*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 302263 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #364 στις: Απρίλιος 21, 2013, 10:04:21 μμ »

  Έλεος!!! Σεβασμός στην καθηγήτρια!!! Τι είναι αυτή;...Θα αναφέρω κάτι που ίσχυε όταν εμείς ήμασταν μαθητές/τριες... Ο καθηγητής όριζε ποιες μέρες και ποιες ώρες θα έρθει και εμείς ήμασταν πάντα διαθέσιμοι/ες και κανονίζαμε το πρόγραμμά μας με βάση εκείνον...ούτε λόγος οι γονείς να του πουν πως θα μας διδάξει!!! Έχουν έρθει τα πάνω κάτω... Πρέπει να μπουν κάποια όρια στις συμπεριφορές...Κάνουμε μάθημα στα παιδιά τους δεν τους ανήκουμε!!! :o
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:25:46 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #365 στις: Απρίλιος 21, 2013, 11:47:58 μμ »

  Έλεος!!! Σεβασμός στην καθηγήτρια!!! Τι είναι αυτή;...Θα αναφέρω κάτι που ίσχυε όταν εμείς ήμασταν μαθητές/τριες... Ο καθηγητής όριζε ποιες μέρες και ποιες ώρες θα έρθει και εμείς ήμασταν πάντα διαθέσιμοι/ες και κανονίζαμε το πρόγραμμά μας με βάση εκείνον...ούτε λόγος οι γονείς να του πουν πως θα μας διδάξει!!! Έχουν έρθει τα πάνω κάτω... Πρέπει να μπουν κάποια όρια στις συμπεριφορές...Κάνουμε μάθημα στα παιδιά τους δεν τους ανήκουμε!!! :o
Συμφωνώ και επαυξάνω! Έτσι γινόταν! Μπορεί να υπάρχει κρίση αλλά καλό θα είναι να περιοριστεί μόνο στην οικονομία και να μην επεκταθεί στις αξίες και τις συμπεριφορές!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #366 στις: Απρίλιος 22, 2013, 02:40:55 πμ »
Έχετε απόλυτο δίκιο! Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις συμβουλές και τον χρόνο σας. monogramma όχι τίποτε άλλο, αλλά εάν ο μικρός αποτύχει σε κάποιο skill στις εξετάσεις εγώ θα χρεωθώ την αποτυχία και θα βρεθώ υπόλογη. Θα το αφήσω το μάθημα χρησιμοποιώντας κάποια πρόφαση, κι ας ψάχνεται τέλη χρονιάς για καθηγήτρια. Ειλικρινά εύχομαι να μην πέσετε σε τέτοια περίπτωση ποτέ, είναι πολύ ψυχοφθόρα εμπειρία! Αν υπάρξουν εξελίξεις, θα σας ενημερώσω!  :)

Υ.Γ. Αυτό που με εκνεύριζε περισσότερο από τις αναβολές/ακυρώσεις και την 'απαίτηση' ευέλικτου ωραρίου, ήταν το ότι φαινόταν πως πίστευε ότι για speaking/ writing/ practice tests ο καθηγητής δε χρειάζεται προετοιμασία ή να έχει το βιβλίο/υλικό από το οποίο θα διδάξει.. μπαίνει μέσα, κάνει τα μαγικά του και ύστερα φεύγει. Δεν ξέρω αν υπάρχουν καθηγητές που μπορούν να αυτοσχεδιάσουν έτσι και να είναι αποδοτικοί ταυτόχρονα. Αν υπάρχουν, ειλικρινά τους θαυμάζω, αλλά καλώς ή κακώς δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, αποδίδω μόνο όταν προγραμματίζω, κανώ πλάνα και οργανώνομαι εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #367 στις: Απρίλιος 22, 2013, 08:35:43 πμ »
Αυτή είναι η γνωστή "ράτσα" γονιών με ημιμάθεια.Δυστυχώς πάντα υπήρχαν αυτοί οι γονείς και πάντα θα υπάρχουν.Εγώ όποτε μπορούσα να προβλέψω τη στάση αυτή (αυτό γινόταν όταν ήταν τα παιδάκια γνωστών ή γειτόνων) δεν αναλάμβανα καν.Φυσικα΄και να το αφήσεις  το μάθημα γιατί το μόνο που μπορεί να σου αποφέρει είναι μια σακούλα αγχολυτικά.Άσε που δε νομίζω να σε συστήσει αλλού γιατί αυτοί οι γονείς διατυμπανίζουν παντού πως "αν δεν ήταν αυτοί,τίποτα δε θα γινόταν σωστά..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:25:46 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #368 στις: Απρίλιος 22, 2013, 01:59:59 μμ »
Όσο υπάρχουν καθηγητές που δέχονται τέτοιες καταστάσεις τόσο θα υπάρχουν και γονείς που τα κάνουν! Καλό θα είναι να σταματήσεις γιατί θεωρώ ότι δε θα αποδίδεις εσύ υπο τέτοιες συνθήκες! Άρα ποιος ο λόγος να συνεχίσεις! Σου εύχομαι ολόψυχα τα πολλά επόμενα ιδιαίτερα που θα βρεις να είναι άκρως φυσιολογικά!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #369 στις: Απρίλιος 27, 2013, 06:40:39 μμ »
Συνάδελφοι σε ένα ιδιαίτερο που έχω ένα δίωρο την εβδομάδα με πλήρωνε κάθε Σάββατο! Το προηγούμενο και αυτό σήμερα έλειπε η μητέρα και δεν είχε αφήσει χρήματα στο παιδί! Λέτε να σημαίνει κάτι αυτό; Να της το θίξω;

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #370 στις: Απρίλιος 27, 2013, 08:50:25 μμ »
Αν δε τη βρεις εκεί και στο επόμενο μάθημα, να το θίξεις. Έτσι την πάτησα κι εγώ παλιότερα. Ενώ όλο το χρόνο ήταν και οι δύο γονείς στο σπίτι, ξαφνικά προς το τέλος της χρονιάς άφαντοι. Για να μην τα πολυλογώ, μου άφησαν φέσι ένα αξιόλογο ποσό. Έκτοτε πληρώνομαι είτε μετά το μάθημα, είτε κάθε βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #371 στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:00:10 μμ »
Ναι και εγώ έχω αρχίσει και φοβάμαι! Απλά δε θέλω και να βιαστώ! Απλά μου φαίνεται κάπως ύποπτο!

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #372 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:56:26 πμ »

  Γεια σας συνάδερφοι! 8)
Μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός που λείπει...Αλλά για να είσαι διασφαλισμένος καλύτερα να το θίξεις!!!  :-[ Δεν είμαστε για φέσια!!!  :o
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #373 στις: Απρίλιος 28, 2013, 02:53:16 πμ »
Κι αν είναι τυχαίο και το πάρει στραβά;

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #374 στις: Απρίλιος 28, 2013, 07:14:22 πμ »

  Καλημέρα!!! :D
Περίμενε άλλο ένα Σάββατο!!! :-\  Τρίτο και φαρμακερό που λέμε...Αν δεν εμφανιστεί τότε βουρ...!!! Δεν νομίζω να το πάρει στραβά...Αυτό είναι υποχρέωση...Εσύ πως πηγαίνεις κανονικά για μάθημα!!!? Μισή ντροπή δική τους, μισή δική σ!!! 8)
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #375 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:46:41 πμ »
Βασικά αυτό λέω να κάνω κι ας γίνει ό,τι θέλει!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #376 στις: Απρίλιος 28, 2013, 03:21:25 μμ »
Αν δε τη βρεις εκεί και στο επόμενο μάθημα, να το θίξεις. Έτσι την πάτησα κι εγώ παλιότερα. Ενώ όλο το χρόνο ήταν και οι δύο γονείς στο σπίτι, ξαφνικά προς το τέλος της χρονιάς άφαντοι. Για να μην τα πολυλογώ, μου άφησαν φέσι ένα αξιόλογο ποσό. Έκτοτε πληρώνομαι είτε μετά το μάθημα, είτε κάθε βδομάδα.

me too! μετά από 1ο μάθημα ΙΒ τελειώνω τις 2 ώρες διδασκαλίας, οι γονείς άφαντοι από το σπίτι, πως να ζητήσω λεφτά από το παιδί (2α Λυκείου) πήγαινε. Φεύγω απλήρωτος, την άλλη μέρα με καλεί ο πατέρας μου λέει "δεν έμεινε ευχαριστημένος, δεν θα κάνετε άλλο μάθημα". Του λέω οκ, θέλω να πληρωθώ τα 40 ευρώ που συμφωνήσαμε, μου λέει "αυτές τις 2 ώρες δεν τις πληρώνω", τελικά καταλήξαμε μέσω τραπεζικού λογαριασμού να μου τάξει να βάλει 20 ευρώ, τα οποία ποτέ και δεν είδα στην ζωή μου ΥΓ όταν του είπα να περάσω για μετρητά φώναξε ένα ΟΧΙ μέσω τράπεζας (αφήστε με τους λούστρους).

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #377 στις: Απρίλιος 28, 2013, 03:24:30 μμ »
Πολλοί το κάνουν έτσι! Αυτό είναι το κακό και δεν ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.