*

Αποστολέας Θέμα: Κρατικό Πιστοποιητικό  (Αναγνώστηκε 46937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 13, 2009, 12:38:53 μμ »
γιατι θα υπαρχει προβλημα με την επάρκεια. απο την στιγμη που με πτυχια επιπεδου γ2 το υπουργειο δίνει επαρκεια και αδεια διδασκαλιας θα αναγκαστει να κανει το ιδιο και με το αντιστοιχο κρατικο. ελα ντε που ομως ετσι ειναι σαν να ακυρωνει ή τουλαχιστον να εξισώνει το γ2 που θα δίνει με τα αντιστοιχα πτυχια παν/μιου που επίσης δίνει.

και για αυτό προς το παρον δεν έχει βγαλει πτυχιο επιπεδου γ2, λογω αυτου του κωλυματος.

   Ας βγάλουν το Γ2 κι ας μη δίνουν επάρκεια. Οι περισσότεροι φαντάζομαι θέλουμε κάτι τέτοιο απλά για να πιστοποιήσουμε το επίπεδο της γλωσσομάθειάς μας, όχι για να διδάξουμε. Δεν καταλαβαίνουν ότι χάνουν και χρήματα έτσι;  Σκέψου τι παράβολα θα πάρουν αν αρχίσει να εξετάζεται ένα ακόμη επίπεδο. Ας έχει την ίδια αξία με τα iELTS κτλ, που δε σου δίνουν επάρκεια, αλλά μοριοδοτούνται για ΑΣΕΠ, μεταπτυχιακά κτλ

     

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:58 »

Αποσυνδεδεμένος sophia22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 01:09:18 μμ »
Γεια σας!Θα δώσω το Νοέμβρη το ΚΠΓ για το επίπεδο αγγλικών Β2.Επειδή σκοπεύω να "ξεσκονίσω" μόνη μου τα αγγλικά μου,θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιο καλό βιβλίο να διαβάσω?Έψαξα και βρήκα ένα βιβλίο,αλλά δεν ξέρω αν με βοηθήσει,καθώς δεν ξέρω τι περιέχει.Το βιβλίο λέγεται  "Αγγλικά για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας" του Θανασούλα Δημήτριου από τις εκδόσεις Πατάκη.Επίσης,λέω να διαβάσω γραμματική από το FCE use of english,Virginia Evans,το οποίο διάβαζα κάποτε για το lower του Cambridge.
Δώστε μου τα φώτα σας,παιδιά....γιατί πρέπει να βιαστώ και να ξεκινήσω επανάληψη! :-\

ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 01:24:47 μμ »
Το πρωτο βιβλιο που λες δεν το γνωριζω.
Απο Macmillan υπαρχει ενα self study pack με το οποιο μπορεις να διαβασεις μονη σου, εχει τεστ, προετοιμασια, τα cd, και τα tapescripts καθως και μοντελα εκθεσεων.

Αποσυνδεδεμένος sophia22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 01:32:20 μμ »
Έχει και θεωρία γραμματικής ή να χρησιμοποιήσω το use of english που προανέφερα?Όσο γι'αυτό που μου πρότεινες,είναι σύμφωνα με το πρώτυπο των εξετάσεων του ΚΠΓ?
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:58 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 01:56:19 μμ »
Ειναι καινουριο βιβλιο, οποτε λογικα θα ειναι συμφωνα με το προτυπο εξετασεων. Ειναι πολυ καλα τα βιβλια της macmillan για το κρατικο, σε ολα τα επιπεδα.

Δεν εχει θεωρια γραμματικης μεσα, αλλα δεν ξερω αν τη χρειαζεσαι, αφου δε γνωριζω τι θυμασαι και τι οχι απο τα Αγγλικα.
Παντως, αν εχεις δει το κρατικο, δεν εχει καπου γραμματικη οπως το cambridge για παραδειγμα.

Μια ασκησουλα εχει συνηθως στο τελος του module 1 και ειναι πιο πολυ εμπνευση. Οσο κι αν εχεις διαβασει γραμματικη, μπορει και να μη σου ερθει εκεινη την ωρα.
Ειχα μαθητη προπερσι που σε αυτη την ασκηση ή του ερχοταν φωτιση και τα εγραφε καθολου, ή δεν επιανε τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος sophia22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 16, 2009, 02:05:46 μμ »
irene.a σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!Ελπίζω να μη σε κουράζω,αλλά θα 'θελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα....κοίταξα τα παλιότερα θέματα και είδα ότι υπάρχουν 2 εκθέσεις,τις γράφω και τις 2 ή επιλέγω?Ρωτάω,γιατί αγχώνομαι, για το αν μπορώ να ανταπεξέλθω στο αντίστροφο.(από ελληνικά->αγγλικά)
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 10:35:21 πμ »
Τις γραφεις και τις δυο...

Εχεις 90 λεπτα αν δεν κανω λαθος.

Σχετικα με το mediation, το οποιο εχει να κανει με τη μεταφορα πληροφοριων απο τα Ελληνικα στα Αγγλικα, τοσο στην εκθεση οσο και στα προφορικα, να ξερεις οτι:
-δε χρειαζεται να μεταφερεις ολες τις πληροφοριες, αλλα μονο τις σχετικες με το θεμα
-δε χρειαζεται ακριβη μεταφραση, αλλα με δικα σου λογια
-μπορεις παντα να αλλαζεις τη σειρα και να μην τα παρουσιαζεις οπως στα δινουν

Ο,τι αλλο θες ρωτα με!

Αποσυνδεδεμένος saturnine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 01:27:32 μμ »
Από το Μάιο η ώρα μειώθηκε σε 65 λεπτά για 2 εκθέσεις. Ευτυχώς δίνουν αρκετά prompts.

Αποσυνδεδεμένος sophia22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 02:38:56 μμ »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,να είστε καλά!Οπότε να μην προβληματίζομαι τόσο πολύ,αν και η μείωση της ώρας,δε μου άρεσε και τόσο!Για όποια άλλη απορία έχω,θα ξαναρωτήσω! :)
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 04:14:53 μμ »
Καλησπέρα!θα ήθελα για μια ακόμη φορά τη βοήθεια σας γιατί έχω πελαγώσει!'Αρχισα με έναν ενήλικα που είχε να κάνει αγγλικά κάποια χρόνια,το καλοκαίρι κάναμε 1 μήνα&τώρα κάνουμε 1 δύωρο μια φορά την εβδομάδα ίσως κ κάθε 15 κάθε φορές λόγω επαγγελματικών του υποχρεώσεων δεν έχει χρόνο, το θέμα είναι ότι μου είπε ότι θέλει να δώσει το Μά'ι'ο το lower (Β2) .Του είπα ότι θα είναι ρίσκο γιατί είναι λίγες ώρες από την άλλη όμως επειδή προσπαθεί κ διαβαζει θέλω να τον βοηθήσω.Έχω αποκλείσει εννοείται Cambridge&Michigan κ είμαι ανάμεσα σε κρατικό&edexcel(δεν έχω δουλέψει κανένα από τα δύο δυστυχώς :() από κρατικό έχω ένα βιβλίο κ  από το site είδα τα παλιά θέματα&πήρα μια ιδέα από edexcel δεν γνωρίζω .Τι να κάνω να αρχίσω να κάνω κάποια εξάσκηση από κρατικό μόνο κ αν τα πάει καλά να συνεχίσω?Όποιος ξέρει που τα έχει δουλέψει κ τα δύο ας με βοηθήσει αν μπορεί.Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 05:58:57 μμ »
Ξέχασα να αναφέρω ότι έχουμε αρχίσει το English for Adults 2.Ότι ιδέες κ να έχετε ευπρόσδεκτες!

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 12:58:43 πμ »
Καμιά βοήθεια?irene.a που έχεις ασχοληθεί με κρατικό μπορείς να βοηθήσεις?thanks!!

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 12:32:51 μμ »
Dreamy, απο edexcel δεν ξερω καθολου.

Το κρατικο τωρα, σε ολους τους μαθητες μου φαινοταν ευκολο, εκτος απο τις 2 ασκησεις συνηθως στο τελος του module 1, κυριως τα διαφορα σταυρολεξα.

Τα βιβλια που δουλευα παντα, ηταν της macmillan, για ολα τα επιπεδα κρατικου, και συνεχεια με τα past papers απο το ιντερνετ.

Το θεμα ειναι ομως οτι ηταν ολα παιδια που ετσι κι αλλιως θα εδιναν και το ecce, οποτε ειχαν βασεις καλες, δεν κερω τι γινεται στην περιπτωση του δικου σου!

Επισης, να πω οτι παιδια που για το ecce εγραφαν μεσο ορο 60, στο κρατικο ανεβαιναν σε 75... Καλη προοπτικη, ετσι δεν ειναι;

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 12:57:28 μμ »
Ευχαριστώ irene.a!Το κρατικό θα είναι καλύτερο γιαυτόν από ecce.Σκέφτομαι να κάνω past papers από κρατικό κ edexcel για να καταλάβω τι του ταιριάζει.Ξέρεις μήπως καθόλου για TOEIC?? ???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 646
Σύνολο: 660

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.