*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 7914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« στις: Μάρτιος 31, 2009, 12:12:09 πμ »
Παιδιά βοηθήστε... Είμαι αναπληρωτής καθηγητής σε ένα δημόσιο ενιαίο λύκειο και ένας μαθήτης του σχολείου που δεν τον έχω στην τάξη (είναι από άλλο τμήμα) μου ζήτησε μέσω της μητέρας του να του κάνω ιδιαίτερα στο σπίτι. Κάτι τέτοιο επιτρέπεται; Μπορεί κάποιος , αν μαθευτεί, να προβεί σε ενέργειες εις βάρος μου...Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2009, 12:15:06 πμ από tzamalou »
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:35:47 »

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 31, 2009, 01:15:32 πμ »
Απαγορεύεται. Ναι μπορεί. Αν δεν γνωρίζεις την οικογένεια και δεν έχεις κάποιον που να τους γνωρίζει και να εγγυηθεί, παίρνεις ρίσκο. Εγώ αν ήμουν αναπληρωτής, δεν θα έπαιζα με την φωτιά μέχρι να διοριστώ.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 31, 2009, 08:38:44 πμ »
Παιδιά βοηθήστε... Είμαι αναπληρωτής καθηγητής σε ένα δημόσιο ενιαίο λύκειο και ένας μαθήτης του σχολείου που δεν τον έχω στην τάξη (είναι από άλλο τμήμα) μου ζήτησε μέσω της μητέρας του να του κάνω ιδιαίτερα στο σπίτι. Κάτι τέτοιο επιτρέπεται; Μπορεί κάποιος , αν μαθευτεί, να προβεί σε ενέργειες εις βάρος μου...Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη.

Αν μαθευτεί (καταγγελθεί επώνυμα κλπ) θα έχεις πειθαρχικές κυρώσεις. Και ενδεχόμενο μπλέξιμο με την εφορία.

Οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο είναι πολύ μικρές. Θα έλεγα ότι πρέπει να έχεις πολλούς εχθρούς.

Αν είσαι σε μικρή πόλη σκέψου το περισσότερο.

Αν πάρεις την απόφαση να το κάνεις, τόνισε στους γονείς και στο παιδί, να μείνει το θέμα αυστηρά μεταξύ σας.

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 31, 2009, 10:49:15 πμ »
Γνώμη μου είναι να μην το επιχειρήσεις!
Ακομη και αν το συμφωνήσουν με τους γονεις, αν γίνει μια στραβη? σκεψου τις συνεπειες σε μια τέτοια περιπτωσηκαι όχι το οικονομικό όφελος........Θυμαμαι και την περίπτωση ενός καθηγητή που είχε βγει στα κανάλια και έκανε δωρεάν μαθήματα(συμφωνα με τους ισχυρισμούς) σε φτωχους μαθητές και βρήκε τον μπελα του. Αν τελικά οι γονείς δεν μεινουν ευχαριστημένοι γιατι δεν πήρε 20 ο γιος όπως υπολόγζαν? Νομίζεις δεν μπορουν να στη "φερουν"? Βέβαια είναι μεμονωμένες περιπτώσεις αλλα ποτέ δεν ξερεις!
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:35:47 »

Αποσυνδεδεμένος mak06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 31, 2009, 05:55:26 μμ »
Θα ήταν καλύτερα να το αφήσεις εκτός κ αν έχεις τόση εμπιστοσύνη στους γονείς κ στο παιδί! Συνήθως αυτά δεν μένουν κρυφά, ιδιαίτερα αν βρίσκεσαι σε μικρή πόλη ή χωριό κ πάντα βρίσκεται κάποιος καλοθελητής!

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 31, 2009, 06:03:09 μμ »
Δε θα είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος...

Γνώμη μου είναι...
Το παιδί από τη στιγμή που σου το ζήτησε προφανώς δε θα θέλει να σου κάνει κακό, αντιθέτως θα σε υποστηρίξει αν κάτι πάει στραβά...εκτός αν πέσει κάτι τέτοιο στην υπόληψή σου οπότε σταματάς το μάθημα αμέσως...Σε περίπτωση που συμβεί το οτιδήποτε, δε μπορεί να αποδειχτεί και τίποτα...εκτός αν σε πιάσουν επ'αυτοφώρω να χρηματίζεσαι...

Αποσυνδεδεμένος grigoris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:02:30 μμ »
Παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί για κάποιον που δεν είναι στο δημόσιο σχολείο είναι αποδεκτό να κάνει ιδιαίτερα ενώ για κάποιον που είναι όχι αφού και οι δύο τελικά δεν πρόκειται να κόψουν απόδειξη άρα φοροδιαφεύγουν.Η μόνη διαφορά είναι ότι ο διορισμένος και να θέλει δεν μπόρει να κόψει. Νομίζω ότι αν μιλάμε για μαθητή εκτός τάξης ο διορισμένος καθηγητής του δημοσίου έχει κάθε δικαίωμα να κάνει ιδιαίτερο.Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι με 1200 ευρω και οικογένεια μπορεί κάποιος στην Αθήνα ή οπουδήποτε να τα βγάλει πέρα.Ε τι θα κάνει λοιπόν θα κλέψει ;Ας μην νιώθουμε ενοχές λοιπόν αλλά αυτοί που μας αναγκάζουν να κάνουμε ιδιαίτερα.Όσο για το άλλο ναι είναι παράνομο αλλά η καταγγελία μόνο αν είναι επώνυμη θα κινήσει διαδικασίες.Και γιάτι κάποιος να κάνει επώνυμη καταγγελια αν δεν του έχεις κάνει κάτι;Ο  κίνδυνος είναι σχεδόν ανύπαρκτος.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:17:26 μμ »
Όσο παράλογο κι αν είναι, έχω ακούσει για περιπτώσεις που οι ίδιοι οι γονείς καρφώνουν τον καθηγητή. Το πιο εύκολο όμως είναι να σε καρφώσει κάποιο φροντιστήριο. Το σκεπτικό πάντως της απαγόρευσης δεν είναι για το οικονομικό σκέλος, αλλά για να μην αποσπάται η προσοχή του καθηγητή από το εκπαιδευτικό του έργο στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:19:09 μμ »

αν ήμουν αναπληρωτής, δεν θα έπαιζα με την φωτιά μέχρι να διοριστώ.




Και μόλις διοριστείς, δώστου να καταλάβει, αφού σε προστατεύει η ισόβια ασυλία των μελών του καφενείου "Η Ελλάς"...

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:23:33 μμ »

Παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί για κάποιον που δεν είναι στο δημόσιο σχολείο είναι αποδεκτό να κάνει ιδιαίτερα ενώ για κάποιον που είναι όχι αφού και οι δύο τελικά δεν πρόκειται να κόψουν απόδειξη άρα φοροδιαφεύγουν.


Αυτό είναι ένα από τα μεγάλα ανεξήγητα θέματα που επί αιώνες δεν μπορεί να λύσει η επιστήμη παρόλες τις προσπάθειες που γίνονται... Γιατί άραγε; Έλα ντέ!




Η μόνη διαφορά είναι ότι ο διορισμένος και να θέλει δεν μπόρει να κόψει.


Την εντοπίσαμε τη μόνη διαφορά βλέπω έ; Το σκέφτεσαι πολλά χρόνια αυτό το ανεξήγητο θέμα;

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:34:49 μμ »
Παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί για κάποιον που δεν είναι στο δημόσιο σχολείο είναι αποδεκτό να κάνει ιδιαίτερα ενώ για κάποιον που είναι όχι αφού και οι δύο τελικά δεν πρόκειται να κόψουν απόδειξη άρα φοροδιαφεύγουν.Η μόνη διαφορά είναι ότι ο διορισμένος και να θέλει δεν μπόρει να κόψει. Νομίζω ότι αν μιλάμε για μαθητή εκτός τάξης ο διορισμένος καθηγητής του δημοσίου έχει κάθε δικαίωμα να κάνει ιδιαίτερο.Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι με 1200 ευρω και οικογένεια μπορεί κάποιος στην Αθήνα ή οπουδήποτε να τα βγάλει πέρα.Ε τι θα κάνει λοιπόν θα κλέψει ;Ας μην νιώθουμε ενοχές λοιπόν αλλά αυτοί που μας αναγκάζουν να κάνουμε ιδιαίτερα.Όσο για το άλλο ναι είναι παράνομο αλλά η καταγγελία μόνο αν είναι επώνυμη θα κινήσει διαδικασίες.Και γιάτι κάποιος να κάνει επώνυμη καταγγελια αν δεν του έχεις κάνει κάτι;Ο  κίνδυνος είναι σχεδόν ανύπαρκτος.
Συμφωνώ απόλυτα. Στην Ελλάδα ζούμε...

Αποσυνδεδεμένος grigoris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:40:17 μμ »
Εγώ θα πω και πάλι κάτι χωρις να ειρωνευτώ κανέναν. Δε νομίζω ότι κάποιος από μας που είναι σε σχολείο έχει ως πρώτη του επιλογή το να κάνει ιδιαίτερα. Όλοι θα θέλαμε να ζούμε με το μισθό μας.Από την άλλη δε βλέπω που είναι το λάθος για κάποιον που του ζητάνε ιδιαίτερο εκτός τάξης να το κάνει. Δηλαδή αν έκανε δεύτερη δουλειά για να επιβιώσει θα τον καταδικάζαμε επείδη αυτο θα τον αποσπούσε από το σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:43:55 μμ »
Παιδιά βοηθήστε... Είμαι αναπληρωτής καθηγητής σε ένα δημόσιο ενιαίο λύκειο και ένας μαθήτης του σχολείου που δεν τον έχω στην τάξη (είναι από άλλο τμήμα) μου ζήτησε μέσω της μητέρας του να του κάνω ιδιαίτερα στο σπίτι. Κάτι τέτοιο επιτρέπεται; Μπορεί κάποιος , αν μαθευτεί, να προβεί σε ενέργειες εις βάρος μου...Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη.

Πάντα υπάρχει ο φόβος να σε καρφώσουν κυρίως φροντιστές αλλά πλέον είναι δύσκολο εώς ακατόρθωτο. Οι καθηγητές κάνουν μαύρα ιδιαίτερα, οι φροντιστές κάνουν μαθήματα και δεν κόβουν αποδείξεις, οπότε όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.
Εγώ αυτό που σου συστήνω να μην κάνεις ιδιαίτερα σε μαθητές του σχολείου που διδάσκεις, γιατί θα έχεις προβλήματα με τους άλλους μαθητές και γονείς.

Αποσυνδεδεμένος KROS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα μαθήματα και δημόσια εκπαίδευση
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 31, 2009, 07:46:31 μμ »
προς τον grigoris.................Σημερα η ρεαλ θα σας σκισει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.