*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)  (Αναγνώστηκε 49113 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« στις: Φεβρουάριος 20, 2007, 03:25:27 μμ »
Για όσους δεν το γνωρίζετε, υπάρχει η επίσημη ιστοσελίδα του ΠΣΔ. Το ΠΣΔ παρέχει δωρεάν dial-up σύνδεση και e-mail σε όλους τους εκπαιδευτικούς. Εκτός από αυτό, παρέχει και διάφορες άλλες υπηρεσίες τις οποίες θα ανακαλύψετε εάν ψάξετε στην ιστοσελίδα. Απαιτείται εγγραφή , οδηγίες για την οποία θα βρείτε στην ιστοσελίδα.
Μία άλλη ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα του ΠΣΔ είναι η Πύλη των μαθητών. Προσωπικά βρήκα πολύ χρήσιμη την λίστα με τα "μαθητικά νέα" (συγκεκριμένα από εκεί ενημερώθηκα για έναν από τους διαγωνισμούς που "τρέχουν" αυτή την στιγμή και προέτρεψα έναν μαθητή μου να λάβει μέρος) και την υπηρεσία "ηλεκτρονική διαχείριση τάξης". Στην υπηρεσία αυτή οι καθηγητές δημιουργούν έναν "χώρο" για τα μαθήματα πυ διδάσκουν στον οποίο μπορούν να ανεβάσουν σημειώσεις, ανακοινώσεις και άλλο υλικό σχετικό με το μάθημα στο οποίο έχουν πρόσβαση όλοι. Βάζοντας ως όρο αναζήτησης την λέξη "ΤΕΕ", μπόρεσα να βρω όσα τα ΤΕΕ της Ελλάδας για τα οποία έχουν δημιουργηθεί "χώροι" μαθημάτων και κατ' επέκταση ψάχνοντας σε καθένα από αυτά, κατάφερα να βρω αρκετό υλικό για τα μαθήματα που διδάσκω το οποίο είχαν ανεβάσει άλλοι συνάδελφοι. Μόλις "σουλουπώσω" λίγο το προσωπικό μου αρχείο θα φτιάξω και εγώ "χώρους" για τα μαθήματά μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:31:47 »

Αποσυνδεδεμένος aligator

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 08:18:04 μμ »
Ξέρει κανεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 07:16:38 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 10:31:27 μμ »
Δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν νομίζω οτι στο χώρο που μας δίνει το σχολικό δίκτυο για φιλοξενία σελίδων υποστηρίζονται οι τεχνολογίες php - mysql που είναι απαραίτητες για να δουλέψει το moodle.


Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 12:17:23 μμ »
δεν κάνεις λάθος...
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:31:47 »

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:01:50 μμ »
Πως γινόμαστε μέλη στο sch.gr (Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο); Ξέρει κανείς τι κάνουμε; Οι πληροφορίες που μπόρεσα να βρω από την ιστιοσελίδα είναι οι εξής:

Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (www.sch.gr) είναι ένα προηγμένο Εκπαιδευτικό Ενδοδίκτυο του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων που διασυνδέει όλα τα σχολεία, τους εκπαιδευτικούς και πλήθος διοικητικών υπηρεσιών και εποπτευόμενων φορέων του Υπ.Ε.Π.Θ. Πρόκειται για το μεγαλύτερο δίκτυο στη χώρα σε αριθμό χρηστών και έχει αναγνωριστεί διεθνώς ως ένα αξιόλογο εκπαιδευτικό δίκτυο που προάγει την αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορικής και των Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στην ελληνική εκπαίδευση.

Τα μέλη του ΠΣΔ διαχωρίζονται σε τρεις κατηγορίες:
Σχολικές και Διοικητικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας και Μεταδευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,
Eκπαιδευτικοί
Mαθητές Γυμνασίου.

Πρόσβαση (dial-up) των εκπαιδευτικών στο Διαδίκτυο (μόνιμοι, αναπληρωτές, ωρομίσθιοι). Για την υπηρεσία αυτή απαιτείται εγγραφή στη Δικτυακή Πύλη www.sch.gr και μια τηλεφωνική γραμμή (απλή ή ISDN).


Υπηρεσία Υποστήριξης Χρηστών (Help-Desk - www.sch.gr/helpdesk) για την άμεση υποστήριξη και επίλυση πιθανών τεχνικών προβλημάτων διασύνδεσης που αντιμετωπίζουν οι χρήστες με το ΠΣΔ. Η χρήση της υπηρεσίας γίνεται με τηλεφωνική κλήση στον αριθμό 801-11-801-81 (αστική χρέωση, από τις 8.30 - 17:00) ή με χρήση του δικτυακού τόπου http://helpdesk.sch.gr
που φυσικά το τηλ δεν λειτουργει!

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:06:28 μμ »
Και εγώ την ίδια απορία είχα αλλά δεν είχα σκεφτεί να το ρωτήσω εδώ. Άντε οι πληροφορηκάριοι δώστε μας τα φώτα σας.
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 20, 2009, 02:13:19 μμ »
Και εγώ την ίδια απορία είχα αλλά δεν είχα σκεφτεί να το ρωτήσω εδώ. Άντε οι πληροφορηκάριοι δώστε μας τα φώτα σας.

το pde σου λύνει όλες τις απορίες!

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 20, 2009, 04:54:11 μμ »
Δυνατότητα εγγραφής έχουν οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, για τους οποίους η ενεργοποίηση του λογαριασμού τους γίνεται αυτόματα.

Η δυνατότητα αυτή παρέχεται και στους αναπληρωτές και ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για τους οποίους το ΠΣΔ έλαβε τα σχετικά στοιχεία από το Υπουργείο Παιδείας (ΥΠΕΠΘ).

Ποια στοιχεία είναι αυτά κ με ποιο τρόπο τα λαμβάνει το ΠΣΔ, δε το γνωριζω.
Δεν ξέρω αν βοήθησα :-\
olg@

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 20, 2009, 08:21:25 μμ »

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με το Πανελλήνιο Δίκτυο:
Πριν 3 χρόνια είχαν έρθει εκπρόσωποι από το sch.gr και μας είπαν ότι σιγά -σιγά θα δοθει σε όλους τους εκπαιδευτικούς γραμμή ΑDSl. γνωρίζει κανεις κάτι επ' αυτού, αν θα γίνει, πότε κ.τ.λ;
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 20, 2009, 08:34:48 μμ »
Πάνω δεξιά στην κεντρική σελίδα υπάρχει επιλογή "Εγγραφή εκπαιδευτικών". Μπαίνοντας εκεί μπορείς να κάνεις την εγγραφή, αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν έχουν καταχωρήσει όλα τα σχολεία. Στην περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα αναφέρει πως :

"Σε περίπτωση που αντιμετωπίζετε πρόβλημα στην εγγραφή σας μέσω Διαδικτύου, μπορείτε να ακολουθήσετε την παρακάτω διαδικασία:
συμπληρώσετε το έντυπο της αίτησης
και αποστείλτε το μέσω fax στο helpdesk της περιοχής σας
Οι τεχνικοί μας θα δημιουργήσουν το λογαριασμό σας και θα σας ενημερώσουν για τα στοιχεία πρόσβασης σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο"

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 20, 2009, 11:29:06 μμ »



Η χρήση της υπηρεσίας γίνεται με τηλεφωνική κλήση στον αριθμό 801-11-801-81 (αστική χρέωση, από τις 8.30 - 17:00) ή με χρήση του δικτυακού τόπου http://helpdesk.sch.gr
που φυσικά το τηλ δεν λειτουργει!

Χρησιμοποιώ τη σύνδεση από το sch από το 2002. Βέβαια κατά καιρούς είχα και άλλες συνδέσεις.
Χθες μου παρουσιάστηκε πρόβλημα στη σύνδεση με το sch και σήμερα πήρα τηλέφωνο στο  801-11-801-81 . Ευγενέστατος και πολύ εξυπηρετικός ο κύριος. Πήρα 3 φορές τηλέφωνο και ακολουθώντας τις οδηγίες του έχω σύνδεση.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Αποσυνδεδεμένος xyz

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • ΠΕ17.11-ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 21, 2009, 12:20:34 πμ »
It's all possible!

Αποσυνδεδεμένος butterfly2145

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 26, 2009, 04:40:42 μμ »
Και τι περισσότερο παρέχει στα μέλη απ' ότι στους απλούς επισκέπτες;;

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 26, 2009, 05:31:09 μμ »
Η δυνατότητα αυτή παρέχεται και στους αναπληρωτές και ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για τους οποίους το ΠΣΔ έλαβε τα σχετικά στοιχεία από το Υπουργείο Παιδείας (ΥΠΕΠΘ).

Όταν είσαι αναπληρωτής ή ωρομίσθιος, συμπληρώνεις την αίτηση απ'το λινκ που δίνει ο xyz και στα στοιχεία του σχολείου, βάζεις αυτό στο οποίο εργάζεσαι και στο τέλος υπογράφει ο διευθυντής και το στέλνεις με fax. Τώρα το καλοκαίρι που δεν εργάζονται σε σχολείο δεν ξέρω πώς γίνεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.