*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 302976 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #672 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 11:28:41 πμ »
με τετοια συμπεριφορα ναι, θα τους ελεγα να πληρωθω. για το γ@#$$%% δλδ. προφανως θα το θεωρουσαν αυτονοητο (??) οτι λογω τριημερου δεν θα κανετε μαθημα αλλα ας το λεγανε και παν ενδεχομενο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:58 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #673 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 12:25:55 μμ »
Πρώτη φορά μου κάνουν κάτι τέτοιο, κατά τα άλλα πολύ ευγενικοί, τυπικοί και τα συναφή. Τι να πω; Μπορεί και να το ξεχάσανε εντελώς, συμβαίνουν και αυτά. Σήμερα είναι και η γιορτή μου και δεν άρχισε καλά η μέρα μου φαίνεται. Με το που γύρισα πήρα τηλ στους άλλους μαθητές μου επιβεβαιώσω ότι ισχύει για σήμερα, και μου είπανε "ναι γιατί να μην ισχύει..;" Ο καμένος φυσάει και το γιαούρτι.. :(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2013, 01:01:22 μμ από eng_teacher »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #674 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 12:54:11 μμ »
 Xρόνια Πολλά για τη γιορτή σου!  :)
 Δύσκολη περίπτωση οι ασυνεπείς ή απλά "ξεχασιάρηδες" γονείς!
 Ποιά είναι η συμβουλή μου: από την αρχή της χρονιάς να ξεκαθαρίζεις, κυρίως σε αυτούς που ζητούν ιδιαίτερο το Σάββατο, αν υπάρχουν κάποια Σάββατα που εσύ δεν μπορείς να κάνεις μάθημα για τους δικούς σου λόγους, και ακόμη αν και αυτοί θα λείπουν κάποια Σάββατα! Σε περίπτωση που παρουσιαστεί κάτ έκτακτο, να γίνεται συνεννόηση με τηλ. κάποιες μέρες πρίν, ή έστω την προηγούμενη!
Για το θέμα τώρα που έθεσες αν θα πρέπει να πληρωθείς για τη χαμένη ώρα ή όχι, δεν μπορώ να σου απαντήσω! Είναι λεπτό το θέμα και εσύ παίρνεις τη δύσκολη απόφαση.
Εγώ προσωπικά, όταν έκανα ιδιαίτερα (έχω σταματήσει εδώ και κάποια χρόνια) αντιμετώπισα τέτοιες περιπτώσεις, αλλά ποτέ δεν ζήτησα χρήματα. Ο λόγος είναι οτι μένω στην επαρχία και όλοι είμαστε λίγο - πολύ γνωστοί, οπότε δεν με"παίρνει" να το κάνω αυτό και από την άλλη, οι αποστάσεις ήταν αστείες, οπότε αν κάποιον δεν τον έβρισκα, απλά επέστρεφα σπίτι ή πήγαινα για έναν καφέ! Βέβαια άλλα χρόνια τότε......   8)
 
  

Αποσυνδεδεμένος Amor omnia vincit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #675 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 06:37:37 μμ »
Δεν ξέρω αν μπορείς να ζητήσεις λεφτά, αυτό εξαρτάται από το τι θάρρος έχεις απέναντι τους, απλά θα τους πεις ότι αν για οποιονδήποτε λόγο δε μπορούν να σε ειδοποιούν τουλάχιστον το πρωί της ημέρας του μαθήματος. Τι πάει να πει "υπέθεσαν" ότι δε θα γίνει μάθημα; Δεν ήταν ανήμερα της αργίας για να το έχουν δεδομένο. Οι καθαρές εξηγήσεις επιβάλλονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:53:58 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #676 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 09:54:09 μμ »
Πήγα σήμερα κανονικά στο μάθημά μου και χτύπαγα τα κουδούνια πολλή ώρα και δεν ήτανε εκεί, πιθανότατα πήγαν για βόλτα ή τριήμερο! Έλεος πια, δε με είχαν ειδοποιήσει, δεν έκαναν καμία αναφορά για το τριήμερο και πίστευα πως θα έχουμε κανονικά μάθημα.. και αυτό ήταν και ένας λόγος που δεν έφυγα εγώ για 3μερο. Ήμουν 1,5 ώρα πέρα δώθε με το λεωφορείο για το τίποτα. Τώρα τι τους λες; Δεν πρέπει να πληρωθώ για σήμερα;
Εξαρτάται τι συμφωνία έχετε κάνει. Αν έχετε συμφωνήσει ένα συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων την εβδομάδα ή ένα όριο προειδοποίησης για την ακύρωση του μαθήματος, τότε σαφώς να πληρωθείς. Αν όμως δεν έχεις κάνει κάποια συμφωνία εξ αρχής, δεν μπορείς να ζητάς αποζημείωση κατόπιν εορτής.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να προνοείς εσύ για την επιβεβαίωση του μαθήματος όταν πέφτει σε τριήμερα, αργίες κλπ ώστε να μην ταλαιπωρήσαι άδικα.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #677 στις: Οκτώβριος 28, 2013, 10:25:08 μμ »
Πφφφφ λεφτά δε θα ζήταγα αλλά θα τους τόνιζα σε ανάλογη περίσταση να ενημερώνουν εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος ΕΙΡΗΝΗ.ΔΑΣ.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 364
  • ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.... ΠΕ70.ΕΑΕ
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #678 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 10:57:02 πμ »
εχω ακουσει από γονεις παιδιων να λενε πως η "δασκαλα" που κανει ιδιαιτερα στο παιδι τους δεν ξερουν τι ακριβως είναι και τι σχολη εχει βγαλει... φιλόλογος δασκαλα κατι τετοιο....

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #679 στις: Απρίλιος 08, 2014, 03:20:00 μμ »
Πόσο ενοχλητικό είναι να σου ζητούν ιδιαίτερα για επανάληψη το Πάσχα, μαζί με την λαμπάδα, το αρνί θα καθιερωθεί και ο ιδιαίτερακιας των γιορτών! ;D
Αν  αρνηθείς θα χάσεις σίγουρα ένα μαθητή, αν δεχτείς θα έχεις την ελπίδα πως και τις επόμενες γιορτές θα τις  περάσεις μαζί τους… :(
Απαράδεκτη κατάσταση. Μας ζητούν να κάνουμε τα σημαντικά, τα δύσκολα, και να τους εξασφαλίσουμε βαθμό, να καλύψουν τα κενά μέσα στις γιορτές. Μας ζητούν και μια επίσκεψη πριν ξεκινήσουμε χωρίς αιτία απλά και μόνο να μην χάσουμε 10 λεπτά από το πρώτο μάθημα. Για λίγες μέρες θα δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας και σε καλή τιμή, για το δύσκολο κομμάτι της ύλης με πολλές πιθανότητες να μην ικανοποιηθεί ο μαθητής. Αν την επόμενη χρονιά πάει φροντιστήριο θα νιώθουμε και τύψεις πως κάτι δεν κάνουμε σωστά και δεν μας θέλουν…. . Στην επαρχία είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο  μπορεί να είναι μια καλή ευκαιρία να σε διαφημίσουν και να βρεις νέους μαθητές αλλά πάλι μπορεί και να σε κατηγορήσουν σε περίπτωση αποτυχίας και να σου κάνουν μεγαλύτερο κακό.
Όσο για το θέμα της τιμής εκεί είναι ακόμη μεγαλύτερο το πρόβλημα, αν πάρεις μεγάλο ποσό για τις ελάχιστες ώρες θα τους κακοφανεί, αν ζητήσεις λίγα χρήματα τότε θα σε εκμεταλλεύονται για τα διαγωνίσματα και στο τέλος θα πάνε φροντιστήριο ή ακόμα χειρότερα θα βρουν κάποιον που παίρνει περισσότερα πιστεύοντας ότι είναι και καλύτερος. :o
Πολύ άγχος, σιχαίνομαι τόσο πολύ αυτή την εκμετάλλευση αλλά εδώ που μας κατάντησαν δεν μπορούμε να αρνηθούμε τίποτα. :'(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #680 στις: Απρίλιος 08, 2014, 03:41:24 μμ »
Σωστός. Η τελευταία σου πρόταση φίλε ειναι ολη η ουσία μεσα σε λιγες λέξεις - όλες, μια προς μια, περιγραφουν ακριβως την ψυχολογική κατασταση και όχι μονον

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #681 στις: Ιούνιος 15, 2014, 10:50:30 πμ »
Πέρασε και αυτή η χρόνια. Να ζήσουμε να τη θυμόμαστε, σαν προγραμματισμένος θάνατος είναι κάθε χρόνο αυτή η περίοδος, όλοι παίρνουν το μερίδιο της κληρονομιάς που τους αναλογεί! Όταν ανοίξει η διαθήκη θα δουν οι μαθητές τι κληρονόμησαν ;D.  Στενοχωριέμαι εγώ και οι μαθητές αδιαφορούν, είτε είναι αριστούχοι και διεκδικούν το 20 είτε είναι στο όριο να περάσουν το μάθημα. Ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα όταν κάτι τους το λες εκατό φορές και δεν το μαθαίνουν τότε τι κάνεις? Πώς να συνεχίσεις τα ιδιαίτερα με τέτοιους μαθητές ???. Δεν μας φτάνει το άγχος για την επίδοση των μαθητών τώρα πρέπει να προετοιμαστούμε και για την επόμενη χρονιά.
Για τα δημοτικά υπάρχουν οδηγίες διδασκαλίας?  Τι πρέπει να ξέρουν από μαθηματικά  για τέταρτη, πέμπτη, έκτη ?

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #682 στις: Ιούλιος 16, 2014, 11:17:50 πμ »
Συνάδελφοι πήρα σήμερα τηλέφωνο σε μία μητέρα όπου έχουν μείνει 200€ από τον Ιούνιο για να ρωτήσω το πότε μπορούν να με εξοφλήσουν και η απάντηση ήταν ότι σε 5 μήνες και θα δούμε!!Το να έχει κάθε οικογένεια τα οικονομικά της προβλήματα το καταλαβαίνω!!
Απλά ο τρόπος της ήταν απαράδεκτος!!
Τι να κάνω..;;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #683 στις: Ιούλιος 16, 2014, 11:28:06 πμ »
Τι να κάνεις τώρα.. υπομονή (και μη θεωρήσεις απίθανο να τα χάσεις κιόλας). Άλλη φορά με τη βδομάδα, για να μη μένει μεγάλο υπόλοιπο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #684 στις: Ιούλιος 16, 2014, 11:30:51 πμ »
Μα κάθε εβδομάδα μου τα έδιναν αλλά τώρα στο τέλος έμειναν 4 εβδομάδες!
Πως να διακόψεις το παιδί όταν όλη τη χρονιά σε είχαν πληρώσει;;

Αποσυνδεδεμένος kostaspe02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #685 στις: Ιούλιος 16, 2014, 11:52:27 πμ »
Συνάδελφε κάνε υπομονή, ειδικά αν θα συνεχίσετε από Σεπτέμβρη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161866
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 507
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.