*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής με μεσογειακή αναιμια  (Αναγνώστηκε 1694 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος meta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Αναπληρωτής με μεσογειακή αναιμια
« στις: Ιούνιος 01, 2009, 02:52:13 μμ »
Γεια σε ολους  :)
Εχω τελιωσει οικονομικά και πάσχω απο μεσογειακή αναιμια φετος θα κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής αλλα δεν εχω ιδεα για τιποτα μπορει καποιος να με βοηθήσει σας παρακαλώ πολυ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής με μεσογειακή αναιμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:17 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής με μεσογειακή αναιμια
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 01, 2009, 10:07:49 μμ »
Γεια σε ολους  :)
Εχω τελιωσει οικονομικά και πάσχω απο μεσογειακή αναιμια φετος θα κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής αλλα δεν εχω ιδεα για τιποτα μπορει καποιος να με βοηθήσει σας παρακαλώ πολυ?

θα ηταν καλο να κάνεις ένα τηλεφωνο στην δευτεροβαθμια της περιοχης σου για τα χαρτια που χρειαζεται να καταθεσεις σχετικα με την μεσογειακη αναιμια. θα βρεθείς στις πρώτες θέσεις του πίνακα των αναπληρωτών που σημαίνει οτι θα δουλεψεις σίγουρα. αν και δεν εχω ιδεα ποσους παιρνουν στον τομεα σου :-\

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής με μεσογειακή αναιμια
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 03, 2009, 11:32:35 μμ »
Γεια σε ολους  :)
Εχω τελιωσει οικονομικά και πάσχω απο μεσογειακή αναιμια φετος θα κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής αλλα δεν εχω ιδεα για τιποτα μπορει καποιος να με βοηθήσει σας παρακαλώ πολυ?

Γεια σου και σε εσένα.Είμαι κι εγώ ειδικής κατηγορίας και  φέτος έκανα τα χαρτιά μου.
Αρχισα την προετοιμασία νωρίτερα ετσι ώστε να προλάβω την εγκυκλιο.Να ξέρεις οτι έχουμε το δικαίωμα να ενταχθούμε και στον πίνακα ΣΜΕΑ.
Για τον πίνακα αναπληρωτών σε σχολείο γενκής παιδείας χρειάζεται γνωμάτευση απο την Πρωτοβάθμια Υγειονομική επιτροπή που να επιβεβαιώνει τη πάθησή σου.Εγώ έβγαλα γνωμάτευση απο την Δευτεροβάθμια Υ.Ε γιατι η κοπέλα στην Β'Εκπαίδευση δεν ήταν και τόσο σίγουρη.Πήρα όμως στο Υπουργείο και με βεβαίωσαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και θα δεχτούν την γνωμάτευση.(Η Β΄Υ.Ε. είναι ανώτερη της Α'Υ.Ε.)
Αν δεν προλαβεις να βγάλεις τώρα αυτή τη γνωμάτευση μην αγχώνεσαι γιατι δέχονται και γνωμάτευση απο Δημόσιο νοσοκομείο αλλα σε υποχρεώνουν να τους πάς τη γνωμάτευση της Υγειονομικής Επιτροπής μεσα σε ένα εξάμηνο.
Για τον πίνακα ΣΜΕΑ θελουν σίγουρα γνωμάτεση απο την Πρωτοβάθμια Υγειονομική επιτροπή που θα αναγράφει το ποσοστό αναπηρίας (67%) σου και οτι είσαι ικανός να εργαστείς.
Ελπίζω να βοήθησα λιγο...

Υ.Γ Μην το καθηστερείς γιατί ζούμε στην Ελλάδα και όλα θέλουν το χρόνο τους....

Αποσυνδεδεμένος meta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής με μεσογειακή αναιμια
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 11, 2009, 11:47:16 πμ »
ευχαριστω για τη βοηθεια :)
για ΣΜΕΑ τι πτυχιο πρεπει να εχεις για να κανεις τα χαρτια σου? εγω ειμαι Π09 μπορώ?ποτε γινονται οι αιτησεις? που?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής με μεσογειακή αναιμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:52:17 »

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής με μεσογειακή αναιμια
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2009, 04:45:30 μμ »
Nikole06 έχω και εγώ γνωμάτευση αναπηρίας 67% και άνω και αναφέρι ότι τι συνολικό ποσοστό αναπηρίας είναι 67% και άνω.Ανικανότητα εργασίας για τρία (3) έτη.

Η έκφραση ανικανότητα εργασίας θα μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;;;;

Αποσυνδεδεμένος iamspongebob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής με μεσογειακή αναιμια
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 30, 2009, 10:44:17 μμ »

Η έκφραση ανικανότητα εργασίας θα μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα;;;;

Όχι γιατί θα ήταν άκρως ρατσιστικό, εκ μέρους του ελληνικού κράτους, να σου δημιουργήσει πρόβλημα, μόνο που το 67% δεν σου παρέχει καμία διευκόλυνση εκτός αν πάσχεις με κάποια από τις παρακάτω ασθένειες : ομόζυγη μεσογειακή αναιμία, δρεπανοκυτταρική αναιμία, μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία ,σκλήρυνση κατά πλάκας  ή εκτός αν θες να μπεις στο πίνακα αναπληρωτών για τα ειδικά σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2009, 10:45:56 μμ από iamspongebob »
http://musicwebstar.blogspot.com/ Το Ν1 μουσικό blog στην Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής με μεσογειακή αναιμια
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 30, 2009, 11:30:51 μμ »
Αυτό θέλω, να μπω στον πίνακα αναπληρωτών της ειδικής αγωγής. Απλά η έκφραση είναι κάπως βαριά και από τον Οκτώβριο που πέρασα επιτροπή και είδα την γνωμάτευση μου δημιούργησε φοβίες και τις έχω ακόμα. Ελπίζω να μην σκοντάψω σε κανέναν που δεν είναι πλήρως ενημερωμένος και χάσω την ευκαιρία να κάνω τα χαρτιά μου.

Αποσυνδεδεμένος meta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής με μεσογειακή αναιμια
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 02, 2009, 05:58:59 μμ »
μπορεις να παρεις τηλ. στην ΕΣΑΜΕΑ εκει μπορουν να σου πουν για τα δικαιωματα μας σε οτι αφορα την εργασια.

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής με μεσογειακή αναιμια
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 02:02:27 μμ »
Αυτό θέλω, να μπω στον πίνακα αναπληρωτών της ειδικής αγωγής. Απλά η έκφραση είναι κάπως βαριά και από τον Οκτώβριο που πέρασα επιτροπή και είδα την γνωμάτευση μου δημιούργησε φοβίες και τις έχω ακόμα. Ελπίζω να μην σκοντάψω σε κανέναν που δεν είναι πλήρως ενημερωμένος και χάσω την ευκαιρία να κάνω τα χαρτιά μου.

Όταν είχα πάρει τηλ στην Ειδική Αγώγή μου είχαν πει οτι η Γνωμάτεση της Υγειονομικής επιτροπής έπρεπε να γράφει ότι είμαι ικανή για εργασία.Καλύτερα ομως να πάρεις τηλ. να το εξακριβώσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 740
Σύνολο: 747

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.