*

Αποστολέας Θέμα: υπεραριθμίες  (Αναγνώστηκε 8520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sugar1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
υπεραριθμίες
« στις: Μάιος 21, 2009, 07:33:20 μμ »
 Παρακαλώ εαν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει ποια είναι τα δικαιώματα εκπαιδευτικού δευτεροβάθμιας που κρίνεται υπεράριθμος στο πυσδε που μετατίθεται ας μας διαφωτίσει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: υπεραριθμίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:54:01 »

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2009, 08:46:01 μμ »
Boήθησε με λίγο. Διορίστηκες πέρυσι, δλδ σχολικό έτος 2008-09? Ήσουν υπεράριθμος, οπότε τοποθετήθηκες μισθολογικά σε κάποιο σχολείο? Εαν ναι, κατ' αρχάς έχεις ξεχρεώσει σε πρώτη φάση την "οργανική" σου. Δεύτερον, πήρες μετάθεση φέτος οπότε όπως όλοι οι υπόλοιποι θα κάνεις τα χαρτιά σου στην περιφέρεια που μετατέθηκες και σύμφωνα με τα κενά. Δεν έχω καταλάβει επακριβώς την ερώτηση όσον αφορά τα δικαιώματα. Οι ειδικές κατηγορίες (πολύτεκνοι κλπ) έχουν προτεραιότητα στα κενά. Τώρα, για όσους δεν πετυχαίνουν κάποιο οργανικό κενό (πάντα είναι λιγότερα από τους ενδιαφερόμενους) περνούν στη δεύτερη φάση γύρω στο τέλος Αυγούστου που είναι οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά. Εκεί προεραιότητα έχουν οι υπερράριθμοι που έχουν παραμείνει στο ίδιο ΠΥΣΔΕ, μετά οι μετατιθέμενοι και στο τέλος οι πιθανοί νεοδιόριστοι.
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αποσυνδεδεμένος sugar1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 22, 2009, 05:12:49 μμ »
Ναι ακριβώς όπως τα λες ξεχρέωσα κανονικά την οργανική και πήρα μετάθεση.Αυτό που θέλω ακριβώς είναι να μάθω εάν συμφέρει να κριθώ υπεράριθμος η οχι.Ισχύει οτι μπορώ να κάνω αίτηση τοποθέτησης και σε άλλα πυσδε σε περιπτωση υπεραριθμιας

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2009, 12:27:49 πμ »
Απ' όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κάνεις αίτηση σε άλλο ΠΥΣΔΕ ακόμα κι ως υπεράριθμος. Τώρα, σε αρχική βάση πρέπει να τσεκάρεις τα κενά που έχει βγάλει το ΠΥΣΔΕ της μετάθεσης σου και τη σειρά σου καθώς και πόσοι είστε. Αν είστε πολλοί για λίγα κενά (το πιο σύνηθες) και είσαι σχετικά χαμηλά στην κατάταξη, το πιο πιθανό είναι να κριθείς υπεράριθμος και να περάσεις στη δεύτερη φάση των λειτουργικών κενών. Θεωρώ πάντως ότι είναι καλύτερο να πάρεις οργανικό από την υπεραριθμία ή αν δεν τα καταφέρεις στη Β' φάση να κοιτάξεις ένα λειτουργικό με πλήρες ωράριο, γιατί μετά μπορεί να σου τύχει ότι να'ναι και να πρέπει να συμπληρώνεις ώρες από δω κι από κει  και να σε τρέχουν σε 2 και τρία σχολεία.
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: υπεραριθμίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:54:01 »

Αποσυνδεδεμένος sugar1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 24, 2009, 08:49:10 μμ »
ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 29, 2009, 07:49:15 μμ »
Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει ,εχω οργανικη θεση σε σχολειο της περιοχης μου και φετος με εβγαλε το ΠΥΣΔΕ υπεραριθμη,τι σημαινει αυτο?χανω καποιοα δικαιωματα ,ειμαι νεοδιοριστη και δεν τα ξερω καλα,ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2009, 01:25:34 μμ »
Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει ,εχω οργανικη θεση σε σχολειο της περιοχης μου και φετος με εβγαλε το ΠΥΣΔΕ υπεραριθμη,τι σημαινει αυτο?χανω καποιοα δικαιωματα ,ειμαι νεοδιοριστη και δεν τα ξερω καλα,ευχαριστω εκ των προτερων.

Λουλου σίγουρα έχεις οργανική; γιατί άμα είχες και χαρακτηρίστηκες υπεράριθμη τότε θα έπρεπε ήδη να χεεις κάνει αίτηση τοποθέτησης σε καινούρια οργανική (εάν σου αρέσει κάποια από τις κενές οργανικές που υπάρχουν). η διαδικασία επανατοποθέτησης των υπεράριθμων έχει τελειώσει και τωρα γίνεται η διαδικασία πλήρωσηςς οργανικών από τους υπόλοιπους. εάν δεν έκανες αιτηση για οργανική είσαι πλέον στην διάθεση του πυσδε (νομίζω)

μήπως όμως δεν έχεις οργανική και είσαι απλά προσωρινά τοποθετημένη σε λειτουργικό κενό;

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 31, 2009, 03:43:17 μμ »
Εχω οργανικη απλα δεν ηξερα οτι μπορουσα να κανω αιτηση για νεα οργανικη ,διοτι μας εστειλαν να συμπληρωσουμε αιτηση, οποιος θελει να βγει υπεραριθμος,εγω απλα δεν εκανα και νομιζα οτι ολα ειναι ο.κ.,φυσικα μου ειπαν οτι δεν εχω λογους να φοβαμαι δεν χανω την οργανικη μου και το σχολειο μου ηδη εχει λειτουργικο κενο απο συναδελφο που θα γεννησει Δεκεμβριο και που θα ζητησει μεταθεση του χρονου,το ασχημο ειναι οτι κανεις δεν μου ειχε εξηγησει ,μονη μου ενδιαφερθηκα και εμαθα μερικα πραγματα και δεν νομιζω να τα εχω καταλαβει και ολα.

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 31, 2009, 07:17:30 μμ »
Σου έχω απαντήσει αναλυτικά στο προσωπικό μέιλ για το πότε και πώς κάποιος μπορεί να βγει υπεράριθμος ακόμα κι αν είχε τοποθετηθεί σε οργανικό (διευθυντικό κενό ή σύμπτηξη τμημάτων λόγω έλλειψης μαθητών). Αν σε έκρινε το ΠΥΣΔΕ σου υπεράριθμη,αυτό πρακτικά σημαίνει πως δεν έχεις οργανική. Ο πιο πρόσφατος με οργανική που στην προκειμένη είσαι εσύ, είναι ο πιο αδύναμος κρίκος. Η τοποθέτηση σε λειτουργικό κενό δεν είναι εφάμιλλη με την οργανικότητα. Κανείς δεν μπορεί να σου λύσει την απορία πλην του δ/ντή σου και του αρμόδιου ΠΥΣΔΕ για ποιο λόγο ακριβώς συνέβη αυτό. Δεν ισχύει αυτό που σου λένε ότι την οργανική δεν την χάνεις με τίποτα. Διάβασε πιο προσεχτικά αυτά που σου έγραψα και μάθε πιο έγκυρα από την υπηρεσία σου...
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 01, 2009, 12:03:21 πμ »
το ασχημο ειναι οτι κανεις δεν μου ειχε εξηγησει ,μονη μου ενδιαφερθηκα και εμαθα μερικα πραγματα και δεν νομιζω να τα εχω καταλαβει και ολα.
Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να σου εξηγήσει χωρίς να ρωτήσεις, Λουλου  ;D Οπότε ρώτα , ρώτα , ρώτα (στην Βθμια) και διάβασε τους νόμους.

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 01, 2009, 12:47:54 μμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,εχετε δικιο πρεπει να ψαχνομαστε συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 01, 2009, 05:15:51 μμ »
kallia μηπως μπορείς να μου στείλεις και εμένα αυτό το mail γιατί αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος lmfan_1999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 02, 2009, 09:30:33 πμ »
Τι εννοείτε λέγοντας ότι "υπεράριθμος θεωρείται αυτός που έχει το μεγαλύτερο αριθμό μονάδων μετάθεσης"; Σε αυτές τις μονάδες μετάθεσης υπολογίζονται μόνο τα καθαρά μόρια ή και τυχόν μόρια γάμου, εντοπιότητας κτλ;
Εν ολίγοις, αν κάποιος παντρέυτηκε τον Μάρτη, τα τέσσερα μόρια του γάμου του προσμετρούνται στο σύνολο των μορίων του;

Πάντα μιλάω για το θέμα της υπεραριθμίας που προκύπτει κατά τα μέσα Μαΐου και όχι για τις βελτιώσεις, μεταθέσεις όπου υπολογίζονται τα μόρια του κάθενος μέχρι τα τέλη Νοεμβρίου.

Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: υπεραριθμίες
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 02, 2009, 09:48:23 πμ »
Τι εννοείτε λέγοντας ότι "υπεράριθμος θεωρείται αυτός που έχει το μεγαλύτερο αριθμό μονάδων μετάθεσης"; Σε αυτές τις μονάδες μετάθεσης υπολογίζονται μόνο τα καθαρά μόρια ή και τυχόν μόρια γάμου, εντοπιότητας κτλ;
Εν ολίγοις, αν κάποιος παντρέυτηκε τον Μάρτη, τα τέσσερα μόρια του γάμου του προσμετρούνται στο σύνολο των μορίων του;

Πάντα μιλάω για το θέμα της υπεραριθμίας που προκύπτει κατά τα μέσα Μαΐου και όχι για τις βελτιώσεις, μεταθέσεις όπου υπολογίζονται τα μόρια του κάθενος μέχρι τα τέλη Νοεμβρίου.

Σας ευχαριστώ.

Υπεράριθμος είναι αυτός που πλεονάζει και όχι αυτός με τα περισσότερα μόρια. Στη μετάθεση μετρούν όλα τα μόρια, οικ. κατάστασης, εντοπιότητας, 1ης προτίμησης κλπ. Στην τοποθέτηση σε οργανικά αφαιρούνται από τον πίνακα τα μόρια της εντοπιότητας και της 1ης προτίμησης.
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 742

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.