*

Αποστολέας Θέμα: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;  (Αναγνώστηκε 14492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 12, 2009, 09:08:10 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι, γιατί είμαι λίγο άσχετη: το 24μηνο σημαίνει 24 καθαρής προυπηρεσίας ή πιάνονται και τα μόρια του ΑΣΕΠ;  ???

ειναι 24μήνες καθαρής προϋπηρεσίας. μηνας και μόριο.
η επιτυχία σε οποιονδήποτε ασεπ ειναι προϋπόθεση για να διοριστείς με αυτήν τη ρύθμιση.
το μόρια του ασεπ πιάνονται μόνο στον πίνακα των αναπληρωτών.
Σ'ευχαριστώ πολύ. :) Να'σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:28:35 »

Αποσυνδεδεμένος stasi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 12, 2009, 09:14:26 μμ »
GR δεν γνωρίζω αν ειναι όλοι γυμναστες, ξέρω όμως από φίλη μου γυμνάστρια ότι πέρσυ με τις δύο ρυθμίσεις που έγιναν πήραν αρκετά περισότερους από όσους χρειαζόντουσαν. υποθέτω λοιπόν πως ειδικότητα όπως των γυμναστων επειδή έχει υπόλοιπο 30μηνου και οι αναγκές της υπηρεσίας ειναι λίγες ειναι πιθανό να μην απορροφήσει όλο το 24μηνο όπως έκανε πέρσυ.

θα αναγκαστούνε να βάλουμε την 3η ώρα Φυσικής Αγωγής στα Δημοτικά. Υπάρχει εδώ και καιρό Κοινοτική οδηγία. Προεκλογικά κάποιος θα το παίξει το χαρτί.
Δεν πειράζει με τα χρόνια τα δέντρα θα ξαναγίνουν ..... βίλες!

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 12, 2009, 10:49:43 μμ »
Εχετε αντιληφθει οτι παντα προεκλογικα αναμενουμε να μας προσφερουν?? Ελπιδοφορος παραγοντας οι προεκλογες....

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 12, 2009, 11:18:39 μμ »
Ο πολίτης έχει ισχύ όσο κρατά το ψηφοδέλτιο στο χέρι. Μόλις το ρίξει στην κάλπη..... πάπαλα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:28:35 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 13, 2009, 07:55:14 πμ »
Εχετε αντιληφθει οτι παντα προεκλογικα αναμενουμε να μας προσφερουν?? Ελπιδοφορος παραγοντας οι προεκλογες....

Βέβαια, ό,τι γίνεται προεκλογικά ισχύει και μετά, ως τις επόμενες εκλογές που θα μας ξανατάξουν...  ;)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 13, 2009, 09:11:37 πμ »
δεν εχετε αντιληφθει οτι εμεις γι'αυτους η ΜΟΝΗ αξια που εχουμε ειναι η ψηφος μας?..........
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 13, 2009, 09:38:42 πμ »
Παιδιά σήμερα στα ΝΕΑ δημοσιεύεται ένας πίνακας διορισμών που αναφέρει πως με το 24 μηνο θα διοριστούν 1100 εκπαιδευτικοί. Έλπίζω η εφημερίδα να έχει ενημέρωση από το Υπουργείο και όχι να είναι δική τους εικασία. Πάντως αν ισχύει το δημοσίευμα πάμε για 100% απορρόφηση του 24μηνου.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4511821&ct=1
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 13, 2009, 10:14:10 πμ »
αδικια? ισως ναι για τους περισσοτερους. ισως δικιο μονο για τους 24μηνιτες.

συγγνωμη ρε παιδια, να ρωτησω κατι : τοτε ποιος ο λογος να δινουμε ασεπ? (θα ελεγε καποιος)

κατι χ-μηνιτες κατι πολυτεκνοι κλπ κλπ τοτε ας επανελθει η επετηριδα !!! (θα συμφωνουσε αλλος)

δηλσδη, τι παραπανω εχει ενας 24μηνιτης (7μηνιτης, δεν ξερω) απο τους αλλους που δινουν ξανα και ξανα χωρις να μπορουν να διοριστουν αν και εχουν 2-3 μορια κατω απο τη βαση καθε φορα.
διοτι ετσι που το πανε  πριν 3-4 ασεπ  καταφερνες κατι (αυτοι που τωρα λεγονται 24μηνιτες) ενω τωρα θελει καποιος 35 χρονια για να κανει κατι.... ελεος!

μια ακομα ερωτηση: τι παραπανω εχει ενας 24μηνιτης απο ενα παιδι που τελειωσε φετος και διεκδικει το...ονειρο.

ελατε, ετοιμος ειμαι να τα ακουσω..... δεν μιλαω αλλο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 13, 2009, 10:24:45 πμ »
Ο 24μηνίτης έχει οργώσει την Ελλάδα για να μαζέψει αυτά τα μόρια και μπορεί να έχει αφήσει και οικογένεια πίσω του..Εγώ πάντως με όλες αυτές τις "επετηρίδες", είμαι υπέρ του παλιού συστήματος επετηρίδας..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 13, 2009, 10:26:09 πμ »

μια ακομα ερωτηση: τι παραπανω εχει ενας 24μηνιτης απο ενα παιδι που τελειωσε φετος και διεκδικει το...ονειρο.


Αποκαλεις ονειρο ενος 23χρονου μια θεση στο ελληνικο δημοσιο στα 23 του?? Τοτε αυτος ο νεος κανει γεροντιστικα ονειρα

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 13, 2009, 10:36:33 πμ »
bobo1  θα συμφωνησω μαζι σου. ειναι ονειρο, αλλα ετσι που παει το θεμα των διορισμων πραγματι ο νεος σημερα κανει ονειρα για τα γεραματα του....και που δυστυχως θα μεινουν ονειρα για χαρη της "αξιοσυνης" του 24μηνιτη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 13, 2009, 10:52:50 πμ »
Ο 24μηνίτης έχει οργώσει την Ελλάδα για να μαζέψει αυτά τα μόρια και μπορεί να έχει αφήσει και οικογένεια πίσω του..Εγώ πάντως με όλες αυτές τις "επετηρίδες", είμαι υπέρ του παλιού συστήματος επετηρίδας..

δεν εχει οργωσει την ελλαδα. αλλα και ετσι να ειναι δικη του επιλογη ηταν. αυτο δεν τον κανει πιο αξιο,ικανο  ή πιο μορφωμενο απο τους αλλους σε καμια περιπτωση.
 
η δικη μου  η θεση ηταν ειναι και θα ειναι η εξης: ο διορισμος μονο μεσω ασεπ, η αναπληρωση να μην ειναι κεκτημενο που θα οδηγησει σε μονομοτητα αλλα να μετρουν τα μορια  μονο στην τοποθετηση του εκπ/κου σε θεση κοντα στην περιοχη κατοικιας του, οι πολυτεκνοι  να μετρουν μονο στην αυξηση του επιδοματος.
πριν απο μερικα χρονια μιλουσαν για σταδιακη μειωση του 40% και ολοι οι διορισμοι μεσω ασεπ.
τελικα φτασαμε στο ακριβως αντιθετο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 13, 2009, 11:00:30 πμ »
Ο 24μηνίτης έχει οργώσει την Ελλάδα για να μαζέψει αυτά τα μόρια και μπορεί να έχει αφήσει και οικογένεια πίσω του..Εγώ πάντως με όλες αυτές τις "επετηρίδες", είμαι υπέρ του παλιού συστήματος επετηρίδας..
Οχι παντα, γιατι με μερικα χρονακια προσθετη και λιγα μορια απο ασεπ ερχονται 2 χρονιες αναπληρωσης κι εγινε! Τελικα η λυση ειναι οι γνωριμιες για να "τσιμπησεις" τα πρωτα μορια της προσθετης. Εγω δεν ειμαι κατα του 24 μηνου αρκει να συνεχισει να ισχυει και να μην ειναι για 2-3 χρονιες μονο, κι αυτο γιατι σου δινει μια ελπιδα, ενα στοχο οτι καποτε θα μαζεψεις τα πολυποθητα μορια! Απο κει και περα ομως ειμαι υπερ της μιας επετηριδας οπως λες κι εσυ κι οχι αλλοι να διοριζονται γιατι εχουν 30μηνο, αλλοι 24μηνο, αλλοι κανουν προσθετη, αλλοι ειναι σε προγραμματα, αλλοι προηγουνται γιατι ειναι τριτεκνοι και 280 διοριζονται απο τον ασεπ, που κι αυτοι παλι μπορει να διοριζονται απο τα extra μορια κι οχι απο το πως εγραψαν στον ασεπ. Αλλα τα εχουμε ξαναπει...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιθανή κατάργηση του 24μήνου;
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 13, 2009, 11:02:10 πμ »
Για να κλείσει κάποιος 24μηνο αναπλήρωσης χρειάζεται η συμμετοχή όχι μόνο σε έναν ασέπ! Και μην ισοπεδώνουμε τα πάντα! Σαφώς και ο 23χρονος απόφοιτος έχει δικαίωμα να διεκδικεί το μέλλον του, αλλά και όσοι έχουν οικογένειες πίσω τους έχουν να σκεφτούν όχι μόνο τον εαυτούλη τους! Το πρόβλημά μας δεν είναι όσοι εργάστηκαν 24μήνες και δικαιούνται να διοριστούν αλλά οι πολύ λίγες θέσεις που μένουν σε εμάς τους υπόλοιπους!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161374
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.