*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών  (Αναγνώστηκε 28912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Wizard

  • Επισκέπτης
Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« στις: Φεβρουάριος 10, 2007, 06:01:52 μμ »
Γεια σας!
Είχα ακούσει ότι για να καλυφθεί το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας με ώρες γραμματειακής υποστήριξης ισχύει ότι:
45 λεπτά διδασκαλίας = 90 λεπτά γραμματειακής υποστήριξης.
Ισχύει κάτι τέτοιο; Σε ποιο νόμο/εγκύκλιο αναφέρεται κάτι για τη γραμματειακή υποστήριξη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:51 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2007, 04:08:40 μμ »
Εγώ αυτό που έχω ακούσει είναι ότι ο νόμος έχει ορίσει μία αντιστοιχία για την μία διδακτική ώρα, σε ώρες γραφείου. Δηλαδή θεωρείται ότι μία ώρα διδασκαλίας σε τάξη αντιστοιχεί (από άποψη "φόρτου") σε 1 1/2 ώρα δουλειάς γραφείου (το 1 1/2 δεν το έχω σίγουρο. μου είχαν πει πόσο είναι αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς. απλά επειδή εσύ μιλάς για 90 λεπτά γι αυτό το βάζω). Αυτό σημαίνει ότι δουλεύουμε 21*1 1/2 = 32 περίπου ώρες και τις υπόλοιπες 8 απασχολούμαστε σε εξωδιδακτικά καθήκοντα ή είναι δουλειά στο σπίτι.
Με αυτή τη λογική υποθέτω ότι θα μπορούσε κάποιος διευθυντής να σου ζητήσει να μένεις (#ωρών διδασκαλίας που υπολείπονται για να συμπληρώσεις ωράριο)*(1 1/2) για να κάνεις γραφειακή δουλειά.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2007, 04:56:23 μμ »
Σωστά, κι εγώ τα έχω "ακούσει" αυτά, το θέμα είναι αν "ακούγονται" ή αν υπάρχουν και σε ποιο νόμο, αυτό ψάχνω.

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 01:18:12 μμ »
καλημέρα σας!γνωρίζει κάποιος αν στη γραμματεική υποστηριξη ισχύει το κανονικό ωράριο δηλ όσες διδακτικές ώρες πρέπει να κάνεις ή παραπάνω?Μιλαω για την περίπτωση που δεν υπερχει καμία διαθέσιμη ώρα για μάθημα...Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:51:51 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 03:39:29 μμ »
Απ'οτι θυμαμαι σε περίπτωση στο σχολείο μου, η συνάδελφος είχε ωράριο 8π.μ. με 2.30 μ.μ. Δεν υπήρχαν ώρες για μάθημα, αλλά έκανε κάποια στιγμή ΠΔΣ - επειδή το ήθελε όμως.

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 04:22:32 μμ »
καλημέρα σας!γνωρίζει κάποιος αν στη γραμματεική υποστηριξη ισχύει το κανονικό ωράριο δηλ όσες διδακτικές ώρες πρέπει να κάνεις ή παραπάνω?Μιλαω για την περίπτωση που δεν υπερχει καμία διαθέσιμη ώρα για μάθημα...Ευχαριστώ...

Ξέρω ότι ισχύει το διδακτικό ωράριο. Με την έννοια ότι δεν ευθύνεσαι εσύ που δεν μπορούν να σου βρούνε διδακτικές ώρες. Έτσι καλύπτεις το ωράριο σου με αντίστοιχες ώρες γραμματειακής υποστήριξης.

Αποσυνδεδεμένος pasxalisΠΕ02

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 04:23:08 μμ »
καλημέρα σας!γνωρίζει κάποιος αν στη γραμματεική υποστηριξη ισχύει το κανονικό ωράριο δηλ όσες διδακτικές ώρες πρέπει να κάνεις ή παραπάνω?Μιλαω για την περίπτωση που δεν υπερχει καμία διαθέσιμη ώρα για μάθημα...Ευχαριστώ...

Είναι θέμα διευθυντή το πόσες ώρες θα σε κρατάει. Ο διευθυντής εάν  θέλει μπορεί να κάνει χρήση του νόμου που μιλάει για 30 ώρες παραμονής του εκπαιδευτικού στο σχολείο και να σε κρατάει κάθε μέρα 8-2. Το ίδιο μπορεί να απαιτήσει κι από έναν που διδάσκει 21 ή και 19 π.χ ώρες.

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 04:34:28 μμ »
Είναι θέμα διευθυντή το πόσες ώρες θα σε κρατάει. Ο διευθυντής εάν  θέλει μπορεί να κάνει χρήση του νόμου που μιλάει για 30 ώρες παραμονής του εκπαιδευτικού στο σχολείο και να σε κρατάει κάθε μέρα 8-2. Το ίδιο μπορεί να απαιτήσει κι από έναν που διδάσκει 21 ή και 19 π.χ ώρες.

Σωστά τα λές Akis71.
Όμως θα πρέπει να τους κρατάει όλους. Όχι μόνο το "Γραμματέα".
Εξάλλου, αν ο Διευθυντής το παίξει τσαμπουκάς στην (άνευ λόγου εννοώ) 30-ωρη παραμονή στο σχολείο, κακό δικό του.
Οι συνάδελφοι θα κάθονται 8-2 κάνοντας λευκή απεργία.


Αποσυνδεδεμένος ZMOL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 04:37:49 μμ »
Δεν ειναι θέμα Διευθυντή! Είναι παράνομο να αλλάζεις το εργασιακό καθεστός κάποιου και υπάρχει και δικαστική απόφαση πάνω σε αυτό. Που σημαίνει ότι ακομη και στη γραμματειακη υποστήριξη ειναι υποχρεωτικο να αναγραφεται στο πρόγραμμα  πότε απασχολείται ο καθηγητής 'οπως και όλων των υπολοίπων απο τη στιγμή που δεν υπαρχει απόσπαση σε φορέα όποτε υπάρχει το ωράριο του διοικητικου, που είναι 7:30 με 2:30, ωραριο που ειναι υποχρεωμένοι να τηρούν και οι Διευθυντες των σχολείων. Και αν υπαρχει ανάγκη να καθεται παραπάνω. Και αυτά δεν τα λέω εγώ, μας τα είπε ο Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας που εργάζομαι !!!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 12:32:48 μμ »
καλημέρα σας!γνωρίζει κάποιος αν στη γραμματεική υποστηριξη ισχύει το κανονικό ωράριο δηλ όσες διδακτικές ώρες πρέπει να κάνεις ή παραπάνω?Μιλαω για την περίπτωση που δεν υπερχει καμία διαθέσιμη ώρα για μάθημα...Ευχαριστώ...
παρόλο που δεν γνωρίζω να υπάρχει νόμος, το ορθό είναι να βγουν συγκεκριμένες ώρες (οι οποίες θα γραφτούν και στο κανονικό πρόγραμμα του σχολείου) , τόσες όσες το ωράριό σου. βέβαια, με βάση τον νόμο, είμαστε υποχρεωμένοι να είμαστε στο σχολείο τόσο παραπάνω από το ωράριό μας, όσο χρειάζεται για να τακτοποιούνται οι εξωδιδακτικές εργασίες που μας έχουν αναθέσει. αυτό σημαίνει ότι εάν ο διευθυντής θέλει, μπορεί να σκαρφιστεί "ατελείωτες δουλειές" και να σε κρατάει στο σχολείο 8-2. αυτό δεν σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένος να κρατάει και τους υπόλοιπους (καθότι μπορεί να ισχυριστεί ότι αυτοί έχουν τελειώσει τις εργασίες τους). εκεί παίζει ρόλο πόσο είσαι διαθετιμένος να τσακωθείς. μπορείς να επιμείνεις ότι έχεις τελειώσει με τις αναθέσεις σου ή ότι αυτά που σου ζητάει δεν είναι επείγοντα και μπορούν να γίνουν και την επόμενη ημέρα. εάν δεν βγάζεις άκρη, μπορείς πάντα να κάνεις έγγραφο παράπονο στον διευθυντή της ΔΔΕ όπου θα εξηγείς την κατάσταση και την αδικία που θεωρείς πως γίνεται εις βάρος σου.

Αποσυνδεδεμένος aren13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 10:37:45 πμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι η αντιστοιχία ωρών γραμματειακής με ώρες διδασκαλίας;
κάτι είχα ακούσει για 1 προς 1.5 αλλά δεν μπορώ να βρω κάποια εγκύκλιο που να το λέει.

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 11:01:11 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι η αντιστοιχία ωρών γραμματειακής με ώρες διδασκαλίας;
κάτι είχα ακούσει για 1 προς 1.5 αλλά δεν μπορώ να βρω κάποια εγκύκλιο που να το λέει.

Δεν ξέρω για κάποια εγκύκλιο. Έχω δει στην πράξη να εφαρμόζεται το 1-1.

Κάπου είναι και λογικό κάτι τέτοιο. Δηλαδή τι να σου πεί ο Διευθυντής : Σου λείπουν 5 ώρες, πάρε 10 γραμματειακή. Δεν κολλάει;

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 07:37:29 μμ »
καλησπερα παιδια,

μια ακομη ερωτηση :) (ως νεα εχω πολλες),

1. υπαρχει περιπτωση να γινει συλλογος αναθεσης εξωδιδακτικων εργασιων(ελπιζω να το λεω καλα) χωρις να εισαι εσυ παρον και να σου ανατεθει εργασια χωρις να ερωτηθεις?
2. εχει δικαιωμα ο διευθυντης να σου αναθεσει εργασια απο μονος του αν δεν βρισκει καποιον αλλον απο το συλλογο ακομη και αν δεν την θες ?για να γινω πιο συγκεκριμενη μιλαω για τη μισθοδοσια ενος μικρου σχολειου 3 ταξης ολες και ολες???

οποιος γνωριζει ας μου δωσει τα φωτα του :)

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 08:49:36 μμ »
τις κανω αυτες τισ ερωτησεις γιαιτ ηδη εχει γινει συλλογος και εχουν αποφασησει για εφημεριεσ και διαφορα αλλα ενω ήμουν σε αλλο σχολειο(για συμπληρωση ωραριου).Φοβαμαι μη γινει ο μεγαλος συλλογος την ημερα που ειμαι στο αλλο σχολειο και αποφασισθουν πραγματα ερημην μου....

Σας παρακαλω οποιος γνωριζει να απαντησει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159447
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 302
Σύνολο: 318

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.