*

Αποστολέας Θέμα: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας  (Αναγνώστηκε 2019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« στις: Μάιος 31, 2009, 03:49:32 μμ »
καλησπέρα! θα ήθελα την βοήθειά σας γιατί με έχει πιάσει άγχος για την επόμενη σχολική χρονιά.δουλεύω ως ωρομίσθια σε ολοήμερα (ΠΕ20) ξεκινάει η άδεια κύησης σε 10μέρες, γεννάω αρχές Αυγούστου, μετά θα είμαι σε άδεια λοχείας για 63 ημέρες. φέτος με καλέσανε 2 οκτωβρίου αν με καλέσουν αρχές οκτώβρη δεν θα έχουν περάσει οι 63 ημέρες. τι πρέπει να κάνω;θα δεχτούν να υπογράψω και να αναλάβω μετά από 1 εβδομάδα η θα χάσω τη σειρά μου και θα πάνε στον επόμενο;έχω κυρώσεις από το ικα εάν επιστρέψω στη δουλεία πριν τις 63 ημέρες; αν μπορείτε να βοηθήσετε θα το εκτιμούσα. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:00:16 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2009, 09:03:00 μμ »
Μην αγχώνεσαι. Κανένα πρόβλημα δεν έχεις. Αν έρθει η σειρά σου, θα σε καλέσουν κανονικά, θα πας στην διεύθυνση και θα τους πεις ότι είσαι σε άδεια λοχείας κλπ. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε προσπεράσουν. Ήμουν παρούσα φέτος που ήρθε μια κοπέλα στην διεύθυνση (μάλιστα είχε γεννήσει πριν 2-3 μέρες :o) κι έγινε η σχετική διαδικασία. Δεν ξέρω τι χαρτιά προσκομίζεις (αν κι εγώ πήρα τις άδειες για να γεννήσω ούσα ωρομίσθια, τα ξέχασα :P). Τη σειρά σου δεν τη χάνεις με τίποτα. Εδώ εγώ ανέλαβα υπηρεσία ενώ ήδη ήμουν έγκυος. Μάλιστα, η συγκεκριμένη κοπέλα που προανέφερα τους γκρίνιαξε λίγο για να της δώσουν κάποιο καλό κενό λέγοντας ότι θα θηλάζει και πρέπει να είναι κοντά κλπ. Πολύ καλά έκανε. Ακόμα και να ήταν δικαιολογία, οφείλουν να δείξουν λίγη κατανόηση και να βοηθήσουν όσο μπορούν. Κι εμένα, μόλις άδειασε ένα κενό λίγο πιο κοντά στον νομό μου, με άλλαξαν. ;) Χαλάρωσε και να χαρείς αυτήν την περίοδο. Είναι πανέμορφη! Με το καλό να γεννήσεις και όλα θα πάνε καλά! :)

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 31, 2009, 09:55:32 μμ »
Και στη λοχεία και στη ανατροφή, πληρωνεσαι, παίρνεις ένσημα επιδόματα, προυπηρεσία (μορια) κλπ ΚΟΝΟΝΙΚΑ, σα να δουλεύεις,μην ανησυχείς καθόλου.
Το μονο που δεν δικαιούσαι βεβαια είναι το μειωμένο, αλλά όλες τις υπόλοιπες διευκολύνσεις  περί θηλασμού, θα τις έχεις εφόσον βέβαια πέσεις σε άνθρωπο.

Απολαυσε την καλύτερη περίοδο τη ζωής σου
Με το καλό και με ένα γερό μωράκι!
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2009, 10:02:26 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ! :) θέλω να πιστεύω ότι θα είναι διαθετειθεμένοι να βοηθησούν.γιατί είμαστε όμηροι με το καθεστώς της ωρομισθίας ούτως ή άλλως. έχουμε το άγχος της εγκυμοσύνης έχουμε και το θέμα της δουλείας. :(απλά φοβόμουν μην μου πουν ότι δεν γίνεται να αναλάβω υπηρεσία λόγω άδειας λοχείας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:00:16 »

Αποσυνδεδεμένος kimolia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 14, 2009, 11:36:15 μμ »
Γεια σας

είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και  θα ήθελα τη βοήθεια σας αν γνωρίζεται. Αύριο 15/6 λήγει η σύμβαση μου (είμαι ωρομίσθια ΠΕ07 στην Α΄εκπαίδευση) και από 3/07 ξεκινούν οι 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού, δεν μιλώ για άδεια στην περίπτωση μου καθώς από 16/6 δεν θα βρίσκομαι σε εργασιακή σχέση. Στο Ικα μου είπαν ότι δικαιούμαι επιδομα λοχείας και τοκετού. Η απορία μου είναι η εξής. αν με καλέσουν και φέτος ωρομίσθια π.χ στην αρχή της σχολικής χρονιάς (όπως έγινε φέτος)  ή και αργότερα τον Οκτώβριο ,μπορώ να κάνω χρήση της άδειας 63 ημερών υπολογίζοντας πάντα ότι η πιθανή ημερομηνία τοκετού μου είναι 30/8(ημερομηνία κατά την οποία δεν έχω συμαβαση)? Δηλαδή με καλούν π.χ τον Οκτώβριο , εννοείται ότι αποδέχομαι τη θέση και τους λέω  ότι γέννησα 30/08, θα δικαιούμαι άραγε ένα μέρος από τις 63 μέρες? Αν είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία ή τυγχάνει να γνωρίζει ας μου δώσει τα φώτα του!!!


Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2009, 10:13:18 πμ »
Γεια σας

είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και  θα ήθελα τη βοήθεια σας αν γνωρίζεται. Αύριο 15/6 λήγει η σύμβαση μου (είμαι ωρομίσθια ΠΕ07 στην Α΄εκπαίδευση) και από 3/07 ξεκινούν οι 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού, δεν μιλώ για άδεια στην περίπτωση μου καθώς από 16/6 δεν θα βρίσκομαι σε εργασιακή σχέση. Στο Ικα μου είπαν ότι δικαιούμαι επιδομα λοχείας και τοκετού. Η απορία μου είναι η εξής. αν με καλέσουν και φέτος ωρομίσθια π.χ στην αρχή της σχολικής χρονιάς (όπως έγινε φέτος)  ή και αργότερα τον Οκτώβριο ,μπορώ να κάνω χρήση της άδειας 63 ημερών υπολογίζοντας πάντα ότι η πιθανή ημερομηνία τοκετού μου είναι 30/8(ημερομηνία κατά την οποία δεν έχω συμαβαση)? Δηλαδή με καλούν π.χ τον Οκτώβριο , εννοείται ότι αποδέχομαι τη θέση και τους λέω  ότι γέννησα 30/08, θα δικαιούμαι άραγε ένα μέρος από τις 63 μέρες? Αν είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία ή τυγχάνει να γνωρίζει ας μου δώσει τα φώτα του!!!


Ναι, δικαιούσαι μέρος της άδειας. Μην ανησυχείς. Τον Σεπτέμβριο γέννησε μια φίλη μου και τον Οκτώβριο που την κάλεσαν πήγε, ανέλαβε υπηρεσία και άρχισε δουλειά με το πέρας της άδειας. Όλα καλά να πάνε με την γέννα και μην αγχώνεσαι. :)

Αποσυνδεδεμένος KAR

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 15, 2009, 12:44:59 μμ »
Απ' ότι ρώτησα στην δευτεροβάθμια τώρα που έκανα τα χαρτιά μου: σε καλούνε αναλαμβάνεις υπηρεσία και παίρνεις κανονικά τις υπόλοιπες  μέρες και δουλέυεις αφού περάσουν οι 63μέρες. με το καλό να γεννήσεις το παιδάκι σου! :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 15, 2009, 01:22:21 μμ »
και σημερα ειναι παγκοσμια ημερα....γονιμοτητας!!!! (το ακουσα το πρωι στο ραδιο)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 15, 2009, 02:28:10 μμ »

Χρόνια πολλά Μάρκο!!!
(Όχι για τη... γονιμότητα, για τα γενέθλιά σου).
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kimolia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 15, 2009, 11:36:55 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας!!!!!!!!!! Πολύ θετικό το ότι δικαιούμαστε μέρος της άδειας (έστω και μικρής 63 ημερών) αλλά όταν είσαι ωρομίσθιιος ούτως ή άλλως έχεις μάθει να αρκείσαι στα λίγα!!!!!!! τουλάχιστον να τα παίρνουμε κι αυτά (άδεια.... χρήματα, μόρια)



Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 16, 2009, 12:51:58 μμ »
Γεια σας

είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και  θα ήθελα τη βοήθεια σας αν γνωρίζεται. Αύριο 15/6 λήγει η σύμβαση μου (είμαι ωρομίσθια ΠΕ07 στην Α΄εκπαίδευση) και από 3/07 ξεκινούν οι 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού, δεν μιλώ για άδεια στην περίπτωση μου καθώς από 16/6 δεν θα βρίσκομαι σε εργασιακή σχέση. Στο Ικα μου είπαν ότι δικαιούμαι επιδομα λοχείας και τοκετού. Η απορία μου είναι η εξής. αν με καλέσουν και φέτος ωρομίσθια π.χ στην αρχή της σχολικής χρονιάς (όπως έγινε φέτος)  ή και αργότερα τον Οκτώβριο ,μπορώ να κάνω χρήση της άδειας 63 ημερών υπολογίζοντας πάντα ότι η πιθανή ημερομηνία τοκετού μου είναι 30/8(ημερομηνία κατά την οποία δεν έχω συμαβαση)? Δηλαδή με καλούν π.χ τον Οκτώβριο , εννοείται ότι αποδέχομαι τη θέση και τους λέω  ότι γέννησα 30/08, θα δικαιούμαι άραγε ένα μέρος από τις 63 μέρες? Αν είχε κάποιος ανάλογη εμπειρία ή τυγχάνει να γνωρίζει ας μου δώσει τα φώτα του!!!


Ναι, δικαιούσαι μέρος της άδειας. Μην ανησυχείς. Τον Σεπτέμβριο γέννησε μια φίλη μου και τον Οκτώβριο που την κάλεσαν πήγε, ανέλαβε υπηρεσία και άρχισε δουλειά με το πέρας της άδειας. Όλα καλά να πάνε με την γέννα και μην αγχώνεσαι. :)

Έχω την εντύπωση ότι παίρνεις και το επίδομα άδειας κύησης (για τις 56 ημέρες πριν τον τοκετό), άσχετα αν δε βρίσκεσαι πια σε εργασιακή σχέση. Αφού έχεις 200 ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια, δικαιούσαι επιδόματα άδειας κύησης και λοχείας και βοήθημα τοκετού. Το διευκρίνισες στο ΙΚΑ;
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος kimolia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Κάλεσμα ωρομισθίων σε περίοδο λοχείας
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 16, 2009, 09:30:51 μμ »
Σ ευχαριστώ πολύ tonik, όταν ειναι να καταθέσω τα δικαιολογητικά στο ΙΚΑ θα το διευκρινίσω. Τα χρήματα που παίρνει κάποιος σ αυτή την περίπτωση είναι ένα συγκεκριμένο ποσό ? μήπως γνωρίζει κάποιος που κυμαίνεται περίπου?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 656
Σύνολο: 657

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.