*

Αποστολέας Θέμα: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών  (Αναγνώστηκε 17045 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος parla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 01, 2009, 04:58:14 μμ »
βρε, ειναι μονο η μεταφραση και 3-4 λεξεις του συντακτικου, τα γραμματικα φαινομενα τα διδασκονται ολα, συνολο μοναδων δηλαδη 10-15. βεβαια δεν ειμαι φιλολογος,αλλα αλλοι συναδερφοι αυτα ειπανε,οσον αφορα στην αξιολογηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:24 »

Αποσυνδεδεμένος parla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 01, 2009, 05:00:28 μμ »
συναδελφε   λουλου...................και εισαι και φιλολογος............,καλε αυτα δεν τα λεει μονο η Αντζελα....... αλλα και ο τριανταφυλλιδης στο λεξικό.....ενημερωσου!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2009, 05:04:30 μμ από parla »

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 01, 2009, 07:22:02 μμ »
συναδελφε   λουλου...................και εισαι και φιλολογος............,καλε αυτα δεν τα λεει μονο η Αντζελα....... αλλα και ο τριανταφυλλιδης στο λεξικό.....ενημερωσου!!!!!!!!!!

καλά, επειδή τα λέει το λεξικό, δεν σημαίνει κάτι.

Θέλω να πω, αν δεις το λεξικό του Μπαμπινιώτη το λήμμα "Βούλγαρος" θα δεις 2 ερμηνείες:
α) κάτοικος Βουλγαρίας
β) οπαδός του ΠΑΟΚ (!!!!!!!)

επειδή δηλαδή το λέει ο Μπαμπινιώτης (και ο κάθε Μπαμπινιώτης) άρα είναι δόκιμος ο όρος? Αει στο καλό Μπαμπινιώτη

Αποσυνδεδεμένος cchatz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 01, 2009, 07:26:56 μμ »
ποια ηλεκτρονική δήλωση της ύλης ρε παιδια?στην ελλάδα που εως τον δεκέμβρη τα λύκεια ήταν απο κατάληψη και το υπουργείο ζητά να έχει προχωρήσει η ύλη οπως θα είχε προχωρήσει αν ήταν ανοιχτα? η ηλεκτρονική δήλωση θα μας σώσει?
η καθηγήτρια εκανε βλακεία και για να το διορθώση θα μπορούσε να τους δώσει τη μετάφραση μόνο για το συγκεκριμένο κείμενο για να ισορροπήσει τη βλακεία της, αφου οπως αντιλαμβάνομαι δεν πρόκειται για πολλά παιδιά
στην καταληψη που εκαναν (κι αν την εκαναν) τα παιδια ,θα τα ριξουμε??
Ειναι μπαχαλο στα δημοσια σχολεια  σχετικα με την παραδοση υλης (και τον τροπο που γινεται) γι' αυτο τα παιδια καταφευγουν στα φροντιστηρια (αν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα)
δεν κατέκρινα τα παιδιά(στις περισσοτερες περιπτώσεις καλά κανουν και αντιστέκονται), αλλα η ηλεκτρονική δήλωση ύλης προαπαιτεί να λειτουργεί ομαλά το σχολείο κάτι που τα τελευταία χρόνια δεν συμβαίνει(ανεξαρτητα του ποιος ευθύνεται), τα λυσαμε τα υπόλοιπα και η ηλεκτρονική δήλωση θα μας σώσει.
Κι ομως θα ηταν ενας "ελεγχος" καθημερινος για να μην αισθανεται ο εκπαιδευτικος οτι επειδη ειναι σε δημοσιο σχολειο θα κανει "του κεφαλιου του" αναλογως τις ορεξεις του και απο ποιό πλευρο ξυπναει καθε πρωι

Η ηλεκτρονική δήλωση της ύλης θα σώσει την παιδεία; αν είναι να βοηθήσει, να κάνουμε και όνλαιν τσατ με το υπουργείο για καλύτερα αποτελέσματα...   :P ;D
Να σου θυμίσω τι έγινε με τον προγραμματισμό της ύλης στην αρχή της χρονιάς; Ίσως, ο σωστός και ειλικρινής προγραμματισμός να είχε προλάβει αυτό και άλλα παρόμοια.... Θα μου πεις βέβαια και που τα γράψαμε ποιος τα έδωσε σημασία;  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:24 »

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 01, 2009, 07:30:07 μμ »
μήπως κάποιοι να μαλώνανε με pm??? εδω συζητάμε ένα συγκεκριμένο ζήτημα οπότε το δημόσιο ξεκατίνιασμα δεν βοηθά τους μαθητές...


πάντως δεν βλέπω να γίνεται τπτ....μόνο παραμύθιασμα για να ηρεμίσουν τα παιδιά...

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 01, 2009, 07:33:37 μμ »
συναδελφε   λουλου...................και εισαι και φιλολογος............,καλε αυτα δεν τα λεει μονο η Αντζελα....... αλλα και ο τριανταφυλλιδης στο λεξικό.....ενημερωσου!!!!!!!!!!

καλά, επειδή τα λέει το λεξικό, δεν σημαίνει κάτι.

Θέλω να πω, αν δεις το λεξικό του Μπαμπινιώτη το λήμμα "Βούλγαρος" θα δεις 2 ερμηνείες:
α) κάτοικος Βουλγαρίας
β) οπαδός του ΠΑΟΚ (!!!!!!!)

επειδή δηλαδή το λέει ο Μπαμπινιώτης (και ο κάθε Μπαμπινιώτης) άρα είναι δόκιμος ο όρος? Αει στο καλό Μπαμπινιώτη

Ο λεξικογράφος, ο όποιος λεξικογράφος, πρέπει να αποδίδει τη γλωσσική πραγματικότητα, όσο αυτό είναι δυνατόν. Η δευτερη σημασία του Βουλγαρος είναι υβριστικός χαρακτηρισμός για τους οπαδούς του ΠΑΟΚ, αυτό δε νομίζω πως μπορεί κάποιος να το αρνηθεί. Φτάνει να πάει στο γήπεδο. Για το "άσφαλτος" πάντως υπάρχει λήμμα όχι μόνο στον Μπαμπινιώτη αλλά και σε άλλα λεξικά. Όταν το είπε η Δημητρίου όντως ακούστηκε κάπως γιατί είναι ομόηχο με το οδόστρωμα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει και αυτή η σημασία!

Κλείνω το offtopic  :-[


Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 01, 2009, 07:44:11 μμ »
ποια ηλεκτρονική δήλωση της ύλης ρε παιδια?στην ελλάδα που εως τον δεκέμβρη τα λύκεια ήταν απο κατάληψη και το υπουργείο ζητά να έχει προχωρήσει η ύλη οπως θα είχε προχωρήσει αν ήταν ανοιχτα? η ηλεκτρονική δήλωση θα μας σώσει?
η καθηγήτρια εκανε βλακεία και για να το διορθώση θα μπορούσε να τους δώσει τη μετάφραση μόνο για το συγκεκριμένο κείμενο για να ισορροπήσει τη βλακεία της, αφου οπως αντιλαμβάνομαι δεν πρόκειται για πολλά παιδιά
στην καταληψη που εκαναν (κι αν την εκαναν) τα παιδια ,θα τα ριξουμε??
Ειναι μπαχαλο στα δημοσια σχολεια  σχετικα με την παραδοση υλης (και τον τροπο που γινεται) γι' αυτο τα παιδια καταφευγουν στα φροντιστηρια (αν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα)
δεν κατέκρινα τα παιδιά(στις περισσοτερες περιπτώσεις καλά κανουν και αντιστέκονται), αλλα η ηλεκτρονική δήλωση ύλης προαπαιτεί να λειτουργεί ομαλά το σχολείο κάτι που τα τελευταία χρόνια δεν συμβαίνει(ανεξαρτητα του ποιος ευθύνεται), τα λυσαμε τα υπόλοιπα και η ηλεκτρονική δήλωση θα μας σώσει.
Κι ομως θα ηταν ενας "ελεγχος" καθημερινος για να μην αισθανεται ο εκπαιδευτικος οτι επειδη ειναι σε δημοσιο σχολειο θα κανει "του κεφαλιου του" αναλογως τις ορεξεις του και απο ποιό πλευρο ξυπναει καθε πρωι

Η ηλεκτρονική δήλωση της ύλης θα σώσει την παιδεία; αν είναι να βοηθήσει, να κάνουμε και όνλαιν τσατ με το υπουργείο για καλύτερα αποτελέσματα...   :P ;D
Να σου θυμίσω τι έγινε με τον προγραμματισμό της ύλης στην αρχή της χρονιάς; Ίσως, ο σωστός και ειλικρινής προγραμματισμός να είχε προλάβει αυτό και άλλα παρόμοια.... Θα μου πεις βέβαια και που τα γράψαμε ποιος τα έδωσε σημασία;  ???

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 01, 2009, 08:47:25 μμ »
Συναδελφε Μαρκο ,ευτυχως που παρεθεσες τα δυο κειμενα μαζι,ετσι θα καταλαβεις παλι γιατι σου απαντησα κατ αυτον τον τροπο,μην ξεχνας οτι ηδη ειχε προηγηθει κειμενο συναδελφου που εξηγουσε αναλυτικα οτι προκειται για δυσπροσιτο 5 μαθητων ,χωρις φροντιστηριο,που θα βρεθει και το αλλο σχολειο λοιπον?Η γνωμη μου δεν αλλαξε, ειμαι παντα με τους μαθητες,αν ειναι αληθεια οτι δεν θα υπολογιστει γι αυτους τους 5 μαθητες το <αγνωστο> κειμενο τοτε <τελος καλο ολα καλα>,μην ξεχναμε και το ;ανθρωπινο λαθος,φυσικα ειπαμε να μη την  πληρωσουν οι μαθητες ,το ΤΟΝΙΖΩ.
Οσο για σενα φιλη μου που εγραψες περι <ασφαλτου>,ημουν ειλικρινης ,οταν εγραφα οτι δεν σε καταλαβα. 

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 01, 2009, 09:15:53 μμ »
βρε, ειναι μονο η μεταφραση και 3-4 λεξεις του συντακτικου, τα γραμματικα φαινομενα τα διδασκονται ολα, συνολο μοναδων δηλαδη 10-15. βεβαια δεν ειμαι φιλολογος,αλλα αλλοι συναδερφοι αυτα ειπανε,οσον αφορα στην αξιολογηση!

Πώς διδάχτηκαν τη γραμματική του 46, όταν το ίδιο το 46 δεν διδάχτηκε;;;  ???  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 01, 2009, 09:20:43 μμ »
μήπως κάποιοι να μαλώνανε με pm??? εδω συζητάμε ένα συγκεκριμένο ζήτημα οπότε το δημόσιο ξεκατίνιασμα δεν βοηθά τους μαθητές...


πάντως δεν βλέπω να γίνεται τπτ....μόνο παραμύθιασμα για να ηρεμίσουν τα παιδιά...

Έτσι πιστεύω κι εγώ.
Ίσως ευθύνεται το ότι η καθηγήτρια είναι "καλή συνάδελφος και έχει γράψει και βιβλία για τα Λατινικά"... και το παράπτωμα παραγράφεται αυτόματα...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 01, 2009, 09:28:43 μμ »
Συναδελφε Μαρκο ,ευτυχως που παρεθεσες τα δυο κειμενα μαζι,ετσι θα καταλαβεις παλι γιατι σου απαντησα κατ αυτον τον τροπο,μην ξεχνας οτι ηδη ειχε προηγηθει κειμενο συναδελφου που εξηγουσε αναλυτικα οτι προκειται για δυσπροσιτο 5 μαθητων ,χωρις φροντιστηριο,που θα βρεθει και το αλλο σχολειο λοιπον?Η γνωμη μου δεν αλλαξε, ειμαι παντα με τους μαθητες,αν ειναι αληθεια οτι δεν θα υπολογιστει γι αυτους τους 5 μαθητες το <αγνωστο> κειμενο τοτε <τελος καλο ολα καλα>,μην ξεχναμε και το ;ανθρωπινο λαθος,φυσικα ειπαμε να μη την  πληρωσουν οι μαθητες ,το ΤΟΝΙΖΩ.
Οσο για σενα φιλη μου που εγραψες περι <ασφαλτου>,ημουν ειλικρινης ,οταν εγραφα οτι δεν σε καταλαβα. 

Αν εσύ ήσουν στη θέση της εν λόγω καθηγήτριας, θα είχες την ίδια αντιμετώπιση;  ???

Πιστεύω πως η συγκεκριμένη αντιμετώπιση από το Υπουργείο έχει να κάνει με το ότι η καθηγήτρια είναι "καλή συνάδελφος και έχει γράψει και βιβλία για τα Λατινικά"... και το παράπτωμα παραγράφεται αυτόματα...
Επιβάλλονται κυρώσεις σε άλλους με πολύ μικρότερα παραπτώματα...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 01, 2009, 10:35:58 μμ »
Bikini,το προβλημα μου εμενα δεν ειναι αν θα τιμωρηθει η καθηγητρια, αλλα αν θα πληρωσουν το λαθος της οι μαθητες.Δεν νομιζω να υπαρχει μεγαλυτερη τιμωρια γι αυτη ,απο την οργη και την πικρα των μαθητων της.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 01, 2009, 11:07:06 μμ »
γενικα ειμαι της αποψης "ποτε μη λες ποτε". δε μπορεις να κατακρινεις τον αλλον γιατι δεν ξερεις τι θα σου συμβει. αλλα αυτο που εκανε η εν λογω καθηγητρια ειναι πραγματικα ασυγχωρητο. δε μπορει να παιζει ετσι με το μελλον των παιδιων. κ αυτο που μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι πώς κ δεν εχει ακουστει το περιστατικο. αλλο το να το γραφουν οι τοπικες εφημεριδες κ αλλο οι αθηναικες.  κ αυτο που λενε οτι δεν θα μετρησει το κειμενο αυτο για τα παιδια μου φαινεται καπως απιθανο να συμβει. κ αν το δει κανεις τελειως ωμα ποιος λεει οτι τα υπολοιπα παιδια δεν θα διαμαρτυρηθουν? δλδ ας πουμε οτι εγω εκανα ιδιαιτερο σε ενα παιδι στα λατινικα κ του ελεγα οτι το συγκεκριμενο κεφαλαιο δεν ειναι πολυ sos κ ετσι δεν το διαβασε καλα. δεν θα διαμαρτυρηθει αυτο το παιδι που στα αλλα παιδια δεν θα μετραει? κ οσο για αυτο που λενε οτι τα παιδια επρεπε να ξερουν την υλη. δεν ξερω για εσας αλλα εγω ως μαθητρια ποτε μου δεν εψαξα την υλη των πανελλαδικων. το αφηνα στις καθηγητριες. την υλη εμαθα να τη βρισκω απο τοτε που αρχισαν να διδασκω

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΄΄άγνωστο΄΄ στα λατινικά των πανελλαδικών
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 01, 2009, 11:45:09 μμ »
maryvas, ίσως πρέπει αν ελεγχόμαστε από τους μαθητές όσον αφορά την ύλη των Πανελλαδικών.
Όλοι οι συνάδελφοι στο σχολείο μου φωτοτυπούν την ύλη και την μοιράζουν στους μαθητές του.

Αλλιώς, ας ελέγχονται οι συνάδελφοι από τον διευθυντή και ας ερευνά κι εκείνος τα βιβλία ύλης τακτικότατα.

Αλήθεια, η διευθύντρια του σχολείου δεν είναι συνυπεύθυνη;
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160968
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.