*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικό κενό μακριά απ΄το σπίτι μου  (Αναγνώστηκε 934 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οργανικό κενό μακριά απ΄το σπίτι μου
« στις: Μάιος 26, 2009, 08:24:25 πμ »
Παιδιά καλημέρα. Στην Αθήνα τα πράγματα με τις αποστάσεις και τις μετακινήσεις είναι λίγο περίεργα και όταν έχεις και δυο παιδιά στόχος είναι ένα σχολείο κοντά στο σπίτι σου (ελπίζω να το καταλαβαίνετε και να μη με παρεξηγείτε) γι΄αυτό ζητάω τα φώτα σας καθώς σήμερα θα υποβάλλω την αίτηση για τα οργανικά κενά.
1. Στο δικό μου δήμο, για την ειδικότητά μου υπάρχει μόνο ένα κενό. Και στον αμέσως πιο κοντινό δήμο 3 κενά. Να δηλώσω μόνο αυτά ή και αυτά που είναι σε πιο απομακρυσμένες περιοχές με το σκεπτικό “οργανική να ΄ναι κι όπου να ΄ναι”;
2. Αν δε σταθώ τυχερή να με τοποθετήσουν στα κοντινά μου σχολεία (έστω ότι δηλώνω μόνο αυτά)  με τοποθετούν όπου θέλουν και κοινώς την πατάω;
3. Πότε προκύπτουν κι ανακοινώνονται τα λειτουργικά κενά. Κι αν ένα τέτοιο κενό προκύψει σε σχολείο δίπλα στο σπίτι μου, εγώ μπορώ να το διεκδικήσω ακόμη κι αν έχω πάρει σε πρώτη φάση οργανική αλλού;. Κι ένα τελευταίο.
4. Τι σημαίνει οργανικό κενό π.χ. 13 ωρών; Οι υπόλοιπες ώρες πώς συμπληρώνονται;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικό κενό μακριά απ΄το σπίτι μου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:51 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Οργανικό κενό μακριά απ΄το σπίτι μου
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 26, 2009, 10:12:50 πμ »
1. αυτό είναι θέμα γούστου. άλλοι λένε “οργανική να ΄ναι κι όπου να ΄ναι” κι άλλοι όχι.
2. εάν δεν πάρεις οργανική, τον σεπτέμβριο θα κάνεις δήλωση προσωρινής τοποθέτησης. εάν δεν σε βάλουν σε κάποιο από τα σχολεία που θα δηλώσεις τότε, σε τοποθετούν για το επόμενο σχολικό έτος όπου θέλουν. την πατάς για ένα έτος και κάνεις υπομονή. η μόνη περίπτωση να σου δώσουν οργανική που δεν έχεις δηλώσει είναι όταν μείνουν οργανικές κενές , όπου τότε τις δίνουν σε αυτούς με τα λιγότερα μόρια χωρίς να τις έχουν δηλώσει. εάν είσαι απ τους τελευταίους στην κατάταξη μπορεί να γίνει αυτό.
3. προς τον σεπτέμβριο. το λειτουργικό κενό δεν είναι οργανική. οπότε εάν έχεις οργανική και θέλεις να πιάσεις λειτουργικό κενό κάνεις αίτηση απόσπασης εντός πυσδε. έχω την αίσθηση ότι αυτές τις αποσπάσεις δύσκολα τις παίρνει κανείς, ειδικά όταν είναι και μεσα στην ίδια περιοχή (λογικό είναι). εάν πάρεις οργανική και αργότερα ανοίξει οργανική πιο κοντά σου μπορείς να κάνεις αίτηση βελτίωσης θέσης η οποία συνεξετάζεται με τις οριστικές τοποθετήσεις και τους μετατεθημένους και τους νεοδιόριστους. εκεί μετράνε τα μόρια.
4. σε άλλα σχολεία προφανώς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161811
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 517
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.