*

Αποστολέας Θέμα: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους  (Αναγνώστηκε 26107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος scholar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 05:26:44 μμ »
σύμφωνα με το πιο πρόσφατο έγγραφο που υπάρχει σχετικά με τις εφημερίες των πολυτέκνων:

139629/Δ1/10 - 11-2009, Εγκύκλιος ΥΠ.Ε.Π.Θ

Θέμα:«Απαλλαγή πολύτεκνων εκπαιδευτικών από εξωδιδακτικές εργασίες»

Με αφορμή ερωτήματα που υποβάλλονται στην Υπηρεσία μας σχετικά με την με αριθμ.
πρωτ. Φ.350/12/59201/Δ1/7-5-2008 εγκύκλιο του ΥΠ.Ε.Π.Θ., με θέμα «Απαλλαγή
πολύτεκνων εκπαιδευτικών από εξωδιδακτικές εργασίες», διευκρινίζουμε ότι:
Η ανωτέρω εγκύκλιος αφορά στους εκπαιδευτικούς που έχουν τέσσερα παιδιά και άνω.
Τις διευκολύνσεις δικαιούνται οι πολύτεκνοι εκπαιδευτικοί των οποίων και τα τέσσερα παιδιά
φοιτούν στις δύο πρώτες βαθμίδες της εκπαίδευσης (Α/θμιας και Β/θμιας)

Διόρθωση: Βρήκα αυτό ως πιο πρόσφατο το οποιο ομως δεν επικαλειται την εγκύκλιο 139629/Δ1/10 - 11-2009
http://www.aspe.gr/images/stories/Diafora/%CF%83%CE%AC%CF%812.pdf

επομενως τι ισχυει οταν καποιο ή καποια απο τα 4 παιδια δεν φοιτα στην εκπαιδευση, ειναι πχ 2 ετων?
επισης αν δεν συμπληρώνει το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας του, πάλι απαλάσσεται από τις εξωδιδακτικές εργασίες?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2014, 05:58:42 μμ από tradewind »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:28:00 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 05:57:45 μμ »
Κατ´ αρχήν με τις εξωδιδακτικές εργασίες δεν συμπληρώνεται ωράριο,
εννοείς μάλλον αυτό που λέγαμε παλιά  συμπλήρωση ωραρίου με γραμματειακή υποστήριξη,
αν θυμάμαι καλά  αυτό γίνεται από πέρσι με απόφαση περιφερειάρχη,
επιπλέον η απαλλαγή πολυτέκνων από εξωδιδακτικές εργασίες κλπ εφαρμόζεται μόνο εφόσον δεν διαταράσσεται η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος scholar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 06:04:08 μμ »
Μάλιστα...
Όσον αφορά αν κάποια από τα παιδιά δεν φοιτούν ακόμα στην εκπαίδευση? Ποιο από τα 2 έγγραφα ισχύει?
Το ένα έγγραφο είναι προς όλες τις Δ/νσεις και φέρει την υπογραφή του Γενικού Διευθυντή και το άλλο έγγραφο είναι προς Δ/νση Β/θμιας Λάρισας και φέρει την υπογραφή της Προϊσταμένης του Τμήματος...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 06:44:09 μμ »
Το έγγραφο που φέρει την υπογραφή της Καρδαμίτση ισχύει σε κάθε περίπτωση, απευθύνεται στη ΔΔΕ Λάρισας γιατί είναι απάντηση σε σχετικό ερώτημα της συγκεκριμένης διεύθυνσης, σύμφωνα με αυτό οι απαλλαγές εφαρμόζονται και όταν υπάρχουν παιδιά προσχολικής ηλικίας, αυτό το έγγραφο στηρίζεται σε εγκύκλιο του 2009 στην οποία διευκρινίζεται ότι πολύτεκνοι που δικαιούνται τις συγκεκριμένες απαλλαγές θεωρούνται όσοι έχουν τουλάχιστον 4 ανήλικα παιδιά είτε φοιτούν στην αθμια/βθμια είτε όχι, δες εδώ:
http://mail4gymzografou.files.wordpress.com/2013/12/apousies_epitiriseis_polyteknoi_efimeries.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2014, 06:56:33 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:28:00 »

Αποσυνδεδεμένος scholar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 06:58:47 μμ »
όταν όμως μια άλλη ΔΔΕ εκτός της Λάρισας έχει εις γνώση της μόνο το έγγραφο του Κουτρομάνου, το οποίο στάλθηκε πανελλαδικά, τότε που να ξέρει τι έστειλε η Καρδαμίτση στην Λάρισα....
ευχαριστώ για την βοήθεια! :)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 09:19:42 μμ »
Βοήθησε τη σκέψη της ΔΔΕ σου,  ;D
τύπωσε την εγκύκλιο του 2009 και την απάντηση της Καρδαμίτση,
δεν μπορούν να τα αμφισβητήσουν.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 10, 2016, 04:41:02 μμ »
Συνάδερφοι, ισχύει ακόμη το άρθρο 13 του νόμου 1566/1985 ή όχι; Ρωτάω, γιατί έχει καθιερωθεί η εννεάμηνη άδεια ανατροφής τέκνου. Ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 06:39:22 μμ »
Συνάδελφοι, επαναφέρω το θέμα γιατί έχω πρόβλημα με το ωράριό μου. Έχω παιδί 2,5 ετών με προβλήματα υγείας και παρ'  όλα αυτά πρώτη πάω στο σχολείο και τελευταία φεύγω λόγω προγράμματος. Έχω μιλήσει και με τον προγραμματιστή και με τον διευθυντή για το πρόβλημα και μου λένε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι. Μήπως ξέρετε πού πρέπει να απευθυνθώ στην συνέχεια; Στην ΔΔΕ ή στο υπουργείο;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2016, 06:45:28 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 11:40:49 μμ »
erietta δυστυχώς, εάν έχεις κάνει χρήση του 9μηνου, δεν δικαιούσαι μειωμένο ωράριο. Για την διαμόρφωση του προγράμματός σου επίσης, δεν υπάρχει κάποια ειδική μέριμνα. Εγώ στην θέση σου θα έκανα τα εξής βήματα:
1. προφορική συζήτηση με διευθυντή (το χεις κάνει)
2. προφορική συζήτηση με διευθυντή ΔΔΕ
3. έγγραφη αίτηση αλλαγής του προγράμματος με παράθεση των προβλημάτων, προς την ΔΔΕ, κοινοποίηση προς τον σύμβουλο της ειδικότητάς μου
4. μετά από την έγγραφη απάντηση στην πρώτη αίτηση, συνέχεια με δεύτερη αίτηση προς υπουργείο, κοινοποίηση προς ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 06:34:52 πμ »
Συνάδελφοι, επαναφέρω το θέμα γιατί έχω πρόβλημα με το ωράριό μου. Έχω παιδί 2,5 ετών με προβλήματα υγείας και παρ'  όλα αυτά πρώτη πάω στο σχολείο και τελευταία φεύγω λόγω προγράμματος. Έχω μιλήσει και με τον προγραμματιστή και με τον διευθυντή για το πρόβλημα και μου λένε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι. Μήπως ξέρετε πού πρέπει να απευθυνθώ στην συνέχεια; Στην ΔΔΕ ή στο υπουργείο;
Να είσαι καλά και να χαίρεσαι το παιδάκι σου. Δυστυχώς δε νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι. Ισχύει μείωση ωραρίου και απαλλαγή από εξωδιδακτικό έργο για μητέρες που τα παιδιά τους είναι κάτω των 24 μηνών. Αν δεν κάνω λάθος αυτό άλλαξε φέτος.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 06, 2016, 09:46:15 μμ »
happiness, ναι έχω κάνει χρήση του εννεάμηνου και δεν ενδιαφερόμουν έτσι κι αλλιώς για μείωση ωραρίου. Αυτό που με απασχολεί είναι ότι το πρόγραμμα εξυπηρετεί όλους τους "ημέτερους" και σε μένα που έχω αντικειμενικά πρόβλημα μου λένε "δεν γίνεται τίποτα". Προτείνεις δηλαδή συζήτηση με διευθυντή ΔΔΕ χωρίς να το πω στον διευθυντή ότι θα πάω στην ΔΔΕ; Πάντως, έχεις δίκιο, ή το παλεύω ή κάθομαι και υφίσταμαι την κλίκα... αλλά έτσι κι αλλιώς του χρόνου θα προσπαθήσω να φύγω με κάθε τρόπο...
marcella, ευχαριστώ, αυτό το ήξερα κι εγώ, αλλά όπως είπα, δεν ενδιαφερόμουνα για μειωμένο ωράριο...

Αποσυνδεδεμένος dimos45

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 05:44:30 μμ »
Μία πολύτεκνη μητέρα Φιλόλογος αναπληρώτρια πηγαίνει σε 4 σχολεία και έχει στο ωράριό της:
1. Τη Δευτέρα από 1η έως 7η με 3 κενά και μια "γέφυρα" (μετακίνηση από το ένα σχολείο στο άλλο)
2. Την Τρίτη 1η έως 7η με 2 κενά και 2 "γέφυρες"
3. Την Τετάρτη 1-6 με  2 κενά.
4. Την Πέμπτη 2 κενά και μια "γέφυρα"
5. Την Παρασκευή 2 κενά και μια "γέφυρα"

Ξέρει κάποιος, αν μπορεί τυπικά( βάσει νόμου) να γλυτώσει κάτι από τα 10 κενά και τις "γέφυρες"; Επιτρέπεται νομικά σε μια μέρα, μιλάω για την Τρίτη,  3 σχολεία ;

Ευχαριστώ.
   

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 04:37:44 μμ »
dimos45 για τον αριθμό των σχολείων δεν θυμάμαι εάν υπάρχει ανώτατος αριθμός. Για το πρόγραμμα δεν μπορεί να κάνει κάτι ούτε τυπικά, ούτε φοβάμαι και πρακτικά, διότι το βρίσκω ουτοπικό να μπορέσουν να συντονιστούν τα προγράμματα 4 !!! σχολείων.

erietta το αν θα ενημερώσεις τον διευθυντή εξαρτάται από τις σχέσεις που έχεις μαζί του και από τη στάση του. Εάν είναι αυτός που "βολεύει" τους άλλους, τότε εγώ μάλλον δεν θα τον ενημέρωνα, αλλά να ξέρεις ότι έτσι κι αλλιώς, εάν πέσει τηλ από ΔΔΕ για το θέμα αυτό, οι σχέσεις σας πιθανότατα θα χαλάσουν. Εάν ο διευθυντής είναι "εγκλοβισμένος" και παλεύει με κλίκες και παλιότερους, τότε ίσως το τηλεφώνημα να του δώσει την δικαιολογία να κάνει αυτό που θέλει αλλά δεν έχει το θάρρος να το κάνει. Εσύ θα το κρίνεις αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ρυθμίσεις ωραρίου για μητέρες/πολύτεκνους
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 06:25:56 μμ »
Όπως οι περισσότεροι γνωρίζουμε από πικρή πείρα, η μόνη περίπτωση μια ΔΔΕ να βάλει χέρι στον διευθυντή για τα δικαιώματα κάποιου εκπαιδευτικού θα είναι αν ο εκπαιδευτικός έχει καλύτερο μέσο ή αν ο προϊστάμενος για κάποιο λόγο είναι στα μαχαίρια με τον διευθυντή.

Ειδικά σε περιπτώσεις προγράμματος, όποτε τους συμφέρει όλοι επικαλούνται το 8-2 και δεν μπορείς να πεις τίποτα. Εντωμεταξύ έχω την αίσθηση ότι υπάρχει γραμμή έμμεσης καθιέρωσης του 8-2, με όλες αυτές τις τυμπανοκρουσίες για τις 3 κενές έβδομες ώρες στο Γυμνάσιο που θα προσφέρονται για συνεδριάσεις και επιμορφώσεις κλπ, οπότε ένας λόγος παραπάνω να μη βρει κανείς το δίκιο του.

Νομίζω ότι μια πιο ασφαλής προσέγγιση θα ήταν να διεκδικήσει κάποιος μία μικρή βελτίωση σε κάτι πολύ συγκεκριμένο του προγράμματος, πχ να βρει 2-3 μέρες που με μικρές αλλαγές, χωρίς να επιβαρυνθεί κάποιος, θα βελτιωθεί το δικό του. Ας ζητήσει 2 μέρες, μήπως και του κάνουν το χατίρι για τις 1-2. Ηττοπαθής στρατηγική, αλλά πιο πιθανό να έχει αποτέλεσμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.