*

Αποστολέας Θέμα: απορία  (Αναγνώστηκε 2753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
απορία
« στις: Μάιος 20, 2009, 11:56:02 πμ »
Δεν έχω δουλεψει ποτέ σε δημοσιο νηπιαγωγειο  επομένως δεν γνωριζω και ειπα να σας ρωτήσω
εχει δικαιωμα η διευθυντρια να κρατα νεοδιοριστη αναπληρωτρια  σε ολοημερο νηπιαγωγειο ενω τελειωνει 12 μιση αντε μια το πολυ μεχρι τις 2 και 3 το μεσημερι καθημερινα??? μου το ειπε μια γνωστη μου και μου φανηκε εξωφρενικό ...κανω λαθος??
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:13 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 20, 2009, 12:21:48 μμ »
Το ωράριο στο ολοήμερο είναι 8-12 και 11.45-4. Η προϊσταμένη του νηπιαγωγείου δεν έχει κανένα δικαίωμα να παρατείνει το ωράριο συναδέλφων.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 20, 2009, 12:27:27 μμ »
το ωραριο το γνωριζω αλλα δεν ημουν σιγουρη για το παρατεταμενο
σε ευχαριστω πολυ αννα
δυστυχως καποια ατομα εκμεταλλευονται καταστασεις και ανθρωπους και καποιοι δεν  διεκδικουν οπως πρεπει τα δικαιωματα τους ......
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 20, 2009, 04:16:50 μμ »
Να της πεις να την αναφέρει αμέσως στον προϊστάμενο! Ή τουλάχιστον να την απειλήσει ότι θα την καταγγείλει.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: απορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:13 »

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 20, 2009, 05:51:13 μμ »
Δεν έχει κανένα δικαίωμα ουτε και η φίλη σου έχει την ανάγκη της.Να μην καθίσει πάλι πίσω αλλά και να της το ανακοινώσει.Τι σημαίνει είναι παλιά?Γνωρίζω κάτι συναδέλφους που είναι μεγάλες σε ηλικία και συστηματικά παίρνουν ώς "βοηθό" μια αναπληρώτρια για να τους βγάζει τη δουλεια κι αυτές πίνουν τον καφέ τους στο γραφείο.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 20, 2009, 09:01:28 μμ »
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις μόλις βρεθείς σε σχολείο είναι να ζητήσεις την αντίστοιχη νομοθεσία, έτσι ώστε να ξέρεις τις υποχρεώσεις σου και κυρίως τα δικαιώματά σου. Η προϊσταμένη στο νηπιαγωγείο έχει απλά και διοικητικά καθήκοντα, δεν έχει όμως δικαίωμα να επιβάλει, να ελέγχει ή να εκμεταλλεύεται.  Δυστυχώς όμως όλοι αντιμετωπίσαμε προβλήματα με παλιότερες συναδέλφους (ωράριο ιδιαίτερα στο ολοήμερο, αποκλειστική ανάθεση γιορτών και κατασκευών, κ.τ.λ.) τα οποία ξεπερνιούνται όταν γνωρίζεις τα δικαιώματά σου, βάζεις όρια και προσπαθείς να πετύχεις μια εποικοδομητική συνεργασία.

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2009, 09:49:36 πμ »
Σύμφωνα  με  το  προεδρικό  διατάγμα  200  ο  διδακτικός μας  χρόνος είναι  4  ώρες  ο  εργασιακός ειναι  μέχρι  τις  2 το  μεσημέρι . Αυτό  σημαίνει  οτι  αν  υπάρχουν  δουλειές  που  πρέπει  να  γίνουν  στο  νηπιαγωγείο ή  στο  δημοτικό  η  προισταμένη  μπορεί  να  μας  υποχρεώσει  να  μείνουμε  για  να  βοηθήσουμε .

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2009, 10:38:23 πμ »
Συμφωνώ πως το διδακτικό ωράριο είναι 4 ώρες (ή και παραπάνω, ανάλογα με το σχολείο) και πως η παραμονή μπορεί να παραταθεί αν υπάρχει λόγος. Αυτό όμως μπορεί να γίνει στα πλαίσια της καλής συνεργασίας και όχι της επιβολής. Η προϊσταμένη του νηπιαγωγείου είναι συνάδελφος που έχει και διοικητικά καθήκοντα. Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και στο δημοτικό. Κανένας διευθυντής δεν υποχρεώνει τους εκπαιδευτικούς να παραμείνουν στο σχολείο πέρα του διδακτικού τους ωραρίου, εκτός αν τύχει και υπάρχει λόγος.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 21, 2009, 12:09:27 μμ »
ειλικρινα αν ημουν στη θεση της  , το ειπα και στη γνωστη μου
απο την πρωτη στιγμη που θα μου συνεβαινε αυτο θα πηγαινα στην α βαθμια και θα τους ελεγα μου συμβαινει αυτο τι μπορω να κανω??
της το ειπα να το κανει εστω και τωρα που πλεον ειναι πολυ αργα.....σε ενα μηνα κλεινουν αλλωστε


mpdi ''Σύμφωνα  με  το  προεδρικό  διατάγμα  200  ο  διδακτικός μας  χρόνος είναι  4  ώρες  ο  εργασιακός ειναι  μέχρι  τις  2 το  μεσημέρι . Αυτό  σημαίνει  οτι  αν  υπάρχουν  δουλειές  που  πρέπει  να  γίνουν  στο  νηπιαγωγείο ή  στο  δημοτικό  η  προισταμένη  μπορεί  να  μας  υποχρεώσει  να  μείνουμε  για  να  βοηθήσουμε .''αυτο ομως δεν το γνωριζα.......... :-X
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 21, 2009, 12:24:43 μμ »
Συγγνώμη αλλά γίνομαι λίγο κακιά αυτή τη στιγμή!Τι δουλειές μπορεί να είχε συστηματικά και καθημερινά...να σκάβει τον κήπο?Υποπτεύομαι ότι η συγκεκριμένη μάλλον για να ρυθμίζει τα γραφειοκρατικά της άφηνε την αναπληρώτρια να κάνει διδασκαλία κανονικά στην τάξη της.Όλα αυτά επειδή απλά είναι αναπληρώτρια, αν ήταν μόνιμη αμφιβάλλω αν θα το έκανε.Εμένα απ'τη στιγμή που ξεκίνησα, ευτυχώς είχα καλές συναδέλφους μου το τόνιζαν συνέχεια"δε θα αφήνεις κανέναν να καταπατά το ωράριό σου και τα εργασιακά σου δικαιώματα".Σ'αυτή την περίπτωση έχουμε μία συστηματική εκμετάλλευση του εργαζομένου απ'ό,τι κατάλαβα εδώ και δεν πρόκειται για κάποια μεμονομένα περιστατικά. ::)
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 21, 2009, 12:47:27 μμ »
Δυστυχώς αυτό κατάλαβα κι εγώ και επιπλέον.. αυτό δεν ισχύει μόνο όταν είσαι αναπληρώτρια! Τη χρονιά που διορίστηκα υπήρχε ένα τεράστιο πρόβλημα με τις παλιές νηπιαγωγούς που δεν ήθελαν να κάνουν απογευματινό ωράριο στο ολοήμερο. Λειτουργούσαν σαν να είναι το νηπιαγωγείο ΤΟΥΣ και έκαναν ό,τι μπορούσαν για να επιβληθούν στις καινούργιες. Ευτυχώς ειδικά τα θέματα του ωραρίου επιλύθηκαν με την παρέμβαση της συμβούλου, όμως αυτή δεν παύει να είναι να είναι μια νοοτροπία  που συναντάμε συχνά. Τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά όταν η προϊσταμένη είναι νεότερη, ανοιχτόμυαλη και συνεργάσιμη.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 21, 2009, 01:00:07 μμ »
επομένως σε οποιον συμβει κατι παρομοιο
απευθυνεται στην α βαθμια σωστα?
γιατι το να απευθυνθεις στην προισταμενη κατ εμε δεν βοηθα ...(αιρετικα ατομα) !
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 21, 2009, 01:42:47 μμ »
Κατά τη γνώμη μου η ενδεδειγμένη πορεία είναι η εξής: αντιμετωπίζεις κατά μέτωπο, αλλά με ηρεμία το πρόσωπο που δημιουργεί το θέμα, μετά πας στη Σύμβουλο και στο τέλος στον Προϊστάμενο του Γραφείου. Γιατί διαφορετικά είναι λίγο σαν να λες " θα το πω στο μπαμπά μου, που είναι πιο δυνατός". Δυστυχώς πάντως σε αυτές τις περιπτώσεις σπάνια βρίσκεις άκρη (γιατί τέτοιου είδους "παλιές" δε λογαριάζουν κανέναν) οπότε καταφεύγεις στον "ανταρτοπόλεμο" απλά δεν εξυπηρετείς καμιά τους και περιμένεις στωικά το τέλος της χρονιάς βάζοντας λυτούς και δεμένους για αλλαγή περιβάλλοντος την επόμενη χρονιά.

Το πιο βασικό από όλα είναι να ξέρεις καλά το νομικό πλαίσιο του νηπιαγωγείου, ώστε να γνωρίζεις τα δικαιώματά σου και τις υποχρεώσεις σου και να είσαι εσύ εκείνη που επιλέγει πότε θα δώσεις κάτι παραπάνω γιατί απλώς θέλεις να λειτουργήσεις συναδελφικά ή υπέρ του σχολείου και των παιδιών.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: απορία
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 22, 2009, 08:42:02 πμ »
Κατά τη γνώμη μου η ενδεδειγμένη πορεία είναι η εξής: αντιμετωπίζεις κατά μέτωπο, αλλά με ηρεμία το πρόσωπο που δημιουργεί το θέμα, μετά πας στη Σύμβουλο και στο τέλος στον Προϊστάμενο του Γραφείου. Γιατί διαφορετικά είναι λίγο σαν να λες " θα το πω στο μπαμπά μου, που είναι πιο δυνατός". Δυστυχώς πάντως σε αυτές τις περιπτώσεις σπάνια βρίσκεις άκρη (γιατί τέτοιου είδους "παλιές" δε λογαριάζουν κανέναν) οπότε καταφεύγεις στον "ανταρτοπόλεμο" απλά δεν εξυπηρετείς καμιά τους και περιμένεις στωικά το τέλος της χρονιάς βάζοντας λυτούς και δεμένους για αλλαγή περιβάλλοντος την επόμενη χρονιά.

Το πιο βασικό από όλα είναι να ξέρεις καλά το νομικό πλαίσιο του νηπιαγωγείου, ώστε να γνωρίζεις τα δικαιώματά σου και τις υποχρεώσεις σου και να είσαι εσύ εκείνη που επιλέγει πότε θα δώσεις κάτι παραπάνω γιατί απλώς θέλεις να λειτουργήσεις συναδελφικά ή υπέρ του σχολείου και των παιδιών.

++++++++++++++++++++++++++++++
Για άλλη μια φορά που θα συμφωνήσω μαζί σου!
Όσο για το σχόλιο : "Θα το πω στο μπαμπά μου" έσκασα στα γέλια....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 796
Σύνολο: 814

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.