*

Αποστολέας Θέμα: ECCE προφορικα  (Αναγνώστηκε 14910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ECCE προφορικα
« στις: Απρίλιος 28, 2009, 09:01:53 μμ »
καλησπερα ! εχω μια μαθητρια που δινει ECCE - προφορικα στις 9 Μαη ημερα Σαββατο. Θα με ενδιεφερε να ανταλλάξουμε αποψεις με αλλους συναδελφους που θα στειλουν μαθητες τους προφορικα ή ήδη τους εχουν στειλει ωστε να προετοιμασω την μαθητρια μου καλυτερα...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECCE προφορικα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:03:57 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2009, 10:01:36 πμ »
Εμένα η δικιά μου δίνει 3 Μάη. Τα προφορικά γενικά δεν τα φοβάμαι. Είχα μαθητές που κόπηκαν σε όλα αλλά τα προφορικά τα πέρασαν (του FCE) αν και το επίπεδό τους ήταν πολύ χαμηλό. Έχω κάνει τα θέματα στο πίσω μέρος των βιβλίων για να έχει μια ιδέα για το format αλλά και κατά τη διάρκεια της χρονιάς της έδινα άρθρα (κάποιες φορές επιπέδου Proficiency) και συζητούσαμε τα πάντα: κοινωνικά θέματα, θρησκευτικά, επιστημονικά, ακόμα και πολιτικά. Δεν έχω ακούσει να κόβονται στα προφορικά. Ελπίζω όλα να πάνε καλά! :)

Αποσυνδεδεμένος klot67

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 30, 2009, 03:23:16 μμ »
Συμφωνω κι εγώ με τον panicko,είναι σχεδόν αδύνατο να κοπείς στα προφορικά.Προετοιμάζω εδώ και πολλά χρόνια μαθητές για ECCE αλλά κανείς,
ακόμα και οι αδύνατοι,δεν έχουν κοπεί στα προφορικά.Και να μην ξεχνάμε οτι η βαθμολογία στα προφορικά είναι αθροιστική οπότε ευνοεί όλους
τους εξεταζόμενους.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 01, 2009, 11:23:19 πμ »
Εμένα η δικιά μου δίνει 3 Μάη. Τα προφορικά γενικά δεν τα φοβάμαι. Είχα μαθητές που κόπηκαν σε όλα αλλά τα προφορικά τα πέρασαν (του FCE) αν και το επίπεδό τους ήταν πολύ χαμηλό. Έχω κάνει τα θέματα στο πίσω μέρος των βιβλίων για να έχει μια ιδέα για το format αλλά και κατά τη διάρκεια της χρονιάς της έδινα άρθρα (κάποιες φορές επιπέδου Proficiency) και συζητούσαμε τα πάντα: κοινωνικά θέματα, θρησκευτικά, επιστημονικά, ακόμα και πολιτικά. Δεν έχω ακούσει να κόβονται στα προφορικά. Ελπίζω όλα να πάνε καλά! :)
αν δεν ειναι κοπος σε παρακαλω στειλε μου περιπου τα θεματα.....πολυ νωρις δεν δινουν ? σε ποια περιοχη βρισκεσαι?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ECCE προφορικα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:03:57 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 01, 2009, 07:15:26 μμ »
Θεσσαλονίκη. Εννοείς τα αυριανά θέματα των προφορικών; ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 01, 2009, 08:42:25 μμ »
ευχαριστω!!
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 03, 2009, 05:19:23 μμ »
Λοιπόν, σου γράφω όσα μου είπε η μαθήτριά μου: πρώτα, προσωπικές ερωτήσεις, μεταξύ των οποίων και για το επάγγελμα που θα κάνει όταν μεγαλώσει. Μετά, γιατί δίνει για το πτυχίο (της έδωσαν κι ένα χαρτί για να τσεκάρει σε μια λίστα τον λόγο για τον οποίον δίνει: personal achievement, obtain employment etc). Έπειτα, 2 φωτό: μία με έναν επιχειρηματία και μια με έναν αθλητή. Την ρώτησαν ποιον από τους 2 θα διάλεγε για ένα event σε arena (αν θυμάται ή κατάλαβε καλά ???). Και τέλος, τις εξής ερωτήσεις: 1) να αναφέρει έναν ηθοιποιό/σπουδαίο πρόσωπο που γεννήθηκε στην πόλη μας και γιατί το θαυμάζουμε, 2) αν συμφωνεί που κάποια κτίρια τα δίνουν ονόματα επιφανών ανθρώπων που όμως ακόμα είναι εν ζωή. Αυτά... Ελπίζω να βοήθησα. Δεν ξέρω αν την ρώτησαν κι άλλα που ξέχασε να μου πει γιατί από το άγχος της είναι αλλού γι'αλλού. Καλή επιτυχία :)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 03, 2009, 06:53:44 μμ »
Λοιπόν, σου γράφω όσα μου είπε η μαθήτριά μου: πρώτα, προσωπικές ερωτήσεις, μεταξύ των οποίων και για το επάγγελμα που θα κάνει όταν μεγαλώσει. Μετά, γιατί δίνει για το πτυχίο (της έδωσαν κι ένα χαρτί για να τσεκάρει σε μια λίστα τον λόγο για τον οποίον δίνει: personal achievement, obtain employment etc). Έπειτα, 2 φωτό: μία με έναν επιχειρηματία και μια με έναν αθλητή. Την ρώτησαν ποιον από τους 2 θα διάλεγε για ένα event σε arena (αν θυμάται ή κατάλαβε καλά ???). Και τέλος, τις εξής ερωτήσεις: 1) να αναφέρει έναν ηθοιποιό/σπουδαίο πρόσωπο που γεννήθηκε στην πόλη μας και γιατί το θαυμάζουμε, 2) αν συμφωνεί που κάποια κτίρια τα δίνουν ονόματα επιφανών ανθρώπων που όμως ακόμα είναι εν ζωή. Αυτά... Ελπίζω να βοήθησα. Δεν ξέρω αν την ρώτησαν κι άλλα που ξέχασε να μου πει γιατί από το άγχος της είναι αλλού γι'αλλού. Καλή επιτυχία :)
eυχαριστω πολύ !!!!!!!1 να εισαι καλα
τις 2 τελευταίες ερωτησεις δεν τις περιμενα ... πως  πήγε η μαθητρια , βγηκε με θετική διάθεση?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2009, 08:43:04 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν τις περίμενα. Λίγο κουλές δεν ήταν; Τόσα χρόνια στο κουρμπέτι ( ;D ;D ;D) δεν ξανάκουσα τέτοιες ερωτήσεις.
Anyway, η μαθήτριά μου τις έκανε τις βλακείες της (δεν της είπα βέβαια τίποτα γιατί στο τσακ είναι να πάθει νευρικό κλονισμό και να πατώσει στα γραπτά). Ενώ είναι πολύ καλά προετοιμασμένη (σ'όλα τα τεστ έπιανε 80-90%!!!) την φοβάμαι απίστευτα. Πέρσυ έδωσε το FCE κι ενώ στα τεστ έγραφε 60-70%, κόπηκε. :P Αυτό το άγχος θα την καταστρέψει. Κι άλλα παιδιά είχα αγχώδη, αλλά όχι έτσι. Σήμερα λέει ότι στις φωτό δεν είπε γιατί ΔΕΝ επέλεξε την άλλη φωτό. Όταν την ρώτησα αν η εξετάστρια της το ζήτησε, δεν θυμόταν. ::) Άντε βγάλε άκρη. Μακάρι να πάνε όλα καλά, να ηρεμήσει κι αυτή.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 04, 2009, 10:52:43 πμ »
εμενα παλι η συγκεκριμενη μαθητρια μολονοτι δεν διαβαζει ιδιαιτερα (εδωσε περυσι και κοπηκε GVR) και ακουστικα εγραψε borderline ενω σε μενα εγραφε 80% και πάνω στα τεστ τα ακουστικα.
Λεει ότι εκει απο το αγχος μετεφερε μαλλον λαθος τις απαντησεις στο επισημο χαρτι. Ειναι αληθεια ότι δεν τους αφηνουν χρονο για να μεταφερουν τις απαντησεις στο επισημο χαρτι και πρπει απευθειας να το κανουν ακουγοντας, διοτι ειναι πολυ δυσκολο!!??
αν καποιος αλλος συναδελφος εχει μαθητη που δινει πριν το Σαββατο μεσημερι ας με πληροφορησει....
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 18, 2009, 05:30:38 μμ »
Εάν γνωρίζετε και άλλα θέματα προφορικών, ενημερώστε με σας παρακαλώ. Δίνουν μαθητές μου αυτό το σαβ/κυρ.
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 18, 2009, 08:24:06 μμ »
αχ αμαν πατωσε η  μαθητρια σε listening writing δεν ακουγε λεει την κασεττα εκανε αντιλαλο, ενω της ειχα πει αν δεν ακουει καλα να τους πει επι τοπου και δεν καταλαβε -λεει- το θεμα στο writing...
τι να πω? τοσο δυσκολα ηταν? οι δικοι σας πως πήγαν?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 19, 2009, 09:55:58 πμ »
Καλα πήγαν, γενικα μου είπαν λίγο δύσκολο το GVR. Στην έκθεση ήταν καλό και βατό το θέμα, έγραψαν καλά εκεί.

Οποιος γνωρίζει για προφορικα να μας πει!! :)
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος saturnine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: ECCE προφορικα
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 19, 2009, 09:08:07 μμ »
στο περίπου απο ότι μου έχουν μεταφέρει μαθητές :
 
να επιλέξει ένας καθηγητης ταινία η ντοκυμαντέρ για να δείξει στους μαθητές την ιστορία της πόλης τους κ ερωτήσεις αν τους αρέσει η ιστορία ,πως θα δίδασκαν ιστορία
να αγοράσει μια μητέρα κινητό ή λάπτοπ στο παιδί της κ ερωτήσεις αν θα πρέπει να τα χρησιμοποιούν από μικρή ηλικία ,ποια θεωρούν σημαντική εφεύρεση
εικόνες με έναν υπολογιστή κ μία κλεψύδρα ,εθισμός στο ίντερνετ
εικόνες τρένο/αυτοκίνητο να επιλέξουν κ σχετικές ερωτήσεις πχ πως πάνε στο σχολείο
να δωσουν συμβουλες σε μια μητέρα που η κόρη της θέλει να βάψει τα μαλλιά ροζ , ερωτηση αν υπάρχει κάτι που θέλουν να κάνουν και οι γονείς τους δεν το επιτρέπουν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.