*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;  (Αναγνώστηκε 3564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ'όσο ξέρω στην περιφέρεια Β. Αιγαίου φέτος κάλεσαν ωρομίσθιους φιλόλογους ακόμη και με 12,5 μόρια. Ξέρει κανείς τι έγινε στην περιφέρεια Κρήτης που με ενδιαφέρει;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2009, 07:20:38 μμ από ΛΩΡΑ »
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2009, 08:27:10 μμ »
Καλύτερα να θέσεις την ερώτησή σου στο "Ενιαίοι πίνακες αναπληρωτών -ωρομισθίων".
Ξέρω ότι σίγουρα τα μόρια που απαιτούνται για ωρομισθία είναι λιγότερα εκεί, κυρίως στην περιφέρεια Βορείου Αιγαιου και Δωδεκανήσου. Αν δεν ξέρει κανείς να σου απαντήσει, τηλεφώνησε στη β/θμια του νομού/νομών που σε ενδιαφέρει και ρώτησε το όνομα του τελευταίου που κάλεσαν. Μετά αν πας στον πίνακα ωρομισθίων της περιφέρειας θα δεις ακριβώς τα μόρια που είχε.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2009, 09:20:45 μμ »
Σωστή σκέψη,ευχαριστώ!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 16, 2009, 01:53:03 πμ »
λωρα αν εμαθες τιποτα πες μου και εμενα αν μπορεις :)και γω απο κρητη ειμαι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2009, 03:00:08 μμ »
Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά! Δεν έμαθα ακόμη τιποτα Βάνια,αλλά σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο στις δευτεροβάθμιες κάθε νομού της Κρήτης ξεχωριστά για να μου δώσουν στοιχεία για τους ωρομίσθιους που πήραν φέτος,τα μόρια του τελευταίου δηλαδή σε κάθε νομό.Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο και φυσικά θα πάρω από βδομάδα γιατί τώρα είναι ακόμη σε διάλυση λόγω διακοπών του Πάσχα!! Πάντως νομίζω ότι αν σε άλλες περιφέρειες παίρνουν άτομα με 14 μόρια και άνω,στην Κρήτη,όπως και σε άλλες νησιωτικές περιφέρειες πρέπει να παίρνουν τουλάχιστον με 12,5 μόρια! Και στην περίπτωση των φιλολόγων ακόμη και το 1,5 μόριο κάνει διαφορά! ΥΓ: Ευτυχώς που στην δευτεροβάθμια Χανίων τουλάχιστον όσες φορές πήρα είναι αρκετά ευγενικοί και κατατοπισμένοι.Τώρα για τους άλλους νομούς θα δείξει...
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 22, 2009, 03:42:14 μμ »
Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά! Δεν έμαθα ακόμη τιποτα Βάνια,αλλά σκέφτομαι να πάρω τηλέφωνο στις δευτεροβάθμιες κάθε νομού της Κρήτης ξεχωριστά για να μου δώσουν στοιχεία για τους ωρομίσθιους που πήραν φέτος,τα μόρια του τελευταίου δηλαδή σε κάθε νομό.Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο και φυσικά θα πάρω από βδομάδα γιατί τώρα είναι ακόμη σε διάλυση λόγω διακοπών του Πάσχα!! Πάντως νομίζω ότι αν σε άλλες περιφέρειες παίρνουν άτομα με 14 μόρια και άνω,στην Κρήτη,όπως και σε άλλες νησιωτικές περιφέρειες πρέπει να παίρνουν τουλάχιστον με 12,5 μόρια! Και στην περίπτωση των φιλολόγων ακόμη και το 1,5 μόριο κάνει διαφορά! ΥΓ: Ευτυχώς που στην δευτεροβάθμια Χανίων τουλάχιστον όσες φορές πήρα είναι αρκετά ευγενικοί και κατατοπισμένοι.Τώρα για τους άλλους νομούς θα δείξει...

Λώρα μου από Κρήτη είμαι και εγώ και το μόνο που ξέρω να σου πω είναι πως φέτος με 12,4 μόρια περίπου δούλεψα ως ωρομίσθια στην Κρήτη αλλά το Φεβρουάριο,ενώ να σημειωθεί ότι ωρομίσθιους με πολύ περισσότερα μόρια  τους καλούν από Οκτώβρη-Νοέμβρη απ' 'οσο ξέρω...Ευχομαι με το καλό να σε καλέσουν αν προσδοκάς κάτι από Κρήτη...
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 22, 2009, 05:19:37 μμ »
Άκουσα πρόσφατα από γνωστή μου στην Κρήτη ότι την κάλεσαν στο Ηράκλειο με 12 περίπου μόρια. Βέβαια την είχαν καλέσει πριν από κανα μήνα αλλά αρνήθηκε.
Χρόνια πολλά και χριστός ανέστη by the way σε όλους :)
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2009, 12:42:04 πμ »
Σας ευχαριστώ για την πληροφόρηση για την Κρήτη. Αυτή τη στιγμή έχω 13 μόρια (αν πάρω το χειρότερο σενάριο ότι δεν παίρνω τίποτα απ'τον φετινό ΑΣΕΠ) και με ενδιαφέρει να ξέρω που μπορώ να δουλέψω,έστω για λίγους μήνες και επίσης η Κρήτη είναι μεγάλη αγάπη!! Έρχομαι ακόμη και χειμώνα γιατί έχω πολλούς φίλους εκεί,παρόλο που είμαι από Δράμα! Φιλιά στη μεγαλόνησο :-*
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 23, 2009, 10:42:28 πμ »
Σας ευχαριστώ για την πληροφόρηση για την Κρήτη. Αυτή τη στιγμή έχω 13 μόρια (αν πάρω το χειρότερο σενάριο ότι δεν παίρνω τίποτα απ'τον φετινό ΑΣΕΠ) και με ενδιαφέρει να ξέρω που μπορώ να δουλέψω,έστω για λίγους μήνες και επίσης η Κρήτη είναι μεγάλη αγάπη!! Έρχομαι ακόμη και χειμώνα γιατί έχω πολλούς φίλους εκεί,παρόλο που είμαι από Δράμα! Φιλιά στη μεγαλόνησο :-*
Δεν γνωρίζω βέβαια αν με το νέο ασεπ αλλάξουν τα δεδομένα αλλά παραδοσιακά νομίζω η Κρήτη θεωρείται από τις πιο χαμηλές περιφέρειες και ξέρεις βέβαια αυτό το σενάριο μας βολεύει εδώ στο νησί...Εγώ κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω αν κανένας γνωρίζει είναι αν οι νησιωτικές περιφέρειες ( π.χ. ξανά η Κρήτη ) θεωρούνται χαμηλές για αναπλήρωση ή σ" αυτή την περίπτωση αλλάζουν τα δεδομένα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 23, 2009, 12:46:36 μμ »
Υπάρχει νησιωτική περιοχή με λιγότερα μόρια από την Κρήτη?

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 23, 2009, 01:22:19 μμ »
Αρκετά χαμηλή βάση στην ωρομισθία έχουν όλες οι νησιωτικές περιφέρειες.Προσωπικά ξέρω ότι η περιφέρεια Β.Αιγαίου και η Ιόνίων νήσων έχουν αρκετά χαμηλη βάση,γύρω στα 12-12,5 μόρια.Το ίδιο προφανώς ισχύει και για την περιφέρεια Ν.Αιγαίου.Στο θέμα των αναπληρωτών τώρα επειδή όλοι μας δηλωνουμε όλα τα μέρη βάζοντας το κουτάκι "και όπου αλλού επιθυμείτε να με στείλετε" ή τουλάχιστον σχεδόν όλοι ,εκεί αλλάζουν τα πράγματα γιατί είναι πολλοί που επιθυμούν να πάνε οπουδήποτε εφόσον ο μισθός είναι κανονικός και έτσι αλλάζουν και δυσκολεύουν τα πράγματα.Ενώ στην ωρομισθία είναι αλλιώς γιατί έχεις δικαίωμα να δηλώσεις μια μόνο περιφέρεια και τα λεφτά είναι λίγα και καθυστερούν!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος Μέλια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 23, 2009, 01:37:31 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Λώρα...Κατάλαβα...Σε περίπτωση αναπλήρωσης είναι ο καθένας και η μοίρα του...Εύχομαι πάντως τα καλύτερα για όλους...
Μ' αρέσει να μη λέω πολλά...

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 23, 2009, 07:48:13 μμ »
Λωρα μου πραγματικα τα μορια σου ειναι αρκετα!πιστευω οτι μαλλον θα σε παρουμε!τι να λεω και γω που περιεμενω απο τον ασεπ μπας και πηρα κατι να δουλεψω... :-[οντας 23 και δινοντας για 1η φορα ασεπ ελπιζω σε κατι καλο μεχρι την ημερα των αποτελεσματων :-\

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθία φιλολόγων σε νησιώτικές περιφέρειες! Ξέρει κανείς;
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 24, 2009, 03:18:46 μμ »
Bάνια μου να ξέρεις ότι εφόσον στα 23 σου περιμένεις έστω κάποια μόρια απ'τον ασεπ,είναι πολύ σημαντικό,σημαίνει ότι προσπάθησες και στο λέω αυτό γιατί οι περισσότεροι στον κλάδο μας κοντά στα 30 αντιλαμβάνονται ότι πρέπει να προσπαθήσουν σοβαρά για ασεπ,όταν πλέον έχουν πολλές υποχρεώσεις,κυρίως οικονομικές και τους τρων τα ιδιαίτερα,με αποτέλεσμα να μην έχουν χρόνο για διάβασμα και κυρίως όρεξη!! Σαν πιο "παλαίμαχη" στα 28 μου και απ'αυτά που είδα,σου λέω να μην αφήσεις την προσπάθεια,ακόμη και αν φέτος δεν σου βγει όπως θα ήθελες και κυρίως μην αφήσεις να σε αποθαρρύνουν άλλοι λέγοντας σου "έλα μωρέ...ΑΣΕΠ,δίνεις και ξαναδίνεις και δεν βγαίνει τίποτα!" Κυρίως από κακοβουλία τα λένε! Τα άκουγα κι εγώ,αλλά δεν έδινα σημασία και μόλις πέρασα και μάζεψα έστω κι αυτά τα μόρια τα ίδια άτομα γύρισαν και με ρωτούσαν πώς και από πού να διαβάσουν!! ??? Να κυνηγάς τα όνειρα σου,ακόμη και μέσα σ'αυτό το άδικο σύστημα...και δεν εννόω "όνειρο" το δημόσιο,αλλά το γεγονός ότι στο δημόσιο σχολείο τουλάχιστον έχεις αυτενέργεια στη δουλειά σου και προσφέρεις χωρίς να εμπορευματοποιείς τη δουλειά σου!! Δεν λείπουν καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα,λείπουν καλοί καθηγτές απ'τα σχολεία!! Όποιος αγωνίζεται κάποια στιγμή τα καταφέρνει,όποιος τα παρατάει απλά συμβιβάζεται και έχει την ανάγκη να λέει στους άλλους αλλά κυρίως στον εαυτό του ότι έτσι μόνο μπορούσε να κάνει  ;)
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 743
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.