*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ από πίνακα???  (Αναγνώστηκε 11642 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 07, 2009, 05:45:20 μμ »
+++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:07:50 »

Αποσυνδεδεμένος tyler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 07, 2009, 05:49:08 μμ »
Είμαι νέος <<συνάδελφος>> και πιστεύω οτι για τους νέους που θέλουν να μπουν στον χώρο της εκπαίδευσης, δεν θα πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο.
Και με την άποψη αυτή δεν σημαίνει οτι υπερασπίζομαι το υπάρχον σύστημα, απλά θα πρέπει να μην συγχέονται οι πίνακες μεταξύ τους. Δηλ. ο πίνακας αναπληρωτών θα πρέπει να εξυπηρετεί μόνο για αναπλήρωση, ο πίνακας για τους ωρομίσθιους μόνο για ωρομισθίες κ.λ.π.

Αλλιώς οι νέοι που δεν έχουν εμπερία θα είναι δύσκολο να αποκτήσουν και αυτή κάποια. Γενικά θα πρέπει να βρεθεί ένα σύστημα προσλήψεων για ΠΔΣ που να εξυπηρετεί την ΠΔΣ και οχι τους αναπληρωτές ή τους ωρομίσθιους ή αυτούς που θέλουν να ξεκινήσουν τώρα στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 07, 2009, 05:55:25 μμ »
To ετος κτησεως πτυχιου σου κανει?

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:04:34 μμ »
θα δινουμε ολοι ασεπ και ο καθεις με τη σειρα του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:07:50 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:04:48 μμ »
Είμαι νέος <<συνάδελφος>> και πιστεύω οτι για τους νέους που θέλουν να μπουν στον χώρο της εκπαίδευσης, δεν θα πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο.
Και με την άποψη αυτή δεν σημαίνει οτι υπερασπίζομαι το υπάρχον σύστημα, απλά θα πρέπει να μην συγχέονται οι πίνακες μεταξύ τους. Δηλ. ο πίνακας αναπληρωτών θα πρέπει να εξυπηρετεί μόνο για αναπλήρωση, ο πίνακας για τους ωρομίσθιους μόνο για ωρομισθίες κ.λ.π.

Αλλιώς οι νέοι που δεν έχουν εμπερία θα είναι δύσκολο να αποκτήσουν και αυτή κάποια. Γενικά θα πρέπει να βρεθεί ένα σύστημα προσλήψεων για ΠΔΣ που να εξυπηρετεί την ΠΔΣ και οχι τους αναπληρωτές ή τους ωρομίσθιους ή αυτούς που θέλουν να ξεκινήσουν τώρα στην εκπαίδευση.
κατ΄αρχήν καλώς ήρθες.
ίσως δεν έχεις καταλάβει ότι κάποιος θα μπορεί να είναι και στους τρεις πίνακες ταυτόχρονα, αν θεωρήσουμε ότι φτιαχτεί και τρίτος, ξεχωριστά από τους ωρομίσθιους του πρωινού, πίνακας.
πέραν τούτου δεν είναι σωστό να θεωρούμε το χώρο της πρόσθετης σαν έναν τρόπο για να αποκτήσουμε εμπειρία. σκέψου ότι μπορεί να έχεις μαθητές της Γ Λυκείου που προετοιμάζονται για εξετάσεις.
το να ξεκαθαρίσει ο τρόπος πρόσληψής μας και να γίνεται με αντικειμενικά κριτήρια που θα ισχύουν για όλους είναι θετικό μέτρο.

Αποσυνδεδεμένος tyler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:07:54 μμ »
Δηλ. αυτος που έχει το πιο παλιό πτυχίο θα μπορεί να πάρει 11 ωρες ΠΔΣ και μετά ο άλλος και ουτω καθ 'εξής?
Το θέμα είναι να υπάρχουν συντελεστές βαρύτητας...Π.χ. αυτός που έχει πιο παλιο πτυχίο να έχει συντελεστή βαρύτητας π.χ. 7=πιο πολλές ώρες,ενώ ένας με νεότερο να έχει συντελεστή π.χ. 2.

Γενικά το θέμα δεν είναι απλό....

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:14:04 μμ »
Γενικά το θέμα δεν είναι απλό....
ελα παππου μου να σου δειξω τα αμπελια σου! καινουριος καινουριος αλλα τις 11 ωρες πδς τις ξερεις, για συντελεστη μιλας, το θεμα ξερεις πως δεν ειναι απλο...οτι εδω και 10 χρονια ειναι τσιφλικι το ξερεις ή σου διαφευγει; υπαρχει λυση στην αγωνια σου: ΑΣΕΠ

υγ. θα τα πουμε στο εξεταστικο κεντρο.

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:17:00 μμ »
Φιβο μην αρπαζεσαι αμεσως,εγω σεβομαι την επιθυμια του tyler για συντελεστη βαρυτητας στο ετος πτυχιου

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:19:13 μμ »
Δηλ. αυτος που έχει το πιο παλιό πτυχίο θα μπορεί να πάρει 11 ωρες ΠΔΣ και μετά ο άλλος και ουτω καθ 'εξής?
Το θέμα είναι να υπάρχουν συντελεστές βαρύτητας...Π.χ. αυτός που έχει πιο παλιο πτυχίο να έχει συντελεστή βαρύτητας π.χ. 7=πιο πολλές ώρες,ενώ ένας με νεότερο να έχει συντελεστή π.χ. 2.

Γενικά το θέμα δεν είναι απλό....
παρόμοιες απόψεις έχουν ξανασυζητηθεί και όχι μόνο για την παλαιότητα του πτυχίου.

προς το παρόν ο Λυκουρέντζος στη συνάντηση που είχε χθες με την ΟΛΜΕ είπε πως πρόθεση της ηγεσίας του υπουργείου είναι από Σεπτέμβριο οι προσλήψεις στην ΠΔΣ να γίνονται από τους πίνακες των αναπληρωτών/ωρομισθίων. Δεν διευκρίνησε περισσότερα και περιμένουμε όλοι τις δηλώσεις του Σπηλιωτόπουλου.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:20:19 μμ »
Νομίζω πως η ΠΔΣ θα πρέπει να ενσωματωθεί στην ωρομισθία, ακριβώς όπως είναι και η ενισχυτική του γυμνασίου. Αφού δεν υπάρχει η χρηματοδότηση της ΕΕ, η οποία την καθιστούσε διαφορετικό πρόγραμμα, μπορεί να ενταχθεί κανονικά στις ώρες που δίνονται σε ωρομίσθιους και να λειτουργεί όπως και η ενισχυτική στο γυμνάσιο. Από εκεί και πέρα, η λειτουργία των πινάκων μπορεί να παραμείνει ως έχει και να παίρνουν προϋπηρεσία αυτοί που γράφουν πάνω από τη βάση στον ΑΣΕΠ. Αυτό φυσικά ως κάτι προσωρινό, μέχρι να βρεθεί οριστική λύση στο πρόβλημα με μαζικούς διορισμούς μονίμων. Αλλιώς, tyler, και δεν το λέω για να σε απογοητεύσω, θα παίρνεις ένα μόριο προϋπηρεσία τη χρονιά (ίσως και λιγότερο) και θα γίνεις ωρομίσθιος σε μερικά χρονάκια, ίσως και δεκαετία ανάλογα με τον κλάδο. ΑΣΕΠ, η καλύτερη λύση προς το παρον.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:28:18 μμ »
elranna, νομίζω ότι η ενισχυτική διδασκαλία από φέτος χρηματοδοτείται από κοινοτικούς πόρους και νομίζω ότι δεν χρειάστηκε να φτιαχτούν διαφορετικοί πίνακες ωρομισθίων. ;)

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:42:13 μμ »
Είμαι νέος <<συνάδελφος>> και πιστεύω οτι για τους νέους που θέλουν να μπουν στον χώρο της εκπαίδευσης, δεν θα πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο.
Και με την άποψη αυτή δεν σημαίνει οτι υπερασπίζομαι το υπάρχον σύστημα, απλά θα πρέπει να μην συγχέονται οι πίνακες μεταξύ τους. Δηλ. ο πίνακας αναπληρωτών θα πρέπει να εξυπηρετεί μόνο για αναπλήρωση, ο πίνακας για τους ωρομίσθιους μόνο για ωρομισθίες κ.λ.π.

Αλλιώς οι νέοι που δεν έχουν εμπερία θα είναι δύσκολο να αποκτήσουν και αυτή κάποια. Γενικά θα πρέπει να βρεθεί ένα σύστημα προσλήψεων για ΠΔΣ που να εξυπηρετεί την ΠΔΣ και οχι τους αναπληρωτές ή τους ωρομίσθιους ή αυτούς που θέλουν να ξεκινήσουν τώρα στην εκπαίδευση.

Όλοι με μηδέν μόρια ξεκινήσαμε συνάδελφε. Και οι περισσότεροι από εμάς με μηδέν μείναμε, μέχρι να πάρουμε κάποια μόρια από επιτυχία στον ΑΣΕΠ. Άρα η λύση για απόκτηση εμπειρίας- προϋπηρεσίας είναι απλή: Διάβασμα.
Και φυσικά θεωρώ πως ο καλύτερος τρόπος επιλογής για την ΠΔΣ είναι από αξιοκρατικούς πίνακες κατάταξης όπως αυτοί των αναπληρωτών και ωρομισθίων, χωρίς αποκλεισμούς, συντελεστές κτλ.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος tyler

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:43:06 μμ »
Καταρχάς εγώ fivo δεν είμαι επιθετικός με κανέναν.Τα ξέρω διότι θέλω να ασχοληθώ με την εκπαίδευση και έχω δώσει ΑΣΕΠ.Δεν νομίζω οτι είναι τόσο δύσκολο να μάθεις τα πράγματα που ισχύουν στην ελληνική εκπαίδευση.
Απλά εγω σκέφτομαι την ΠΔΣ σαν ένα θεσμό που μπορεί εκτος απο τους μαθητές να βοηθήσει και ΝΕΟΥΣ εκπαιδευτικούς να δουν πως είναι τα πράγματα στην τάξη. Γιατι φανταστείτε κάποιος που έχει μηδενική προυπηρεσία σε τάξη να διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ.Θα τα στραβώσει τα παιδάκια όσο καλά και αν γνωρίζει το αντικείμενο του.
Ξαναλέω οτι με τις παραπάνω απόψεις μου για την ΠΔΣ δεν λέω οτι είμαι υπέρ του ισχύοντος συστήματος, ούτε και θέλω να αδικηθεί κάποιος.
Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ από πίνακα???
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 07, 2009, 06:51:07 μμ »
Γιατι φανταστείτε κάποιος που έχει μηδενική προυπηρεσία σε τάξη να διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ.Θα τα στραβώσει τα παιδάκια όσο καλά και αν γνωρίζει το αντικείμενο του.
αυτό τώρα είναι πλήρης απαξίωση όσων διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ. ο μηδενισμός και η γενίκευση εύκολα οδηγούν σε λάθος εκτιμήσεις και συμπεράσματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.