*

Αποστολέας Θέμα: Διορθωτής σε πανελλήνιες  (Αναγνώστηκε 13758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Empedocles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 22, 2012, 11:30:17 μμ »
Κι εγώ θα φανταζόμουν ότι όταν κάπου είσαι υποχρεωμένος να πας ενημερώνεσαι επώνυμα, ενυπόγραφα και σου λένε ρητά ότι η παρουσία είναι υποχρεωτική εξαιτίας συγκεκριμένων λόγων που προβλέπονται και ότι αν δεν πας αυτές ειναι οι συνέπειες ... Αν η ποινή είναι να μη διδάξει κάποιος το μάθημα την επόμενη χρονιά (πού προβλέπεται αυτό; σε ποιά διαδικασία; ), ωραία γλιτώνει και την ταλαιπωρία ! Ούτε παραπάνω αμοίβεται και δίνει και αυτός πανελλαδικές με τα παιδιά !  Και σίγουρα είναι υποχρεωτική η παρουσία στην ενημέρωση ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:48:42 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 22, 2012, 11:40:39 μμ »
η δδε βγάζει απόφαση για το ποιοί είναι βαθμολογητές σε ποιά μαθήματα και τη στέλνει στα σχολεία. απο κει και πέρα ο δ/ντής του κάθε σχολείου είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει τους ενδιαφερόμενους για την υποχρέωσή τους αυτή.

Η παρουσία ειναι υποχρεωτική γιατί απλά είναι. Ρε παιδιά, απόφαση του δ/ντή εκπ/σης είναι - ιεραρχικά να το πας οφείλεις να πας.Ναι έχει χαλαρώσει πολύ το πράγμα αλλά ως καθαρά διοικητική διαδικασία είναι σαφές ότι πρέπει να πας - είσαι σε εντεταλμένη υπηρεσία. Η ποινή μπορεί να είναι και πολύ βαρύτερη αν κάποιος αποφασίσει να το τραβήξει. Πχ παράβαση εντολής προίσταμένης αρχής, παράβαση εκτέλεσης εντολής διοικητικού οργάνου, παράβαση εκτέλεσης εντεταλμένης υπηρεσίας . Αν κάποιος θελει να το τραβήξει πάει μέχρις απολύσεως. Οκ δεν το χει κάνει κανένας ως τώρα αλλά ίσως γι αυτό φτάσαμε εδώ που φτάσαμε - να κάνει ο καθένας του κεφαλιου του με αποτέλεσμα πολύ συχνά να κινδυνεύουν να τιναχθούν οι εξετάσεις στον αέρα ( πχ αύριο εξετάζονται οι φυσικώς αδύνατοι, πήραμε τους βιολόγους να τους ενημερώσουμε ότι πρέπει να έρθουν και κάποιοι ήταν τύπου " εγώ δεν έρχομαι και να κόψετε τον λαιμό σας" Δλδ αν πουν όλοι έτσι, τι θα γίνει, δε θα εξεταστούν οι υποψήφιοι; )

Η παρουσία στην ενημέρωση είναι υποχρεωτική ( εκτός αν υπάρχουν λόγοι ανωτέρας βίας πχ ιατρικοί που επιβάλλουν την απουσία κάποιου). Το κακό είναι ότι οι περισσότεροι έρχονται στην ενημέρωση για ν απάρουν τις απαντήσεις του υπουργείου και τις οδηγίες και να χουν να λένε μετά στα ιδιαίτερά τους σε κόβω για τόσο και για τόσο και δεν ξαναπατάνε για διόρθωση! ). Και το ακόμα χειρότερο-όπως έγραψα και πριν - ότι τελικά αντί να μοιράζονται τα γραπτά σε όλους τραβάνε το λουκι όσοι είναι φιλότιμοι και κάθονται να διορθώσουν. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2012, 11:47:20 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 22, 2012, 11:54:40 μμ »
Δεν ήλθε πάντως τίποτε προσωπικό ! Ενα γράμμα προς όλους όσοι κάνανε  πανελλαδικά εξεταζόμενο μάθημα τα τρια τελευταία χρόνια πως ορίζονται βαθμολογητές ! Χωρίς ονόματα !  Θα μπορούσα να μην το έχω πάρει καν είδηση ! Δεν είμαι βεβαιος καν αν υποχρεούμαι να πάω, ούτε αν θεωρητικά υποχρεούμαι αλλά δεν πειράζει στην πράξη και να μην εμφανισθώ διότι δε θα με ψάξουν, ούτε αν πρέπει να πάω και στα δυο μαθήματα που έκανα και εξετάζονται πανελλαδικά ή στο ένα, γενικώς δεν ξέρω τίποτε ! Φαντάζομαι όμως ότι με τις περικοπές μισθών που έχουν γίνει δε θα έχουν πρόβλημα να βρουν βαθμολογητές !

Σε εμας ηρθε λιστα με τους διορθωτες ανα μαθημα  :-\   Και μαλιστα ελεγε να ενημερωθουν ενυπογραφως ολοι οι εκπαιδευτικοι

Αποσυνδεδεμένος Empedocles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 23, 2012, 12:07:53 πμ »
Αφού έχουν απαιτήσεις, ας πληρώσουν και τίποτε παραπάνω, έτσι ; ΔΥ που να αμοίβεται λιγότερο από εμένα δεν έχω βρει ακόμη ! Για όλους είναι η κρίση, αλλά στο τέλος τα μεγαλύτερα θύματα του ενιαίου μισθολογίου οι νεότεροι εκπαιδευτικοί μάλλον ήταν !
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2012, 12:20:52 πμ από Empedocles »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:48:42 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 23, 2012, 12:11:01 πμ »
Bitch, ως προς το τελευταίο που αναφέρεις, εμένα πάλι κάθε χρόνο η εμπειρία μου από το βαθμολογικό στη δευτεροβάθμια όπου ανήκω είναι λίγο διαφορετική. Κάθε χρόνο οι συνάδελφοι παρακαλάνε όχι να κατανεμηθούν ισομερώς τα γραπτά, αλλά να τεθεί πλαφόν στον αριθμό των γραπτών που μπορεί να διορθώσει κάποιος ώστε να μείνουν και για τους υπόλοιπους. Προσωπικά πηγαίνω μόνο στην ενημέρωση και άλλη μια φορά για βαθμολόγηση επειδή η απόσταση δε μου αφήνει άλλα περιθώρια. Από τους υπόλοιπους συναδέλφους πάντως που δεν έχουν το πρόβλημα της απόστασης βλέπω έναν υπερβάλλοντα ζήλο να έρχονται καθημερινά για να βαθμολογήσουν όσο περισσότερα μπορούν. Και πιστεύω ότι με τα φετινά μισθολογικά δεδομένα κάθε άλλο παρά αδικημένοι θα νιώθουν όσοι διορθώσουν περισσότερα γραπτά από αυτά που θα τους αναλογούσαν.

Απαραίτητη διευκρίνιση: είμαι οικονομολόγος, τα γραπτά στην ειδικότητά μου δεν είναι πολλά, και ίσως γι'αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα ως προς την εξεύρεση βαθμολογητών (τουλάχιστον εδώ όπου υπηρετώ). Αντιλαμβάνομαι ότι πχ. στους φιλόλογους, όπου τα μαθήματα και κατ'επέκταση τα γραπτά είναι πολλά και η βαθμολόγηση πολύ χρονοβόρα, η κατάσταση μπορεί να είναι αρκετά διαφορετική. 

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 23, 2012, 12:25:02 πμ »
ακριβώς! και σε μας  ( αλλά και γενικότερα απ΄ό,τι μαθαίνω ) οι οικονομολόγοι ειναι πολύ πρόθυμοι και φιλότιμοι. ( και μπράβο σας!!!).

το πιο μεγάλο "θέμα" το χουμε σε φιλολόγους και φυσικους/βιολόγους . Λιγότερο σε μαθηματικούς και χημικους.

Οι πληροφορικοί ειναι μοιρασμένοι. Υπάρχουν μερικοί συγκεκριμένοι που το "παίζουν" ντίβες και κάποιοι άλλοι που είναι πραγματικά αστέρια!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 23, 2012, 11:47:36 πμ »
Είχα την εντύπωση ότι πληρώνεσαι για κάθε γραπτό που διορθώνεις & έτσι νόμιζα πως οι περισσότεροι θα ήθελαν να είναι διορθωτές. Δεν ισχύει αυτό;
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 23, 2012, 12:22:33 μμ »
Πληρώνεσαι 2,10 ευρώ το γραπτό.
Κι εμείς ενημερωθήκαμε και υπογράψαμε στο τέλος.
 Όλοι οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν μαθήματα πανελλαδικώς εξεταζόμενα είναι υποχρεωμένοι να διορθώσουν τουλάχιστο 50 γραπτά, έλεγε η απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 23, 2012, 02:41:09 μμ »
υπαρχει περίπτωση να είναι κάποιος διορθωτής που διδάσκει σε ιδιωτικο λύκειο??
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 23, 2012, 02:49:48 μμ »
Βεβαίως.Η λίστα που μας έστειλαν καλεί και καθηγητές από το ιδιωτικό σχολείο της περιοχής μας.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 23, 2012, 04:12:09 μμ »
Τα 2,10 ευρώ ανά γραπτό είναι μικτά.

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 23, 2012, 04:16:47 μμ »
Αυτό δεν το γνωρίζω ούτε κι εγώ και αναρωτιέμαι ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος gdiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 01, 2012, 12:10:03 πμ »
μικτά
ΠΕ03

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Διορθωτής σε πανελλήνιες
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 01, 2012, 01:05:23 πμ »
1,60 καθαρά μας είπαν στο βαθμολογικό!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.