*

Αποστολέας Θέμα: Σχολικές γιορτές και νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 5829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Σχολικές γιορτές και νηπιαγωγείο
« στις: Μάρτιος 23, 2009, 07:20:58 μμ »
καλησπέρα, δουλεύω αναπληρώτρια νηπιαγωγός σε ολοήμερο τμήμα. μέχρι τώρα κατόπιν συννενόησης με την άλλη νηπιαγωγό, μοιράζαμε τις γιορτές ποια θα παρεβρεθεί και ποια όχι σε κάθε γιορτή. μέχρι τώρα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και στις γιορτές τις 28ης και του πολυτεχνίου πήγα εγώ. έγώ βρίσκομαι στο απογευματινό ωράριο 12-4. η γιορτή για τις 25 είναι ανοιχτή προς τους γονείς και γίνεται σε συνεργασία με τα άλλα 2 κλασσικά τμήματα του σχολείου μας. αν και η κοπέλα του ολοημέρου μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι θα πάει αυτή, η προισταμένη μου κάνει νερά. εγώ πρέπει να πάω αύριο ή όχι. υπάρχει κάποια νομοθεσία που να με βοηθήσει. θα πήγαινα αλλά ούτε έχω ασχοληθεί με την γιορτή λογώ του ωραρίου αλλά ούτε και η σχέση που έχουμε με την προισταμένη είναι και η καλύτερη. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2009, 09:04:30 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:23 »

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2009, 07:30:01 μμ »
Αυτό που γνωριζω είναι ότι πρέπει να παρεβρεθείς,άσχετα αν τις προηγούμενες γιορτές έγινε συννενόηση μεταξύ σας.Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.Υπάρχει εγκύκλιος που λέει οτι θα πρέπει να γίνει πρώτα μάθημα και μετά γιορτή ή είναι  μέρα γιορτής και η μέρα είναι αφιερωμένη στον
εορτασμό;

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 23, 2009, 08:49:22 μμ »
Jella πήγαινε. Αν μη τι άλλο για να βοηθήσεις τη συνάδελφό σου (αν και ομολογουμένως είσαι υποχρεωμένη νομίζω από το ΠΔ200/ 1998 αλλά μπορεί να είναι και στον 1566 ρίξε μια ματιά) εκτός κι αν το σχολείο είναι πολύ πολύ πολύ μακριά.

Silken στο νηπιαγωγείο δεν κάνουμε καθόλου μάθημα. Μόνο γιορτή. Εκτός κι αν σας κοινοποίησαν εγκύκλιο για λειτουργία του ολοήμερου μετά τη γιορτή.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος silken

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:23:40 μμ »
Ritalamp ευχαριστώ πολυ.Η αλήθεια είναι πως λόγω συστέγασης με δημοτικο,και επειδή θα κάνουν μάθημα(άρα ομολογουμένως δεν μπορώ να κάνω πρωί γιορτή στον κοινό χώρο που έχουμε για τις γιορτές)αναγκάστηκα τη γιορτή να την κάνω απόγευμα.Αρα το πρωί θα κάνω μάθημα.Σωστό λάθος δεν ξέρω...(είναι 2/θ και όχι ολοήμερο)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:39:23 »

Αποσυνδεδεμένος rania81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 23, 2009, 10:21:12 μμ »
Η αυριανή είναι εργάσιμη και κανονικά οφείλεις να είσαι στο σχολείο.Επίσης κανονικά δουλεύει και το ολοήμερο άσχετα αν σχεδόν κανένα σχολείο δεν λειτουργεί.Ως αργία αναγνωρίζεται μόνο η 25η.Παραμονή γίνεται γιορτή η οποία μάλιστα είναι και "σχολική" που σημαίνει πως αν δεν θέλουν οι εκπαιδευτικοί δεν παρίστανται γονείς.Διάβασε το προεδρικό διάταγμα 200/98. Δεν θα βρεις να λέει κάτι για την παραμονή πέρα από το γεγονός ότι την ημέρα αυτή γίνονται εορτασμοί γιατί κατά τα άλλα είναι εργάσιμη.Αναφέρονται επίσης ξεκάθαρα και οι αργίες.Αυτό που σου λέω είναι σίγουρο και μάλιστα συζητήθηκε σε μια συνάντηση που είχαμε οι Προϊσταμένες με το Διευθυντή του νομού μας και τον Προϊστάμενο του γραφείου.Το θέμα είναι πως αν συμβεί κάτι σε παιδί ή σε εκπαιδευτικό την ώρα λειτουργίας του σχολείου και δεν είναι εκεί αν σε καταγγείλουν την "έβαψες".Τραβηγμένο βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές και νηπιαγωγείο
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 24, 2009, 05:30:41 μμ »
Silken ενημέρωσε το γραφείο ότι κάνεις απογευματινή γιορτή. Κανονικά πρέπει να έχεις άδεια από τον Προϊστάμενο για λειτουργία εκτός ωραρίου. Μίλα μαζί τους να είσαι καλυμμένη.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές και νηπιαγωγείο
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 25, 2009, 05:53:24 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα!
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει, τι ισχύει τελικά  με την καλοκαιρινή γιορτή?
Μπορεί να γίνει απόγευμα? Το Ν/Γ λειτουργεί κανονικά?Υπάρχει κάποιο άρθρο στο Π.Δ σχετικά με τις πολιτιστικές εκδηλώσεις?
Ψιλο-ενηερώσαμε τους γονείς ότι θα γίνει το πρωί και άλλοι δυσανασχέτησαν γιατί πολλοί είναι εκπαιδευτικοί και άλλοι είπαν ότι δεν θα φέρουν τα παιδιά τους.. :-\..Μεγαλο μπέρδεμα!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές και νηπιαγωγείο
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 25, 2009, 06:27:27 μμ »
Μπορεί να γίνει απόγευμα. Ενημερώστε το γραφείο τηλεφωνικά και ζητήστε έγκριση από τον Προϊστάμενο για λειτουργία εκτός ωραρίου. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το επιτρέψουν, απλά θα είστε και τυπικά καλυμμένοι. Συνήθως όταν κάνουμε απόγευμα δε λειτουργεί το σχολείο το πρωί. Τώρα αν παίζει και ολοήμερο μπορείτε να τους πείτε να τα φέρουν κανονικά και να σχολάσουν στις 12:15.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχολικές γιορτές και νηπιαγωγείο
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 25, 2009, 09:09:52 μμ »
Σ'ευχαριστώ Ρίτα.. :)
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.