*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?  (Αναγνώστηκε 3011 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« στις: Μάιος 21, 2009, 02:30:27 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος πότε περίπου είναι έτοιμες οι απολύσεις των ωρομισθίων της ΠΔΣ? Θα τις πάρουμε απο τη β βαθμια φέτος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:24 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2009, 02:41:14 μμ »

Όταν τελειώνει κάποιος τα μαθήματα του, μπορεί να ζητάει από τη δευτεροβάθμια την απόλυση του, αν θέλει να τη χρησιμοποιήσει για τον ΟΑΕΔ.
Όλες οι απολύσεις πάντως ετοιμάζονται από τις δευτεροβάθμιες μετά το τέλος του προγράμματος, προς το τέλος Ιουνίου.
Δίδονται από τις δευτεροβάθμιες συνήθως, αλλά δεν είμαι σίγουρος τι γίνεται στην επαρχία που είναι μεγάλες οι αποστάσεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2009, 02:47:54 μμ »
Πέρσι την απόλυση την πήρα από το σχολείο. Φέτος στο ένα σχολείο μου είπαν ότι θα τις στείλουν στην β' βάθμια, στο άλλο δεν ξέρω, γι΄αυτό ρώτησα. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2009, 03:11:29 μμ »

Άρα είναι θέμα διεύθυνσης αν θα τις στείλει η όχι, γιατί τις απολύσεις τις εκδίδει η διεύθυνση.
Καλύτερα πάρε ένα τηλέφωνο στη β΄βάθμια που ανήκεις.
Να είσαι καλά!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:40:24 »

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2009, 03:20:25 μμ »
Την τελευταία μέρα που διδάσκετε, θα πάρετε από το σχολείο το "πρακτικό αποχώρησης". Αυτό το προσκομίζετε στην αρμόδια δ/νση για να σας εκδόσουν και τη λήξη της σύμβασης σας και το χαρτί που θα πάτε στον ΟΑΕΔ. Αν το σχολείο σας έχει κανονίσει με την αρμόδια δ/νση να στείλει κατ'ευθείαν τα "πρακτικά αποχώρησης" θα το ρωτήσετε, ούτως ή άλλως θα κληθείτε από τον δ/ντή να υπογράψετε.
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2009, 03:27:55 μμ »
μακάρι να ακολουθούσαν το τυπικο..εγώ πέρυσι έχασα ένα μήνα ταμείο ανεργίας περιμένοντας ποτε θα πάρω απο το σχολείο την απολυσή μου...κ είχα πάει ουκ ολίγες φορές στη βθμια..δεν ξέρω αν η κωλυσιεργία αφορούσε στο σχολείο ή στη βθμια, όπως κ να χει πάντως, είναι πρόβλημα..

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2009, 03:38:22 μμ »
μακάρι να ακολουθούσαν το τυπικο..εγώ πέρυσι έχασα ένα μήνα ταμείο ανεργίας περιμένοντας ποτε θα πάρω απο το σχολείο την απολυσή μου...κ είχα πάει ουκ ολίγες φορές στη βθμια..δεν ξέρω αν η κωλυσιεργία αφορούσε στο σχολείο ή στη βθμια, όπως κ να χει πάντως, είναι πρόβλημα..

Αν δε γίνει πρακτικό αποχώρησης, δεν μπορεί η δ/νση να σου εκδόσει βεβαίωση λήξης γιατί πολύ απλά δεν τελειώνετε όλοι την ίδια ημέρα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις το δ/ντή και να του ζητήσεις την τελευταία σου ημέρα να φτιάξει το πρακτικό εκ του οποίου θα μπορείς κι εσύ να κρατήσεις ένα αντίγραφο. Είναι μια διαδικασία που όλοι οι δ/ντές γνωρίζουν και είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Να επιμείνεις όπως και να έχει και να μη σε κάνουν μπαλάκι. Αυτή είναι η διαδικασία και γι'αυτό την κατέγραψα κι ελπίζω να βοήθησα. :)
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2009, 04:18:10 μμ »
μακάρι να ακολουθούσαν το τυπικο..εγώ πέρυσι έχασα ένα μήνα ταμείο ανεργίας περιμένοντας ποτε θα πάρω απο το σχολείο την απολυσή μου...κ είχα πάει ουκ ολίγες φορές στη βθμια..δεν ξέρω αν η κωλυσιεργία αφορούσε στο σχολείο ή στη βθμια, όπως κ να χει πάντως, είναι πρόβλημα..

Αν δε γίνει πρακτικό αποχώρησης, δεν μπορεί η δ/νση να σου εκδόσει βεβαίωση λήξης γιατί πολύ απλά δεν τελειώνετε όλοι την ίδια ημέρα. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις το δ/ντή και να του ζητήσεις την τελευταία σου ημέρα να φτιάξει το πρακτικό εκ του οποίου θα μπορείς κι εσύ να κρατήσεις ένα αντίγραφο. Είναι μια διαδικασία που όλοι οι δ/ντές γνωρίζουν και είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Να επιμείνεις όπως και να έχει και να μη σε κάνουν μπαλάκι. Αυτή είναι η διαδικασία και γι'αυτό την κατέγραψα κι ελπίζω να βοήθησα. :)

Δε χρειάζεται πρακτικό αποχώρησης για να εκδοθεί η λήξη σύμβασης εργασίας. Αυτό θα επέφερε μεγαλύτερες καθυστερήσεις.
Το κάθε σχολείο μπορεί να γνωστοποιεί με επίσημο έγγραφο του προς τη διεύθυνση σε μια κατάσταση, την τελευταία ημερομηνία απασχόλησης, για τον κάθε ωρομίσθιο εκπαιδευτικό στην ΠΔΣ και να εκδοθεί χωρίς καθυστέρηση η βεβαίωση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 21, 2009, 06:41:42 μμ »
Τότε, μιλώ μόνο για τη Δ/νση του Πειραιά που γίνεται έτσι τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον. Ωστόσο, δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει η καθυστέρηση να σου γράψει ο δ/ντής σου ένα "πρακτικό αποχώρησης". Δύο λέξεις είναι που λέει ο λόγος να συντάξει ένα πρακτικό. Εντάξει θα γίνει κατάλογος από τα σχολεία , μετά θα αποσταλεί στα αρμόδια γραφεία και θα καταλήξουν στη δ/νση τελικά. Όπως και να έχει, θεωρώ ότι ο εκπαιδευτικός ό,τι διαδικασία κι αν ακολουθηθεί, δε θα πρέπει να τρέχει από το σχολείο, στο γραφείο και μετά στη Δ/νση και να κυνηγάει ποιος έχει καθυστερήσει να στείλει τη λύση της σύμβασης του. Έχοντας το πρακτικό μπορεί να πάει κατ' ευθείαν στην αρμόδια Δ/νση και να κινηθεί πιο γρήγορα. Άποψη μου σαφώς και πρόταση μου είναι. Ας πράξει από εκεί και πέρα ο καθένας όπως νομίζει.
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αποσυνδεδεμένος maria22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 21, 2009, 09:35:34 μμ »
σε ενημερωτικό φυλλάδιο που μας έδωσαν από το σχολείο γράφει ότι θα πάρουμε την απόλυση από τις 07/07 κ πέρα..

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 21, 2009, 10:45:08 μμ »
ααα... >:( δεν πάμε καλά!! 07/07 ???

Δεν υπάρχει περίπτωση...Θα α-π-α-ι-τ-η-σ-ω να μου δώσουν την απόλυση όταν τη δικαιούμαι! δεν φτάνει κιόλας που μας έχουν απλήρωτους τόσο καιρό..θα καθυστερήσουμε να πάρουμε κ το επίδομα επειδή αυτοί βαριούνται να κάνουν τη δουλειά τους;;
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 22, 2009, 12:10:01 πμ »
Τότε, μιλώ μόνο για τη Δ/νση του Πειραιά που γίνεται έτσι τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον. Ωστόσο, δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει η καθυστέρηση να σου γράψει ο δ/ντής σου ένα "πρακτικό αποχώρησης". Δύο λέξεις είναι που λέει ο λόγος να συντάξει ένα πρακτικό. Εντάξει θα γίνει κατάλογος από τα σχολεία , μετά θα αποσταλεί στα αρμόδια γραφεία και θα καταλήξουν στη δ/νση τελικά. Όπως και να έχει, θεωρώ ότι ο εκπαιδευτικός ό,τι διαδικασία κι αν ακολουθηθεί, δε θα πρέπει να τρέχει από το σχολείο, στο γραφείο και μετά στη Δ/νση και να κυνηγάει ποιος έχει καθυστερήσει να στείλει τη λύση της σύμβασης του. Έχοντας το πρακτικό μπορεί να πάει κατ' ευθείαν στην αρμόδια Δ/νση και να κινηθεί πιο γρήγορα. Άποψη μου σαφώς και πρόταση μου είναι. Ας πράξει από εκεί και πέρα ο καθένας όπως νομίζει.

Αυτή την εποχή τα σχολεία υπολειτουργούν (πανελλήνιες, βαθμολογικά κτλ). Επίσης, την ώρα που γίνονται τα μαθήματα της ΠΔΣ συνήθως ο διευθυντής δεν είναι στο σχολείο. Ποιος θα υπογράψει; Γιατί να χρειαστεί να τρέχει ο εκπαιδευτικός και την επόμενη ή την μεθεπόμενη στο σχολείο;
Ο κατάλογος που αναφέρομαι μπορεί να φτάσει στη διεύθυνση και με fax.
Εξ` άλλου δεν αναφέρεται πουθενά για "πρακτικό αποχώρησης".
Πίστεψε με είναι δοκιμασμένο και ο εκπαιδευτικός είναι με το χαρτί στο χέρι και την επομένη από το τελευταίο του μάθημα, αν το θελήσει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 22, 2009, 12:28:03 πμ »
Iaki και maria22 δεν απολύονται όλοι οι εκπαιδευτικοί της ΠΔΣ την ίδια ημέρα. Λύνεται η σύμβασή τους με το τελευταίο τους μάθημα. Συνάδελφος μου απολύεται τη Δευτέρα γιατί ολοκλήρωσε τα μαθήματα του.

Jak13, δεν αντιλέγω για το πώς γίνεται πιο εύρυθμη η λειτουργία, απλά ανέφερα πώς γίνεται στη ΔΙΔΕ Πειραιά όπου το γνωρίζω. Ο κάθε εκπαιδευτικός μπορεί από εκεί και πέρα να πράξει όπως νομίζει και όπως είναι η γραμμή της δικής του Δ/νσης.
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ:Πότε παίρνουμε την απόλυση?
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 22, 2009, 02:35:56 πμ »
σε ενημερωτικό φυλλάδιο που μας έδωσαν από το σχολείο γράφει ότι θα πάρουμε την απόλυση από τις 07/07 κ πέρα..

Αν μιλάς για ΠΔΣ αυτό είναι απαράδεκτο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 744
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 686
Σύνολο: 689

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.