*

Αποστολέας Θέμα: Δωρεάν βιβλίο για την ΣΤ Δημοτικού - Διαγωνισμοί στα μαθηματικά  (Αναγνώστηκε 4971 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Αγαπητοί φίλοι,
 
   Σε ένα περισυνό μήνυμα είχα υποσχεθεί στους δασκάλους αλλά και σε φίλους της λέσχης ότι θα τους χαρίσω , αν βγει, ένα βιβλιαράκι με μαθηματικά προβλήματα για μαθητές της ΣΤ΄που έχουν ιδιαίτερη κλίση στα μαθηματικά ή παίρνουν μέρος σε διαγωνισμούς.

     Λοιπόν αυτό το βιβλίο εκδόθηκε πριν μια βδομάδα. Έχει τίτλο '' Προκλήσεις στα Μαθηματικά '' με υπότιτλο '' Για Διαγωνισμούς ''.
   Μου πήρε δυο χρόνια να το φτιάξω και θεώρησα ότι δεν θα έβλαπτε να το εκδώσω, μια και σε αυτό συμπεριέλαβα την εμπειρία που απέκτησα στην επιτροπή θεμάτων για το Διαγωνισμό παιδιών του Δημοτικού που κάνουμε ως μαθηματική εταιρεία εδώ και χρόνια στην Εύβοια(Δείτε στο  www.emepne.gr ) . To δημοτικό  και τα παιδιά των '' middle schools) , αυτών της Ε΄ ,  ΣΤ ΄Δημοτικού και των δύο πρώτων τάξεων του Γυμνασίου δηλαδή) είναι κάπως παραμελημένα στη χώρα μας  σε ότι αφορά τους διαγωνισμούς και τις ευκαιρίες να ανακαλύψουν το ταλέντο τους.Τώρα τελευταία και κυρίως στα μαθηματικά κάτι γίνεται με τον διαγωνισμό Καγκουρό και τους διαγωνισμούς των παραρτημάτων της ΕΜΕ.
     Η βιβλιογραφία είναι πλούσια και για τα παιδιά αυτά δίνεται μεγάλη προσοχή σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες . Αυτό βέβαια δεν είναι τυχαίο , μια και οι ηλικίες αυτές είναι οι πιο γόνιμες για να βάλεις τις βάσεις σε κάθι τι το δημιουργικό. Το διαδίκτυο έχει ολόκληρες αποκλειστικές ιστοσελίδες που φιλοξενούν διαγωνισμούς, μαθήματα, προβλήματα και πλούσιο υλικό.
    Λοιπόν, σκέφτομαι να πω στον εκδότη να μου δώσει την ευκαιρία να δώσω τιμητικά από ένα τεύχος στα 20-30 πρώτα μέλη - ενδιαφερόμενους του κλαμπ PDE.Νοιώθω ότι το χρωστάω αλλά κυρίως ότι το αξίζετε. Όσοι θέλετε ,ας  μου στείλετε μήνυμα στο stergiu@otenet.gr  με ψευδώνυμο ή όπως θέλετε. Θα μαζέψω τα ονόματα σε ένα φύλλο, θα τα δώσω στην εκδότη, θα σας ενημερώσω εδώ πότε θα σταλεί η κατάσταση και θα περνάτε από το σχετικό ββιλιοπωλείο που θα αναφέρω για να το παίρνετε δωρεάν.
      Δε σας κρύβω ότι ντρέπομαι  πολύ μια και μπορεί να θεωρήσει κάποιος ότι κάνω κατάχρηση της φιλοξενίας και προβάλλω  ένα βιβλίο μου ( είναι περίπου το 30 - στό βιβλίο που έχω φτιάξει , οπότε δεν έχω πια αυτή την ... τρέλλα της δόξας) , κάτι  που είναι τελείως έξω από τις προθέσεις μου , αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Δεν βάζω για το λόγο αυτό όνομα συγγραφέα και εκδότη .Όσοι τυχαίνει να με ξέρουν , ελπίζω να μη με παρεξηγήσουν .Αν κρίνουν οι διαχειριστές ότι το μήνυμα αυτό ξεφεύγει των κανόνων του κλαμπ, ας το διαγράψουν. Δε θα με πειράξει .

      Περιμένω τα μηνύματά σας και δε θέλω ....δισταγμούς. Το βιβλίο το έγραψα για τους δασκάλους που έχουν μεράκι  και αυτοί είναι που θα το χαρούν στην τάξη με τους μαθητές τους, όταν τους το επιτρέπει ο χρόνος. (Τον εκδότη και το βιβλιοπωλείο στην Αθήνα , απ'όπου θα παίρνετε  το βιβλίο ,  θα το ανακοινώσω στο καθένα χωριστά με pm. Όσοι είστε στην επαρχία, μπορείτε να πείτε σε κάποιο φίλο σας να το πάρει για σας).

           Μπάμπης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2009, 08:50:43 μμ από MATH »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μια παλιά υπόσχεση που πρέπει να πραγματοποιήσω !
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:01 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μια παλιά υπόσχεση που πρέπει να πραγματοποιήσω !
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2009, 03:14:57 μμ »
κυριε μπαμπη ειστε συγκινητικος και σας ευχομαι καθε επιτυχια στη ζωη σας. αν θυμαμαι καλα εχετε το δικαιωμα να καταχωρισετε τα στοιχεια του βιβλιου σας στην υπογραφη σας. δεν ειναι κακο ουτε κατακριτεο. ειμαι φιλολογος με αγαπη και εκτιμηση στα μαθηματικα και σε καθε δασκαλο που προσπαθει.  :)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μια παλιά υπόσχεση που πρέπει να πραγματοποιήσω !
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2009, 03:18:26 μμ »
"Μου πήρε δυο χρόνια να το φτιάξω..."

Εσύ είσαι ο συγγραφέας;;;  :o
Απλώς πολλά-πολλά συγχαρητήρια!  :D
Σπανίζουν, για να μην πω εκλείπουν, τέτοιοι συνάδελφοι γενικά, πολύ περισσότερο δε από τα δημόσια σχολεία...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μια παλιά υπόσχεση που πρέπει να πραγματοποιήσω !
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2009, 03:29:00 μμ »
Δεν έχω λόγια.. :-[ :-X
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μια παλιά υπόσχεση που πρέπει να πραγματοποιήσω !
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:01 »

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μια παλιά υπόσχεση που πρέπει να πραγματοποιήσω !
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 29, 2009, 09:39:12 μμ »
Σας ευχαριστώ , αλλά γιατί τόσες ....ντροπές και δισταγμοί ;

      Μόνο λίγοι έχουν μέχρι στιγμής δηλώσει ότι θα ήθελαν ένα αντίτυπο τιμητικά :(.Μάλλον πρέπει να χαίρομαι που έχετε λεφτά και θέλετε να το πληρώσετε :) , αλλά...εδώ δεν πρόκειται για σχέση χρημάτων αλλά φιλίας και αγάπης.Το καταλαβαίνετε ότι σας πειράζω , αλλά σοβαρολογώ !   
      Λοιπόν , στελτε μου με μήνυμα στο stergiu@otenet.gr το όνομά σας και να περάσετε σε λίγες μέρες να πάρετε το βιβλίο. Δεν έχει σημασία η ειδικότητα ,ούτε αν είστε διορισμένοι , παντρεμένοι , ερωτευμένοι ή (απο)γοητευμένοι ! Κι αν είστε πολύ μακρυά , θα σας το στείλω με το ταχυδρομείο !Αν μάλιστα σκέφτεστε τον Ιούλιο - Αύγουστο να περάσετε  από τη Λίμνη πλαστήρα-εκεί  είναι το χωριό μου - γράψτε μου να πάρω μερικά τεύχη μαζί μου και να σας τα δώσω...Δε μπορεί ,δε μπορεί , κάπου θα συναντηθούμε !
 
     Α! Και  αν γνωρίζετε κάποιο παδάκι ... φτωχαδάκι , αλβανάκι, προσφυγάκι , αλητάκι , μπατιράκι ... κλπ , που είναι σπίρτο στα μαθηματικά , να μου γράψετε για να πάρετε ένα ακόμα να του το δώσετε δωρεάν !
  Παιδιά, δεν το εξήγησα μάλλον καλά : αφού δεν μπορώ να σας κεράσω έναν καφέ , μια και μερικοί μένετε σε διάφορες πόλεις ,αρκετά μακρυά μου, προτιμώ να σας στείλω ένα βιβλίο. Κατανοώ βέβαια ότι θα προτιμούσατε τον καφέ - και γω το ίδιο - αλλά αυτό γίνεται και άλλη φορά.Η Ελλάδα είναι μικρή.

  Καλό βράδυ και καλή εβδομάδα από αύριο !

 Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χαίρομαι διότι .... ξεθαρρέψατε και σήμερα μου στείλατε αρκετά μηνύματα για το βιβλίο :). Έχω όμως ακόμα περιθώριο για τουλάχιστον άλλους τόσα !  Συνεννοήθηκα με τον εκδότη και μου έδωσε το πράσινο φως για να ανεβάσω τον αριθμό των αντιτύπων .
 Από τη νέα εβδομάδα , να περάσετε να το πάρετε . Αν κάποιος έχει στείλει μήνυμα και δεν του έχω απαντήσει , να μου ξαναγράψει. Μπορεί να μην το έλαβα .

 Καλό βράδυ - Μπάμπης

 

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λοιπόν, με χαρά να ανακοινώσω ότι η κατάσταση με τα ονόματα είναι ήδη στο βιβλιοπωλείο Σαββάλας (Ζ.Πηγής 18  και Σόλωνος).Να πάτε στον πρώτο όροφο και να ζητήσετε το βιβλίο, όπως σας έγραψα.
   
      Ίσως μέχρι τον Ιούνιο να είναι έτοιμο και το βιβλίο της Ε΄Δημοτικού, αλλά μέχρι τότε καλά να είστε και τα ξαναλέμε !

 Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
κυριε μπαμπη σας ευχαριστουμε πολυ. καλη ανασταση και καλη δυναμη στο εργο σας.  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 770
Σύνολο: 781

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.