*

Αποστολέας Θέμα: Σολωμός και Λαζόπουλος  (Αναγνώστηκε 2407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σολωμός και Λαζόπουλος
« στις: Απρίλιος 29, 2009, 03:41:29 μμ »
Πάντα πίστευα ότι στο στίχο του εθνικού μας ύμνου "σε γνωρίζω από την όψη που με βία μετράει τη γη"
η βία σήμαινε βιαιότητα κι όχι βιασύνη (συμφωνούσα δηλ με το Λαζόπουλο και όλα όσα ανέφερε σχετικά με το θέμα αυτό στην εκπομπή του χτες).
Το ξανασκέφτηκα, όμως, πώς μπορώ να είμαι τόσο σίγουρη, αφού από το σχολείο έχω να ασχοληθώ με τον΄Υμνο εις την Ελευθερία του Σολωμού; Στις σημειώσεις του ο Σολωμός δεν το ξεκαθαρίζει, κοίταξα τα Προλεγόμενα του Πολυλά κι εκεί ο Πολυλάς γράφει "...η ακαταμάχητη ορμή του αυτόνομου ελλην. πνεύματος... βγαλμένο από τα ιερά κόκκαλα των προγόνων, με την ακονισμένη ρομφαία και με το μάτι που με βία μετράει τη γη, ως να εθωρούσε ότι γρήγορα θα την κάνει δική του".
Δηλαδή τελικά η λέξη βία στο συγκεκριμένο στίχο χρησιμοποιείται με την έννοια της βιασύνης;
Και όχι με την έννοια της βιαιότητας, όπως συνάγεται από τα πριν (την κόψη του σπαθιού την τρομερή);
Εσείς τι λέτε; ποια είναι η γνώμη σας;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2009, 03:44:14 μμ από Lenazagor »
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σολωμός και Λαζόπουλος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:36:10 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Σολωμός και Λαζόπουλος
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2009, 03:46:35 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΛΩΜΟΣ ΚΑΙ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 29, 2009, 03:48:10 μμ »
A, καλά. Εγώ πάλι είμαι τελείως ό,τι να ναι. Εννοείται βέβαια ότι δεν είμαι φιλόλογος αλλά η ερμηνεία που είχα στο φτωχό μυαλό μου είναι ότι η Ελλάδα είναι μικρή χώρα, η γη που της αντιστοιχεί είναι λίγη, αλλά ο πόθος της ελευθερίας μεγάλος. Γιαυτό λοιπόν η ελευθερία "με βια μετράει τη γη" δηλαδή "μετά βίας" "ίσα ίσα". Ίσως και μια έμμεση αναφορά στις ακόμη σκλαβωμένες πατρίδες του τότε.

Οπότε εσείς που ξέρετε ελληνικά τοποθετηθείτε να μάθουμε κι οι υπόλοιποι τίποτα της προκοπής.....
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σολωμός και Λαζόπουλος
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 29, 2009, 04:06:50 μμ »
Dr_Michael ευχαριστώ για την παραπομπή. Κι αυτοί βλέπω το απόσπασμα του Πολυλά παρέθεσαν!
Να πω καταρχήν ότι στο κείμενο του Σολωμού η λέξη είναι βία, η οποία, πράγματι, μπορεί να ερμηνευθεί και με τους δύο τρόπους. Οι μεταφραστές  -που παραθέτει στη συνέχεια- το μεταφράζουν ως βία/βιαιότητα, υπάρχουν όμως κι άλλες μεταφράσεις όπως αναφέρουν παρακάτω. Οπότε; Δεν είμαστε σίγουροι! Ξαναρωτώ λοιπόν... Εσείς τι λέτε;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σολωμός και Λαζόπουλος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:36:10 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Σολωμός και Λαζόπουλος
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 29, 2009, 04:10:29 μμ »
βιασυνη. (ετσι το ερμηνευω εγω)

καλα, ο Λαζοπουλος ειναι μανουλα στις σοφιστιες!!!! σιγα μη ακολουθω το τροπο σκεψης του.... την εβαψα κανονικα.
(αληθεια η Σαρρη πηρε τα εκατομμυρια που ζητουσε? - αστειευομαι. μην απαντατε)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2009, 04:13:16 μμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eliven

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σολωμός και Λαζόπουλος
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 29, 2009, 11:36:20 μμ »
και τι μας νοιάζει τι είχε στο νου του ο Σολωμός ,όταν το έγραφε? Αφού ένα ποίημα κάθε φορά που το διαβάζουμε "ξαναγράφεται"...

για την ιστορία εγώ "διάβαζα" και τις δυο σημασίες όταν πρόσεχα τους στίχους...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2009, 11:43:42 μμ από eliven »
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σολωμός και Λαζόπουλος
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 30, 2009, 12:23:40 πμ »
Εμένα όλος ο εθνικός μας ύμνος μου απο τον πρώτο ως τον τελευταίο στίχο μου "δείχνει" μια βίαιότητα...Μου έκανε τρομερή εντύπωση πως αυτή η βια μπορεί να εκλαμβάνεται σαν βγιασύνη ??? :-\ δηλαδή η "όψη του σπαθιού" με βγιασύνη μετράει τι γη, όχι με βία;;; Για μένα το σπαθί απο μόνο του με παραπέμπει στη βια!

Αποσυνδεδεμένος vicsk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σολωμός και Λαζόπουλος
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 30, 2009, 10:17:44 πμ »
Νομίζω ότι ο στίχος "Σε γνωρίζω από την κόψη του σπαθιού την τρομερή" τονίζει τόσο πολύ τη βία, που ήταν περιττό να αναφερθεί η λέξη με αυτή τη σημασία στο δεύτερο στίχο.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Σολωμός και Λαζόπουλος
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 30, 2009, 10:24:11 πμ »
Νομίζω ότι ο στίχος "Σε γνωρίζω από την κόψη του σπαθιού την τρομερή" τονίζει τόσο πολύ τη βία, που ήταν περιττό να αναφερθεί η λέξη με αυτή τη σημασία στο δεύτερο στίχο.

πολυ σωστη η επισημανση σου,ακι θα συμφωνησω. Υπαρχει ομως και η ...."ποιητικη αδεια"!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5737
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Σολωμός και Λαζόπουλος
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 30, 2009, 04:16:48 μμ »
Δεν είχα κάτσει ποτέ να το σκεφτώ. Δεν ξέρω γιατί, αλλά πάντα, όταν άκουγα τους δυο πρώτους στίχους, μου ερχόταν στο μυαλό η εικόνα ενός ανθρώπου που με το κοφτερό ξίφος του σχίζει με ορμή τον αέρα μετρώντας τα σκλαβωμένα εδάφη που πρέπει να απελευθερώσει. Δεν πήγε ποτέ το μυαλό μου ούτε στη βία ούτε στη βιασύνη.

Τώρα το τι ήθελε να πει ο Σολωμός, κανείς δεν ξέρει με σιγουριά. Ο Παντελής Μπουκάλας είχε αναφερθεί στο θέμα με άρθρο του στην Καθημερινή στις 10  Απριλίου.  Μεταξύ άλλων έλεγε και τα εξής ενδιαφέροντα:

“ Οσες κριτικές εκδόσεις κοίταξα, γράφουν «βία», μάλιστα ο Στυλιανός Αλεξίου σημειώνει ότι το «όψη που με βία μετράει τη γη» είναι ιταλισμός, παράγωγος του «missurar la terra con lo guardo», για να επιβεβαιωθεί έτσι και εμμέσως ότι η «όψη» δεν είναι η μορφή αλλά το βλέμμα• αυτό μετράει τη γη (άλλος εκδότης, ο Δημήτρης Δημηρούλης, δίνει σε σημείωση την ερμηνεία τού «μετράει»: «αναμετρά, υπολογίζει, διερευνά με το μάτι»). Πώς μετρά τη σκλαβωμένη γη το βλέμμα της Ελευθερίας; Με πάθος, με λαχτάρα, με στέρεη αποφασιστικότητα, σαν να θέλει να την ελευθερώσει με μια ματιά, μια φλογισμένη ματιά, βίαιη, σαρωτική• γι’ αυτό και ο Πολυλάς μιλάει για την «ακαταμάχητη ορμή του αυτόνομου ελληνικού πνεύματος, οπού παρουσιάζεται εις τη φαντασία του ποιητή βγαλμένο από τα ιερά κόκαλα των προγόνων, με την ακονισμένη ρομφαία και με το μάτι οπού με βία μετράει τη γη, ως να εθαρρούσε ότι γλήγορα θα την κάμει δική του»”
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_10/04/2009_310613


......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σολωμός και Λαζόπουλος
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 30, 2009, 04:28:46 μμ »
Νομίζω ότι ο στίχος "Σε γνωρίζω από την κόψη του σπαθιού την τρομερή" τονίζει τόσο πολύ τη βία, που ήταν περιττό να αναφερθεί η λέξη με αυτή τη σημασία στο δεύτερο στίχο.
++++
Ακριβώς αυτό προσπαθούσα και εγω να πω! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161825
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 465
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 474

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.