουν υπολογιστεί και καταχωρηθεί στο σύστημα του υπουργείου.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:17:40 »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 24, 2009, 09:19:49 πμ »
α, οκ, νομιζα οτι είχαν βγει συγκεντρωτικά από το Υπουργείο.... ;D ;D
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 24, 2009, 10:26:09 πμ »
Έχει ένα δίκιο όμως ο/η selas. Μπορεί τα δικά μας μόρια να τα είδαμε και να τα υπογράψαμε, αλλά των υπολοίπων δεν τα ξέρουμε. Θα βγουν λοιπόν καπάκι μαζί και τα μόρια όλων και οι μεταθέσεις; ή περιμένουμε πρώτα τα μόρια και μετά τις βάσεις μετάθεσης;

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 24, 2009, 11:36:37 πμ »
ναι μπράβο! Έτσι θυμόμουν και εγώ.. Ότι θα έβγαιναν πίνακες με τα μόρια όλων συγκεντρωτικά. Φαντάστηκα στην αρχή ότι θα έβγαιναν μαζί με τις μεταθέσεις ώστε να μπορούν να γίνουν ενστάσεις. Αλλά μετά που έμαθα ότι δεν προτίθενται να ανακοινώσουν ούτε τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ συγκεντρωτικά όπως τις υπόλοιπες χρονιές, αλλά ο καθένας θα μαθαίνει μόνο τη δική του βαθμολογία, οι "αξιοκρατικές" μου σκέψεις πήγαν λίγο περίπατο... :(


(η selas... ;D ;D)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 24, 2009, 01:13:36 μμ »
Πίνακες με τα μόρια των συναδέλφων κάθε ειδικότητας έχουν ανακοινωθεί στα site των Δευτεροβάθμιων κάθε περιοχής. Συγκεντρωτικός πίνακας με τα μόρια όλων από το Υπουργείο δεν πρόκειται να βγει. Όσο για τις ενστάσεις υποτίθεται ότι ο καθένας μας πριν υπογράψει την μηχανογραφημένη αίτηση του, γνώριζε τα μόρια του και αν είχε ένσταση θα το έλεγε τότε. Αν ανατρέξει ο καθένας στους πίνακες αυτούς μπορεί να δει τα μόρια συναδέλφων των ειδικοτήτων που τον ενδιαφέρουν, να δει πόσες προτιμήσεις έχει καθώς και την πρώτη του προτίμηση και να βγάλει κάποια συμπεράσματα. Τα συμπεράσματα όμως είναι στην ουσία επισφαλή καθώς αυτό που στην πραγματικότητα έχει σημασία είναι κατά πόσο υπάρχουν κενά στις περιοχές που δήλωσε!!!

Αποσυνδεδεμένος lit4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 24, 2009, 07:50:45 μμ »
οκ, αλλά το θέμα είναι οτι ένσταση μπορεί να θέλει να κάνει ένας εκπαιδευτικός όχι μόνο για πιθανό λανθασμένο υπολογισμό των δικών του μορίων αλλά για λανθασμένη μοριοδότηση συναδέλφου. Και τα μόρια των συναδέλφων ανακοινώθηκαν αυτές τις μέρες, όχι όταν μας έβαλαν να υπογράψουμε για τα δικά μας μόρια!!

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 24, 2009, 08:49:09 μμ »
Και εγώ μαζί σου, lit4! ;D
Όμως με ποιο τρόπο θα μπορούσαμε να κάνουμε ένσταση σε μόρια άλλων; Γνωρίζουμε μήπως την προϋπηρεσία του ως αναπληρωτή ή ωρομίσθιου πριν διοριστεί μόνιμα; ή αν ήταν σε απόσπαση σε σχολείο και λάμβανε τα μόρια της περιοχής που ήταν ή σε φορέα και λάμβανε τα μόρια της οργανικής του; Είναι ανέφικτος τέτοιος έλεγχος και οι ιθύνοντες το γνωρίζουν. Ένα καλό βήμα για διαφάνεια θα ήταν όντως να υπάρχει ένας συγκεντρωτικός πίνακας από το ΥΠΕΠΘ κατά ειδικότητα ώστε να φαίνονται τα μόρια όλων και έτσι του χρόνου θα μπορούσε να γίνεται ένας τέτοιου είδους έλεγχος. Και πάλι όμως δε μπορούμε να γνωρίζουμε αν ένας συνάδελφος εκείνη τη χρονιά ήταν σε απόσπαση και τι είδους απόσπαση ήταν αυτή σε ότι αφορά τα μόρια του. Αυτό όμως θα καταστρατηγούσε τις πελατειακές πρακτικές του κάθε ΠΥΣΔΕ και όσων βρίσκονται ακόμη πιο πάνω στο παιχνίδι των κενών. Σε ερώτηση μου στον αιρετό της περιοχής μου αν βγήκαν κενά στην ειδικότητα μου απέφευγε συστηματικά να μου απαντήσει και κάτω από την επιμονή μου η απάντηση ήταν : "τι κενά και ξεκενά, το θέμα είναι ότι αν είναι κάποιος που θέλουν να τον φέρουν και έχει λιγότερα μόρια από σένα τότε έχει πιθανότητες να έρθεις αλλιώς μην την ψάχνεις"!!! Καλό ε;

Αποσυνδεδεμένος kostaskat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 24, 2009, 09:00:15 μμ »
επίσης μερικές διευθύνσεις..όπως ΔΙΔΕ Κυκλάδων δεν αναρτούν καν τα μόρια...για ευνόητους λόγους...

Αποσυνδεδεμένος manitoy13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Χαμογέλα ρε! Δε σου κοστίζει τίποτα
    • Προφίλ
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 24, 2009, 11:18:54 μμ »
Στη διευθυνση http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,24590&_dad=portal&_schema=PORTAL αναφέρει τις προϋποθέσεις για πρόσβαση στα δημόσια έγγραφα, ορίζει επίσης και τι θεωρείται Δημόσιο Έγγραφο. Νομίζω ότι τα συγκεντρωτικά μόρια είναι Δημόσιο Έγγραφο οπότε με αίτησή σου μπορείς να τα δεις (αίτηση γραπτή, πρωτοκολλημένη).
Εφόσον έχεις έννομο συμφέρον μπορείς και να κάνεις ένσταση στα μόρια άλλου διότι μόνο τότε θα σου επιτρέψουν πρόσβαση στο φάκελό του, ιδιωτικά του έγγραφα. Ένα βασικό θέμα είναι αν αξίζει διότι θα χρειαστούν αρκετά χρήματα για το δικηγόρο και επίσης θα σε 'τρέξουν' πολύ. Προσωπική μου άποψη είναιπως αν δεν γνωρίζεις συγκεκριμένη 'λαμογια' που να έχει γίνει ώστε να είσαι ακριβής στην ένσταση -είτε απο κάποιον στη λίστα είτε μέσω διεύθυνσης- είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη..
Το να μεγαλώνεις είναι αναπόφευκτο, το να εξελίσσεσαι είναι επιλογή..

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ενστάσεις για μόρια μεταθέσεων
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 26, 2009, 11:16:53 πμ »
Στη διευθυνση http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,24590&_dad=portal&_schema=PORTAL αναφέρει τις προϋποθέσεις για πρόσβαση στα δημόσια έγγραφα, ορίζει επίσης και τι θεωρείται Δημόσιο Έγγραφο. Νομίζω ότι τα συγκεντρωτικά μόρια είναι Δημόσιο Έγγραφο οπότε με αίτησή σου μπορείς να τα δεις (αίτηση γραπτή, πρωτοκολλημένη).
Εφόσον έχεις έννομο συμφέρον μπορείς και να κάνεις ένσταση στα μόρια άλλου διότι μόνο τότε θα σου επιτρέψουν πρόσβαση στο φάκελό του, ιδιωτικά του έγγραφα. Ένα βασικό θέμα είναι αν αξίζει διότι θα χρειαστούν αρκετά χρήματα για το δικηγόρο και επίσης θα σε 'τρέξουν' πολύ. Προσωπική μου άποψη είναιπως αν δεν γνωρίζεις συγκεκριμένη 'λαμογια' που να έχει γίνει ώστε να είσαι ακριβής στην ένσταση -είτε απο κάποιον στη λίστα είτε μέσω διεύθυνσης- είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη..
manitoy13 ειδικά για τα μόρια των μεταθέσεων, δεν χρειάζεται καν να κάνεις αίτηση για να τα δεις (όχι όμως τον προσωπικό φάκελο). Ο νόμος που ορίζει την διαδικασία των μεταθέσεων των εκπαιδευτικών, λεέι ρητά, ότι οι Βθμιες έχουν υποχρέωση να αναρτούν τα μόρια όλων των εκπαιδευτικών στα κατά τόπους γραφεία τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 580

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.