*

Αποστολέας Θέμα: Μοντεσσοριανά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 34658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μοντεσσοριανά Σχολεία
« στις: Ιούνιος 05, 2009, 11:12:07 πμ »
Καλησπέρα παιδιά!Μήπως κάποιος από εσάς έχει εμπειρία στην πράξη έχοντας εργαστεί σε Μοντεσσοριανό σχολείο? Από τη σκοπιά του εκπαιδευτικού πώς είναι τα πράγματα? Και τελικά τα αποτελέσματα είναι θετικά για τα παιδιά? Αφού επισκέφθηκα κάποιο (με pm περισσότερα..) δεν αποκόμισα καλές εντυπώσεις από την "διεύθυνση" και δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να δω τις τάξεις ή κάποιο μέρος του υλικού.. :-\
Κάθε εμπειρία σας ή άποψη θα μου ήταν πολύτιμη. Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:38:28 »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2009, 11:52:12 πμ »
καλημερα! το φθινοπωρο του 2007 περασα απο συνεντευξη σε μοντεσσοριανο σχολειο των βορειων προαστιων για να αναλαβω την α ταξη !
οταν τελειωσαμε μου ειπαν οτι μιλω πολυ σιγα και ειμαι ηρεμη και δν θα μπορω να επιβληθω στα παιδια (?)
πραγματικα απογοητευτηκα γιατι στην ολη συνεντευξη δεν αναφερθηκε τπτ που να εχει σχεση με το μοντεσσοριανο τροπο διδασκαλιας ....... ακομα αναρωτιεμαι ....μα καλα για α δημοτικου μιλησαμε οχι για εκτη !
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 06, 2009, 12:07:31 μμ »
καλημέρα!να κάνω μια ερώρηση:τι είναι αυτά τα σχολεία?απ΄ότι κατάλαβα είναι ιδιωτικά

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 06, 2009, 12:45:04 μμ »
 Δουλεψα σε μοντεσσοριανο παιδικο σταθμο- νηπιαγωγειο για τρια χρονια.
Και οι εντυπωσεις μου δεν θα ελεγα οτι ειναι οι καλυτερες!
Το συστημα Μοντεσσορι, κατα τη γνωμη μου, το χρησιμοποιουσαν σαν "κραχτη" για να τραβηξουν πελατες στο παιδικο...
Ειχε καποιο μοντεσσοριανο υλικο, αλλα γινοταν ελαχιστα ή καθολου χρηση του, με τη προφαση οτι δεν θελανε να φθαρει!!!
Απο την αλλη, μπορει εγω απλα να ειχα κακη εμπειρια και να μη δουλευουν ολα ετσι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:38:28 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 06, 2009, 12:48:58 μμ »
Εγω έχω μια άλλη απορία! Που μπορεί ένας εκπαιδευτικός της Α/βαθμιας(νηπιαγωγός-δάσκαλος) να εκπαιδευτεί σε αυτό το σύστημα;;;

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2009, 01:00:31 μμ »
Aπο οτι ξερω εγω,αν καποιος γνωριζει κατι αλλο ας με διορθωσει, η εκπαιδευση γινεται εμπειρικα απο παλαιοτερους που το εχουν εφαρμοσει. Δεν υπαρχει καποιο ιδρυμα που να παρεχει τετοιου ειδους εκπαιδευση, τουλαχιστον στην Ελλαδα.Τωρα η βιβλιογραφια για το Μοντεσσοριανο συστημα ειναι πλουσια, ευκολα θα βρεις καποιο βιβλιο για να ενημερωθεις.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 06, 2009, 01:05:11 μμ »
glianna σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγω έτσι έχω ακούσει αλλά έλεγα οτι θα υπάρχει κάποιο ίδρυμα που να παρέχει επιμόρφωση στο συγκεκριμένο σύστημα ::) :( :( Απορώ πως ζητάνε στα διάφορα σχολεία να έχουμε εξειδικευτεί πάνω σ' αυτό το σύστημα ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 06, 2009, 06:01:02 μμ »
Συνήθως η εκπαίδευση γίνεται από παλιότερες συναδέλφους στα σχολεία αυτά καθώς στη Ελλάδα, σε αντίθεση με το εξωτερικό, δεν υπάρχουν  μοντεσσοριανές σχολές. Το υλικό για τα μαθηματικά είναι εξαιρετικό, αλλά θέλει αρκετή δουλειά για να το μάθεις και να μπορέσεις να το δουλέψεις με τα παιδιά. Υπάρχουν πολλά μοντεσσοριανά σχολεία στις μεγάλες πόλεις, κυρίως νηπιαγωγεία, αλλά η φιλοσοφία τους είναι τελείως διαφορετική. Σε κάποια από αυτά εφαρμόζεται το μοντεσσοριανό σύστημα όπως ακριβώς το εφάρμοσε και η Μοντεσσόρι, ενώ σε άλλα χρησιμοποιούν το υλικό, αλλά ταυτόχρονα δουλεύουν και project. Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να δεις αν σου ταιριάζει η φιλοσοφία του σχολείου πριν πας να δουλέψεις σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 06, 2009, 11:09:00 μμ »
Στο ΤΕΑΠΗ διδαχθήκαμε σχέδιο μαθήματος κατά το πρότυπο της μεθόδου Montessori αλλά όχι διεξόδικά.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 06, 2009, 11:16:09 μμ »
Kαλά σε όλα τα τμήματα διδάσκονται για το Μοντεσσοριανό (μεθοδολογίες, υλικό κτλ) αλλά δεν νομίζω να είναι κανείς μας γνώστης του αντικειμένου :'( :-\ :( Κρίμα να μην μπορούμε να μάθουμε περισσότερα...

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 07, 2009, 03:53:30 μμ »
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Μπορώ να πω κι εγώ πως δεν ήταν καθόλου καλή η εμπειρία μου από τη συνέντευξη. Ίσως να μιλάμε για το ίδιο σχολείο MairyLiscious!..... Να επισημάνω πως περίμενα 40 λεπτά παρα το κανονισμένο ραντεβού χωρίς να υπάρχει λόγος και στο διάστημα αυτό συνέβησαν διάφορα αξιοσημείωτα. Το ένα ήταν πως κάθονταν κοντά μου 4 κορίτσια Πέμπτης-Εκτης Δημοτικού που περίμεναν λέει να "προσευχηθούν" με τον διευθυντή. Μετά από λίγο μπήκαν στο γραφείο του και με συνοδεία φλογέρας έψαλαν κάποιο τροπάριο...Τον ευχαρίστησαν θερμά και αποχώρησαν...Άλλα που μου έκαναν εντύπωση ήταν η τρομοκρατημένη έκφραση των παιδιών όταν μιλούσαν σε  διευθυντή και δασκάλους,χρησιμοποιώντας υπερβολικά πολλούς τύπους (υποκριτικής) ευγένειας και ο απότομος και εξουσιαστικός τόνος με τον οποίο τους απαντούσαν..Λες και βρισκόμουν σε στρατόπεδο.
Η συνέντευξη άκρως απογοητευτική. Αφού ο διευθυντής καταδίκασε όλες τις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας ως ανέφικτες και άχρηστες με ειρωνεύτηκε για την πίστη μου σε αυτές (project, διαθεματική προσέγγιση)και με συμβούλεψε να είμαι πιο "προσγειωμένη"!! Πέρασε στη συνέχεια σε αδιάκριτες ερωτήσεις για το οικογενειακό μου κοινωνικό-οικονομικό επίπεδο(!) σημείο στο οποίο έδειξα φυσικά την ενόχλησή μου. Όποτε ρωτούσα κάτι σχετικό με το διαθέσιμο υλικό και τον τρόπο εργασίας σε αυτό το σχολείο δεν έπαιρνα απάντηση.. Το μόνο που άκουγα συνεχώς είναι το πόσο σημαντικό είναι να επιβάλλεσαι στα παιδιά και να τα μαθαίνεις να πειθαρχούν.(και βέβαια δεν εννοεί την "εσωτερική πειθαρχία"...) Αρνήθηκαν δε το οτι δίνει η Μοντεσσόρι πολύ μεγάλη αξία στο ρόλο του παιχνιδιού και φυσικά του δομημένου κατάλληλα περιβάλλοντος.  Πολύ φοβάμαι πως είναι τελικά όπως τα λέει η  glianna στην ουσία τα πράγματα. Ένας "κράχτης" το όνομα της Μοντεσσόρι.. Όλα τα ιδιωτικά στοχεύουν στον εντυπωσιασμό με τον ένα ή τον άλλο τρόπο..Πόσα όμως πρέπει να ανεχόμαστε και πόσους συμβιβασμούς να κάνουμε για να μπορούμε να δουλεύουμε με τα παιδιά.... Ίσως είναι κάποιες φορές προτιμότερο να κάνουμε άσχετες δουλειές από το να προδίδουμε τις προσωπικές αξίες, τα όνειρά μας και τελικά τα ίδια τα παιδιά..Δεν θα ήθελα ποτέ να γίνω σαν ..αυτούς.. Που αισθάνονται περήφανοι βλέποντας τα παιδιά να τους κοιτάζουν τρομαγμένα μπερδεύοντας τα λόγια τους..Και ειδικά όταν όλα αυτά γίνονται στο όνομα της Μοντεσσόρι που αληθινά σεβάστηκε το παιδί και άφησε πίσω της ένα τέτοιο έργο. Στο youtube υπάρχουν πολλά βίντεο με μοντεσσοριανό υλικό  που βλέπουμε να αξιοποιείται με τρόπους ασύλληπτους για τα ελληνικά δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 09, 2009, 11:26:15 πμ »
Α.Κ σε θαυμαζω ειδικα για τα τελευταια σου λογια και μπορω να πω οτι ειναι κατι που ακολουθησα απο το 2004 που εχω πτυχιο προτιμησα να μην δουλεψω διπλα σε ανθρωπους που θεωρουν τα παιδια ''πελατες'' και το νηπιαγωγείο ''μαγαζι'' ενας μια φορα μου χε προτεινει να μου δινει ποσοστα για το καθε παιδι που θα του εφερνα στο νηπιαγωγειο !!!
δεν θελω να το παιξω ηθικο παιδι αλλα δεν συμφωνω καθολου γιαυτο και δεν δεχτηκα καμμια συνεργασια
μαλλον δεν μιλαμε για το ιδιο μοντεσσοριανο γιατι δεν ηταν ετσι οπως τα περιγραφεις σε εμενα, οπως και να χει ομως εχω  μεινει αφωνη με αυτα που ακουω...ειναι λυπηρο ........και αυτο γιατι δεν αποτελει το κεντρο το παιδι αλλα το χρημα :-\
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 09, 2009, 01:33:13 μμ »
Κορίτσια σοκαρίστηκα. ΑΚ αν μπορείς στείλε μου με πμ ποιο σχολείο εννοείς, γιατί μια φίλη ψάχνεται να γράψει το παιδί της σε Μοντεσσοριανό και καταλαβαίνεις, μου έχει σηκωθεί η τρίχα!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Μοντεσσοριανά Σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 09, 2009, 02:28:34 μμ »
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Μπορώ να πω κι εγώ πως δεν ήταν καθόλου καλή η εμπειρία μου από τη συνέντευξη. Ίσως να μιλάμε για το ίδιο σχολείο MairyLiscious!..... Να επισημάνω πως περίμενα 40 λεπτά παρα το κανονισμένο ραντεβού χωρίς να υπάρχει λόγος και στο διάστημα αυτό συνέβησαν διάφορα αξιοσημείωτα. Το ένα ήταν πως κάθονταν κοντά μου 4 κορίτσια Πέμπτης-Εκτης Δημοτικού που περίμεναν λέει να "προσευχηθούν" με τον διευθυντή. Μετά από λίγο μπήκαν στο γραφείο του και με συνοδεία φλογέρας έψαλαν κάποιο τροπάριο...Τον ευχαρίστησαν θερμά και αποχώρησαν...Άλλα που μου έκαναν εντύπωση ήταν η τρομοκρατημένη έκφραση των παιδιών όταν μιλούσαν σε  διευθυντή και δασκάλους,χρησιμοποιώντας υπερβολικά πολλούς τύπους (υποκριτικής) ευγένειας και ο απότομος και εξουσιαστικός τόνος με τον οποίο τους απαντούσαν..Λες και βρισκόμουν σε στρατόπεδο.
Η συνέντευξη άκρως απογοητευτική. Αφού ο διευθυντής καταδίκασε όλες τις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας ως ανέφικτες και άχρηστες με ειρωνεύτηκε για την πίστη μου σε αυτές (project, διαθεματική προσέγγιση)και με συμβούλεψε να είμαι πιο "προσγειωμένη"!! Πέρασε στη συνέχεια σε αδιάκριτες ερωτήσεις για το οικογενειακό μου κοινωνικό-οικονομικό επίπεδο(!) σημείο στο οποίο έδειξα φυσικά την ενόχλησή μου. Όποτε ρωτούσα κάτι σχετικό με το διαθέσιμο υλικό και τον τρόπο εργασίας σε αυτό το σχολείο δεν έπαιρνα απάντηση.. Το μόνο που άκουγα συνεχώς είναι το πόσο σημαντικό είναι να επιβάλλεσαι στα παιδιά και να τα μαθαίνεις να πειθαρχούν.(και βέβαια δεν εννοεί την "εσωτερική πειθαρχία"...) Αρνήθηκαν δε το οτι δίνει η Μοντεσσόρι πολύ μεγάλη αξία στο ρόλο του παιχνιδιού και φυσικά του δομημένου κατάλληλα περιβάλλοντος.  Πολύ φοβάμαι πως είναι τελικά όπως τα λέει η  glianna στην ουσία τα πράγματα. Ένας "κράχτης" το όνομα της Μοντεσσόρι.. Όλα τα ιδιωτικά στοχεύουν στον εντυπωσιασμό με τον ένα ή τον άλλο τρόπο..Πόσα όμως πρέπει να ανεχόμαστε και πόσους συμβιβασμούς να κάνουμε για να μπορούμε να δουλεύουμε με τα παιδιά.... Ίσως είναι κάποιες φορές προτιμότερο να κάνουμε άσχετες δουλειές από το να προδίδουμε τις προσωπικές αξίες, τα όνειρά μας και τελικά τα ίδια τα παιδιά..Δεν θα ήθελα ποτέ να γίνω σαν ..αυτούς.. Που αισθάνονται περήφανοι βλέποντας τα παιδιά να τους κοιτάζουν τρομαγμένα μπερδεύοντας τα λόγια τους..Και ειδικά όταν όλα αυτά γίνονται στο όνομα της Μοντεσσόρι που αληθινά σεβάστηκε το παιδί και άφησε πίσω της ένα τέτοιο έργο. Στο youtube υπάρχουν πολλά βίντεο με μοντεσσοριανό υλικό  που βλέπουμε να αξιοποιείται με τρόπους ασύλληπτους για τα ελληνικά δεδομένα.
συγνώμη και το υπουργείο παιδείας επιτρέπει την λειτουργία τετοιων σχολείων?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 261
Σύνολο: 263

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.