*

Αποστολέας Θέμα: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών  (Αναγνώστηκε 307594 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pegipapad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #756 στις: Ιούλιος 31, 2009, 09:08:17 μμ »
Δεν άλλαζε όμως κάτι :( Αυτούς που ήθελαν έπαιρναν στον ΟΑΕΔ. Γέρασα με τις φωτογραφικές διατάξεις τους. 'Εχω κάνει αιτήσεις στον ΟΑΕΔ και έπαιρναν την άλλη πε06, που δεν είχε τίποτα παραπάνω από εμένα.Αφήστε το καλύτερα :-\ είναι πονεμένη ιστορία ο ΟΑΕδ όταν πήγαινες να κάνεις άσκοπα αίτηση
Ευχαριστώ το Υπουργείο Παιδείας που με έκανε πειραματόζωο, εμένα και την οικογένεια μου, αναγνωρίζοντας την Προϋπηρεσία των Οαεδιτών. Δεν πρόκειται να το ξεχάσω αυτό που μας έκανε!
15/08/09

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:42:49 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #757 στις: Αύγουστος 01, 2009, 01:05:53 πμ »
Ίσως ο κύριος zagorakis θα ήθελε να μας πεί με ποιό τρόπο είναι δίκαιο να αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία ΟΑΕΔιτών και να μην αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία των ατόμων που έχουν εργαστεί στα Δημόσια ΙΕΚ.
ΚΥΡΙΑ ΖΑΓΟΡΑΚΗ ;D ;D ;D Ποσες φορες θα το πουμε οτι ειναι κυρια;;;;;;;;;;;;μπαααααααααα!!!!!!! δε θελω τετοια :o :o :o :o

 :o :o :o :o :o
Πέσαμε σε ποδοσφαιρόφιλη φαίνεται... Συγνώμη, η κυρία Ζαγοράκη.
(Ιωάννα, κι εσύ εδώ?!?!?!)
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #758 στις: Αύγουστος 01, 2009, 06:23:56 πμ »
Ίσως ο κύριος zagorakis θα ήθελε να μας πεί με ποιό τρόπο είναι δίκαιο να αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία ΟΑΕΔιτών και να μην αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία των ατόμων που έχουν εργαστεί στα Δημόσια ΙΕΚ.
ΚΥΡΙΑ ΖΑΓΟΡΑΚΗ ;D ;D ;D Ποσες φορες θα το πουμε οτι ειναι κυρια;;;;;;;;;;;;μπαααααααααα!!!!!!! δε θελω τετοια :o :o :o :o

 :o :o :o :o :o
Πέσαμε σε ποδοσφαιρόφιλη φαίνεται... Συγνώμη, η κυρία Ζαγοράκη.
(Ιωάννα, κι εσύ εδώ?!?!?!)

Αν κατάλαβα καλά η ερώτησή σου είναι γιατί δεν αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία από τα δημόσια ΙΕΚ;
Και ποιος σου είπε πως εγώ διαφωνώ μαζί σου;
Η προσωπική μου άποψη είναι πως από τότε που καταργήθηκε η επετηρίδα και δημιουργήθηκαν πίνακες που καταρτίζονται με βάση και την προϋπηρεσία, σαφώς για μένα πρέπει να προσμετράται οποιαδήποτε προϋπηρεσία έχει αποκτηθεί σε δημόσιο σχολείο είτε αυτό ανήκει στην πρωτοβάθμια, είτε στη δευτεροβάθμια είτε στη μεταλυκειακή, είτε στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Το πρόβλημα είναι πως απαιτείται νομοθετική ρύθμιση για αυτό, εφόσον προϋπάρχει φραγή από τους νομοθέτες του νόμου 3027/2002, αλλά κυρίως ο περιορισμός που  δεν αναγνωρίζεται για τις προσαυξήσεις του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ, όπως γίνεται με τα ΤΕΕ ΤΟΥ ΟΑΕΔ με νόμο του 2000.

Δεν φτάνει όμως ένα αίτημα να θεωρηθεί δίκαιο από μένα. Απαιτείται και η ανάλογη νομική επιχειρηματολογία. Θα πρέπει δηλαδή να κινηθείς αρχικά προς την κατεύθυνση της αναγνώρισης της προϋπηρεσίας σου από τον ΑΣΕΠ, έτσι ώστε να υπάρχει ένα σημαντικό νομικό επιχείρημα για να στηρίξεις το αίτημά σου για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας σου από το ΥΠΕΠΘ.

Μπορείς επίσης να απευθυνθείς και στον Συνήγορο του Πολίτη με την έκθεση-πρόταση του οποίου αν είναι υπέρ σου (πιστεύω θα είναι)να διεκδικήσεις και τα δύο.











Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #759 στις: Αύγουστος 01, 2009, 06:39:32 πμ »
Δεν άλλαζε όμως κάτι :( Αυτούς που ήθελαν έπαιρναν στον ΟΑΕΔ. Γέρασα με τις φωτογραφικές διατάξεις τους. 'Εχω κάνει αιτήσεις στον ΟΑΕΔ και έπαιρναν την άλλη πε06, που δεν είχε τίποτα παραπάνω από εμένα.Αφήστε το καλύτερα :-\ είναι πονεμένη ιστορία ο ΟΑΕδ όταν πήγαινες να κάνεις άσκοπα αίτηση

Είναι πολύ σοβαρό για μένα αυτό που λες και από όσο γνωρίζω δεν υπήρχε καμία φωτογραφική διάταξη που να ευνοεί τους ΠΕ 06. Αντιθέτως σε πολλά σχολεία υπήρχε πρόβλημα έλλειψης και οι διευθυντές αναγκάζονταν να βγάλουν και δεύτερη προκήρυξη.
Αφού έκανες αιτήσεις στον ΟΑΕΔ όπως λες θα έβλεπες πως υπήρχαν κάποιοι πίνακες με σειρά προτεραιότητας.Είτε μας άρεσε, είτε όχι ο υπολογισμός των μορίων γινόταν με νόμους ή υπουργικές αποφάσεις για τις οποίες δεν είναι υπεύθυνοι οι ωρομίσθοι.(πχ αναγνωρίζεται μόνο η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε στα δημόσια σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης)
Με βάση αυτόν τον πίνακα οι διευθυντές καλούσαν τους ωρομίσθιους όλων των ειδικοτήτων να εργασθούν.
Ήσουν πρώτη σε πίνακα κάποιου νομού και παραγκωνίστηκες για να εργασθεί κάποιος άλλος που είχε λιγότερα μόρια από σένα;
Αν έγινε έτσι (που δεν έγινε έτσι γιατί δεν νομίζω πως θα επέτρεπες να γίνει κάτι τέτοιο), σε παρακαλώ να μου στείλεις  σε πμ το όνομα του σχολείου, για να καταγγείλουμε τον διευθυντή έστω και τώρα , να πάρουμε το αίμα μας πίσω.
Προσοχή όμως, τι θα γίνει αν προκύψει πως είχες τρίτη θέση σε κάποιο πίνακα μοριοδότησης και ο διευθυντής χρειαζόταν 1 ή 2 καθηγητές της ειδικότητάς σου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:42:49 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #760 στις: Αύγουστος 01, 2009, 08:06:15 πμ »
Κοίτα να δεις που θα μας τους βγάλουν τους οαεδιτες τώρα καθηγητές πανεπιστημίου!
Φαντάσου βιογραφικά και μόρια κα βύσμα που είχαν για να παίρνουν μόνιμα οι ίδιοι και οι ίδιοι ώρες εκεί!

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #761 στις: Αύγουστος 01, 2009, 08:18:58 πμ »
Κοίτα να δεις που θα μας τους βγάλουν τους οαεδιτες τώρα καθηγητές πανεπιστημίου!
Φαντάσου βιογραφικά και μόρια κα βύσμα που είχαν για να παίρνουν μόνιμα οι ίδιοι και οι ίδιοι ώρες εκεί!

Μην παίρνεις όρκο γιατί υπάρχουν ανάμεσά μας και καθηγητές Πανεπιστημίου με μεταπτυχιακά και διδακτορικά.

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #762 στις: Αύγουστος 01, 2009, 08:57:52 πμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω με όσα λες συνάδελφε zst! Όσο για το αν με θεωρούν συνάδελφο ή όχι ,λίγο με απασχολεί, γιατί το πρόβλημα στις μεταξύ μας διαπροσωπικές σχέσεις σε μια σχολική μονάδα δεν θα είναι δικό μου.

Κακώς σε πείραξε η φράση του συναδέλφου για το "τι θα σκεφτούν οι γονείς όταν μάθουν πως αυτοί που διδάσκουν τα παιδιά τους δίδασκαν σε κομμώτριες". Αυτό γίνεται λόγω έλλειψης επιχειρημάτων και αν θεωρούν υποτιμητικό να σπουδάζει κάποιος μαθητής κομμωτής, μηχανικός, ηλεκτρολόγος κλπ, τότε σε καμία περίπτωση αυτοί οι συνάδελφοι δεν μπορούν να διδάξουν μαθήματα επαγγελματικού προσανατολισμού εκτός από το ότι είναι επικίνδυνοι να διδάξουν σε μαθητές που δεν είναι παραδοσιακά αριστούχοι. Με τη λογική αυτή δεν πρέπει κανένας καθηγητής να δουλεύει στις ΕΠΑΣ του ΥΠΕΠΘ. Αν επίσης κάποιος μαθητής "πήγαινε" για γιατρός και κατέληξε να σπουδάζει τεχνίτης κάποιους επαγγέλματος τότε η πιθανή σχολική αποτυχία (αν δεν είναι επιλογή του) οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στους καθηγητές του σε προήγουμενη βαθμίδα εκπαίδευσης.

Σχετικά με το γιατί δεν αναγνωριζόταν η προϋπηρεσία τότε που δούλευες εσύ, να σου θυμίσω πως ο νόμος ο οποίος περιόριζε τις προϋπηρεσίες ήταν ο νόμος 3027/2000. Τότε ξεκινήσαμε τον αγώνα. Μας πούλησαν όμως τότε κάποιοι συνδικαλιστές μας που προσπαθούσαν να πετύχουν μόνο την αναγνώριση για την ένταξη στο δεκαεξάμηνο. Χαρακτηριστικά θα σου θυμίσω απεργιακή κινητοποίηση που είχε και αυτό σαν αίτημα. Στο σχολείο μου, ενώ εκείνη την ημέρα ήμουν άρρωστη, προτίμησα να δηλώσω ως μοναδική απεργοσπάστης.

Λυπάμαι και συμπάσχω που ταλαιπώρηκες (κάτι ανάλογο συνέβη σε όλους μας).Είναι τα σκαμπαναβέσματα της ζωής και οι δοκιμασίες της.

Συναδελφικούς χαιρετισμούς
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2009, 09:09:09 πμ από zagorakis »

Αποσυνδεδεμένος polixeni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #763 στις: Αύγουστος 01, 2009, 09:45:02 πμ »
Απορώ,γιατί τόσος πόλεμος για την ένταξη των ΟΑΕΔΙΤΩΝ στους πίνακες που τα τελευταία χρόνια μπάζουν από παντού;Έχω φιλήσει κατουρημένες ποδιές για λίγες ώρες στην ΠΔΣ,έχω εισπράξει υποσχέσεις που ποτέ δεν πραγματοποιήθηκαν,έχω ακούσει να μου λένε κατάμουτρα "θα βολευτούμε μ'αυτούς που ξέρουμε,που είναι δικά μας παιδιά" και άλλα τέτοια.Έχω επισης παραδείγματα διπλασιασμού προϋπηρεσίας λόγω δυσπροσιτου στο οποίο ο διευθυντής ήταν οικογενειακός φίλος,τριτέκνων που μπήκαν σφήνα κι ας ήταν "μαϊμού",και για ολους αυτούς που βρέθηκαν πριν από μένα δε βρήκα άκρη όταν διαμαρτυρήθηκα. Εργάστηκα στα πρώην ΤΕΕ του ΟΑΕΔ για κάποιο διάστημα-όχι υποχρεωτικά δίπλα στο σπίτι μου,γιατί έπρεπε να συμπληρώσω ωράριο-πάντα βάσει μοριοδότησης και όταν διαπίστωσα ότι είχε γίνει λάθος στα μόριά μου έκανα ένσταση και δικαιώθηκα. Βρέθηκα  στον ΟΑΕΔ,όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι από ανάγκη να δουλέψω,δούλεψα με όποιο υλικό και με όποια μέσα είχα-συμφωνώ ότι κάποιοι λουφάρανε αλλά πείτε μου "πού δεν υπάρχουν τέτοιοι;"- και δε δέχομαι από κανέναν να μου αποδίδει τους χαρακτηρισμούς που διαβάζω τον τελευταίο καιρό.Συνάδελφοι, αντί να ζητάμε μαζικούς διορισμούς και λύση του προβλήματος συνολικά,μπαίνουμε στην ταχτική του "διαίρει και βασίλευε" και απαιτούμε κατηγορίες και ποσοστά κατά πώς βολεύει τον καθένα.Μάθετε πρώτα τα πραγματικά νούμερα των ΟΑΕΔΙΤΩΝ που μπαίνουν στους πίνακες,δείτε την αλήθεια για το δίκαιο του αιτήματος(Συνήγορος του Πολίτη,Νομικό Συμβούλιο του Κράτους) και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σταματήστε τους χαρακτηρισμούς που μόνο εκπαιδευτικούς δε θυμίζουν!

Αποσυνδεδεμένος nortelo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #764 στις: Αύγουστος 01, 2009, 09:51:34 πμ »
Αν είχες λίγο αυτοσεβασμό δεν θα έμπαινες να γράφεις εδώ μέσα. Οι 280 που διατυμπανούσατε ότι είστε ξαφνικά ξεπερνούν τους 600 και......
Αν είχες λίγο αυτοσεβασμό δεν θα είχες στο κλαμπ σου φωτογραφίες του Σπηλιωτόπουλου και της Ν.Δ όπως έχουν στις εκκλησίες τους Αγίους.
Αν είχες λίγο αυτοσεβασμό δεν θα έριχνες λάσπη σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις μιλώντας στα ΜΜΕ προκειμένου να διεκπεραιώσεις τον διορισμό σου.
Αν είχες λίγο αυτοσεβασμό δεν θα αποτελούσες μια σύγχρονη Μάρθα Βούρτση.
Αν έχεις λίγο αυτοσεβασμό δεν θα καταφύγεις στον admin για να με διαγράψει, κάτι που θεωρώ δεδομένο. Εσύ και άνθρωποι σαν και εσένα έφτασαν την κοινωνία στο τέλμα.
Ντροπή σου zagorakis

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #765 στις: Αύγουστος 01, 2009, 10:27:03 πμ »
Αν είχες λίγο αυτοσεβασμό δεν θα έμπαινες να γράφεις εδώ μέσα. Οι 280 που διατυμπανούσατε ότι είστε ξαφνικά ξεπερνούν τους 600 και......
Αν είχες λίγο αυτοσεβασμό δεν θα είχες στο κλαμπ σου φωτογραφίες του Σπηλιωτόπουλου και της Ν.Δ όπως έχουν στις εκκλησίες τους Αγίους.
Αν είχες λίγο αυτοσεβασμό δεν θα έριχνες λάσπη σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις μιλώντας στα ΜΜΕ προκειμένου να διεκπεραιώσεις τον διορισμό σου.
Αν είχες λίγο αυτοσεβασμό δεν θα αποτελούσες μια σύγχρονη Μάρθα Βούρτση.
Αν έχεις λίγο αυτοσεβασμό δεν θα καταφύγεις στον admin για να με διαγράψει, κάτι που θεωρώ δεδομένο. Εσύ και άνθρωποι σαν και εσένα έφτασαν την κοινωνία στο τέλμα.
Ντροπή σου zagorakis

1) Ποτέ μου δεν ζήτησα από κανέναν admin να σε διαγράψει. Νομίζω πως σε αυτό το φόρουμ επιτρέπεται η αναφορά στον συντονιστή όταν θεωρούμε πως το περιεχόμενο είναι προσβλητικό ή υβριστικό.Αν σε έχουν διαγράψει  (χωρίς να θέλω να κάνω τον συνήγορο του admin), θα πρέπει να έκρινε πως έγινε διαρκής παράβαση των κανόνων.

2) Δεν επιθυμώ να έρθω σε καμία αντιπαράθεση μαζί σου και να απαντήσω σε προσωπικές επιθέσεις γιατί είναι εκτός θέματος.

3) Σχετικά με την στατιστική μας έρευνα εμείς είμαστε μέσα στην περίπτωση σφάλματος που δηλώσαμε.

4) Διανύουμε την περίοδο της νηστείας του δεκαπενταύγουστου. Ας κατεβάσουμε τους τόνους.

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ:

Σε ποιους ανθρώπους έριξα λάσπη στα ΜΜΕ; Παράδειγμα;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2009, 10:33:38 πμ από zagorakis »

Αποσυνδεδεμένος tsiartas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #766 στις: Αύγουστος 01, 2009, 10:54:56 πμ »
Λοιπόν, για να τελειώνει αυτή η ιστορία. Θα παρακαλέσω ακόμη μια φορά να μην απαντάτε στην Υπερμαχία- zagorakis και σε όλους τους άλλους ΟΑΕΔίτες. Την «δουλειά» τους την έκαναν, ας αφήσουν και εμάς να κάνουμε την δικιά μας.
Θα παραθέσω μόνο ένα απόσπασμα από την τελευταία προκήρυξη για ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς του ΟΑΕΔ (Αρ.Πρωτ.: B125926, Ημερομηνία:11/6/2009) που αναφέρεται στα κριτήρια πρόσληψης των ωρομισθίων στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ:Σειρά Προτεραιότητας Επιλογής

      Η σειρά προτεραιότητας των υποψηφίων εκπαιδευτικών για την πρόσληψή τους  είναι η εξής :
 
     1ον  Του Ν.2190/1994 -Ν.3552/2007
     2ον  Καινοτόμοι χαμηλού εισοδήματος

     3ον  Επιδοτούμενοι άνεργοι με λήξη επιδότησης μετά την έναρξη των μαθημάτων.
     4ον  Άνεργοι
     5ον  Χαμηλό εισόδημα
     6ον  Εργαζόμενοι
     7ον  Δημόσιοι Υπάλληλοι ή συνταξιούχοι (Μετά από Επαναπροκήρυξη)
(Καινοτόμοι =όλοι οι παλιοί εκπαιδευτές του ΟΑΕΔ που κάναν 20 ή 40 ώρες σεμινάριο μέσα στον ΟΑΕΔ)

Εάν κάποιος από εσάς θεωρεί ότι αυτά εδώ είναι κριτήρια πρόσληψης και αυτή εδώ δεν είναι μία κλειστή-φωτογραφική προκήρυξη, λυπάμαι. Για μένα τα παραπάνω είναι μια κοροιδία και ένα αίσχος που ξεφτιλίζει την νοημοσύνη μου και τα χρόνια που έχω αφιερώσει για τις σπουδές μου.


Αποσυνδεδεμένος pegipapad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #767 στις: Αύγουστος 01, 2009, 11:35:23 πμ »
Aκόμα κι εδώ οι καινοτόμοι  >:( .Μπορεί όταν έβλεπα τις φωτογραφικές διατάξεις να μην ήταν στο χέρι μου να κάνω κάτι για να αλλάξω το κατεστημένο, που επικρατούσε στον ΟΑΕΔ, όμως θα προσπαθήσω να κάνω σήμερα που απειλούμαι περισσότερο  ::). Τsiarta σε ρώτησα πού θα μπορούσαμε να στείλουμε την επιστολή που σύνταξες.
Ευχαριστώ το Υπουργείο Παιδείας που με έκανε πειραματόζωο, εμένα και την οικογένεια μου, αναγνωρίζοντας την Προϋπηρεσία των Οαεδιτών. Δεν πρόκειται να το ξεχάσω αυτό που μας έκανε!
15/08/09

Αποσυνδεδεμένος sauraki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #768 στις: Αύγουστος 01, 2009, 12:16:37 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι, παρακολουθώ με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα σχόλια σας για το ζήτημα και για αυτό αποφάσισα να ξαναγράψω στο φόρουμ σας. Θέλω να αναφερθώ σε ένα - δύο ζητήματα. Προσωπικά, αν και δεν είμαι από αυτούς που ευνοούνται από την ρύθμιση αυτή πρέπει να σας πω ότι τη θεωρώ δίκαιη. Πιστεύω ότι αποκαθιστά μια αδικία που έγινε το 2006 αφηνοντας στο δρόμο οικογένειες. Γνωρίζω ότι κάποιους από σας δε σας αρέσει αυτό αλλά η Πολιτεία οφείλει να αναγνωρίζει τα λάθη της αλλά και να τα διορθώνει. Αυτό ακριβώς έγινε στη συγκεκριμένη περιπτωση. Φίλοι, μην ξεχνάτε ότι τα παιδιά που έκαναν την Α ΤΕΕ στον ΟΑΕΔ μετά το 2006 «μεταφέρθηκαν» υποχρεωτικά στην Α ΕΠΑΛ του ΥΠΕΠΘ. Θα ήταν άδικο να μην «μεταφερθούν» και οι καθηγητές τους. Άρα οι θέσεις εργασίας εκ των πραγμάτων αυξήθηκαν με την αύξηση των μαθητών. Ένα άλλο ζήτημα είναι οι ενστάσεις που έγιναν. Πρέπει να αναφέρω πως οι πρωην καθηγητές ΟΑΕΔ κινούμενοι μέσα στα πλαίσια των νόμων έκαναν τις αιτήσεις τους. Ίσως αυτοί που έκαναν ενστάσεις να μην είχαν καλούς συμβούλους. Αν κάποιος από αυτούς κατά του οποίου έγινε η ένσταση (ανευ λόγου αφού όπως είπα κινείται μεσα στα πλαίσια των νόμων και του Συντάγματος) στραφεί εναντίον τους υποστηρίζοντας τα περι ψυχολογικής εξόντωσης κτλ τότε δε θα ξεμπερδέψει εύκολα. Καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί. Σας ευχαριστώ για την προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων
« Απάντηση #769 στις: Αύγουστος 01, 2009, 12:22:11 μμ »
είναι δεδομένο ότι οποιαδήποτε προϋπηρεσία αποκτήθηκε σε εκπαιδευτήριο, όπου οι προσλήψεις είναι αδιαφανείς (ΠΔΣ, ΟΑΕΔ, ΣΔΕ, ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟ, και πόσα άλλα Θεέ μου) θα ΕΠΡΕΠΕ να είναι παράνομη, αν οι νόμοι είχαν σκοπό να υπηρετούν το δίκαιο...
 εφόσον κάτι τέτοιο για να συμβεί θα περάσουν πολλά πολλά χρόνια , θα μένουμε να μετράμε ποιος έχει πιο πολύ δίκιο από τον άλλον, να φαγωνόμαστε μεταξύ μας περί ηθικότητας και δικαιοσύνης! όλοι δουλειά θέλουμε, αν κάποιος μου στερήσει το νόμιμο δικαίωμά να εργάζομαι με τους όρους που δικαιούμαι, όπως την αναπλήρωση που με πολύ κόπο έφτασα στο σημείο να τη διεκδικώ, θα με βρει μπροστά του, με τα νόμιμα μέσα πάντα!`
  υπάρχουν χίλιες δυο άλλες θέσεις όπου απασχολούνται εκπαιδευτικοί, στους οποίους δεν αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία, και κακώς! είναι άδικο...ας κάνουν τις προσλήψεις από ένα και μόνο ΠΙΝΑΚΑ από μία και μόνο οδό, ώστε να κρινόμαστε όλοι επί ίσοις όροις. είτε λέγεται αυτό ΑΣΕΠ, είτε παλαιότητα πτυχίου, είτε μοριοδότηση των επιπλέον τίτλων κτλ κτλ. ένα σύστημα για όλους μας! και αφού λόγω της πληθώρας των εκπαιδευτικών σε κάποιους κλάδους φυσικής αγωγής, φιλολόγων...η μόνη λύση είναι ο άχαρος διαγωνισμός του ΑΣΕΠ, ας είναι αυτός ο δρόμος, αλλά ο μόνος. αν ίσχυε αυτό, πιστεύω πως κι αυτός που έγραφε το 55% (που θέλει κόπο να αποκτηθεί) θα είχε δουλειά στην εκπαίδευση σε κάτι από όλα αυτά που υπάρχουν -τα προαναφερόμενα-. Αν είχε δουλειά θα είχε και προϋπηρεσία, αν ήθελε να το τρέξει θα ξαναέδινε με άλλο κέφι, αφού θα έβλεπε τους κόπους του να πιάνουν τόπο!!!!
  ενίσταμαι ενίσταμαι !
τη Δευτέρα που θα βγουν οι πίνακες, θα δούμε τι θα μας ξημερώσει!  :-\ :-\
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162209
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.