*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωση συμμετοχής ωρομισθίου σε γενική συνέλευση  (Αναγνώστηκε 1110 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kaffedaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Πολύ καλημέρα σας!
επειδή τελευταία διάβασα εδώ ότι οι ωρομίσθιοι δεν έχουν στα καθήκοντά τους φερ'ειπείν την εφημερία, τη συμμετοχή σε εκδρομές κλπ θέτω και την εξής ερώτηΞη:
την τετάρτη στο πρωινό δημοτικό που δουλεύω έχουμε συνέλευση (ή κάτι τέτοιο). Κανονικά εγώ εκείνη τη μέρα δεν έχω υπηρεσία. Ρωτώ λοιπόν είμαι υποχρεωμένη να συμμετάσχω;
Grazie mille

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωση συμμετοχής ωρομισθίου σε γενική συνέλευση
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 23, 2009, 04:15:07 μμ »
Οι διευθύνσεις λένε: πάτε, κάνετε τις ώρες σας και φεύγετε. Βέβαια, εμένα με ανάγκασαν να παραβρεθώ στη συνέλευση στο Γυμνάσιο. :P Άρα μάλλον εξαρτάται από τον διευθυντή.
Όσο για τις εκδρομές που ανέφερες, αν γίνουν μέρες που έχουμε μάθημα, πάμε κανονικά. Εκτός εάν τύχεις σε κανέναν καλό διευθυντή που σου τηλεφωνήσει να μην πας (εγώ, δυστυχώς, έχω έναν στριμμένο που με χώνει σε κάθε ευκαιρία κι αν δεν ήμουν ενημερωμένη για κάποια θέματα θα με έχωνε ακόμα περισσότερο >:( >:( >:(). Ελπίζω να έχεις καλύτερη τύχη ;)

Αποσυνδεδεμένος alna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωση συμμετοχής ωρομισθίου σε γενική συνέλευση
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 23, 2009, 04:20:10 μμ »
Πολύ καλημέρα σας!
επειδή τελευταία διάβασα εδώ ότι οι ωρομίσθιοι δεν έχουν στα καθήκοντά τους φερ'ειπείν την εφημερία, τη συμμετοχή σε εκδρομές κλπ θέτω και την εξής ερώτηΞη:
την τετάρτη στο πρωινό δημοτικό που δουλεύω έχουμε συνέλευση (ή κάτι τέτοιο). Κανονικά εγώ εκείνη τη μέρα δεν έχω υπηρεσία. Ρωτώ λοιπόν είμαι υποχρεωμένη να συμμετάσχω;
Grazie mille

Από τη στιγμή που δεν έχεις υπηρεσία εκείνη την ημέρα δεν είσαι υποχρεωμένη να πας. Πληρώνεσαι μόνο για τις ώρες που κάνεις μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος moca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωση συμμετοχής ωρομισθίου σε γενική συνέλευση
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 23, 2009, 04:46:14 μμ »
Δεν είναι θέμα υποχρέωσης αλλά εφόσον οι Σύλλογοι μας έχουν κάνει δεκτούς ως μέλη, καλό είναι να συμμετέχουμε και στις γενικές συνελεύσεις ώστε να θέτουμε και να συζητάμε θέματα που μας αφορούν. Ειδικά αυτή την περίοδο όπου οι κινητοποιήσεις των ωρομίσθιων είναι πιο δραστικές και έχουν πάρει δημοσιότητα, νομίζω ότι θα ήταν καλό να βρεθούμε στις συνελεύσεις και μάλιστα να μιλήσουμε και εμείς για τα προβλήματά μας.
Όποιος μπορεί ας συμμετέχει και βέβαια πολύ μεγάλη συμμετοχή θα πρέπει να έχουμε στις εκλογές των συλλόγων μας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωση συμμετοχής ωρομισθίου σε γενική συνέλευση
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 24, 2009, 02:05:41 μμ »
Δεν είναι θέμα υποχρέωσης αλλά εφόσον οι Σύλλογοι μας έχουν κάνει δεκτούς ως μέλη, καλό είναι να συμμετέχουμε και στις γενικές συνελεύσεις ώστε να θέτουμε και να συζητάμε θέματα που μας αφορούν. Ειδικά αυτή την περίοδο όπου οι κινητοποιήσεις των ωρομίσθιων είναι πιο δραστικές και έχουν πάρει δημοσιότητα, νομίζω ότι θα ήταν καλό να βρεθούμε στις συνελεύσεις και μάλιστα να μιλήσουμε και εμείς για τα προβλήματά μας.
Όποιος μπορεί ας συμμετέχει και βέβαια πολύ μεγάλη συμμετοχή θα πρέπει να έχουμε στις εκλογές των συλλόγων μας!

Δεν ξέρω σ'εσάς τι γίνεται στις συνελεύσεις, αλλά σ'εμάς απλά ο διευθυντής βγάζει έναν λόγο και αν τύχει και θίξουμε κάποιο θέμα των ωρομισθίων, το περνούν στο ντούκου και τελειώνουν με συνοπτικές διαδικασίες. Άρα...ευχαριστώ, δε θα πάρω. Αν μπορώ να μην πάω (εφόσον δεν πληρωνόμαστε, ούτε καν τις βενζίνες) δε θα πάω. Θα μου πεις "τότε γιατί πήγες;". Εμμέσως πλην σαφώς είπε ότι μπορεί να μην μου περάσει όλες τις ώρες των εξετάσεων. :o >:(

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωση συμμετοχής ωρομισθίου σε γενική συνέλευση
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 25, 2009, 10:39:37 πμ »
kaffedaki με μία αναζήτηση στο φόρουμ θα βρεις πολλά θέματα που αφορούν τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των ωρομισθίων και θα λύσεις τις απορίες σου. σου παραθέτω μερικά.


http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=11219.0
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=8930.0



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 594

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.