*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για διδασκαλία αγγλικων σε φροντιστήριο - νέος δάσκαλος - απορίες  (Αναγνώστηκε 6809 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoug100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
παιδια καλησπερα.ειμαι νεος εδω στο φορουμ.θα ηθελα να ρωτησω κατι.πριν ενα μηνα εβγαλα αδεια διδασκαλιας για φροντιστηριο και αδεια οικοδιδασκαλιας για αγγλικα.εχω proficiency michigan.σκεφτομαι να ακολουθησω το επαγγελμα του καθηγητη αγγλικων μιας και το θεωρω ενδιαφερον.θα ηθελα να σας ρωτησω τα εξης.δεν εχω καμια απολυτως εμπειρια σε διδασκαλια αγγλικων.αν παω σε καποιο φροντιστηριο και τους πω γεια σας θα ηθελα να εργαστω εδω θα με δεχτουν χωρις εμπειρια?θα με εκπαιδευσουν καπως αυτοι?μου φαινεται σαν βουνο η ολη ιστορια μιας και δεν εχω εμπειρια.θα ηθελα να με βοηθησουν οποια παιδια εδω ειναι εμπειροι και εχουν περασει απο αυτο το σταδιο.επισης το γεγονος οτι ειμαι αντρας και οτι δεν ειμαι απο πανεπιστημιακη σχολη αγγλικης φιλολογιας παιζει ρολο?και καποια σεμιναρια εκπαιδευσης για νεους καθηγητες αγγλικων απο το ελληνοβρετανικο συμβουλιο και την ελληνοαμερικανικη ενωση αξιζουν τον κοπο?ρωταω γιατι κοστιζουν αρκετα.σας ευχαριστω που με ακουσατε και συγνωμη αν κουρασα με το μεγαλο μηνυμα μου  :)απλα ρωταω τοσα γιατι νιωθω πως πρεπει να εισαι υπευθυνος στα νεα παιδια που θα διδασκεις και θελω να μαθω οτι πρεπει ωστε να γινω αν τελικα ασχοληθω με το αντικειμενο οσο πιο καλος γινεται
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2009, 09:48:16 μμ από zoug100 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Καλώς όρισες! Δικαιολογημένες οι απορίες σου. Λοιπόν, σίγουρα παίζει ρόλο το ότι δεν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου αν και ξέρω πολλά φροντιστήρια που προσλαμβάνουν καθηγητές με Proficiency. Η αρχή πάντα είναι δύσκολη μιας και όλοι θέλουν εμπειρία (που να την βρεις αν δε σε προσλάβει κάποιος; ???). Τα σεμινάρια είναι πολύ καλά και καλό θα ήταν να κάνεις όσα περισσότερα μπορείς (και αντέχει η τσέπη σου) κυρίως για σένα, για να καταρτιστείς, αλλά και για να εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου. Εγώ, αν και τέλειωσα πανεπιστήμιο, παρακολούθησα Μεθοδολογίες και ομολογουμένως με βοήθησαν πολύ. Επίσης, αν μπορέσεις να βρεις κανένα ιδιαίτερο για να κάνεις μια αρχή και να αρχίσεις να έχεις επαφή με το αντικείμενο, καλό θα ήταν. Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος zoug100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλώς όρισες! Δικαιολογημένες οι απορίες σου. Λοιπόν, σίγουρα παίζει ρόλο το ότι δεν έχεις πτυχίο πανεπιστημίου αν και ξέρω πολλά φροντιστήρια που προσλαμβάνουν καθηγητές με Proficiency. Η αρχή πάντα είναι δύσκολη μιας και όλοι θέλουν εμπειρία (που να την βρεις αν δε σε προσλάβει κάποιος; ???). Τα σεμινάρια είναι πολύ καλά και καλό θα ήταν να κάνεις όσα περισσότερα μπορείς (και αντέχει η τσέπη σου) κυρίως για σένα, για να καταρτιστείς, αλλά και για να εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου. Εγώ, αν και τέλειωσα πανεπιστήμιο, παρακολούθησα Μεθοδολογίες και ομολογουμένως με βοήθησαν πολύ. Επίσης, αν μπορέσεις να βρεις κανένα ιδιαίτερο για να κάνεις μια αρχή και να αρχίσεις να έχεις επαφή με το αντικείμενο, καλό θα ήταν. Καλή επιτυχία!

ευχαριστω.σε φροντιστηριο αν παω σε εκπαιδευουν καθολου η απλα σου λενε πηγαινε μεσα και διδαξε?αν γινεται panickos μπορω να σε ρωταω οτι αποριες εχω?

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Εξαρτάται από το φροντιστήριο. Τα συνοικιακά δεν εκπαιδεύουν. Οι αλυσίδες κάνουν κάτι σεμινάρια αλλά μη φανταστείς πολλά πράγματα.
αν γινεται panickos μπορω να σε ρωταω οτι αποριες εχω?
Στη διάθεσή σου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ράνια1985

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Καλησπέρα...

Η περίπτωση μου ειναι ίδια με την δικη σου.
Ακου το θέμα ειναι να εχεις 4 πραγματα. ΟΡΕΞΗ - ΘΑΡΡΟΣ - ΘΡΑΣΟΣ - ΚΑΙ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ.
 
Αφου πήρα την επάρκεια και την αδεια διδασκαλιας πήγα Αθηνα για 3 μήνες. Αν μπεις στην σελιδα britishcouncil.org/greece
θε δεις οτι υπάρχει ενα τριμηνο teacher training course οπου μπορεις να παρακολουθησεις την διδασκαλια της αγγλικης γλώσσας. Είναι κάτι σαν εργαστήρι. Μεχρι και πως να διδάξεις τα τραγουδια στα juniors σου μαθαινουν. Το κόστος δεν ειναι μεγαλος. 1.000 ευρω σε 2 δόσεις.

Συμφωνω οπως αναφέρθηκε οτι πρεπει να ξεκινησεις κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα. Να τονωθει η αυτοπεποίθηση σου. Να δεις πως μπορεις να βγάλεις μια ύλη μονος σου.

Όλα γίνονται-αρκει να δείχνεις σίγουρος για τον εαυτό σου.
Μην πας σε φροντηστηριο και τους πεις δεν ξερω πως να το κάνω-δείξε οτι μπορεις και ζήτα τους να ειναι αυτοι οι πρώτοι που θα σου δώσουν την ευκαιρια να ξεκινησεις και εσυ την σταδιοδρομια σου-
Σε πληροφορω οτι μπηκα μια φορα τον πρωτο χρονο σε συνεντευξη για δουλεια μεγαλου φροντηστ. και με διαλεξαν αναμεσα σε 10 δες υποψηφιους. 

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ ΘΕΛΕΙ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 631
Σύνολο: 644

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.