*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Του έχουμε πει δυο φορές ως τώρα αλλά μας έγραψε. Και να πω ότι δεν έχουν άλλα μπαλκόνια ή να πάει στην άλλη άκρη του μπαλκονιού, αλλά αυτός εκεί... θέλει να καπνίζει ακριβώς δίπλα στο διαχωριστικό που είναι δίπλα στην μπαλκονόπορτά μας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Του έχουμε πει δυο φορές ως τώρα αλλά μας έγραψε. Και να πω ότι δεν έχουν άλλα μπαλκόνια ή να πάει στην άλλη άκρη του μπαλκονιού, αλλά αυτός εκεί... θέλει να καπνίζει ακριβώς δίπλα στο διαχωριστικό που είναι δίπλα στην μπαλκονόπορτά μας...
οκ έχεις δίκιο σε αυτό που λες !όπου λοιπόν δεν πίπτει λογος,πίπτει λάστιχο!
σε αυτή την περίπτωση δεν φταις εσύ!

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Παρά την όλη κοροϊδία να παραδεχτω ότι ίσως εγώ έχω υπερβολικά ευαίσθητη όσφρηση. (πχ πριν ένα μήνα μπαίνω στο φροντηστήριο σε μια τάξη με 10 εννιάχρονους πιτσιρικάδες και μυρίζω κάτι που δεν μου πάει καλά. Ρωτάω λοιπόν "ποιό παιδάκι ήπιε κρασί"; "ένα ποτηράκι ήπια κυρία" πετάγεται ένας μικρός που τελικά ήταν τύφλα). όμως ποτέ δεν είπα ότι δεν πλησιάζω τα παιδιά που μου μυρίζουν τσιγάρο ή ότι δεν διορθώνω τα γραπτά τους. Το θέμα δεν είναι πόσο ή αν ενοχλεί εμένα η μυρωδιά του καπνού αλλά τι συμβαίνει με αυτά τα παιδάκια που έχουν "ποτίσει" ολόκληρα νικοτίνη, που τα ματάκια τους είναι μόνιμα ερεθισμένα άπό τον καπνό και η φωνή τους είναι ήδη βραχνή επειδή οι γονείς τους ασκούν το δικαίωμά τους να καπνίζουν με τόσο ζήλο. Σε αυτό αναφερόμουν εξαρχής και όχι στην όποια δυσκολία προκαλεί η μυρωδιά σε εμένα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
και φαντάσου να έχεις ανοιχτή πόρτα και να μπει ο καπνός από την καμινάδα του πλοίου και να μην το καταλάβεις και να αρχίσεις να βρίζεις το γείτονα!

πολυ καλο!!! ;D ;D ;D

καλοοοοοοοοοοο!!!!  και να βριζω το γειτονα που δεν μου φωναξε για να κλεισω τη πορτα!
παντως τωρα μολις εκανα ενα τσιγαρακι στην ακρη του μπαλκονιου μου.δεν ειχα προβλημα.υπερβολικοι που ειναι οι μη καπνιστες!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Γι' αυτό βγαίνουν οι νόμοι ...επειδή είμαστε υπερβολικοί. Για τράβα μια βόλτα στην Αμερική να δεις και μετά έλα να συγκρίνεις πόσο υπερβολικοί είμαστε εδώ στο Ελλαδιστάν.  8)

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γι' αυτό βγαίνουν οι νόμοι ...επειδή είμαστε υπερβολικοί. Για τράβα μια βόλτα στην Αμερική να δεις και μετά έλα να συγκρίνεις πόσο υπερβολικοί είμαστε εδώ στο Ελλαδιστάν.  8)

Ξέρεις φίλε μου στην Αμερική, στις Η.Π.Α. μάλλον αναφέρεσαι, ζουν σε καθεστώς μιας ιδιότυπης αστυνομοκρατίας. Βλέπεις "officer" και τρέμεις μη σου την ανάψει επειδή πήγαινες με 65 αντί για 55 στον αυτοκινητόδρομο.
Ατύχες το παράδειγμα.
Και αν δε σου αρέσει το "Ελλαδιστάν" >:( >:( >:( τράβα εσύ να ζήσεις όπου σου επιβάλλει το "επίπεδο" σου, μιας και η Ελλάδα σου πέφτει πολύ λίγη.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Είναι όντως υπερβολικό να ζητάμε αππό τους καπνιστές να στα;ματήσουν να καπνίζουν για το καλό των άλλων. Όχι μόνο υπερβολικό αλλά και άτοπο, ουτοπικό, ανούσιο και μάλλον ανόητο εκ μέρους μας. Πώς να νοιαστεί για τους άλλους κάποιος που δεν ενδιαφέρεται για τον εαυτό του, για το σώμα ΤΟΥ. Οι καπνιστές ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως ειναι αδύνατον να νιώσουν ειλικρινές ενδιαφέρον για τους άλλους ,ούτε καν για τα ίδια τους τα παιδιά. Ναι,ναι ξέρω δεν καπνίζεις μπροστά τους. Αλλά τα αφήνεις ΟΡΦΑΝΑ . Τα υποβάλλεις στην καθημερινή αγωνία ότι θα αρρωστήσεις και θα σε χάσουν
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2009, 10:58:58 πμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είναι όντως υπερβολικό να ζητάμε αππό τους καπνιστές να στα;ματήσουν να καπνίζουν για το καλό των άλλων. Όχι μόνο υπερβολικό αλλά και άτοπο, ουτοπικό, ανούσιο και μάλλον ανόητο εκ μέρους μας. Πώς να νοιαστεί για τους άλλους κάποιος που δεν ενδιαφέρεται για τον εαυτό του, για το σώμα ΤΟΥ. Οι καπνιστές ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως ειναι αδύνατον να νιώσουν ειλικρινές ενδιαφέρον για τους άλλους ,ούτε καν για τα ίδια τους τα παιδιά. Ναι,ναι ξέρω δεν καπνίζεις μπροστά τους. Αλλά τα αφήνεις ΟΡΦΑΝΑ . Τα υποβάλλεις στην καθημερινή αγωνία ότι θα αρρωστήσεις και θα σε χάσουν

Αν και νομίζω πως είναι ένα κλικ πιο έντονα από αυτό που ισχύει, ειλικρινά συμφωνώ με αυτά που λες.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
και για να γυρίσουμε στις ενοχλητικές παραινέσεις μας προς τους καπνιστάς....
Πολύς λόγος γίνεται για "το τσιγαράκι με τον καφέ" ή "το τσιγαράκι μετά το φαϊ" και πως αυτά αποτελούν απολαύσεις που οι καπνιστές αρνούνται να αποχωριστούν. Να θυμίσω ότι , όπως ειπώθηκε παραπάνω, το κάπνισμα επηρεάζει πολύ αρνητικά την ικανότητα της όσφρησης, η οποία με την σειρά της είναι άμεσα συνδεδεμένη με την αίσθηση της γεύσης. Και ρωτώ. Κρίμα δεν είναι ρε παιδιά ένα ωραίο χαρμάνι καφέ να περνάει αδιάφορα από τον ουρανίσκο σας επειδή συνοδεύεται (ταυτόχρονα, πριν και μετά) από τσιγάρο; Να κάθεται η καημένη η γυναικούλα σας να σκοτώνεται να σας φτιάχνει ωραία σπιτικά φαγάκια και μόλις μπαίνουν στο στόμα σας να εξισώνονται με τα φαστ φουντ, επειδή καπνίζετε; ντροπή ντροπή ντροπή  ;D ;D

Θα ήθελα να κάνουμε ένα γκάλοπ ανάμεσα στους καπνιστές. Η ερώτηση είναι "πόσα τσιγάρα καπνίζετε καθημερινά; Πόσα από αυτά πραγματικά τα ευχαριστιέστε;" και να βγάλουμε το ποσοστό επί τις εκατό. Ο πατέρας μου πριν το κόψει για λόγους υγείας, είχε και ο ίδιος συνειδητοποιήσει ότι "από όλο το πακέτο που καπνίζω κάθε μέρα, 1-2 τσιγάρα είναι που τα απολαμβάνω. όλα τ άλλα τα κάνω για να τα κάνω". Οπότε εγώ δεν θα πω στους καπνιστές να κόψουν το τσιγάρο. Θα τους πω απλά να καπνίσουν τον αριθμό των τσιγάρων που πραγματικά τους φέρνουν απόλαυση, και όχι αυτά που τους επιβάλει η εξάρτησή τους.



ΥΓ: ακόμη και τότε πάντως, πάλι θα υποστηρίζω την απαγόρευση του καπνίσματους σε όλους τους κλειστούς χώρους :)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Συμφωνω με aghathi. γιατι οι μη καπνιστες οχι μονο νοιαζονται γαι τους εαυτους τους και τα παιδια τους και δεν θελουν ουτε να ακουσουν για τσιγαρο, αλλα τρεφονται υγειινα τρωνε μπεσελ-προακτιβ καθημερινα, γυμναζονται, πινουν κνορ-βι γαι υγεια και ευεξια, βαζουν μαρουλακια,ντοματες και ζαρζαβατικα στο κηπο τους γιατι δεν θελουν τα χημικα. ποτε δεν τρωνε σε ταχυφαγεια.αποφευγουν επιμελως τη χρηση κλιματιστικου, δεν πανε σε λιμανια και σταθμους γιατι μυριζει βενζινη,μαζουτ και ανθρακοβουτανιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2009, 11:15:26 πμ από Μarkos »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γι' αυτό βγαίνουν οι νόμοι ...επειδή είμαστε υπερβολικοί. Για τράβα μια βόλτα στην Αμερική να δεις και μετά έλα να συγκρίνεις πόσο υπερβολικοί είμαστε εδώ στο Ελλαδιστάν.  8)

Ξέρεις φίλε μου στην Αμερική, στις Η.Π.Α. μάλλον αναφέρεσαι, ζουν σε καθεστώς μιας ιδιότυπης αστυνομοκρατίας. Βλέπεις "officer" και τρέμεις μη σου την ανάψει επειδή πήγαινες με 65 αντί για 55 στον αυτοκινητόδρομο.
Ατύχες το παράδειγμα.
Και αν δε σου αρέσει το "Ελλαδιστάν" >:( >:( >:( τράβα εσύ να ζήσεις όπου σου επιβάλλει το "επίπεδο" σου, μιας και η Ελλάδα σου πέφτει πολύ λίγη.




πραγματικα αυτο που λες για την αμερικη ισχυει.επειδη η εγκληματικοτητα ειναι πολυ υψηλη οι αστυνομικοι ειναι πολυ καχυποπτοι. τους πλησιαζεις για να κανεις μια ερωτηση κ το χερι κατευθυνεται (διακριτικα ναι μεν) προς το οπλο. ειναι παντα σε ετοιμοτητα. ασχετα αν στο τελος αποδεικνυονται πολυ ευγενικοι κ εξυπηρετικοι. Ελλάδα κ παλι Ελλαδα....
κ μην ξεχναμε οτι η λεξη "φιλοτιμο" δε μεταφραζεται σε καμια γλωσσα. μονο στην Ελλαδα υπαρχει...

Αποσυνδεδεμένος amalfi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 228
    • Προφίλ
Παράθεση
κ μην ξεχναμε οτι η λεξη "φιλοτιμο" δε μεταφραζεται σε καμια γλωσσα. μονο στην Ελλαδα υπαρχει...


επειδη δεν εχουμε φιλοτιμο μιλαμε πολυ γι αυτο.


(η λεξη παρολαυτα υπαρχει σε "ολες" τις γλωσσες)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2009, 11:24:47 πμ από amalfi »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πρός Μάρκο:
Άν εγώ τρώω κάθε μέρα, σουβλάκια, πίτσες και γλυκά, εκτός των 30 κιλών που θα πάρω.. ;D βλάπτω τη δική μου υγεία!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μάρκο όλα ή τίποτα δηλαδή. Μέση λύση δεν υπάρχει. Γιατί όντως βιολογικά φρουτολαχανικά δεν μπορώ να αγοράσω, αλλά αποφεύγω σαν την τρελή τα συντηρητικά, τα πρόσθετα, τα υδρογονωμένα. Προσπαθώ να πείσω τον άντρα μου να μη χρησιμοποιεί το ασύρματο ίντερνετ. Το κινητό το έχω με καλωδιάκι και σχεδόν παροπλισμένο πια και στο μπαλκόνι μου έχω τα μυρωδικά που χρησιμοποιώ στο μαγείρεμα (και λεβάντα για τα κουνούπια). Δεν καπνίζω από επιλογή και γυμνάζομαι τρεις με τέσσερις φορές την εβδομάδα. Γιατί να με ντουμανιάζει η επιλογή κάποιου άλλου; (Ο καλός μου πλέον καπνίζει στο μπαλκόνι ή κάτω από τον απορροφητήρα και όταν έρθει και το μωρό τον βλέπω να το κόβει).
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159553
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 309
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.