*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία...Γενικώς  (Αναγνώστηκε 116457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #140 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 04:17:05 μμ »
"Το Θεώρημα του παπαγάλου"

το έχει διαβάσει κανείς;

γνώμες ; σχόλια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:04:36 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #141 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 04:25:09 μμ »
"Το Θεώρημα του παπαγάλου"

το έχει διαβάσει κανείς;

γνώμες ; σχόλια;

Το έχω διαβάσει , αρκετά χρόνια πριν...το βρήκα πολύ καλό και ευχάριστο στην ανάγνωση..ίσως μόνο λίγο κουραστικό (λίγες φορές) για κάποιον που είναι εκτός μαθηματικού χώρου..

Εχω διαβάσει και τους Αγριους Αριθμούς ( Φίλιμπερτ Σόγκτ) και την Μοναξιά των Πρώτων Αριθμών ( Πάολο Τζορντάνο) και τα βρήκα ενδιαφέροντα αλλά όχι εξαιρετικά..Πάντως τα λογοτεχνικά βιβλία που αφορούν τα Μαθηματικά είναι πάρα πολλά πλέον και παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #142 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 04:28:55 μμ »
"Το Θεώρημα του παπαγάλου"

το έχει διαβάσει κανείς;

γνώμες ; σχόλια;
πολύ μέτριο λογοτεχνικά. Δεν απαιτούνται ιδιαίτερες γνώσεις μαθηματικών και σε αρκετά σημεία αναδεικνύει την ομορφιά και τη μουσική των αριθμών και των αναλογιών.
Διαβάζεται εύκολα παρά τις πολλές σελίδες του και παρότι πλατιάζει.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #143 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 04:37:06 μμ »
Για όσους ζείτε στην Αθήνα και σας ενδιαφέρει το να βρεθείτε σε συναντήσεις της Λέσχης Ανάγνωσης Μαθηματικής Λογοτεχνίας ,οι πληροφορίες εδώ:

http://thaliskaifiloistonevripidi.blogspot.com/2009/07/2009-2010.html
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:04:36 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #144 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 04:46:59 μμ »
"Το Θεώρημα του παπαγάλου"

το έχει διαβάσει κανείς;

γνώμες ; σχόλια;

Το είχα ξεκινήσει κάποτε... τώρα μου θύμησες ότι πρέπει να το τελειώσω κάποια στιγμη :)
Αρκετά καλό (τουλάχιστον μέχρι εκεί που είχα φτάσει).
Στην ίδια κατηγορία  υπάρχει και το "Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ" του Α. Δοξιάδη, το οποίο βρήκα εξαιρετικό!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #145 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 05:28:04 μμ »
Κατά την γνώμη μου πάντα, δεν νοείται να είσαι μαθηματικός και να μην έχεις διαβάσει το θεώρημα του παπαγάλου!

Θα μάθεις πολλά ιστορικά στοιχεία γύρω από τα μαθηματικά χρήσιμα σε κάθε μαθηματικό. Εγώ όταν το διάβαζα σημείωνα σε ένα τετράδιο γεγονότα και στιγμές των μαθηματικών για να τα έχω συγκεντρωμένα. Τα περισσότερα από αυτά πάντα με κάποια αφορμή τα εισάγω και στην διδασκαλία μου στην τάξη και τα αναφέρω στους μαθητές μου!

Με αφορμή αυτό το βιβλίο του Getz αγόρασα και άλλα του ιδίου ( η έπαυλη των ανδρών, Μηδέν, Τα αστέρια της Βερενίκης) τα οποία βρήκα πολύ μέτρια σε σχέση με το θεώρημα του παπαγάλου.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 09:54:16 πμ »
Ανακοινώθηκαν από τη Διεύθυνση Γραμμάτων της Γενικής Διεύθυνσης Σύγχρονου Πολιτισμού του ΥΠ.ΠΟ.Τ τα Κρατικά Βραβεία Λογοτεχνίας Παιδικού Βιβλίου 2009, που αφορούν τις εκδόσεις έτους 2008, στα οποία κατέληξε η Επιτροπή Κρατικών Βραβείων Παιδικού Βιβλίου από το «βραχύ κατάλογο» των υποψηφίων προς βράβευση έργων, ύστερα από επανειλημμένες συνεδρίες και μακρές συζητήσεις. Πρόκειται για τα εξής:

Βραβείο Παιδικού Λογοτεχνικού βιβλίου
Το Βραβείο Παιδικού Λογοτεχνικού βιβλίου απονέμεται ομόφωνα εξ ημισείας:
ομόφωνα στην κα Λότη Πέτροβιτς - Ανδρουτσοπούλου για το βιβλίο της με τίτλο«Η προφητεία του κόκκινου κρασιού», εκδ. ΠΑΤΑΚΗ και κατά πλειοψηφία στην κα Φωτεινή Φραγκούλη για βιβλίο της με τίτλο «Εφτά ορφανά μολύβια... εφτά ιστορίες », εκδ. Ελληνικά Γράμματα . 

Βραβείο Εικονογράφησης Παιδικού βιβλίου
Το Βραβείο Εικονογράφησης Παιδικού βιβλίου απονέμεται κατά πλειοψηφία εξ ημισείας :
ομόφωνα στην κα Κατερίνα Βερούτσου για την εικονογράφηση του βιβλίου με τίτλο «Νεράιδα πάνω στο Έλατο» του συγγραφέα Μάνου Κοντολέων, εκδ. ΠΑΤΑΚΗ και κατά πλειοψηφία στον κο Θανάση Δήμου για την εικονογράφηση του βιβλίου του με τίτλο «Μια χειμωνιάτικη ιστορία»,εκδ. ΠΑΤΑΚΗ.

Βραβείο Βιβλίου Γνώσεων για παιδιά
Το Βραβείο Βιβλίου Γνώσεων για παιδιά απονέμεται κατά πλειοψηφία
στον κο Σάκη Σερέφα για το βιβλίο του με τίτλο «ΕΝΑΣ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΟΥ», εκδ. ΠΑΤΑΚΗ.

http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=6744:2010-02-04-06-22-32&catid=276:2009-12-01-16-45-13&Itemid=750

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 09:58:08 πμ »
"O Hλιος το χειμωνα ....εκδιδεται"  του Σταμ.Χονδρογιαννη.
(Προσοχη,    ΜΟΝΟ για οσους αντεχουν  τη σκληρη του πεζοδρομιου γλωσσα)

μιλα για τη ζωη των μεταναστων στην Ελλαδα. και αυτο το "ανακατεμα" των σχεσεων.....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2010, 10:04:54 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 10:03:52 πμ »
Για όσους ζείτε στην Αθήνα και σας ενδιαφέρει το να βρεθείτε σε συναντήσεις της Λέσχης Ανάγνωσης Μαθηματικής Λογοτεχνίας ,οι πληροφορίες εδώ:

http://thaliskaifiloistonevripidi.blogspot.com/2009/07/2009-2010.html

Υπαρχει και " Μαθηματικη Λογοτεχνια" ?? !!!!   ωχ, λες να την εχουμε στην υλη εμεις οι...φιλολογοι?
δεν θα το αντεξουμε κι αυτο !!!

δηλαδη τωρα για να καταλαβω: Μαθηματικη Λογοτεχνια σημαινει, πως λεμε ρε παιδι μου .....το 3 πηγε και συνατησε το 8  (οπου μονός αριθμος ειναι αρρεν και οπου ζυγος ειναι θυλην) και το 8 τα ειχε μπλεξει με το 7 και κανανε μαι εξισωση δηλαδη τα βρικανε και τετοια πραγματα....?

τί ειναι παιδι μου η Μαθηματικη Λογοτεχνια?  χεχεχε
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 10:13:19 πμ »
Για όσους ζείτε στην Αθήνα και σας ενδιαφέρει το να βρεθείτε σε συναντήσεις της Λέσχης Ανάγνωσης Μαθηματικής Λογοτεχνίας ,οι πληροφορίες εδώ:

http://thaliskaifiloistonevripidi.blogspot.com/2009/07/2009-2010.html

Υπαρχει και " Μαθηματικη Λογοτεχνια" ?? !!!!   ωχ, λες να την εχουμε στην υλη εμεις οι...φιλολογοι?
δεν θα το αντεξουμε κι αυτο !!!

δηλαδη τωρα για να καταλαβω: Μαθηματικη Λογοτεχνια σημαινει, πως λεμε ρε παιδι μου .....το 3 πηγε και συνατησε το 8  (οπου μονός αριθμος ειναι αρρεν και οπου ζυγος ειναι θυλην) και το 8 τα ειχε μπλεξει με το 7 και κανανε μαι εξισωση δηλαδη τα βρικανε και τετοια πραγματα....?

τί ειναι παιδι μου η Μαθηματικη Λογοτεχνια?  χεχεχε

 ;D

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 10:32:07 πμ »
Για όσους ζείτε στην Αθήνα και σας ενδιαφέρει το να βρεθείτε σε συναντήσεις της Λέσχης Ανάγνωσης Μαθηματικής Λογοτεχνίας ,οι πληροφορίες εδώ:

http://thaliskaifiloistonevripidi.blogspot.com/2009/07/2009-2010.html

Υπαρχει και " Μαθηματικη Λογοτεχνια" ?? !!!!   ωχ, λες να την εχουμε στην υλη εμεις οι...φιλολογοι?
δεν θα το αντεξουμε κι αυτο !!!

δηλαδη τωρα για να καταλαβω: Μαθηματικη Λογοτεχνια σημαινει, πως λεμε ρε παιδι μου .....το 3 πηγε και συνατησε το 8  (οπου μονός αριθμος ειναι αρρεν και οπου ζυγος ειναι θυλην) και το 8 τα ειχε μπλεξει με το 7 και κανανε μαι εξισωση δηλαδη τα βρικανε και τετοια πραγματα....?

τί ειναι παιδι μου η Μαθηματικη Λογοτεχνια?  χεχεχε

Τώρα θυμήθηκα ένα ανεκδοτάκι μαθηματικών (ελπίζω να το καταλάβετε οι των μη θετικών επιστημών):
Κάθονται σε ένα μπαρ συναρτήσεις και ξαφνικά μπαίνει τρέχοντας μια άλλη συνάρτηση και ουρλιάζοντας λέει: "Τρέξτε να σωθείτε!!! Έρχεται η παράγωγος!!!"   Επικρατεί πανικός, όλες τρέχουν να σωθούν, εκτός από μία που κάθεται ατάραχη στο μπαρ. Την πλησιάζει η παράγωγος και της λέει "εσύ δε με φοβάσαι;" και της απαντάει η συνάρτηση "όχι, είμαι η e^x". Οπότε, της λέει η παράγωγος "και ποιος σου είπε ότι παραγωγίζω ως προς x ?"
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 10:35:30 πμ »
Εγω παντως δεν το καταλαβα!!!  :-[ :P

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 11:00:59 πμ »
Για όσους ζείτε στην Αθήνα και σας ενδιαφέρει το να βρεθείτε σε συναντήσεις της Λέσχης Ανάγνωσης Μαθηματικής Λογοτεχνίας ,οι πληροφορίες εδώ:

http://thaliskaifiloistonevripidi.blogspot.com/2009/07/2009-2010.html

Υπαρχει και " Μαθηματικη Λογοτεχνια" ?? !!!!   ωχ, λες να την εχουμε στην υλη εμεις οι...φιλολογοι?
δεν θα το αντεξουμε κι αυτο !!!

δηλαδη τωρα για να καταλαβω: Μαθηματικη Λογοτεχνια σημαινει, πως λεμε ρε παιδι μου .....το 3 πηγε και συνατησε το 8  (οπου μονός αριθμος ειναι αρρεν και οπου ζυγος ειναι θυλην) και το 8 τα ειχε μπλεξει με το 7 και κανανε μαι εξισωση δηλαδη τα βρικανε και τετοια πραγματα....?

τί ειναι παιδι μου η Μαθηματικη Λογοτεχνια?  χεχεχε

Τώρα θυμήθηκα ένα ανεκδοτάκι μαθηματικών (ελπίζω να το καταλάβετε οι των μη θετικών επιστημών):
Κάθονται σε ένα μπαρ συναρτήσεις και ξαφνικά μπαίνει τρέχοντας μια άλλη συνάρτηση και ουρλιάζοντας λέει: "Τρέξτε να σωθείτε!!! Έρχεται η παράγωγος!!!"   Επικρατεί πανικός, όλες τρέχουν να σωθούν, εκτός από μία που κάθεται ατάραχη στο μπαρ. Την πλησιάζει η παράγωγος και της λέει "εσύ δε με φοβάσαι;" και της απαντάει η συνάρτηση "όχι, είμαι η e^x". Οπότε, της λέει η παράγωγος "και ποιος σου είπε ότι παραγωγίζω ως προς x ?"


Kαλοοοοοοοο!!! +++++++
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #153 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 11:39:03 πμ »
Για όσους ζείτε στην Αθήνα και σας ενδιαφέρει το να βρεθείτε σε συναντήσεις της Λέσχης Ανάγνωσης Μαθηματικής Λογοτεχνίας ,οι πληροφορίες εδώ:

http://thaliskaifiloistonevripidi.blogspot.com/2009/07/2009-2010.html

Υπαρχει και " Μαθηματικη Λογοτεχνια" ?? !!!!   ωχ, λες να την εχουμε στην υλη εμεις οι...φιλολογοι?
δεν θα το αντεξουμε κι αυτο !!!

δηλαδη τωρα για να καταλαβω: Μαθηματικη Λογοτεχνια σημαινει, πως λεμε ρε παιδι μου .....το 3 πηγε και συνατησε το 8  (οπου μονός αριθμος ειναι αρρεν και οπου ζυγος ειναι θυλην) και το 8 τα ειχε μπλεξει με το 7 και κανανε μαι εξισωση δηλαδη τα βρικανε και τετοια πραγματα....?

τί ειναι παιδι μου η Μαθηματικη Λογοτεχνια?  χεχεχε

χαχαχα....πολύ ενδιαφέρουσα η ...."μαθηματική λογοτεχνία"  :D :D :D

Κάποιες σχετικές πληροφορίες :

Θαλής και Φίλοι, εθελοντική μη κερδοσκοπική ομάδα που συμπληρώνει πέντε χρόνια δραστηριότητας.

Η "Ομάδα", διερευνά τις σύνθετες σχέσεις μεταξύ Μαθηματικών και Ανθρώπινου Πολιτισμού, αναζητεί νέους τρόπους έκφρασης των Μαθηματικών μέσα στη Μαθηματική και Επιστημονική Κοινότητα και προτείνει νέες μεθόδους επικοινωνίαςτων μαθηματικών στον πολιτισμό γενικά και στην εκπαίδευση ειδικότερα.

Μέχρι σήμερα η "Ομάδα" έχει ιδρύσει εκατοντάδες "Λέσχες Ανάγνωσης", σε Γυμνάσια και Λύκεια σε όλη την Ελλάδα, από Σουφλί ως τη νότια Κρήτη και από την Κύπρο ως την Ηγουμενίτσα, καθώς και σε επιλεγμένα βιβλιοπωλεία σε διάφορες πόλεις. Τώρα επεκτείνει το πρόγραμμα και σε Δημοτικά σχολεία.

Οι φετινές εκδηλώσεις, που ξεκινούν στις 22 Ιανουαρίου 2010, στο Μουσείο Μπενάκη επί της οδού Πειραιώς 138 και Ανδρονίκου, έχουν ελεύθερη είσοδο και αποτελούν πολύ καλή ευκαιρία, για όσους ενδιαφέρονται για το διάβασμα, τη λογοτεχνία, τα μαθηματικά και τον στοχασμό.

Μας ενημερώνουν στο : www.thalesandfriends.org
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.