*

Αποστολέας Θέμα: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ - ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 84647 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #210 στις: Ιούνιος 11, 2009, 01:59:59 μμ »
Άμα δεν μπορείς να ξυθείς μόνος σου, μην περιμένεις να σε ξύσει κανείς.

Όσο για τον Ασεπ, 3 φορές που έχω δώσει έχω μάθει κάτι: το σημαντικότερο είναι να πέφτω για ύπνο και να μη νιώθω τύψεις.
Να λέω στον εαυτό μου ότι έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα, άσχετα με το αποτέλεσμα.
Να είμαι περήφανη που διάβασα όσο μπορούσα (ίσως πολλοί να ξεπεράσαμε και τον εαυτό μας) και να είμαι αισιόδοξη.
Και τις 3 φορές το έχω πετύχει!  :)
Και ο Θεός με άκουσε και με έστειλε αναπληρώτρια!  :D

Υ.Γ: Συγγνώμη αν όλο αυτό ακούγεται σαν κήρυγμα. Ήθελα απλώς να σας δώσω τη δική μου οπτική γωνία περί των πραγμάτων.  :)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:28 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #211 στις: Ιούνιος 11, 2009, 02:02:31 μμ »
Άμα δεν μπορείς να ξυθείς μόνος σου, μην περιμένεις να σε ξύσει κανείς.

Όσο για τον Ασεπ, 3 φορές που έχω δώσει έχω μάθει κάτι: το σημαντικότερο είναι να πέφτω για ύπνο και να μη νιώθω τύψεις.
Να λέω στον εαυτό μου ότι έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα, άσχετα με το αποτέλεσμα.
Να είμαι περήφανη που διάβασα όσο μπορούσα (ίσως πολλοί να ξεπεράσαμε και τον εαυτό μας) και να είμαι αισιόδοξη.
Και τις 3 φορές το έχω πετύχει!  :)
Και ο Θεός με άκουσε και με έστειλε αναπληρώτρια!  :D

Υ.Γ: Συγγνώμη αν όλο αυτό ακούγεται σαν κήρυγμα. Ήθελα απλώς να σας δώσω τη δική μου οπτική γωνία περί των πραγμάτων.  :)

+++++++++++++++++++++++
πολυ ωραια τα λες. το σπουδαιοτερο πραγμα σε ο,τι κανουμε στη ζωη μας -ασχετα απο το αποτελεσμα- ειναι να ειμαστε εμεις οι ιδιοι καλα με τον εαυτο μας. να ξερουμε οτι δωσαμε το μαξιμουμ των δυνατοτητων μας. κ ο,τι ειναι να γινει ας γινει

Αποσυνδεδεμένος eli eli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #212 στις: Ιούνιος 11, 2009, 09:41:06 μμ »
Συμφωνώ κι εγω! Και να συμπληρώσω, όπως λέει μια φίλη μου ,αν δεν βρέξεις τον κωλο σου ψάρι δεν πιάνεις... Βοηθάει ο Θεός, αυτούς που προσπαθούν όμως... ;)
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #213 στις: Ιούνιος 11, 2009, 09:55:58 μμ »
Kαι επίσης παιδιά όπως λέει και το άσμα: "η ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς,τους τρελούς και τις αξίες...." ;) Ελπίζω να ανταμοιφθούν οι κόποι όλων όσων προσπάθησαν και κυρίως ελπίζω για όσους τυχόν δεν μας βγούνε τα πράγματα όπως ακριβώς θέλουμε,να βρούμε ξανά το κουράγιο και την θέληση να προσπαθήσουμε! ;) ;)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:28 »

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #214 στις: Ιούνιος 11, 2009, 11:19:30 μμ »
Η maryvas τα λέει μια χαρά. Μονόδρομος για τους μη έχοντες βύσμα (αλλά και για τους έχοντες που από αξιοπρέπεια δεν το χρησιμοποιούν).
Όσο για το ΑΣΕΠ/Επετηρίδα ψηφίζω δαγκωτό επετηρίδα. Θα προτιμούσα να τέλειωνα τη σχολή και να μου λέγανε κόψε το λαιμό σου για 10-15 χρόνια, κάνε ό,τι θες και μετά έλα να διοριστείς παρά αυτό το χάλι τώρα. Πολλοί ήδη κλείνουν 10 χρόνια στην αδιοριστία δίνοντας και ξαναδίνοντας μ' αυτό το κωλοσύστημα και δεν ξέρουν πόσα ακόμη...
Τουλάχιστον τότε ήταν 100% επετηρίδα. Ένα σύστημα, πάει και τελείωσε. Τώρα έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας.


Πες τα ρε morgan...επετηριδα κ παλι επετηριδα...λες κ μετα τον ασεπ,γινανε καλυτεροι οι καθηγητες!!!

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #215 στις: Ιούνιος 11, 2009, 11:32:09 μμ »
Συγνώμη συνάδελφοι,αλλά σε κάποιους κλάδους η επετηρίδα είχε κλείσει για πολλά πολλά χρόνια.Επίσης κάποιοι άλλοι κλάδοι δεν μπορούσαν να δουλεύουν σε φροντιστήρια αυτά τα 10-15 έτη και κάπως έπρεπε να ζήσουν.Μπορεί δηλαδή να είχαν να ανοίξουν βιβλίο 10-15 χρόνια και ξαφνικά τους καλούσαν στην τάξη.Αφήστε που η πρόσληψη με ηλικιακό μόνο κριτήριο μου θυμίζει λίγο κοινωνικό ρατσισμό.
Θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να προκρίνουμε το ένα άκρο επειδή φτάσαμε στο άλλο,δηλαδή την κατάργηση του ΑΣΕΠ και τη δημιουργία πελατειακής επετηρίδας.Γιατί δεν αγωνιζόμαστε ενωμένοι να βελτιώσουμε τα κακώς κείμενα ενός αρχικά ορθού μέτρου;Και η δημοκρατία μας έχει καταντήσει ολιγαρχία,αλλά κανείς δεν πιστεύω να θεωρεί ότι η λύση είναι η κατάργησή της... 

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #216 στις: Ιούνιος 11, 2009, 11:51:58 μμ »
Ποιος μίλησε για "πελατειακή επετηρίδα";;; Δεν νομίζω από τα λεγόμενά μου να βγαίνει κάτι τέτοιο!!! Πελατειακή επετηρίδα και αξιοκρατία του κώλου είναι αυτό που έχουμε τώρα. Συγνώμη για το λεξιλόγιο αλλά άλλος χαρακτηρισμός για μένα δεν υπάρχει για το σύστημα αυτό.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #217 στις: Ιούνιος 12, 2009, 12:01:37 πμ »
Συγνώμη,έχεις δίκιο,έπρεπε να το διευκρινίσω.Εννοώ ότι το άλλο άκρο,το οποίο ισχύει σήμερα είναι όντως η ανεπίσημη κατάργηση του ΑΣΕΠ και η πελατειακή επετηρίδα.Όπως π.χ.και στο πολιτειακό μόνο τύποις είναι δημοκρατικό το πολίτευμα.Η λύση λοιπόν είναι να επισημοποιήσουμε και την κατάργηση της δημοκρατίας;

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #218 στις: Ιούνιος 12, 2009, 12:06:16 πμ »
Συνάδελφοι παρακολουθώ την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτησή σας και θεωρώ ότι η προσπάθεια όλων μας πρέπει να επικεντρωθεί σε έναν ΑΣΕΠ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ χωρίς "παραθυράκια". 100% προσλήψεις από το διαγωνισμό. Πέρασες; πέρασες. Δεν πέρασες; Ξαναπροσπάθησε. Μέχρι εκεί και τέλος. Ούτε επιτηρίδες, ούτε ενιαίοι πίνακες, ούτε ωρομισθίες, ίσως αναπλήρωση με μόρια από ΑΣΕΠ και μετά διορισμός γι' αυτούς που έφτασαν πολύ κοντά στις βαθμολογίες διορισμού μόνο..Τι λέτε;  

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #219 στις: Ιούνιος 12, 2009, 12:11:42 πμ »
Προσωπικά διαφωνώ. Διαφωνώ να ΄κρίνομαι επιτυχούσα κάθε 2 χρόνια αλλά διοριστέα ανάλογα με κεφια του κάθε υπουργού οικονομικών. Να γίνουν μαζικοί διορισμοί, max 2 χρόνια αναπλήρωση και καθόλου (ψ)ωρομισθία. Να κόψουν το λαιμό τους να μας διορίσουν ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΟΥΣ !!!
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #220 στις: Ιούνιος 12, 2009, 12:23:14 πμ »
Προσωπικά διαφωνώ. Διαφωνώ να ΄κρίνομαι επιτυχούσα κάθε 2 χρόνια αλλά διοριστέα ανάλογα με κεφια του κάθε υπουργού οικονομικών. Να γίνουν μαζικοί διορισμοί, max 2 χρόνια αναπλήρωση και καθόλου (ψ)ωρομισθία. Να κόψουν το λαιμό τους να μας διορίσουν ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΟΥΣ !!!

Καλά, εννοείται ότι σε αυτό που λές υποκλίνομαι...Αλλά έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα, με την κατάσταση που έχουμε να αντιμετωπίσουμε δε θα ήταν πιο κοντά στην πραγματικότητα να επιζητούμε τουλάχιστον αυτά που λέω; Προσωπικά, δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με ΑΣΕΠ (μέχρι τον τελευταίο διαγωνισμό) λόγω οικογενειακής επιχείρησης που σχετίζεται με το χώρο της εκπαίδευσης και όταν μπήκα στο forum η μπικίνι μου είπε τα πρώτα πράγματα για ωρομισθία, το έψαξα στη συνέχεια και τα "είδα όλα"! Πώς μας συμπεριφέρονται έτσι ρε παιδιά, δεν ντρέπονται λιγάκι;

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #221 στις: Ιούνιος 12, 2009, 12:25:51 πμ »
Frerar,αν και κινδυνεύουμε να εισέλθουμε σε χωρους που συζητώνται σε άλλο τοπικ,να σου πω ότι προσωπικά κάτι τέτοιο το θεωρώ αυτονόητο και γι'αυτό ορισμένοι αποφασίσαμε να αντιδράσουμε....
Συνάδελφοι, συγχωρέστε με, αλλά αδυνατώ να κατανοήσω πώς όλοι εμείς που θα μπούμε σε τάξεις να μιλήσουμε για τα δημοκρατικά ιδεώδη και την υποχρέωση της συμμετοχής, δεν κάνουμε τίποτα όταν θιγόμαστε ως προσωπικότητες.Γιατί μη μου πείτε ότι δε θίγεστε τώρα που αγωνιάτε για τα αποτελέσματα,ενώ κάποιοι άλλοι συμπλήρωσαν τις αιτήσεις τους και φεύγουν ήσυχοι για διακοπές...
Morgan,σύμφωνα με περσινή ανακοίνωση του υπουργείου υπάρχουν υπεράριθμοι διορισμένοι. Μην κοιτάς που το έχουν ξεφτιλίσει με τις αποσπάσεις,τις άδειες κτλ.για τους οσφυοκάμπτες...

Αποσυνδεδεμένος frerar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #222 στις: Ιούνιος 12, 2009, 12:33:27 πμ »
Frerar,αν και κινδυνεύουμε να εισέλθουμε σε χωρους που συζητώνται σε άλλο τοπικ,να σου πω ότι προσωπικά κάτι τέτοιο το θεωρώ αυτονόητο και γι'αυτό ορισμένοι αποφασίσαμε να αντιδράσουμε....
Συνάδελφοι, συγχωρέστε με, αλλά αδυνατώ να κατανοήσω πώς όλοι εμείς που θα μπούμε σε τάξεις να μιλήσουμε για τα δημοκρατικά ιδεώδη και την υποχρέωση της συμμετοχής, δεν κάνουμε τίποτα όταν θιγόμαστε ως προσωπικότητες.Γιατί μη μου πείτε ότι δε θίγεστε τώρα που αγωνιάτε για τα αποτελέσματα,ενώ κάποιοι άλλοι συμπλήρωσαν τις αιτήσεις τους και φεύγουν ήσυχοι για διακοπές...
Morgan,σύμφωνα με περσινή ανακοίνωση του υπουργείου υπάρχουν υπεράριθμοι διορισμένοι. Μην κοιτάς που το έχουν ξεφτιλίσει με τις αποσπάσεις,τις άδειες κτλ.για τους οσφυοκάμπτες...
Και για να επανέλθω στο topic τι στο καλό κάνουν όλο τον καιρό; Τόσο δύσκολο τους είναι να βγάλουν τις βαθμολογίες νωρίτερα; Τι διορθώνουν πιά, διδακτορικές διατριβές;

Αποσυνδεδεμένος xb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Διόρθωση γραπτών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #223 στις: Ιούνιος 12, 2009, 12:35:40 πμ »
Να κόψουν το λαιμό τους να μας διορίσουν ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΕΣ ΓΙΑ ΜΟΝΙΜΟΥΣ !!!

Αυτό είναι μύθος, στο σχολείο μου μισθοδοτούνται 3πλάσιοι εκπαιδευτικοί από εκείνους που χρειάζεται για να λειτουργήσει αυτό κανονικά – και με ωράριο από -3 έως και -5 ώρες/εβδομάδα.

Για παράδειγμα φέτος υπήρχαν τοποθετημένοι 5 μαθηματικοί από τους οποίους μόνο οι 2 ήταν στο σχολείο με ωράριο 16 και 18 ώρες/εβδομάδα

Από τις 4 φιλολόγους δε, ΚΑΜΙΑ δεν ήταν στο σχολείο και την θέση τους κάλυψαν 2 αναπληρώτριες και μια ωρομίσθια…



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.