*

Αποστολέας Θέμα: Προμήθεια ειδικών γυαλιών σε υπαλλήλους ειδικότητας Πληροφορικής  (Αναγνώστηκε 3354 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μου ειπαν συναδελφοι -μονιμοι καθηγητες πληροφορικης- οτι υπαρχει μια εγκυκλιος που αναφερει οτι μπορεις να παιρνεις γυαλια καθε 2 χρονια και οχι καθε 3 οπως καθε ασφαλισμενος στο δημοσιο. Και μάλιστα δινουν 120 ευρω και οχι 50. Βρηκα την εγκυκλιο http://www.docman.gr/Documents/1206.aspx . Με δεδομενο οτι εχεις ειδικοτητα πληροφορικης και έχεις αρμοδιότητα υποστήριξης συστημάτων πληροφορικής και ότι απασχολείτσι πλήρως και αποκλειστικά μπροστά σε οθόνη οπτικής καταγραφής.     Ισχυει και για τους καθηγητες πληροφορικης που εχουν και γραμματειακη υποστηριξη;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2009, 01:16:52 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος carni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απο οτι γνωριζω ισχυει αλλα πρεπει να παρεις βεβαιωση απο τη Δνση που ανηκεις οτι έχεις αρμοδιότητα υποστήριξης συστημάτων πληροφορικής. Και εκτος απο τα 120 ευρω που σου δινει, σου παρεχει τη δυνατοτηα αλλαγης γυαλλιων καθε 2 χρονια αντι για 3 που ειναι για ολους τους αλλους.

Αποσυνδεδεμένος indygo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Ενδιαφέρον, αλλά η εγκύκλιος αναφέρεται σε "ειδικά" γυαλιά. Ισχύει γενικώς και για γυαλιά μυωπίας κτλ.;

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Καλησπέρα!
Τελικά για τους Πληροφορικούς που είναι αποσπασμένοι στην Δευτεροβάθμια ισχύει ότι επιδοτούνται με 120 ευρώ για γυαλιά μυωπίας? Πήγα σήμερα να ζητήσω την βεβαίωση από τον Προϊστάμενο του γραφείου (ότι είμαι Πληροφορικής και αποσπασμένη εκεί) για να την δώσω στον ΟΠΑΔ και μου είπε (χωρίς άλλες εξηγήσεις) ότι δεν ισχύει. Έχει πάρει κανείς γυαλιά έτσι? Η εγκύκλιος που παραθέτετε και πιο πάνω: http://www.docman.gr/Documents/1206.aspx έχει αλλάξει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
50 ευρώ είναι η έκπτωση για καθηγητές πληροφορικής. 120 είναι για πληροφορικούς που δουλεύουν σε άλλα υπουργεία (διοικητικό προσωπικό)

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ πάντως που ήμουν πέρσι αποσπασμένη σε Διεύθυνση πήρα από τον Διευθυντή τη βεβαίωση (την οποία μόνη μου έγραψα αναγράφοντας αυτά που προβλέπει το ΦΕΚ) και αγόρασα ωραιότατα και κανονικότατα γυαλιά ηλίου. Η διαδικασία ήταν η εξής: πήρα τη βεβαίωση, πήγα σε οφθαλμίατρο μου έγραψε συνταγή για γυαλιά, πήγα σε οπτικό και του είπα πως δε θέλω ειδικά γυαλιά αλλά γυαλιά ηλίου. Ο οπτικός με έστειλε στον ΟΠΑΔ για θεώρηση του βιβλιαρίου μου. Θεώρησα το βιβλιάριο, το ξαναπήγα στον οπτικό και αυτός κράτησε τη βεβαίωση, το θεωρημένο φύλλο του βιβλιαρίου, την απόδειξη από τα γυαλιά που πήρα (που φυσικά δεν αναφέρονταν ως γυαλιά ηλίου) και μια υπεύθυνη δήλωση που συμπλήρωσα οτι δεν έχω πάρει γυαλιά τα τελευταία 2 χρόνια. Ο οπτικός μου κράτησε 112 ευρώ λιγότερο από την τιμή των γυαλιών κι αυτό ήταν...δεν με ξαναενόχλησε κανείς, οπότε υποθέτω πως τα λεφτά δόθηκαν στον οπτικό.

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
anna_r κι εγώ το ίδιο πράγμα έκανα σήμερα. Έφτιαξα μια βεβαίωση με αυτά που έγραφε ο νόμος για να μου την υπογράψει, αλλά μου έιπε ότι δεν ισχύει... Τί να πεις.... Πάντως αν διαβάσεις τον νόμο είναι σαφές ότι μιλάει για καθηγητές Πληροφορικής αποσπασμένους σε γραφείο.

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άρα είναι θέμα Δ/ντη αν θα υπογράψει...πάντως έχω ακούσει και από συνάδερφο σε σχολείο οτι έκανε το ίδιο και τα πήρε...μάλλον το θέμα είναι να σου υπογράψει τη βεβαίωση ο προϊστάμενος/διευθυντής σου.Τι να πεις...για άλλη μια φορά ο παραλογισμός αυτής της χώρας εμφανίζεται!!!

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Τί να πω.. Θα ρωτήσω και στον ΟΠΑΔ και θα δω τί θα κάνω. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες πάντως!

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
anna_r μήπως θα μπορούσες να αναρτήσεις τη βεβαίωση που έφτιαξες και σου υπέγραψε ο διευθυντής σου; Λέω να το προσπαθήσω (είμαι αποσπασμένη σε γραφείο) και να ζητήσω από τον προϊστάμενο να μου υπογράψει κάτι αντίστοιχο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159634
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.