*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 3965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • every day is a new day
    • Προφίλ
Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« στις: Απρίλιος 07, 2009, 11:07:57 μμ »
Γεια σας,
Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Όταν ένας ωρομίσθιος παίρνει την άδεια εγκυμοσύνης,τον καιρό που απουσιάζει από τα σχολεία παίρνει τις ώρες του κανονικά;; Όχι σε χρήματα αλλα σαν προϋπηρεσία,εννοώ.
Ας απαντήσει κάποιος που να το ξέρει με σιγουριά.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:47 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 08, 2009, 10:19:45 πμ »
ΣΙΓΟΥΡΑ παίρνει την προυπηρεσία. Ήμουν έγκυος ούσα ωρομίσθια και το γνωρίζω. Ακόμα και στην επαπειλούμενη (αν και δεν πήρα) παίρνει τα μόρια. Καλή λευτεριά! :)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:34:24 πμ »
Είμαι φρεσκογεννημένη κι αν και τα είχα ψάξει πολύ, παραλίγο να την πατήσω...
Παίρνεις τα χρήματα από το ΙΚΑ και στέλνεις την απόδειξη στη διεύθυνση μήπως κι υπάρχει καμιά διαφορά ώστε να τα παρεις κι αυτά. Τα μόρια σου τα παίρνεις όλα, με την προϋπόθεση ότι το τμήμα είναι λειτουργικό, ότι δηλαδή πάει κάποιος άλλος και κάνει μάθημα αντί για σένα!!!

Αποσυνδεδεμένος dimmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • every day is a new day
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2009, 09:49:43 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
Έχω κι άλλες απορίες...
1.Το Σεπτέμβρη που πάμε σε σχολεία ως ωρομίσθιες, πρέπει να δηλώσουμε ότι πχ θα φύγουμε το Νοέμβρη με άδεια εγκυμοσύνης;
2. Υπάρχει περίπτωση, αν πεις οτι είσαι εγκυος, να μην σε πάρουν ως ωρομίσθια και να πάρουν τον επόμενο στον πίνακα;
3. Καλούν άλλο ωρομίσθιο για την περίοδο που λείπεις με άδεια και αυτός φεύγει όταν επιστρέψεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:47 »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 09, 2009, 07:12:50 μμ »
1η) Δεν είσαι υποχρεωμένη, αλλά λογικά θα το δουν και μόνοι τους και θα σε ρωτήσουν. Καλό είναι να γίνει μία συνενόηση, για να ξέρουν και αυτοί τι να κάνουν. Εμένα μου είχαν πει από τη διεύθυνση να τους πάρω 10 μέρες νωρίτεραγια να αρχίσουν να ψάχνουν για αντικαταστάτη.

2η) ΟΧΙ. Αν τυχόν σου πουν τίποτα να μην αποδεχτείς τη θέση μη "μασήσεις". Εμένα μου το είπαν από τη Β/βάθμια - όχι η διεύθυνση, αλλά οι (αχρείοι) διευθυντές των σχολείων. Φυσικά δεν τους άκουσα και με πήραν, όπως ήταν υποχρεωμένοι. Πρέπει να σε πάρουν, ακόμα και αν δε σε βολεύει το πρόγραμμα του σχολείου (κάτι που θα έπρεπε να συμβαίνει σε κάθε περίπτωση).

3η) Κανονικά πρέπει να πάρουν άλλο ωρομίσθιο (στην πραγματικότητα βέβαια... ). Στην Α/βάθμια παίρνουν κάποιον με σύμβαση μόνο για το διάστημα που έχεις εσύ άδεια και όταν επιστρέψεις τον διώχνουν (γι'αυτό δε βρίσκουν εύκολα αντικαταστάτη). Στην Β/βάθμια παίρνουν κάποιον με σύμβαση ως το τέλος του χρόνου, ο οποίος "καταλαμβάνει" τη θέση σου. Όταν επιστρέψεις, ασφαλώς δεν σε διώχνουν (και να θέλουν, δε μπορούν). Αν τύχει να υπάρχει κάποιο άλλο κενό σε τοποθετούν σε αυτό, αλλιώς κάνεις γραμματειακή υποστήριξη είτε στα σχολεία, είτε στο γραφείο ή τη διεύθυνση. Την προϋπηρεσία σου την παίρνεις κανονικά φυσικά.

Συμβουλή : πρόσεχε όταν θα πας στο γραφείο (Α/βάθμια) μην τυχόν και δε σου παρουσιάσουν όλα τα σχολεία στα οποία έχουν κενά. Εμένα όταν πήγα στην αρχή της χρονιάς, πρώτα με ρώτησαν πότε θα πάρω άδεια και μετά μου είπαν : "να δούμε σε ποια σχολεία μπορούμε να σε βάλουμε τώρα, γιατί θα τα "πακετώθούν" άσχημα". Εγώ ευτυχώς ήξερα ότι είχαν ακόμα κενό τα περσινά μου σχολεία, που με βόλευαν περισσότερο, και επέμεινα να με βάλουν σε αυτά (δικαιούμαστε να επιλέξουμε όποιο σχολείο θέλουμε εφόσον δεν το έχει προλάβει άλλος με περισσότερα μόρια).

Σου εύχομαι ομαλή εγκυμοσύνη και καλή λευτεριά.
Υ.Σ.: πρόσεχε τα πιτσιρίκια μη σε χτυπήσουν, έχουν συμβεί πολλά.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 09, 2009, 07:16:17 μμ »
Τα μόρια σου τα παίρνεις όλα, με την προϋπόθεση ότι το τμήμα είναι λειτουργικό, ότι δηλαδή πάει κάποιος άλλος και κάνει μάθημα αντί για σένα!!!

Ποιος σου το είπε αυτό Ειρήνη; Σίγουρα δεν ισχύει! Ένα από τα ελάχιστα εργασιακά δικαώματα που έχουμε ως ωρομίσθιοι είναι ότι μας "επιτρέπουν" να μένουμε έγκυες χωρίς να χάνουμε μόρια. Τα μόρια δεν τα χάνεις σε καμία περίπτωση, μην τους επιτρέψεις να μην σου βάλουν έστω και 1 ώρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2009, 07:24:05 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:33:36 μμ »
Τα μόρια σου τα παίρνεις όλα, με την προϋπόθεση ότι το τμήμα είναι λειτουργικό, ότι δηλαδή πάει κάποιος άλλος και κάνει μάθημα αντί για σένα!!!

Ποιος σου το είπε αυτό Ειρήνη; Σίγουρα δεν ισχύει! Ένα από τα ελάχιστα εργασιακά δικαώματα που έχουμε ως ωρομίσθιοι είναι ότι μας "επιτρέπουν" να μένουμε έγκυες χωρίς να χάνουμε μόρια. Τα μόρια δεν τα χάνεις σε καμία περίπτωση, μην τους επιτρέψεις να μην σου βάλουν έστω και 1 ώρα!
Φανταζομαι ότι λέγοντας λειτουργικό εννοεί να μην κλείσει πχ το ολοήμερο γιατί τότε και να μην ήταν έγκυος θα έχανε τα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:44:39 μμ »
Δε νομίζω ότι ούτε σε αυτή την περίπτωση πρέπει να τα χάσεις, μάλλον απλά θα πρέπει να τροποποιήσουν τη σύμβαση σου και να σε βάλουν σε άλλο σχολείο (αλλιώς αδικείσαι σε σχέση με άλλους που μπορεί να έχουν λιγότερα μόρια, αλλά συνεχίζουν να δουλεύουν). Δεν το ξέρω βέβαια σίγουρα αυτό, γιατί δεν έχω ακούσει ποτέ για ολοήμερο να κλείνει.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 09, 2009, 08:49:33 μμ »
Άσε. Είμαι σε ολοήμερο που κλείνει ουσιαστικά αλλά το κρατάνε παράτυπα για να μη χάσουμε οι ωρομίσθιοι τα μόρια.  :( Γιατί είναι πάααααρα πολύ δύσκολο τέτοια εποχή να υπάρξει άλλο κενό και να μας βάλουν.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 09, 2009, 09:59:53 μμ »
Αν δε λειτουργούσε το τμήμα όσο καιρό έλειπα, δε θα έπαιρνα εγώ τα μόρια μου είπε ο υπεύθυνος για την άδειά μου.

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 09, 2009, 10:16:02 μμ »
πόσο καιρό δικαιούσαι άδεια ούσα έγκυος;
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2009, 09:26:33 πμ »
56 μέρες πριν και 63 μετά τον τοκετό. Αν γεννήσεις πρόωρα τη άδεια σου δεν τη χάνεις, μετατίθεται όλη για μετά τον τοκετό. Είναι πολύ λίγη....

Αποσυνδεδεμένος dimmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • every day is a new day
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2009, 01:52:54 μμ »
Μπορείς αν θέλεις να την πάρεις πχ όλη μετά τη γέννα;
Επίσης, αν μέσα στις μέρες της άδειας υπάρχουν οι διακοπές των Χριστουγέννων, τότε οι μέρες αυτές υπολογίζνται για άδεια;

Άραγε, που θα μπορύσαμε να απευθυνθούμε για να τα μάθουμε όλα αυτά;

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 10, 2009, 01:59:56 μμ »
στη συνέλευση ωρομισθίων Θεσσαλονίκης δημιουργήθηκαν ομάδες εργασίας για τα διάφορα θέματα συντονισμού, ενημέρωσης, δράσης όσων θα λαμβάνουμε μέρος στη μεγάλη προσπάθεια που ξεκινήσαμε για την ενεργοποίηση όλων των συναδέρφων

ανάμεσά τους ξεχωρίζει και η ομάδα νομικών θεμάτων. Όποιος επιθυμεί επικοινωνεί με την πρωτοβουλία ωρομισθίων για να συμμετάσχει ενεργά, να θέσει συγκεκριμένα ζητήματα (πχ όσα αναφέρονται στο παρόν τόπικ) και μαζί με τους υπόλοιπους της ομάδας να ψάξει και να βρούνε απαντήσεις - προτάσεις - λύσεις!!!

http://www.facebook.com/group.php?gid=71634619208
http://oromisthioi.blogspot.com/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161382
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.