*

Αποστολέας Θέμα: Ύλη Β' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 1066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kuttke

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαίδευση είναι να μεταδίδεις πολιτισμό
    • Προφίλ
Ύλη Β' Λυκείου
« στις: Μάιος 08, 2009, 11:37:51 μμ »
Συνάδελφοι, ήθελα τα φώτα και την εμπειρία σας σχετικά με το εξής πρόβλημα που έχω με τη συγκεκριμένη τάξη. Το μάθημά μου είναι μονόωρο και από τα 4 τμήματα της Β' Λυκείου, το ένα το είχα Παρασκευή 7η ώρα όλη τη χρονιά. Χωρίς δική μου υπσιτιότητα, χωρίς να έχω ποτέ απουσιάσει για προσωπικούς λόγους, ούτε καν για ασθένεια, αυτή η ρημάδα η Παρασκευή χάθηκε πολλές φορές μέσα στη χρονιά, με αποτέλεσμα το τμήμα αυτό να έχει μείνει πολύ πίσω και φυσικα τώρα να καθορίζει την εξεταστέα ύλη όλων των υπολοίπων. Υπάρχουν επιπτώσεις αν στη Β' Λυκείου κάνεις για παράδειγμα το 60% της ύλης; Σημειώνω ότι έιμαι νεοδιόριστη και αυτό το λέω γιατί συχνά οι νεοδιόριστοι περνάνε από κόσκινο σε σύγκριση με παλαιότερους συναδέλφους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ύλη Β' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:50:08 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ύλη Β' Λυκείου
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 09, 2009, 12:15:10 πμ »
Το ότι "συχνά οι νεοδιόριστοι περνάνε από κόσκινο σε σύγκριση με παλαιότερους συναδέλφους" δεν το έχω ξανακούσει. Νομίζω πως έχει να κάνει με το κάθε σχολείο και το διευθυντή του: αν τα "ξεψαχνίζει" όλα, θα "ξεψαχνίζει" τόσο τους παλιούς όσο και τους νέους συναδέλφους. Εγώ, π.χ., ούσα αναπληρώτρια δεν ένιωσα ούτε μία φορά φέτος να με ξεχωρίζουν από τους υπόλοιπους μόνιμους, ακόμη και από αυτούς που σε 2 χρόνια συνταξιοδοτούνται...
Όσον αφορά το μάθημά σου και την 7η ώρα... Γιατί δεν ζήτησες από τον προγραμματιστή με την αλλαγή του 4μήνου να αλλάξεις και την ώρα του μαθήματός σου; Ή, αφού έβλεπες ότι έμενες πίσω με το συγκεκριμένο τμήμα, γιατί δεν δανειζόσουν κάποια επιπλέον ώρα από κάποιον συνάδελφο, ώστε να προχωρήσεις;
Καμία επίπτωση δεν υπάρχει για την μη ολοκλήρωση της ύλης. Επιθυμητό και ευχής έργο είναι να τελειώσει το βιβλίο ή να γίνουν όσα περισσότερα κεφάλαια από αυτό γίνεται. Προϋπόθεση, όμως, για τις προαγωγικές εξετάσεις όλων των τάξεων είναι να έχεις κάνει τουλάχιστον το 50% της διδακτέας ύλης, την οποία θα ορίσεις και ως εξεταστέα.
Έτσι, το "καθυστερημένο" σου τμήμα θα σου παραπονεθεί, εφόσον ό,τι κάνατε όλη τη χρονιά θα το έχουν για τις εξετάσεις, ενώ τα υπόλοιπα θα είναι ευχαριστημένα, εφόσον θα τους αφαιρεθούν αρκετά κεφάλαια!  :D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 588

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.