*

Αποστολέας Θέμα: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)  (Αναγνώστηκε 49176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gianinet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 06:37:03 μμ »
Δες το wiki Το Moodle στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (http://gianinet.mysch.gr/wiki/index.php?title=%CE%A4%CE%BF_Moodle_%CF%83%CF%84%CE%BF_%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CE%B9%CE%BF_%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%94%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF) και τις ιστοσελίδες moodle του σχολείου μας, που βρίσκονται στην σελίδα http://dim-adele.reth.sch.gr
Γιάννης Ανδριόπουλος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2012, 06:38:54 μμ από gianinet »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:31 »

Αποσυνδεδεμένος soron80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 06:58:44 μμ »
To moodle είναι μια πλατφόρμα ασύγχρονης τηλεεκπαίδευσης και παρέχεται για τη χρήση της απομακρυσμένης εκπαίδευσης.
Επίσης παρέχει τη δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς να αναρτούν υλικό, (θεωρία-ασκήσεις) με πολλούς ενδιαφέροντες και διαφορετικούς τρόπους , προσπελάσιμο από όλους τους μαθητές μιας τάξης μέσω του ίντερνετ.

Το σεμινάριο (που αναφέρεται πιο πάνω) που έχει ξεκινήσει από την Ηλεία και γίνεται σε αρκετές πόλεις της Ελλάδας  τα τελευταία χρόνια έχει σαν σκοπό να "γνωρίσει" αυτή την πλατφόρμα σε εκπαιδευτικούς που θα δηλώσουν και θα κληρωθούν.

Το σεμινάριο γίνεται αφιλοκερδώς χάρη στην ύπαρξη κάποιων ατόμων που ενδιαφέρονται και συμμετέχουν στη διοργάνωση και τη διεξαγωγή του.


Για να στήσει κάποιος το moodle χρειάζεται να το κατεβάσει από το ιντερνετ και να το εγκαταστήσει σε κάποιο σέρβερ.
Για τους γνώστες είναι μια αντίστοιχη διαδικασία με τα Joomla,Wordpress κτλ χωρίς βέβαια να είναι κάτι αντίστοιχο.

Από την πλευρά μου θεωρώ πολύ χρήσιμη αυτή τη γνώση και τη χρησιμοποίησή της στην τάξη και γι αυτό παρακολούθησα το σεμινάριο πέρσι και φέτος προσπαθώ να βοηθήσω στη διεξαγωγή του.

Αποσυνδεδεμένος kathighths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03
    • Προφίλ
    • Forum Tεχνικής Εκπαίδευσης
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 12:52:45 μμ »
Καλημέρα.
Έχω δοκιμάσει και εγκαταστήσει επιτυχώς τα εξής στο ΠΣΔ:
-Πλατφόρμα WordPress
-Πλατφόρμα Joomla
-Πλατφόρμα Moodle
-Φόρουμ SMF

Όλα, εκτός από το φόρουμ SMS, ανέβηκαν εύκολα αλλά........δεν έχουν καθόλου ταχύτητα, είναι πολύ αργά κατά την πλοήγηση.
Για το Joomla που ρωτάς, έχω ανεβάσει μια σχετικά καινούρια έκδοση (1,6 ή 1,7, δε θυμάμαι) και δούλευε κανονικά, αλλά αργά.
WordPress, έχω ανεβάσει την έκδοση 3.3, που δουλεύει κανονικά, αλλά αργά.
Μoodle, έχω ανεβάσει την έκδοση 1.9.15, που δουλεύει κανονικά, αλλά αργά (νεότερες εκδόσεις δεν μπορεί να υποστηρίξει το ΠΣΔ)
Το φόρουμ SMF δουλεύει πολύ καλά, και γρήγορα.
Εάν θέλεις μπορώ να σου στήλω τα λινκ για wordpress, moodle και SMF που έχω ανεβάσει, να δεις τις ταχύτητες τους.

Στο ΠΣΔ, πολύ καλά, δουλεύουν τα blog, αλλά δίνουν περιορισμένες δυνατότητες ρύθμισης και εξτρά λειτουργιών.

Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος kathighths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03
    • Προφίλ
    • Forum Tεχνικής Εκπαίδευσης
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 01:02:31 μμ »
Μόλις γράφτηκα στο moodle.org. Σωστή είναι η διεύθυνση ή πρέπει να γραφτώ κάπου αλλού;
Κάνω Login και μετά δεν έχω ιδέα που πρέπει να πάω για να ξεκινήσω να φτιάχνω κάτι.
Τα μενού που εμφανίζονται μου φαίνονται λίγο άσχετα (About, news, support, community κλπ).

καμια βοήθεια για να ξεκινήσω;


Εδώ μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες: http://e-learning.sch.gr/ αλλά και εδώ
Για να στήσεις ένα Μoodle, θα πρέπει να βρεις κάποια εταιρία να σου παρέχει το χώρο και να καλύπτει τις απαιτήσεις της πλατφόρμας.
Εγώ έχω δουλέψει 2 ''χώρους'', έχω στήσει ένα Moodle στο ΠΣΔ και ένα εδώ: http://www.keytoschool.com/, εταιρία η οποία δίνει το
Moodle έτοιμο στημένο και χωρίς διαφημίσεις. Η διαδικασία του ανεβάσματος του Moodle στο ΠΣΔ είναι σχετικά εύκολη, αλλά πρέπει
κάποιος να σου δείξει ή να σε καθοδηγήσει εάν δεν είσαι εξοικειωμένος με βάσεις δεδομένων και μεταφορές αρχείων. Κάπου στο ιντερνετ
 κυκλοφορεί ένας οδηγός για το πως ανεβάζουμε moodle στο ΠΣΔ. Εαν θέλεις τον βρίσκω και τον ποστάρω εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2012, 07:37:09 μμ από kathighths »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:31 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:09:26 μμ »
Ακολουθώντας τις οδηγίες, πήγα στο mySch/Πίνακας Ελέγχου/Δημιουργία Ιστοσελίδας και πατώντας στο Ιστοσελίδα Joomla πρέπει να συμπληρώσω κάποιες πληροφορίες.

Η 1η με ρωτάει το όνομα του δικτυακού τόπου. Δηλαδή εκεί μπορώ να βάλω ότι θέλω; ή πρέπει να βάλω την προεπιλεγμένη διεύθυνση που δίνει το ΠΣΔ στο σχολείο;
Επίσης στο συνθηματικό πρέπει να βάλω το συνθηματικό που έχει το σχολείο για το ΠΣΔ ή πάλι μπορώ να βάλω ότι θέλω;

Αυτά, πριν προχωρήσω!

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 04:00:32 μμ »
Ακολουθώντας τις οδηγίες, πήγα στο mySch/Πίνακας Ελέγχου/Δημιουργία Ιστοσελίδας και πατώντας στο Ιστοσελίδα Joomla πρέπει να συμπληρώσω κάποιες πληροφορίες.

Η 1η με ρωτάει το όνομα του δικτυακού τόπου. Δηλαδή εκεί μπορώ να βάλω ότι θέλω; ή πρέπει να βάλω την προεπιλεγμένη διεύθυνση που δίνει το ΠΣΔ στο σχολείο;
Επίσης στο συνθηματικό πρέπει να βάλω το συνθηματικό που έχει το σχολείο για το ΠΣΔ ή πάλι μπορώ να βάλω ότι θέλω;

Αυτά, πριν προχωρήσω!

Αν θυμάμαι καλά (το έκανα πριν κάνα 2 βδομάδες) τίτλο βάζεις όποιον θέλεις και κωδικό πάλι όποιον θέλεις αρκεί να ικανοποιεί τους περιορισμούς που σου θέτει (μικρά, κεφαλαία κτλ). Το συγκεκριμένο script εγκαθιστά την έκδοση 1.5.24 του joomla, η οποία θα πάψει να υποστηρίζεται από τον Απρίλη νομίζω. Το θετικό είναι ότι έρχεται με εγκατεστημένο περιεχόμενο για ένα τυπικό σχολείο (μενού, template κτλ) οπότε σε γλυτώνει κάποιο κόπο. Το πιο σωστό, ειδικά αν έχεις τις γνώσεις, είναι να εγκαταστήσεις manually την τελευταία έκδοση (2.5) και να φτιάξεις μόνος σου τα μενού κτλ. Απλά όπως είπε και ο kathighths το σχολικό δίκτυο γενικά σέρνεται οπότε δεν αξίζει να παιδευτείς και πολύ. Αν θες όντως να κάνεις κάτι σοβαρό ψάξε για hosting κάπου αλλού, εκτός σχολικού δικτύου.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 06:54:11 μμ »
ευχαριστώ,

όταν λες θα πάψει να υποστηρίζεται τι εννοείς; ότι δεν θα παίζει πια η ιστοσελίδα και όλη μου η δουλειά θα πάει χαμένη; και δεν θα υποστηρίζεται από ποιόν;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2012, 07:13:23 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 07:11:35 μμ »
ευχαριστώ,

όταν λες θα πάψει να υποστηρίζεται τι εννοείς; ότι δεν θα παίζει πια η ιστοσελίδα και όλη μου η δουλειά θα πάει χαμένη; και δεν θα υποστηρίζεται από ποιόν;

Θα πάψει να υποστηρίζεται από την κοινότητα που το φτιάχνει. Θα πάψουν δηλαδή να βγαίνουν ενημερώσεις (ασφαλείας κτλ). Το site θα δουλεύει μια χαρά και μετά τον Απρίλη απλά δεν θα είναι τόσο "ασφαλές".

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 07:13:00 μμ »

τίτλο βάζεις όποιον θέλεις

δηλαδή μπορώ να δηλώσω <το όνομα του σχολείου μου>.gr?

χωρίς να υπάρχει πουθενά το πρόθεμα sch.gr?

ή μήπως βάζω για τίτλο ότι θέλω αλλά η τελική διεύθυνση θα είναι <ο τίτλος μου>.sch.gr ?

Στον τίτλο θέλει την πλήρη διεύθυνση ή απλά μια λέξη?

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 07:16:24 μμ »
Ο τίτλος που σου ζητάει δεν έχει να κάνει με την διεύθυνση του site σου. Είναι ο τίτλος που θα φαίνεται στο banner του site. Οπότε το λογικό είναι να βάλεις π.χ. το όνομα του σχολείου σου, π.χ. Γυμνάσιο Τάδε.

Αποσυνδεδεμένος kathighths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03
    • Προφίλ
    • Forum Tεχνικής Εκπαίδευσης
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 08:15:35 μμ »
κάποιες δοκιμές με έτοιμο Joomla έχω κάνει εδώ: http://joomlahostingfree.runhosting.com/
Είναι δωρεάν, γρήγορο και χωρίς διαφημίσεις. Επίσης, όταν εξοικειωθείς μπορείς να αλλάξεις
πρότυπα ή να εγκαταστήσεις διάφορες λειτουργίες.

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 10:29:28 μμ »
kathighths το σχολικό δίκτυο επιτρέπει μεταφορά domain name του σε ξένο hosting ; Το έχεις δοκιμάσει; Αν ναι μπορείς να μου πεις τι διαδικασία χρειάζεται για να γίνει κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 10:31:20 μμ »
kathighths το σχολικό δίκτυο επιτρέπει μεταφορά domain name του σε ξένο hosting ; Το έχεις δοκιμάσει; Αν ναι μπορείς να μου πεις τι διαδικασία χρειάζεται για να γίνει κάτι τέτοιο;

Μπορείς να βάλεις ένα index.html με κώδικα html που θα κάνει redirect στο άλλο site. (αν κατάλαβα καλά αυτό που ζητάς).

Αποσυνδεδεμένος kathighths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03
    • Προφίλ
    • Forum Tεχνικής Εκπαίδευσης
Απ: Πανελλήνιο σχολικό δίκτυο (sch.gr)
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 10:46:06 μμ »
kathighths το σχολικό δίκτυο επιτρέπει μεταφορά domain name του σε ξένο hosting ; Το έχεις δοκιμάσει; Αν ναι μπορείς να μου πεις τι διαδικασία χρειάζεται για να γίνει κάτι τέτοιο;

Δε το γνωρίζω αυτό και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι τέτοιο για να σου πω την αλήθεια.
Μπορείς, εφόσον είσαι χρήστης του ΠΣΔ, να στήλεις μήνυμα εδώ για να σου απαντήσουν
επ ακριβώς τι γίνεται και τι μπορεί να γίνει.

Πάντως και αυτό που γράφει ο Dr_Michael γίνεται, αλλά δεν είναι και ότι χρηστικότερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.