*

Αποστολέας Θέμα: Νεότευκτο Τμήμα Πληροφορικής  (Αναγνώστηκε 1429 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νεότευκτο Τμήμα Πληροφορικής
« στις: Φεβρουάριος 15, 2007, 10:49:32 μμ »
Το Υπ.Παιδείας ευθυγραμμισμένο με το νέο δόγμα της εκπαιδευτικής πολιτικής "Κάθε πόλη και τμήμα Πληροφορικής"  (κατά το παλιό "κάθε νομός και στρατόπεδο") προχωρεί ακάθεκτο στη δημιουργία ενός ακόμη τμήματος Πληροφορικής αυτή τη φορά υπό την αιγίδα του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου..(για λεπτομέρειες δες στο url: http://www.alfavita.gr/ejetaseis05/ejet20070213a.php). Η παραπάνω εξέλιξη καταδεικνύει με τον πιο εμφατικό τρόπο την παντελή έλλειψη στρατηγικού σχεδιασμού από πλευράς Πολιτείας σε ό,τι αφορά το ρόλο των Νέων Τεχνολογιών καθώς και την πλήρη απαξίωση των (όποιων) επαγγελματικών δικαιωμάτων τους.
Τα τμήματα Πληροφορικής είναι "φτηνά" (σε υλικοτεχνική υποδομή) και πολλά υποσχόμενα (Πληροφορική: το επάγγελμα του μέλλοντος!!!), ενώ δεν υπάρχει κάποιος ισχυρός συντεχνιακός κλάδος που να θέλει και να μπορεί να προασπίσει και να θωρακίσει  με ενιαίο τρόπο τα συμφέροντά τους (Πολυτεχνείου-Πανεπιστημίου-ΤΕΙ και ποιός ξέρει σε λίγα χρόνια και ΙΕΚ!).
Αποτέλεσμα: αυτή τη στιγμή να λειτουργούν δεν ξέρω κι εγώ πόσα πάσης φύσεως τμήματα Πληροφορικής ανά την επικράτεια...και ερωτώ: θα τολμούσε (ακόμη και αν είχε τα χρήματα να κάνει το ίδιο) για παραδοσιακές σχολές όπως οι Μηχανολόγοι, οι Πολιτικοί Μηχανικοί και πάει λέγοντας? Η απάντηση προφανής: ΟΧΙ! Οι παραπάνω συντεχνιακοί κλάδοι εκπροσωπούνται ισχυρά και αυθεντικά από το δεξί χέρι-σύμβουλο σε τεχνικά θέματα της Πολιτείας, το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος, γεγονός που τα καθιστά μια ισχυρή και υπολογίσιμη συντεχνία (ο νοών νοήτω...).
Η ερώτηση είναι: η Ένωση Πληροφορικών Ελλάδος, ο ΣΤΕΜΠ και άλλοι φορείς, τί κάνουν για να εμποδίσουν την πλήρη απαξίωση του επαγγελματος του ΠΛηροφορικού το οποίο λαμβάνοντας υπ'όψιν  το ρυθμό με τον οποίο ξεφυτρώνουν τα τμήματα Πληροφορικής σε λίγα χρόνια θα αποτελεί χαρτί-δεξιότητα και όχι πανεπιστημιακό τίτλο (υπερβολικό μεν...ενδεικτικό της δυσοίωνης κατάστασης δε)
Ας αφυπνιστούμε όλοι και ας κάνουμε μια στοιχειώδη προσπάθεια να οργανωθούμε..κανένα δικαίωμα δεν εκχωρείται χωρίς αγώνες και διεκδικήσεις...

"Έσσεται Ήμαρ"
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεότευκτο Τμήμα Πληροφορικής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:30:51 »

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεότευκτο Τμήμα Πληροφορικής
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2007, 12:45:11 μμ »
Έχω κι εγώ την ίδια γνώμη...
Είχα μπει στην ιστοσελίδα της ΕΠΕ και παρ' ότι δεν πλήρωσα συνδρομή για να γραφτώ μέλος, είχα το δικαίωμα να μπω στη mailing list των μελών. Εκεί τους ρώτησα αυτά που ανέφερες κι εσύ. Με λίγα λόγια, τι έχουν κάνει και τι σκοπεύουν να κάνουν από δω και πέρα. Ακολούθησαν πολλές απαντήσεις. Οι πιο πολλοί με υποστήριξαν. Παραδέχτηκαν με λίγα λόγια ότι η επε δεν ήταν όσο δραστήρια έπρεπε. Υπήρξε και απάντηση από "παλιό", ο οποίος μου είπε: "ας κάνουν κάτι και οι νεότεροι. εγώ μια φορά βρήκα δουλειά. όποιος θέλει να κάνει κάτι η επε, ας μπει στην επε, να το κάνει ο ίδιος..."
Το θέμα είναι ότι από τότε έχω δει κάποιες εξελίξεις. Ας πούμε τώρα κάπου μες την άνοιξη θα γίνει γενική συνέλευση. Έχουν δουλέψει στο θέμα και έχουν κάποιες προτάσεις. Θα πάω σίγουρα, σου προτείνω να πας κι εσύ. Μάλλον πρέπει να ενεργοποιηθούμε λίγο περισσότερο, γιατί όσο εύκολο ήταν για τους "παλιούς" να βρουν καλή δουλειά τόσο δύσκολο είναι για τους "νέους"...

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεότευκτο Τμήμα Πληροφορικής
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2007, 10:51:39 πμ »
Συμφωνώ με όσα λες για την ανάγκη μαζικής συνδικαλιστικής κινητοποιήσης του κλάδου μας...Το κακό είναι ότι υπάρχει ένας "πανεπιστημιακός" κατακερματισμός ο οποίος δε βοηθάει (άλλοι είμαστε 5ετούς άλλοι 4ετούς άλλοι 3,5ετούς). Εγώ ας πούμε είμαι οργανωμένος στους Μηχανικούς/ΤΠΕ η οποία από τη φύση της δεν ασχολείται με θέμα των απανταχού πληροφορικών παρά μόνο με τους Μηχανικούς ΗΥ. Η ΕΠΕ πάλι έχει πιο ευρύ πεδίο δράσης και διεκδικήσεων...και είναι αυτή που πρωτοστάτησε στα εκπαιδευτικά των πληροφορικών μαζί με την ΣΤΕΜΠ (εξ ου και το "προκλητικό και χαριστικό" 40% επί των διορισμών..όποιος έχει αμφιβολίες περί του προκλητικού και χαριστικού δεν έχει παρά να με ρωτήσει).
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να προσανατολίσουμε τον αγώνα μας στην κατεύθυνση της ένταξης του μαθήματος της Πληροφορικής στα Δημοτικά..είναι η μόνη ελπίδα...το 30μηνο τελείωσε από τον κλάδο μας και τελειώνει οσονούπω και από όλους τους κλάδους..αυτό ξέρετε τι σημαίνει πρακτικά? Ότι η Πανελλήνια Ένωση Αναπληρωτών δεν έχει πλέον λογο ύπαρξης! Διορίζονται όλοι ως μόνιμοι και άρα αν δεν μπει νέο αίμα θα αυτοδιαλυθεί (κάτι που θα χαροποιούσε ιδιαίτερα το Υπ.ΠΑιδείας αφού ήταν ένα σπυρί στον ποπό της Γιαννάκου). Εν ολίγοις, θα πρέπει όσοι κόπτονται για το μέλλον τους στην εκπαίδευση να πάρουν κανά τηλ στην ένωση των αναπληρωτών να ρωτήσουν πότε υπάρχει γενική συνέλευση (πλησιάζει..στο βόλο είναι 24 φεβρουαρίου) ώστε να συντονιστούμε και να βρούμε τρόπους να πιέσουμε προς την κατεύθυνση που εξυπηρετεί τα συμφέροντά μας.. Καλό το pde και το κάθε pde αλλά οι διεκδικήσεις κερδίζονται με αγώνες στο πεζοδρόμιο και όχι με εφαρμογές τηλεματικής...

Υ.: Ο αριθμός των απαντήσεων στο συγκεκριμένο θέμα κατά τη γνώμη μου είναι ενδεικτικού της βαρεμάρας του ωχαδελφισμού και της μοιρολατρίας που μας διέπει ως κλάδο...Θα μπει λέει το μάθημα στα Δημοτικά? Πώς? Με αυτόματο πιλότο? Ας Ξυπνήσουμε όλοι πριν είναι πολύ αργά...
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.