*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 302356 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #252 στις: Δεκέμβριος 03, 2012, 12:45:00 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Η αλήθεια είναι ότι μου κακοφάνηκε πολύ, αλλά πού θα πάει, θα το ξεπεράσω...

Αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι το ότι μου είπε "έχω κι άλλα προβλήματα". Επειδή, ωστόσο, έχω κι εγώ κι άλλα προβλήματα, θα πάξω να το θεωρώ προσωπική μου υπόθεση και θα συμπεριφερθώ όσο πιο επαγγελματικά γίνεται. Ε, δε θα σκάσω κιόλας. Αν θέλει να ενημερωθεί, καλώς, αν όχι, κακό δικό της.

Θα πάω ξανά την Τετάρτη για μάθημα και θα σας ενημερώσω. Σας ευχαριστώ όλους και πάλι :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #253 στις: Δεκέμβριος 07, 2012, 09:25:29 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Η αλήθεια είναι ότι μου κακοφάνηκε πολύ, αλλά πού θα πάει, θα το ξεπεράσω...

Αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι το ότι μου είπε "έχω κι άλλα προβλήματα". Επειδή, ωστόσο, έχω κι εγώ κι άλλα προβλήματα, θα πάξω να το θεωρώ προσωπική μου υπόθεση και θα συμπεριφερθώ όσο πιο επαγγελματικά γίνεται. Ε, δε θα σκάσω κιόλας. Αν θέλει να ενημερωθεί, καλώς, αν όχι, κακό δικό της.

Θα πάω ξανά την Τετάρτη για μάθημα και θα σας ενημερώσω. Σας ευχαριστώ όλους και πάλι :)
Καλησπέρα! Τελικά τι έγινε με την υπόθεση; Είχαμε κάποιο νεότερο;

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #254 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 12:54:05 μμ »
Ναι, έχουμε. Την προηγούμενη Τετάρτη δεν κάναμε μάθημα επειδή ήταν άρρωστος, πήγα όμως χθες. Έκανα το μάθημα μου, όλα κομπλέ. Το καλό ήταν πως τη Δευτέρα είχαν ενημέρωση γονέων στο σχολείο και έτσι ρώτησα τη μαμά αν πήγε στην ενημέρωση. Έτσι, αναγκάστηκε να μου πει όλα αυτά που της είπαν οι καθηγητές του σχολείου του, τα οποία -ω! τι σύμπτωσις!- είναι τα ίδια που της είπα κι εγώ και είχε στραβώσει!  ;) ;)

Όπως και να έχει, έχω την εντύπωση πάντως ότι ψιλο-μετάνοιωσε για τον τρόπο που μου μίλησε, γιατί με είχε με το "σεις" και με το "σας" χθες. Δεν πρόκειται, φυσικά, να την κάνω να νοιώσει άσχημα. Απλά θα κάνω το μάθημα μου και αν θέλει ενημέρωση, καλώς. Αν δε θέλει, θα καληνυχτώ και θα φεύγω!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! :)

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #255 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 07:14:07 μμ »
Απλά θα κάνω το μάθημα μου και αν θέλει ενημέρωση, καλώς. Αν δε θέλει, θα καληνυχτώ και θα φεύγω!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! :)
Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #256 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 09:58:21 πμ »
Επανέρχομαι στα προβλήματα με τα ιδιαίτερα. Τηλέφωνο για μάθημα ECPE από κηδεμόνα, ε συζητάμε λίγο, και για 1,5 ώρα την εβδομάδα (18 ευρώ) μου έκανε ανάκριση τι έχω τελειώσει που ήταν το μεταπτυχιακό μου, τι γνώσεις έχω κτλ. Έλεος, να μιλάμε 35 λεπτά και να ρωτάει τα ίδια και τα ίδια ΥΓ από την πείρα μου όταν ψειρίζουν πολύ την μαϊμού τότε δεν επανέρχονται ποτέ  >:(
ΥΓ2 για να προλάβω καλοθελητές το κατάλαβα πως μπορεί να μην ξαναπάρει για αυτό στο τέλος του πετάω ένα "σας απάντησα πριν λίγο κύριε".

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #257 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 08:33:28 μμ »
Και συνήθως George οι περισσότεροι απ'αυτούς που κάνουν όλες αυτές τις ερωτήσεις μπορεί τελικά να μην ξεκινήσουν καν μαθήματα. Μα 35 λεπτά;  :o
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #258 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 08:39:49 μμ »
    George999

Θεωρώ τον εαυτό μου τον πλεον κατάλληλο για να σου απαντησει διότι και φιλόλογος είμαι (κανω ιδιαίτερα) και γονιος είμαι τριων αρρένων.
   Λοιπόν, να γνωρίζεις οτι ολοι λιγο πολύ οι καθηγητες περνάμε τα ιδια οταν προκειται να παρουμε ενα ιδιαιτερο. Ειμαστε υποχρεωμενοι να αποδειξουμε την εμπειρία και πολλές φορές την αξία μας. Ειναι ο νόμος της αγοράς εργασιας αυτός. Υπάρχουν πάντα και αλλού πορτοκαλιες..... Αν εισαι ,λοιπόν, νέος στο χώρο οπλίσου με δύναμη γιατί θα τη χρειαστείς.  ΄Θα μιλήσεις με δέκα γονιούς,  για να σε εμπιστευτούν οι πέντε ( κι άμα τώρα με την κρίση).
   Ως γονιός τώρα, όταν χρειάστηκε να προσλάβω καθήγητή για ιδιαιτερο για το μεγάλο καμάρι μου, εκανα ακριβώς το ιδιο
με τους άλλους γονεις.  Πολλές ερωτήσεις σχετικά με την εμπειρία, τη διδασκαλία ,τις ώρες , τον τρόπο.......
Η αγωνια του γονιού  να προσφέρει στο παιδί του το καλύτερο ταυτόχρονα με την οικονομική δυσπραγία με ανάγκασε να ψάξω αρκετα λεπτομερώς το θέμα μέχρι να βρεθεί καποιος να με πείσει.
  Οπότε το συμπέρασμα είναι υπομονή , επιμονή ( αντε και καμμιά προσευχή) γιατί όλοι εχουν δίκιο απο την πλευρά τους.
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #259 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 08:44:19 μμ »
Stiliani εννοείται πως θα κάνεις ερωτήσεις και θα το ψάξεις αλλά δεν είναι προτιμότερο να δεις και τον καθηγητή από κοντά;
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #260 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 08:53:10 μμ »
   Εννοείται πως ολα γινονται σε προσωπικη συνάντηση και οταν παω να μιλησω για δικό μου ιδιαίτερο και όταν χρειάζομαι για τους γιους μου.
Πιστευω πως πρέπει να βλέπεις τον άλλον στα μάτια οταν μιλάς για παιδια και για χρήματα.
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #261 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 08:58:59 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκαιο. Λογικά για ν'απευθυνθείς σε συγκεκριμένο καθηγητή-τις περισσότερες φορές- έχεις πάρει θετικές πληροφορίες. Άρα μόνο η συνάντηση θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι άνθρωπος είναι. Γιατί ο καθηγητής δεν είναι μόνο γνώσεις.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #262 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 09:10:08 μμ »
Το να ενδιαφερθεί ένας γονέας και να ρωτήσει πολλά για το ποιον θα επιλέξει ως καθηγητή των παιδιών του είναι απόλυτα υγιές! Αυτό όμως που μας εκνευρίζει είναι το εντελώς αντίθετο! Πολλές φορές ακούνε μία τιμή μέσω τηλεφώνου και αν τους φανεί λίγο παραπάνω δε σε ξαναπαίρνουν! Εδώ μου έχει τύχει να μου το κλείσουν στα μούτρα! Αυτό δείχνει ενδιαφέρον για το παιδί τους;

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #263 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 09:30:41 μμ »
  Προτείνω παντοτε συνάντηση με τους γονεις χωρίς να δίνω λεπτομέρειες απο το τηλέφωνο.
Αυτός που πραγματικά ενδιαφέρεται δέχεται τη συνάντηση σχεδόν πάντα. Ετσι ξέρω κι εγώ που βαδίζω.
 Οι κακοί τρόποι δεν σημαίνει οτι δεν ενδιαφέρονται για το παιδί τους απαραιτητα.
Απλά θέλουν το καλύτερο με τα λιγότερα, πράγμα που δεν ειναι τοσο δύσκολο λόγω της κρίσης πια.
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος Eva Iwannakh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #264 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 02:27:11 μμ »
Γειά σας, κάνω ένα ιδιαίτερο Αγγλικών με ένα παιδάκι γυμνασίου....το παιδάκι είναι παντελώς άσχετο σε όλα τα επίπεδα....υποτίθεται ότι κάνει προετοιμασία για ecce, και δεν ξέρει τι-πο-τα....δεν διάβαζε ποτε στο παλιο φροντιστηριο....οταν τον είδα πρώτη φορά η μαμα μου ξεκαθαρισε ότι ο το παιδι της ειναι αδυναμο αλλα πρεπει να αρχισει να διαβαζει πλεον αν θελει να δωσει εξετασεις και γι αυτο επελεξαν να κανουν ιδιαιτερο(για να καλυψουν κενα). απο τισ 6 ωρες που ειχαν στο φροντιστηριο τους προτεινα να κανουμε 4 την εβδομαδα.. (εγω νομιζα οτι θελουν να κανουν οργανωμενη δουλεια πραγμα που σημαινει διαβασμα....μαλλον ομως δ καταλαβα καλα....)την 1 εβδομαδα που πηγα, διαπιστωσα ποσα κενα εχει....προσπαθησα να μην του δωσω πολλη δουλεια για την επομενη φορα, παραλληλα ομως να του ζητησω να αλλαξει σταδιακα τον τροπο που διαβαζει...(να μαθαινει τις αγνωστες λεξεις, να μαθαινει τους κανονες γραμματικης και μετα να λυνει ασκησεις....γιατι ως τοτε επαιζε λοττο ποτε δ διαβαζε), εκεινο δεν αλλαζει καθολου...εγω πηγαινω,εκεινο ποτε δ διαβαζει τπτ...ουτε λεξεις ουτε γραμματικη....αυτες τις μερες προτεινα μεσα στις γιορτες να κανουμε μια επαναληψη τα πρωτα 3 κεφαλαια του βιβλιου ....(γιατι το παιδι δ ξερει καν τους χρονους της γραμματιικης πως θα προχωρουσαμε παρακατω?) αφου κανονισαμε λοιπον 3 επαναληπτικα μαθηματα η μανα εξερραγη...θεωρησε υπερβολικεες  τις ωρες, (θα κανουμε, αλλα 1,5 ωρα και τελος)...με αυτη την συμπεριφορα ενιωσα πολυ βλακας...εγω ηθελα να βοηθησω...το παιδι εχει τεραστια κενα....επισης στις 3 εβδομαδες που παω μου εχουν αλλαξει 3 φορες τις μερες-ωρες...με παιρνουν τηλ και μου λενε αυριο ελα για 2 ωρες, παω κ μου λενε α, θα κανουμε 1 ωρα τελικα... τωρα μου ειπαν να μην κανουμε 4 ωρες την εβδομαδα γιατι κουραζεται ψυχολογικα , αλλα να κανουμε 3! τους ειπα οτι οι 4 ωρες για το επιπεδο του ειναι οριακες... αλλα αν θελουν λιγοτερες ωρες εγω δεν εχω προβλημα, αυτο βεβαια θα εχει επιπτωσεις και στο ποτε και αν τελειωσουμε την υλη για τις εξετασεις...επισης τους ειπα να μου πουν ποιες μερες και ωρες θελουν και να μην μου το ξανααλλαξουν...σε γενικες γραμμες ζω ενα χαος και δεν βγαζω ακρη...συνεχως τσακωνονται μπροστα μου για το αν κανουμε μαθημα και ποτε..το παιδι βαριεται ατελειωτα το μονο που θελει ειανι να ξαπλωνει.... η μανα τον θελει αριστουχο και τον εχει φορτωσει με ιδιαιτερα παντου με αποτελεσμα το παιδι να εχει παθει burn-out (στο σχολειο ειναι πολυ συνεπης, στα αγγλικα ομως καθολου.δεν ξερει βασικα πραγματα)και εγω ειμαι καπου εκει στην μεση να τους παρακολουθω να μαλωνουν.....χα-μος....απο μια φιλη καθηγητρια του στα μαθηματικα ειχα αλλη εντυπωση οταν ξεκινησα...μου μιλησε για ενα παιδι υποδειγμα που παντα διαβαζει οι,τι του ζητας αλλα εχει κενα....απλα κενα?αυτος δ νομιζω να εχδει διαβασει ποτε.... δ φταιει η κοπελα ομως..... εσεις πως την βλεπετε την κατασταση? τι θα κανατε στην θεση μου?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2012, 02:32:33 μμ από Eva Iwannakh »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη, Σταση,Συμπεριφορα,Προβληματα ως προς/με τα ιδιαιτερα....
« Απάντηση #265 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 03:18:49 μμ »
Απο την εμπειρια μου και μονο μπορω να σου μιλησω. Ειμαι φιλολογος αλλα εχω βοηθησει και εγω ενα παιδι σε αγγγλικα, εχοντας επαρκεια, οχι ομως κανονικα μαθηματα απλως μια εξτρα βοηθεια γιατι δεν καθοταν να διαβασει. Το παιδι το εχω κανονικα στα φιλολογικα μαθηματα ομως, οποτε εχω μια ολοκληρωμενη αποψη για το τι μαθητης ειναι γενικα. Αυτο που εχω καταλαβει οχι μονο απο μενα αλλα και απο αλλους συναδελφουσ που ακουω εμπειριες τους ειναι οτι αλλο ειναι τα αρχαια , χημεια μαθηματικα και αλλο οι ξενες γλωσσες. μερικα παιδια απλως τις βαριουνται μεχρι αηδιας ενω στο σχολειο στα "κανονικα" μαθηματα ειναι παρα πολυ καλα. Επισης καποια βαριουνται πολυ τη μια γλωσσα π.χ. αγγλικα αλλα λατρευουν και πηγαινουν πολυ καλα σε καποια αλλη π.χ. γερμανικα. Ξερω τετοιο παιδι. Οποτε το οτι ακουσες την εμπειρια μιας μαθηματικου για τις επιδοσεις του παιδιου, κατα την προσωπικη μου αποψη μην τη λαβεις σοβαρα υποψη, σχετικα με το δικο σου μαθημα παντα. Το παιδι απλως βαριεται τα αγγλικα, δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν τα καταλαβαινει, οκ ειναι γενικα βατα ως γλωσσα, οποτε δεν ασχοληθηκε απο την αρχη. Ισως και να ειχε στα πρωτα χρονια και καθηγητη που δεν ασχολιοταν αρκεταα με τους μαθητες του, οποτε και αυτο τα παρατησε ποιος ξερει?. Γνωμη μου ειναι να ενημερωσεις αναλυτικα την μητερα τι θα επρεπε να γνωριζει για να δωσει εξετασεις και τι γνωριζει μεχρι τωρα (π.χ επρεπε να γνωριζει 5 χρονους και γνωριζει 2 κτλπ) επισης καλο θα ηταν να του δινεις να γραψει κανενα διαγωνισμα και οταν το διορθωσεις δειξτο στη μητερα να καταλαβει πσο πολυ πισω ειναι και οτι πρεπει να αλλαξει και το ιδιο συμπεριφορα αλλα και οι ωρες διδασκαλιας. Αλλιως προτεινε της να συνεχισεσετε ως εχει και απλως να καταλαβει οτι θα καθυστερησει αρκετα για να ετοιμαστει για τις εξετασεις. επισης αν σε παιρνει οικονομικα και βεβαι αυτη συνεχισει να αλλαζει τα μαθηματα κατα τη βολη της, ασε το μαθημα. αλλιως οταν σε παιρνει να λες οτι δεν μπορεις την ταδε ωρα και θα το συνεχισετε απο εκει που τα φησατε στο επομενο κανονικο σας μαθημα. Μηπως και βαλει μυαλο. Και πανω απο ολα πρροσπαθησε να κανεις το μαθημα οσο πιο ευχαριστο γινεται για το παιδι. Στο μελλον θα βρεις πολλα παιδια που θα ειναι λιγο πολυ ετσι. οποτε ειναι μια καλη ευκαιρια να προετοιμαστεις.  :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161415
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.