*

Ψηφοφορία

Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;

ΝΑΙ
81 (48.8%)
ΟΧΙ
68 (41%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ / ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
17 (10.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 165

Αποστολέας Θέμα: Τηρείται ή όχι η εγκύκλιος κατά του καπνίσματος στο σχολείο σας;  (Αναγνώστηκε 105280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Η συναδέλφισσα gringa ανέφερε πολύ σωστή την περίπτωση του αυτοκινήτου.Οι περισσότεροι ,η πλειοψηφία έχει αμάξι κ κάνει κακό σε όλους τους υπόλοιπους με τους εξής τρόπους:προκαλεί τρομερό ΄αγχος να φοβάσαι διαρκώς μη σε χτυπήσουν ,καθώς πολλοί είναι ανίδεοι από οδήγηση ,παρκάρουν παντού κ εμποδίζουν την διέλευση των πεζών λες κ η πόλη τους ανήκει κ φυσικά μολύνουν σε μεγάλο βαθμό το περιβάλλον κ προκαλούν προβλήματα στο αναπνευστικό μας σύστημα.Το τσιγάρο επουδενί δεν είναι δείγμα κατώτερου ανθρώπου ,ίσα ίσα θα έλεγα  όταν μία  οικογένεια  έχει δύο κ περισσότερα αυτοκίνητα φανερώνει σύνδρομα νεοπλουτισμού,κατωτερότητας πνεύματος κλπ κ .Καλό θα ήταν να καπνίζουν οι άνθρωποι σε ειδικά   κλιματιζόμενους  χώρους κ γενικότερα να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής σε καπνιστές κ μη καπνιστές.Όλα τα άλλα είναι εκδηλώσεις αυταρχικών κ ρατσιστικών διαθέσεων κ θα έπρεπε να τα αποδοκιμάζουμε.


ΥΓ.Κ πραγματικά δεν μπορεί μια χώρα όπως η Αμερική στο  μυαλό μου να θεωρηθεί φανατικός πολέμιος του καπνίσματος,γιατί είναι η χώρα που γέννησε τη βλαβερή αυτή συνήθεια.Κ αν δεν υπήρχαν συμφέροντα ούτε τσιγάρα θα υπήρχαν ,ούτε ναρκωτικά ,ούτε αμάξια πολυτελείας κ μεγάλου κυβισμού.Νομίζω ότι εθελοτυφλούμε όταν μιλάμε για χώρες που προασπίζουν τα δικαιώματα του μη καπνιστή τη στιγμή  που εφοδιάζουν  με εκατομμύρια πακέτα τσιγάρων καθημερινά την παγκόσμια αγορά. 

 
 

Η περίπτωση του αυτοκινήτου είναι ίσως η μοναδική με την οποία συμφωνώ. Βέβαια, όταν σε πόλεις σαν την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη, την Πάτρα, τη Λάρισα κτλ θα μπορούμε να πηγαίνουμε στη δουλειά με τα πόδια ή με το μετρό (που στις περιοχές της Θεσσαλονίκη που δούλευα τα προηγούμενα χρόνια και έπρεπε να κινούμαι καθημερινά δε θα φτάσει ούτε το 2050!) τότε θα μπορούμε να μιλάμε για το αυτοκίνητο ως επιλογή -και όχι ανάγκη- που βλάπτει τους άλλους, όπως το τσιγάρο.
Την άποψη ότι οι περισσότεροι έχουν δύο αυτοκίνητα, ως δείγμα νεοπλουτισμού τη βρίσκω τελείως ανεδαφική! Βλέπεις τόσους νεόπλουτους στην Ελλάδα, ή δεν είναι εύκολα κατανοητό ότι τα δύο αυτοκίνητα υπάρχουν γιατί υπάρχουν σε μια οικογένεια περισσότερα από ένα άτομα που δουλεύουν;
Το θέμα του ρατσισμού είναι ανεκδιήγητο! Ο δυνάστης δέχεται ρατσισμό από τον δυναστευόμενο! Δε βλάπτω εγώ εσένα, εσύ βλάπτεις εμένα! Τόσο απλό και μαθηματικό!
Είμαι πολύ περίεργη να δω τι θα κάνουν οι υπέρμαχοι του καπνίσματος από 1η Ιουλίου, όταν οι ελληναράδες (φτου κακά!) θα βρουν ένα σωρό παραθυράκια για να παραβούν το νόμο και να επιβάλουν την αρρώστια τους στους άλλους! Θα πηγαίνουν να τους υποδεικνύουν ότι είναι έλειμμα σεβασμού και "ρατσισμός" ή θα το ευχαριστιούνται κιόλας που βρήκαν τρόπο να πατήσουν το νόμο????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Το θέμα του ρατσισμού είναι ανεκδιήγητο! Ο δυνάστης δέχεται ρατσισμό από τον δυναστευόμενο! Δε βλάπτω εγώ εσένα, εσύ βλάπτεις εμένα! Τόσο απλό και μαθηματικό!


Ένα έως πολλά δίκια τα έχεις.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
οτι το καπνισμα δειχνει χαμηλο κοινωνικο επιπεδο αυτο δεν βρισκει ερεισμα. αντιθετα αυτοι που το λενε εχουν χαμηλο κοινωνικο επιπεδο και αυτοι ειναι οι Αμερικανοι (που απαγορευσαν τη κυκλοφορια του βιβλιου " Αντιγονη" του Σοφοκλη γιατι παει εναντια στην εξουσια τους) και στους ευρωπαιους που για να κανουν μια αθροιση 10+10 εχουν χασει το λογαριασμο εν τω μεταξυ.

βρικαμε τωρα θεμα τους καπνιστες!


Όσο κι αν προσπαθώ να βρω το επιχείρημα στην παραπάνω διατύπωση, αδυνατώ!
Σωστά, εμείς οι πολιτισμένοι Έλληνες μπορούμε να κρίνουμε τους απολίτιστους (ΟΛΟΥΣ τους άλλους). Άλλωστε, τους μεταδώσαμε τον πολιτισμό, χωρίς εμάς θα ζούσαν ακόμα στα δέντρα, και άλλα τέτοια γραφικά! Μάλλον στη διαδικασία της μετάδοσης χάσαμε εμείς τον πολιτισμό γιατί δεν τον βλέπω σε τέτοιου είδους γραφόμενα, και έχουμε μείνει και δυο αιώνες πίσω!  
Παράπεμψε με, σε παρακαλώ, κάπου για αυτό που γράφεις για την Αντιγόνη, γιατί δεν το βρίσκω κάπου...

δε μιλησα με τετοιο τροπο παρα με σεβασμο στην αντιθετη αποψη και παντως χωρις να γινω εριστικος.
δεν θα μπω στη διαδικασια να σχολιασω τα λεγομενα σου για μενα. σου λεω ομως οτι απόλυτος στις αποψεις μου δεν ειμαι  (και δεν θα βρεις ουτε 1 μνμ μου που να αποδεικνυει κατι τετοιο). αντιθετα εσυ μιλας μονοδιαστατα χωρις να λαμβανεις υποψη σου τα δικαιωματα και των αλλων. δεν θα μου απαγορευσει κανεις να μη κανπιζω εφοσο το γουσταρω το τσιγαρακι μου. ουτε θα κανω κατι απο εξαναγκασμο (οπως τα παιδια στα φαναρια που ζητιανευουν και ασκουν ηθικο εξαναγκασμο να κανεις κατι με το ζορι)

οσο για την αντιγονη, ειδες οτι κανεις δεν πρεπει να μιλα απολυτα για πολιτισμους και πρασινα αλογα.
διαβασε το στο περιοδικο Νεμεσις (εκτος κι αν δε διαβαζεις τετοια περιοδικα) τευχος δε θυμαμαι,υπαρχει ομως το τηλ του περιοδικου και παρε ρωτα.

Αρχικά, δε χρησιμοποίησα το β' ενικό, εσύ το κάνεις (ποια είναι τα λεγόμενά μου για σένα είπαμε;). Κατά δεύτερον αν εσύ το μήνυμά σου που παραθέτεις στην αρχή όπως και αυτό το καταπληκτικό "εκτος κι αν δε διαβαζεις τετοια περιοδικα" δεν τα θεωρείς εριστικά, μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη για την έριδα. By the way, το αν κάποιος διαβάζει (ή όχι) φαίνεται! Από αυτά που γράφει, το πώς τα γράφει και την υπευθυνότητά του!

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Λυπάμαι αλλά διαφωνώ μαζί σου.Το αυτοκίνητο δεν είναι ανάγκη.Είμαι 29, εργάζομαι κ φυσικά δεν έχω,πηγαίνω με τα πόδια ,με λεωφορεία κ σπάνια ταξί ή αυτοκίνητο άλλων.Δεν είναι επιχείρημα αυτό που παρέθεσες.Αυτά είναι φαινόμενα των τελευταίων ετών ,οι άνθρωποι λυπάμαι που το λέω αλλά έχουν γίνει κακομαθημένοι ,υπερβολικά ευπαθείς κ κουράζονται εύκολα.Επίσης ,εννοείται ότι μία οικογένεια πρέπει να έχει ένα αμάξι κ να συννενοείται .Αλλά είπαμε μάθαμε στην ευκολία...Βλέπω αμάξια να στέκονται κ να καταλαμβάνουν χώρους χωρίς να γίνεται ουσιαστική χρήση τους,παρά μόνο χρήση για εφέ.Άνεργους με αμάξι ,γυναίκες που το βλεπουν σαν μέσο για τη χειραφέτηση τους απλά.Μέχρι κ οι μαθητές μας αμάξι ονειρεύονται από το γυμνάσιο.Έλεος!Κ Όπως έγραψα είμαι υπέρ της εξυπηρέτησης αναγκών καπνιστών κ μη καπνιστών κ οχι της καταπίεσης που προτείνεις εσύ.Βγάζεις μια εμπάθεια αδικαιολόγητη για τους ανθρώπους που καπνίζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2009, 05:17:05 μμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν είστε σίγουροι ότι απαγορεύεται το τσιγάρο στο χώρο του σχολείου. Ξέρω από άτομο που ξέρει πολύ καλά τα περί σχολικών κανονισμών ότι το τσιγάρο, δυστυχώς, δεν απαγορεύεται ούτε φυσικά στους μαθητές! Δεν επιτρέπεται η τιμωρία μαθητή επειδή καπνίζει. Το τσιγάρο απαγορεύεται στα ΜΜΜ και στα νοσοκομεία μόνο και όχι στα σχολεία.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Από 01/07 πάντως, θ' απαγορεύεται λογικά και στα σχολεία, τουλάχιστον στους κλειστούς χώρους.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Κάνεις λάθος για το θέμα της εμπάθειας. Ο άντρας μου καπνίζει, ο αδερφός μου είναι θεριακλής, η πλειοψηφία των φίλων μου καπνίζει. Και παρατηρήσεις δεν τους κάνω, σεβόμενη το πάθος τους, γιατί και αυτοί σέβονται κάποιες δικές μου απαιτήσεις λόγω του άσθματος. Εγώ αυτό που κάνω είναι μονίμως να ανησυχώ μήπως εξαιτίας αυτού που κάνουν αρρωστήσουν. Αυτό που δε δέχομαι, και ας με χαρακτηρίσει όποιος θέλει όπως θέλει, είναι ότι οι καπνίζοντες και οι μη καπνίζοντες έχουν τα ίδια δικαιώματα! Δεν πρόκειται για περίπτωση καταστάσεων όμοιων. Οι επιλογές του ενός βλάπτουν τον άλλον, γιατί πρέπει να λέμε τόσες φορές τα αυτονόητα; Αν ο καπνιστής θέλει να εξυπηρετηθεί, χωρίς να βλάψει τους άλλους, πρέπει να βγει έξω!
Όσο για τα αυτοκίνητα δεν ξέρω τι να σου πω. Από πέρυσι που ζω σε πολύ μικρότερη πόλη το περπάτημα είναι σαφώς επιλογή. Σε μεγάλες πόλεις όμως δε νομίζω!

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Από 01/07 πάντως, θ' απαγορεύεται λογικά και στα σχολεία, τουλάχιστον στους κλειστούς χώρους.
Ναι, αλλά είναι τραγικό που ο νόμος δεν προέβλεπε μέχρι τώρα την απαγόρευσή του στο σχολείο. Ο νόμος μέχρι τώρα δε συμπεριελάμβανε παιδότοπους, παιδικούς σταθμούς , νηπιαγωγεία, δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια. Δεν το βρίσκετε τραγικό να είναι στην καλή θέληση του εκπαιδευτικού αν θα καπνισει μπροστά στα παιδιά;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Να προσθέσω πάντως, ότι για τον καρκίνο της ουροδόχου κύστης ευθύνεται το κάπνισμα (ακόμη και το παθητικό) σ' ένα ποσοστό 90/% περίπου. Πρόσφατα, είχαμε ανάλογο περιστατικό στο συγγενικό μου περιβάλλον, και οι γιατροί απεφάνθησαν ότι τουλάχιστον γι'αυτού του είδους τον καρκίνο, είναι αποδεδειγμένο ότι το κάπνισμα είναι ο κύριος υπαίτιος.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί αντιδρούν οι καπνιστές..Δεν τους υποχρεώνει η πολιτεία να το κόψουν, αλλά τους υποχρεώνει (και καλά κάνει) να σέβονται τους συνανθρώπους τους σε δημόσιους χώρους! Ήδη σε πολλές εταιρείες, απαγορεύεται! Στη δουλειά μου, απαγορεύεται εδώ και 2 χρόνια και κανείς δεν παραπονιέται! Φανταστείτε σε γραφεία που δεν αερίζονται, να καπνίζει ο καθένας 1 και 2 πακέτα την ημέρα!! ::) ::) ::)

(Αφήνω την ωραία παρέα σας και πάω να πάρω μαγιώ! ;D ;D)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Από 01/07 πάντως, θ' απαγορεύεται λογικά και στα σχολεία, τουλάχιστον στους κλειστούς χώρους.
Ναι, αλλά είναι τραγικό που ο νόμος δεν προέβλεπε μέχρι τώρα την απαγόρευσή του στο σχολείο. Ο νόμος μέχρι τώρα δε συμπεριελάμβανε παιδότοπους, παιδικούς σταθμούς , νηπιαγωγεία, δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια. Δεν το βρίσκετε τραγικό να είναι στην καλή θέληση του εκπαιδευτικού αν θα καπνισει μπροστά στα παιδιά;

Σαφώς και είναι τραγικό, αλλά "κάλλιο αργά παρά ποτέ".
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Λοιπόν ,για να λύσω ενδεχόμενη παρανόηση των γραφομένων μου σου λέω ότι θα πρέπει να υπάρχουν χώροι κλιματιζόμενοι κ να ληφθούν μέτρα που να εξυπηρετούν κ τους δύο.Δηλαδή κανείς να μη χάνει.Η επιβολή απαγόρευσης του καπνίσματος δια ροπάλου θα φέρει οργή κ αποτελέσματα αντίθετα από τα επιδιωκόμενα.Αυτό σου λέω απλά.Φυσικά κ αυτοί που καπνίζουν μπροστά σου ενώ έχεις άσθμα είναι άνθρωποι
χωρίς ευαισθησίες κ σεβασμό για το διπλανό τους.Όσο για το αμάξι ,για να ελαφρύνω κ λίγο το κλίμα να πω ότι μένω Θεσσαλονίκη κ αντιστέκομαι παιδιά ακόμη ,γλυτώνω χρήματα από γυμναστήρια (καθώς διατηρήσαι σε φόρμα με φυσικό τρόπο)κ φυσικά δεν έχω άγχος ,γιατί ο χρόνος με τα πόδια είναι υπολογισμένος,δεν έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις στην Τσιμισκή ή την Εγνατία.Το προτείνω ανεπιφύλακτα....!   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2009, 05:53:42 μμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί αντιδρούν οι καπνιστές..Δεν τους υποχρεώνει η πολιτεία να το κόψουν, αλλά τους υποχρεώνει (και καλά κάνει) να σέβονται τους συνανθρώπους τους σε δημόσιους χώρους! Ήδη σε πολλές εταιρείες, απαγορεύεται! Στη δουλειά μου, απαγορεύεται εδώ και 2 χρόνια και κανείς δεν παραπονιέται! Φανταστείτε σε γραφεία που δεν αερίζονται, να καπνίζει ο καθένας 1 και 2 πακέτα την ημέρα!! ::) ::) ::)

(Αφήνω την ωραία παρέα σας και πάω να πάρω μαγιώ! ;D ;D)

Φίλε μου τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα λες.
Και δεν νομίζω ότι υπάρχουν καπνιστές που με το ζόρι θα προσπαθήσουν να καπνίσουν εκεί που απογορεύται. Τουλάχιστον εγώ. Δεν το έκανα πριν που δεν υπήρχε απαγόρευση πόσο μάλλον τώρα.
Ο σεβασμός στα δικαιώματα των άλλων ήταν, είναι και θα συνεχισει να είναι απόλυτος.

Αν δεν είχες το κουράγιο να διαβάσεις όλες της απαντήσεις, που είναι λογικό, πρέπει να σου πω ότι το θέμα είναι με μερικούς που θεωρούν πως οι καπνιστές όχι απλά δεν έχουν ίσα δικαιώματα άλλα μάλλον δεν θα έπρεπε καν συνυπάρχουν με τους μη καπνιστές. Μέσα στα πλαίσια του σεβασμού του άλλου που όπως είπα είναι κάτι αδιαπραγμάτευτο.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Ανήκω κι εγώ στους "χαμηλού επιπέδου " ανθρώπους που καπνίζουν μανιωδώς...Στο γραφείο είμαστε μισοί μισοί και ελλείψει χώρου( ελπίζω να το έγραψα καλά μη με σκοτώσουν οι φιλόλογοι  ;D) καπνίζουμε σε μέρος που οι μαθητές μπορεί να μας δουν.Και πώς να μη με δουν να καπνίζω ρε παιδιά όταν είμαστε μαζί εξαήμερες,τετραήμερες και λοιπές εκδρομές??? Δεν καμαρώνω για το τσιγάρο,αλλά δεν μπορώ να ακούω και συνέχεια ότι είμαι "γύφτισα ", ότι αυτοκτονώ κάθε μέρα κ.λ.π.
Αυτά τα ξέρω από τα 17 μου που το άρχισα. Σέβομαι απεριόριστα το άιτημα των ¨άλλων" να μην τους λιβανίζω και δεν το κάνω.Προσωπικά έχω αποφασίσει πως δεν θα βγαίνω αν απαγορευτεί το καπνισμα παντου ,μόνο καλοκαιράκι.
Δεν σκοπεύω να δώσω ούτε ένα ευρώ για να πιω καφέ ή ποτό χωρίς τσιγάρο.Και αν απαγορευτεί στο σχολικό χώρο, απλά στα κενά μου θα βγαίνω στο δρόμο  ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.