*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία...Γενικώς  (Αναγνώστηκε 116455 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 12:12:18 μμ »
Για όσους ζείτε στην Αθήνα και σας ενδιαφέρει το να βρεθείτε σε συναντήσεις της Λέσχης Ανάγνωσης Μαθηματικής Λογοτεχνίας ,οι πληροφορίες εδώ:

http://thaliskaifiloistonevripidi.blogspot.com/2009/07/2009-2010.html

Υπαρχει και " Μαθηματικη Λογοτεχνια" ?? !!!!   ωχ, λες να την εχουμε στην υλη εμεις οι...φιλολογοι?
δεν θα το αντεξουμε κι αυτο !!!

δηλαδη τωρα για να καταλαβω: Μαθηματικη Λογοτεχνια σημαινει, πως λεμε ρε παιδι μου .....το 3 πηγε και συνατησε το 8  (οπου μονός αριθμος ειναι αρρεν και οπου ζυγος ειναι θυλην) και το 8 τα ειχε μπλεξει με το 7 και κανανε μαι εξισωση δηλαδη τα βρικανε και τετοια πραγματα....?

τί ειναι παιδι μου η Μαθηματικη Λογοτεχνια?  χεχεχε

Τώρα θυμήθηκα ένα ανεκδοτάκι μαθηματικών (ελπίζω να το καταλάβετε οι των μη θετικών επιστημών):
Κάθονται σε ένα μπαρ συναρτήσεις και ξαφνικά μπαίνει τρέχοντας μια άλλη συνάρτηση και ουρλιάζοντας λέει: "Τρέξτε να σωθείτε!!! Έρχεται η παράγωγος!!!"   Επικρατεί πανικός, όλες τρέχουν να σωθούν, εκτός από μία που κάθεται ατάραχη στο μπαρ. Την πλησιάζει η παράγωγος και της λέει "εσύ δε με φοβάσαι;" και της απαντάει η συνάρτηση "όχι, είμαι η e^x". Οπότε, της λέει η παράγωγος "και ποιος σου είπε ότι παραγωγίζω ως προς x ?"

Καλά, κι εγώ δεν το κατάλαβα,αν και τα μαθηματικά, επειδή έιναι τελείως θεωρητικά τα καταλαβαίνω καλύτερα από τη φυσική! Τι φαντασία πρέπει να έχεις για να καταλάβεις τη φυσική!!.Είχα επιχειρήσει στο παρελθόν να διαβάσω "Το νησί της προηγούμενης ημέρας" του Έκο μετά από κάποιες πετυχημένες συναντήσεις που είχα με το πνεύμα του ;D Σ΄αυτό το βιβλίο όμως κώλωσα! Δεν προχώραγε με τίποτα! Έχω την εντύπωση πως είχε να κάνει με ένα φυσικό θέμα, κάτι με το γεωγραφικό πλάτος της γης.Μετα από αυτό σταμάτησα και τον Έκο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:10 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουάριος 06, 2010, 07:59:30 μμ »
Για όσους ζείτε στην Αθήνα και σας ενδιαφέρει το να βρεθείτε σε συναντήσεις της Λέσχης Ανάγνωσης Μαθηματικής Λογοτεχνίας ,οι πληροφορίες εδώ:

http://thaliskaifiloistonevripidi.blogspot.com/2009/07/2009-2010.html

Υπαρχει και " Μαθηματικη Λογοτεχνια" ?? !!!!   ωχ, λες να την εχουμε στην υλη εμεις οι...φιλολογοι?
δεν θα το αντεξουμε κι αυτο !!!

δηλαδη τωρα για να καταλαβω: Μαθηματικη Λογοτεχνια σημαινει, πως λεμε ρε παιδι μου .....το 3 πηγε και συνατησε το 8  (οπου μονός αριθμος ειναι αρρεν και οπου ζυγος ειναι θυλην) και το 8 τα ειχε μπλεξει με το 7 και κανανε μαι εξισωση δηλαδη τα βρικανε και τετοια πραγματα....?

τί ειναι παιδι μου η Μαθηματικη Λογοτεχνια?  χεχεχε

Τώρα θυμήθηκα ένα ανεκδοτάκι μαθηματικών (ελπίζω να το καταλάβετε οι των μη θετικών επιστημών):
Κάθονται σε ένα μπαρ συναρτήσεις και ξαφνικά μπαίνει τρέχοντας μια άλλη συνάρτηση και ουρλιάζοντας λέει: "Τρέξτε να σωθείτε!!! Έρχεται η παράγωγος!!!"   Επικρατεί πανικός, όλες τρέχουν να σωθούν, εκτός από μία που κάθεται ατάραχη στο μπαρ. Την πλησιάζει η παράγωγος και της λέει "εσύ δε με φοβάσαι;" και της απαντάει η συνάρτηση "όχι, είμαι η e^x". Οπότε, της λέει η παράγωγος "και ποιος σου είπε ότι παραγωγίζω ως προς x ?"


 :-[ δεν το καταλαβα :-[

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουάριος 12, 2010, 12:03:43 πμ »
Μου αρέσει η Χρύσα Δημουλίδου από δύο βιβλία της, Τα Δάκρυα του Θεού και Το Φιλί του Δράκου και τα δύο τα έχω διαβάσει σε δύο μέρες !
Πολύ καλό είναι επίσης το Ποτέ χωρίς την κόρη μου,  το οποίο είναι αληθινή ιστορία. Μου άρεσε και το βιβλίο Ο Θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ. Έχω διαβάσει κάμποσα αλλά δεν τα θυμάμαι όλα...
Τώρα θέλω να διαβάσω το βιβλίου του Νιούτον - Ταξίδια της Ψυχής, το έχει διαβάσει κάποιος;
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:07:55 πμ »
'Εχει κανείς στα υπόψιν του βιβλία για τη μεταθάνατο ζωή ή κάποια σχετικά με το πένθος; Γνωρίζω το ''Ταξίδια της ψυχής'' του Νιούτον. Πέρα από αυτό γνωρίζετε άλλα; Κάποιο αισιόδοξο για τη μεταθάνατο ζωή;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2010, 05:14:53 πμ από maklin »
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:10 »

Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:13:41 πμ »
'Εχει κανείς στα υπόψιν του βιβλία για τη μεταθανάτο ζωή ή κάποια σχετικά με το πένθος; Γνωρίζω το ''Ταξίδια της ψυχής'' του Νιούτον. Πέρα από αυτό γνωρίζετε άλλα; Κάποιο αισιόδοξο για τη μεταθάνατο ζωή;

Ειλικρινά...

Α' και Β' Θεσσαλονικείς... στην Αγία Γραφή! Οτι πιο παρήγορο υπάρχει αν η καρδιά σου πενθεί χαμό. Και άσχετα από Θρησκευτική τοποθέτηση.
Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:31:29 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ ekfrasi, έχω χάσει ένα φίλο μου και σκεφτόμουν να πάρω κάποιο βιβλίο στη μητέρα του. Ελπίζω να τη βοηθήσω να αισθανθεί αισιόδοξα όσο αυτό είναι εφικτό. Επειδή είμαι άσχετη για βιβλία θεολογικά, την Αγία Γραφή μπορώ να την προμηθευτώ σε όλα τα βιβλιοπωλεία; Είναι γραμμένη στην καθαρεύουσα; Τέλος, είναι δυσνόητη γραφή; Σε ρωτάω γιατί η γυναίκα λόγω του περιστατικού δε θα είναι συγκεντρωμένη 100% επομένως δε μπορώ να της πάρω κάτι βαρύ...
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 12:38:03 πμ »
Κυκλοφορεί και σε νεοελληνικές μεταφράσεις, 1 εξαιρετική και μια ακόμα πιο "επίσιμη". Νομίζω σε όλα τα βιβλιοπωλεία υπάρχει.

Θα βρω και τα συγκεκριμένα εδάφεια και θα σου στείλω pm, να μην κουράζουμε το φόρουμ.

Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #161 στις: Μάρτιος 19, 2010, 09:00:03 μμ »
Αν κάποιος συνάδελφος έχει υπόψην κάποιο σάιτ με βιβλιοκριτική (κατά προτίμηση ερασιτεχνικό ιστολόγιο, φτιαγμένο με μεράκι δηλαδή, παρά ιστοσελίδα με ενδεχόμενα εμπορικά συμφέροντα πίσω από την κριτική) να προτείνει ... ελεύθερα.
Υπέυθυνες προτάσεις και δοκιμασμένες θα εκτιμηθούν !
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2010, 09:03:28 μμ από evan »
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #162 στις: Μάρτιος 20, 2010, 12:05:21 πμ »
http://annabooklover.wordpress.com/

ελπιζω μονο να μην τη πειραζει που το παραθετω  :-[

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #163 στις: Μάρτιος 20, 2010, 02:32:34 πμ »
'Εχει κανείς στα υπόψιν του βιβλία για τη μεταθανάτο ζωή ή κάποια σχετικά με το πένθος; Γνωρίζω το ''Ταξίδια της ψυχής'' του Νιούτον. Πέρα από αυτό γνωρίζετε άλλα; Κάποιο αισιόδοξο για τη μεταθάνατο ζωή;

Ξέρω το Πένθος και υγεία δεν θυμάμαι συγγραφέα αλλά το είχα βρει πολύ ενδιαφέρον.
Επίσης κοίταξε τα βιβλία της   Elizabeth Kuebler-Ross. Είχα διαβάσει το Θάνατος μια αλλαγή ζωτικής σημασίας και το είχα βρει πολύ ενδιαφέρον επίσης

Αποσυνδεδεμένος maklin

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #164 στις: Μάρτιος 20, 2010, 05:13:23 πμ »
souvlitsa σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Τα βιβλία της Kuebler-Ross φαίνονται αρκετά καλά, θα τα ψάξω και σε βιβλιοπωλείο να τα δω και από κοντά
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #165 στις: Μάρτιος 20, 2010, 04:36:39 μμ »
http://annabooklover.wordpress.com/

ελπιζω μονο να μην τη πειραζει που το παραθετω  :-[

Πολύ ωραίο ! Κάτι σαν κι αυτό έψαχνα.
Γιατί όμως λες να την πειράζει; Ίσα ίσα το αντίθετο θα 'λεγα εφόσον περιλαμβάνει και βιντεοκριτική μάλλον επιδιώκει τη διάδοση του ιστολογίου (αν και λίγο υπερβολικό και οξύμωρο για μένα το να κριτικάρεις ένα βιβλίο με vlog και όχι γραπτά).
Σ'ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση συναδέλφισσα πάντως.Αν βρεις και κάνα άλλο...ελεύθερα.
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #166 στις: Μάρτιος 20, 2010, 07:20:57 μμ »
Παρακαλώ :)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 05, 2010, 12:56:47 μμ »
Ο Σόλομον Γκάρσκυ ήταν εδώ, του Μορντεκαϊ Ρίχλερ, εκδόσεις ΠΟΛΙΣ.
«Μια διαλυτική σάτιρα της σύγχρονης αριστοκρατίας, η βιογραφία μια δυναστείας λαθρεμπόρων αλκοόλ που μετατρέπονται σε ευυπόληπτους μεγιστάνες, ένα έπος για την εξερεύνηση της Αρκτικής, μιας ιστορία του Καναδά, των Ινδιάνων και των Εσκιμώων, μια ανατομία της εβραϊκής ψυχής.
Ο Μόζες Μπέργκερ, ένας μονήρης και αλκοολικός διανοούμενος, αναζητά τα ίχνη του μυστηριώδους Σόλομον, περιβόητου λαθρεμπόρου, βιβλιοφάγου, φίλου του Τζώρτζ Μπέρναρντ Σω και του Αλ Καπόνε, ρομαντικού επαναστάτη και μεγάλου καρδιοκατακτητή.
Εμπλέκεται έτσι σε μια περιπετειώδη αναζήτηση, καταδυόμενος στην προϊστορία και τα άδυτα της οικογένειας Γκάρσκυ, από τις αρχές του 19ου αιώνα μέχρι τις μέρες μας, κινούμενος μεταξύ του Λονδίνου, της Νέας Υόρκης, του Μόντρεαλ και βορείως του εξηκοστού παραλλήλου.»

Το ξαναδιάβασα αυτές τις ημέρες και για άλλη μια φορά με συνεπήρε.
Η αντίσταση σε μια κοινωνία που χαρακτηρίζεται από αδιαφορία για τις ηθικές αξίες αλλά και η επιθυμία να «ρουφηχθεί» κάθε στάλα της ζωής. Συγκλονίζει η απουσία ηθικολογιών, ηθικών συνταγών και καθωσπρεπισμού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 566
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.