*

Αποστολέας Θέμα: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών  (Αναγνώστηκε 28861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 12:38:24 μμ »
Είναι δικαίωμά σου και υποχρέωσή σου να παραβρίσκεσαι στους συλλόγους του σχολείου της κύριας τοποθέτησής σου (άσχετα σε ποιο κάνεις το μεγαλύτερο ωράριο). Στους συλλόγους των άλλων σχολείων παραβρίσκεσαι εθελοντικά και χωρίς ψήφο (απ' όσο ξέρω). Εξωδιδακτικές εργασίες κάνεις είτε μόνο στην κύρια τοποθέτηση (όσες κάνουν και οι άλλοι συνάδελφοι εκεί) , είτε μοιρασμένες αναλογικά μεταξύ των τοποθετήσεών σου (δλδ μισές απ ' ότι κάνουν οι άλλοι εάν κάνεις μισό ωράριο εκεί). Ο διευθυντής από μόνος του δεν έχει δικαίωμα να σου αναθέσει οτιδήποτε. Μόνο ο σύλλογος έχει. Εάν έχεις πρόβλημα με την ανάθεση και την θεωρείς καταχρηστική, κάνεις έγγραφη διαμαρτυρία στον προϊστάμενο εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:32:59 »

Αποσυνδεδεμένος fviki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 24, 2010, 08:18:28 μμ »
Είναι δικαίωμά σου και υποχρέωσή σου να παραβρίσκεσαι στους συλλόγους του σχολείου της κύριας τοποθέτησής σου (άσχετα σε ποιο κάνεις το μεγαλύτερο ωράριο). Στους συλλόγους των άλλων σχολείων παραβρίσκεσαι εθελοντικά και χωρίς ψήφο (απ' όσο ξέρω). Εξωδιδακτικές εργασίες κάνεις είτε μόνο στην κύρια τοποθέτηση (όσες κάνουν και οι άλλοι συνάδελφοι εκεί) , είτε μοιρασμένες αναλογικά μεταξύ των τοποθετήσεών σου (δλδ μισές απ ' ότι κάνουν οι άλλοι εάν κάνεις μισό ωράριο εκεί). Ο διευθυντής από μόνος του δεν έχει δικαίωμα να σου αναθέσει οτιδήποτε. Μόνο ο σύλλογος έχει. Εάν έχεις πρόβλημα με την ανάθεση και την θεωρείς καταχρηστική, κάνεις έγγραφη διαμαρτυρία στον προϊστάμενο εκπαίδευσης.

Σε ευχαριστω πολυ happiness....

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:31:48 μμ »
Αγαπητοί φίλοι μετά απο 4 χρόνια , πηγαίνω σε άλλο σχολείο. Το υποχρεωτικό μου ωράριο είναι 19 ώρες και στο σχολείο της οργανικής μου κάνω 10. Υπήρχε περίπτωση ο διευθυντής να με κρατήσει για 9 ώρες με γρ. υποστήριξη? ή να "σπάσει" τις ώρες με την άλλη συνάδελφο (η οποία έχει πάρει τις 19 ώρες ως παλαιότερη και εγώ ο,τι περισεψε)και να κάνουμε 4 ώρες γραμματειακή υποστήριξη ο κάθε ένας?? να πώ ότι υπάρχουν 3 πληροφορικοί που έχουν σύνολο.... 10 ώρες. Υπάρχει περίπτωση να έχει εξαντλήσει όλες τις ώρες που μπορεί (αν μπορεί) να δώσει για γρ. υποστήριξη σε αυτούς και όχι σε μένα?? αν έχετε και κάποια εγκύκλιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2010, 09:38:25 μμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:56:41 μμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί ανατιθενται ώρες γραμματικής υποστήριξης στους πληροφορικάριους. Ως καθηγητές διορίζονται και όχι ως γραφιάδες, ούτε ως διοικητικό προσωπικό. Αν χρειάζονται τέτοιο μπορούν να διορίσουν απόφοιτους Λυκείου και να γλυτώσουν και τα επίδοματα πτυχίου. Αν κάποιος εκπαιδευτικός βρίσκεται το μισό του ωράριο εκτός τάξης, γιατί πρέπει να παίρνει ολόκληρα τα επιδόματα, όπως το διδακτικής προετοιμασίας; Ομοίως για τους συναδέλφους που απασχολούνται σε Διευθύνσεις και γραφεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2010, 10:26:03 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:32:59 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 10:22:14 μμ »
βρίσκω σωστή την αναφορά σου αλλά δεν απαντά στην ερώτησή μου

Αποσυνδεδεμένος Recoba

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 10:40:17 μμ »
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι δεν υπάρχει καμιά εγκύκλιος καθώς άλλο πράγμα το υποχρεωτικό διδακτικό ωράριο και άλλο η "γραμματειακή υποστήριξη".

Το ωράριό σου αν είναι 19 ώρες και κάνεις 10, πρέπει να συμπληρώσεις 9 ώρες σε άλλο σχολείο ή στην πρωτοβάθμια. Αν μάλιστα είστε πολλοί του ίδιου κλάδου στο ίδιο σχολείο με 10ωρο, τότε κάλλιστα μπορεί να φύγει εξ'ολοκλήρου 1 εκπ/κός (χωρίς οργανική) για άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής μετάθεσης ή άλλης...

Η "γραμματειακή υποστήριξη" είναι ένα "παραμύθι" που το χρησιμοποιούν πολλοί δ/ντές σχολείων και εκπ/κοί για να δικαιολογήσουν τις δουλειές που αναθέτουν οι μεν (αν και στο 6ωρο που πρέπει να 'ναι ο εκπ/κός στο σχολείο καθημερινά ο δ/ντής μπορεί να αναθέτει δουλειές στον καθένα), και να μην πάνε και κάνουν μάθημα οι δε(ιδιαίτερα σε μακρινά μέρη). Δεν είναι όμως θεσμοθετημένο, και απορώ γιατί το survey έχει πεδίο για ώρες "γραμματειακής υποστήριξης" λες και πρόκειται για διδακτικό ωράριο!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 12:26:29 πμ »
Συμφωνα με το νομο οι ωρες της γραμματειακης, είναι οι ωρες που σου λείπουν προσαυξανομενες κατα το ενα τρίτο. Αν σου λείπουν π.χ. 9 ωρες διδασκαλιας, χρωστας 12 σε γραμματειακη ( ευτυχως πολλες Β'θμιες δεν το εφαρμοζουν και σου δινουν απλα τις ωρες που σου λειπουν). Στη Χιο το εφαρμοζουν, εγώ είχα 8 ωρες μαθημα και 17 ωρες γραμματειακη (13 που μου έλειπαν +1/3, δηλαδη 4 ωρες)

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 12:28:56 πμ »
παιδιά ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, το ερώτημα είναι (αφού δεν υπάρχει σαφής εγκύκλιος και το θέμα "γραμματειακή υποστήριξη" είναι φλου) πρακτικά πόσες ώρες μπορεί να δικαιολογήσει ένα σχολείο 18 τμημάτων για γραμματειακή υποστήριξη?

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 12:23:33 πμ »
Οσες θελει ο διευθυντης του, ειναι υποκειμενικο

Αποσυνδεδεμένος Recoba

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 06:52:59 μμ »
Συμφωνα με το νομο οι ωρες της γραμματειακης, είναι οι ωρες που σου λείπουν προσαυξανομενες κατα το ενα τρίτο. Αν σου λείπουν π.χ. 9 ωρες διδασκαλιας, χρωστας 12 σε γραμματειακη ( ευτυχως πολλες Β'θμιες δεν το εφαρμοζουν και σου δινουν απλα τις ωρες που σου λειπουν). Στη Χιο το εφαρμοζουν, εγώ είχα 8 ωρες μαθημα και 17 ωρες γραμματειακη (13 που μου έλειπαν +1/3, δηλαδη 4 ωρες)

Ποιο νόμο??!! Μου λες τον αριθμό αν τον έχεις?

Σε επικοινωνία που είχα με τη Δ/νση Σπουδών Πρωτοβάθμιας στο Υπουργείο, μου είπαν ότι το διδακτικό ωράριο δεν έχει σχέση με τη γραμματειακή υποστήριξη. Όπως και τα προγράμματα δεν μειώνουν το διδακτικό ωράριο! (μόνο για το "Κομένιους" είχε αμφιβολίες ο υπάλληλος, λόγω ενός εγγράφου μάλλον του Ευθυμίου), αφού τα προγράμματα γίνονται "εκτός διδακτικού ωραρίου" και θεωρούνται "υπερωρίες".

Αν βρεις κάτι ...χειροπιαστό που να υποστηρίζει αυτό που λες σε παρακαλώ ενημέρωσέ με. Στο Υπουργείο φαίνεται να έχουν άλλη γνώμη από τη δική σου...

Αποσυνδεδεμένος blue heart

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 08:37:33 μμ »
Είναι πράγματι ενδιαφέρουσα η κουβέντα σας οσον αφορά το θέμα γ.υ και δεν καταλαβαίνω τελικά για ποιό λόγο πρέπει να μένουμε στην άγνοια. Όσον αφορά τη δική μου περίπτωση ήμουν ως τώρα σε περιοχή Β του Πυσδε όπου έκριναν ότι πλεονάζω εξ ολοκλήρου, στο σχολείο μου μου ανέθεσαν αποκλειστικά γραμματειακή υποστήριξη ένα 5ωρο την ημέρα διότι είμασταν 3 συνάδελφοι. Τώρα πήρα απόσπαση σε άλλη περιοχή του Πυσδε στην Γ σε πιο μικρό σχολείο στο οποίο πλεονάζουν κι άλλοι εκπαιδευτικοί. Άρα κάτα τα γνωστά υπάρχει κι άλλη εκπαιδευτικός σε πλεόνασμα στη γ.υ.
Απορία μου είναι ποιά;
5 εκπαιδευτικοί της ειδικότητας μου έχουν από 12 ώρες ο καθένας.
Τι ακριβώς θα γίνει με εμένα, μια συνάδελφος από το σχολείο με πληροφόρησε στην κουβέντα ότι θα μου δώσουν όλοι από 2 ώρες να συμπληρώσουμε όλοι μας 10ωρο και θα πάρω και μια - δυο εργασιούλες  γ.υ, εγώ πάλι από την άλλη αναρωτιέμαι είναι δυνατόν απ τη μιά να φαίνεται σε όλες τις λίστες ότι πλεονάζω εξ ολοκλήρου και από την άλλη να κάνω μάθημα, οχι οτι με ενοχλεί το μάθημα αλλά είναι όλα αυτά πολύ περίεργα!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2010, 01:09:56 πμ από vickybb »

Αποσυνδεδεμένος ksae17978

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 11, 2010, 08:49:50 μμ »
Είναι δικαίωμά σου και υποχρέωσή σου να παραβρίσκεσαι στους συλλόγους του σχολείου της κύριας τοποθέτησής σου (άσχετα σε ποιο κάνεις το μεγαλύτερο ωράριο). Στους συλλόγους των άλλων σχολείων παραβρίσκεσαι εθελοντικά και χωρίς ψήφο (απ' όσο ξέρω). Εξωδιδακτικές εργασίες κάνεις είτε μόνο στην κύρια τοποθέτηση (όσες κάνουν και οι άλλοι συνάδελφοι εκεί) , είτε μοιρασμένες αναλογικά μεταξύ των τοποθετήσεών σου (δλδ μισές απ ' ότι κάνουν οι άλλοι εάν κάνεις μισό ωράριο εκεί).



Σε ποίο Π.Δ υπάρχουν οι υποχρεώσεις μας όταν είμαστε με διάθεση σε ένα σχολείο??? Κοντεύω να βγάλω τη νομική με τόσο ψάξιμο που έχω ρίξει  :'( και ακόμα δεν έχω βρει τίποτα!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2010, 08:52:32 μμ από ksae17978 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Ανάθεση εξωδιδακτικών εργασιών
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 09:00:00 μμ »
Καταρχάς δεν υπογράφεις το πρακτικό και στη συνέχεια
υποθέτω το καταγγέλεις, αν δεν υπάρχει δίοδος συνεννόησής
με το διευθυντή σου.

Εναλλακτική λύση, αν και λίγο ακραία, δεν επιτελείς την εργασία
που σου έχει ανατεθεί οπότε αναγκάζονται να τη δώσουν σε άλλον.
Πρέπει να έχεις τα balls για να το κάνεις όμως...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.