*

Αποστολέας Θέμα: Ποιός ωρομίσθιος θα ψηφίσει τους 2 μεγάλους?  (Αναγνώστηκε 2019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ffotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα ήθελα να ήξερα ποιος ωρομίσθιος θα ψηφίσει κάποιο από τα 2 μεγάλα κόμματα τα οποία είναι υπεύθυνα για την σκλαβιά μας ? Ποιος ? Και γιατί?
Τα 2 κόμματα της εξουσίας δημιούργησαν τους ωρομίσθιους σκλάβους.
Δεν παίρνουμε ούτε το ποσό του Ταμείου ανεργίας!
Δεν πληρωνόμαστε ποτέ στην ώρα μας. (γνωρίζετε τους μήνες αναμονής.....)
Τα έξοδα και τα χλμ που κάνουμε την εβδομάδα ποιος τα υπολογίζει?
Εγώ κάνω περίπου 800χλμ την εβδομάδα και ξέρω ήδη 2 ωρομίσθιους με περισσότερα χλμ από εμένα!
Δεν φαινόμαστε σαν άνεργοι....αφού δουλεύουμε! ( σαν την σκόνη κάτω από το χαλί....να μη φαινόμαστε πουθενά...)
Καλύπτουμε πάγιες ανάγκες μόνιμου προσωπικού.... ανάγκες πολλών ετών....
Η κοροϊδία είναι ότι ενώ απαγορεύεται να σπάσει μια θέση αναπληρωτή σε 2-3 ωρομισθίων ανακοινώνουν 11000 θέσεις ωρομισθίων και για του χρόνου!
Ποια κοροϊδία να πρωτοθυμηθώ? Την Ασπαιτε  μήπως? με τις φωτογραφικές θέσεις... χωρίς να μετράει η ματωμένη προϋπηρεσία ...
Την κοροϊδία με τους μουσικούς ΤΕ που τρέχουν χρόνια για μη διοριστούν ποτέ.... Ούτε Ασπαιτε μπορούν να πάνε ούτε Ασέπ να γράψουν...
Μπορεί κανείς να σκεφτεί χειρότερη κατηγορία εργαζομένων?
Μπορεί κανείς να σκεφτεί ένα τρόπο να έχει ένα εργαζόμενο όπως είμαστε εμείς....με το καρότο... να τρέχει για χρόνια.... με δικά του έξοδα να κάνει τη δουλειά....
Μπορεί κανείς να σκεφτεί ένα οποιοδήποτε ζώο....που να του τάζει φαί και να δουλεύει με δικά του εφόδια για χρόνια....
(Και τα ζώα θέλουν φαγητό για να δουλέψουν....)
Και μετά από όλα αυτά να μη διαμαρτύρεται αλλά να θέλει να δουλεύει και άλλο....μπας και κάποτε ..... φάει τελικά?


Γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλει κανείς τους να κάνει τίποτα για όλα αυτά! Το ακριβώς αντίθετο! Αν μπορούν να διώξουν και τους μόνιμους και να πάρουν και άλλους ωρομίσθιους...

Εσύ που είσαι ωρομίσθιος ...πώς μπορείς να ψηφίσεις .... αυτούς που κατασκευάζουν αυτή την κατάσταση εις βάρος σου?
Ας μου εξηγήσει κάποιος που θα τους ξαναψηφίσει.... ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιός ωρομίσθιος θα ψηφίσει τους 2 μεγάλους?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος anesto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Π19
    • Προφίλ
Απ: Ποιός ωρομίσθιος θα ψηφίσει τους 2 μεγάλους?
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2009, 05:32:18 μμ »
Θα ήθελα να ήξερα ποιος ωρομίσθιος θα ψηφίσει κάποιο από τα 2 μεγάλα κόμματα τα οποία είναι υπεύθυνα για την σκλαβιά μας ? Ποιος ? Και γιατί?
Τα 2 κόμματα της εξουσίας δημιούργησαν τους ωρομίσθιους σκλάβους.
Δεν παίρνουμε ούτε το ποσό του Ταμείου ανεργίας!
Δεν πληρωνόμαστε ποτέ στην ώρα μας. (γνωρίζετε τους μήνες αναμονής.....)
Τα έξοδα και τα χλμ που κάνουμε την εβδομάδα ποιος τα υπολογίζει?
Εγώ κάνω περίπου 800χλμ την εβδομάδα και ξέρω ήδη 2 ωρομίσθιους με περισσότερα χλμ από εμένα!
Δεν φαινόμαστε σαν άνεργοι....αφού δουλεύουμε! ( σαν την σκόνη κάτω από το χαλί....να μη φαινόμαστε πουθενά...)
Καλύπτουμε πάγιες ανάγκες μόνιμου προσωπικού.... ανάγκες πολλών ετών....
Η κοροϊδία είναι ότι ενώ απαγορεύεται να σπάσει μια θέση αναπληρωτή σε 2-3 ωρομισθίων ανακοινώνουν 11000 θέσεις ωρομισθίων και για του χρόνου!
Ποια κοροϊδία να πρωτοθυμηθώ? Την Ασπαιτε  μήπως? με τις φωτογραφικές θέσεις... χωρίς να μετράει η ματωμένη προϋπηρεσία ...
Την κοροϊδία με τους μουσικούς ΤΕ που τρέχουν χρόνια για μη διοριστούν ποτέ.... Ούτε Ασπαιτε μπορούν να πάνε ούτε Ασέπ να γράψουν...
Μπορεί κανείς να σκεφτεί χειρότερη κατηγορία εργαζομένων?
Μπορεί κανείς να σκεφτεί ένα τρόπο να έχει ένα εργαζόμενο όπως είμαστε εμείς....με το καρότο... να τρέχει για χρόνια.... με δικά του έξοδα να κάνει τη δουλειά....
Μπορεί κανείς να σκεφτεί ένα οποιοδήποτε ζώο....που να του τάζει φαί και να δουλεύει με δικά του εφόδια για χρόνια....
(Και τα ζώα θέλουν φαγητό για να δουλέψουν....)
Και μετά από όλα αυτά να μη διαμαρτύρεται αλλά να θέλει να δουλεύει και άλλο....μπας και κάποτε ..... φάει τελικά?


Γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλει κανείς τους να κάνει τίποτα για όλα αυτά! Το ακριβώς αντίθετο! Αν μπορούν να διώξουν και τους μόνιμους και να πάρουν και άλλους ωρομίσθιους...

Εσύ που είσαι ωρομίσθιος ...πώς μπορείς να ψηφίσεις .... αυτούς που κατασκευάζουν αυτή την κατάσταση εις βάρος σου?
Ας μου εξηγήσει κάποιος που θα τους ξαναψηφίσει.... ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!!!

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος sko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Ποιός ωρομίσθιος θα ψηφίσει τους 2 μεγάλους?
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 29, 2009, 04:29:36 μμ »
και γω συμφωνώ.
Μαύρο λοιπόν! >:(

Αποσυνδεδεμένος stepaok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Eίμαι απελπισμένος
    • Προφίλ
Απ: Ποιός ωρομίσθιος θα ψηφίσει τους 2 μεγάλους?
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 29, 2009, 06:12:14 μμ »
Χρειάζεται να είσαι πολύ ανώμαλος για να τους ψηφίσεις...αυτούς που καταστρέφουν τις ζωές μας...Οχι,δεν θα είμαι τόσο κορόιδο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιός ωρομίσθιος θα ψηφίσει τους 2 μεγάλους?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος fzappa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη μουσική
    • Προφίλ
Απ: Ποιός ωρομίσθιος θα ψηφίσει τους 2 μεγάλους?
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 29, 2009, 07:59:45 μμ »
Δεν θέλω να αμφισβητήσω αυτό που λέτε, άλλα, πολλοί θα συμφωνήσουν..... λίγοι θα πράξουν....
Frank Zappa
Remember, information is not knowledge; knowledge is not wisdom; wisdom is not truth; truth is not beauty; beauty is not love; love is not music; music is the best.

Αποσυνδεδεμένος asvos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Ποιός ωρομίσθιος θα ψηφίσει τους 2 μεγάλους?
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 29, 2009, 09:37:26 μμ »
Ερωτηθεις για την κατασταση στην παιδεια και τα χρωστουμενα στους εκπαιδευτικους. ο "σεμνα και ταπεινα" απαντησε οτι, αν και αργουν τα χρήματα να δοθουν στους εκπαιδευτικους, εν τουτοις δεν χανονται. Ωραια! Ας καθυστερησουν ενα χρονο οι παχυλες αμοιβες των τεμπεληδων βουλευτων και υπουργων, να δουν και αυτοι την γλυκα. Ολοι οι πολιτικοι μιλανε εκ του ασφαλους, κανεις δεν προκειται να πεινασει ουτε να στενοχωρεθει επειδη δεν βρισκει δουλεια το παιδι του! Μαυρο σε ολους τους μυωπικους κρεττινους που δεν βλεπουν περα από την μυτη τους και την τσεπη τους.

Αποσυνδεδεμένος ffotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιός ωρομίσθιος θα ψηφίσει τους 2 μεγάλους?
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 30, 2009, 09:31:45 πμ »
Ερωτηθεις για την κατασταση στην παιδεια και τα χρωστουμενα στους εκπαιδευτικους. ο "σεμνα και ταπεινα" απαντησε οτι, αν και αργουν τα χρήματα να δοθουν στους εκπαιδευτικους, εν τουτοις δεν χανονται. Ωραια! Ας καθυστερησουν ενα χρονο οι παχυλες αμοιβες των τεμπεληδων βουλευτων και υπουργων, να δουν και αυτοι την γλυκα. Ολοι οι πολιτικοι μιλανε εκ του ασφαλους, κανεις δεν προκειται να πεινασει ουτε να στενοχωρεθει επειδη δεν βρισκει δουλεια το παιδι του! Μαυρο σε ολους τους μυωπικους κρεττινους που δεν βλεπουν περα από την μυτη τους και την τσεπη τους.
Συμφωνώ μαζί σου!
H Απάντηση ήταν ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΗ! Είπε ότι δεν χάνονται τα χρήματα ...ώστε να φανεί ότι επρόκειτο για λογικό ποσό και για μία "λογική καθυστέρηση"
Για ποιά χρήματα ? τα 300€ του μήνα? με πάγια έξοδα για μεταφορά μόνο 350€ + ενοίκιο... + + +
Οποιοι δεν ξέρουν τι θα πει ωρομίσθια απλά θα νομίσουν ότι καθυστερούν τα λίγο χρήματα....
Δηλαδή τόνισε ο "κύριος" αυτός ότι δεν χάνονται τα χρήματα! Είμαστε και τυχεροί που μας δίνουν τα 300 € μετά από ΧΧ μήνες!
Και εδώ θα συμφωνήσω μαζί του! Γιατί έτσι όπως μας έχουν δεσμεύσει (Ουσιαστικά εκβιάσει....) με τα τόσα χρόνια από τη ζωή μας, και τον κόπο που κάνουμε... και χωρίς μισθό ....οι θέσεις των ωρομίσθιων θα ήταν και πάλι καλυμμένες από σκλαβάκια σαν και εμάς....


Υ.Γ.Είναι γουρούνια της λάσπης(για να μην πω τίποτα χειρότερο) όλοι όσοι έχουν εξουσία και αποφασίζουν Και βλέπουν σαν "νούμερα" ,ανθρώπους, ψυχές ,όνειρα και συνειδήσεις...


Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιός ωρομίσθιος θα ψηφίσει τους 2 μεγάλους?
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 30, 2009, 09:53:52 πμ »
Εγώ είμαι μόνιμος μα δεν μπορώ να ανέχομαι τέτοια αδικία και να απαιτώ από τους συναδέλφος μου να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους χωρίς να αμοίβονται. Μαζί σας λοιπόν κι εγώ. Θα έχουν κι αυτοί λαμβάνειν την ψήφο μου. Δε θα την χάσουν. Θα την πάρουν κάποτε. Μακάρι να σκεφτόμαστε όλοι έτσι και να τιμωρούμε. Ίσως μας πάρουν στα σοβαρά. Σκεφτείτε πως στην Α/θμια και Β/θμια εκπαίδευση είμαστε σχεδόν 250000 ψηφουλάκια χωρίς να υπολογίσω τους γύρω μας. Καλή κάλπη σε όλους
35 χρόνια στην εκπαίδευση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 432

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.