*

Αποστολέας Θέμα: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 41860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 946
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 10, 2010, 08:01:58 μμ »
Χαίρετε!Η εξέταση των παιδιών με δυσλεξία,στο γυμνάσιο,πώς γίνεται;Εννοώ,τις τελικές εξετάσεις Μαϊου-Ιουνίου..Ξέρω οτι εξετάζονται προφορικά,εφ'όσον το επιθυμούν,αλλά,στο πρακτικό κομμάτι,τα θέματα πρέπει να είναι ιδια,με τους υπολοίπους συμμαθητές τους;Ή μικρότερης δυσκολίας;Και κάτι ακόμη:η βάση για να περάσουν είναι το 7,5;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:43:41 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 10, 2010, 08:08:56 μμ »
την προφορική εξέταση αναλαμβάνει ο καθηγητής του τμήματος ένταξης.
Τα θέματα φυσικά και είναι διαφορετικά, αφού και το σύνολο των μαθημάτων του έτους ως προς την ύλη, διαγωνίσματα κλπ διαφέρει από εκείνο της τάξης στην οποία ανήκουν τα παιδιά.
Φαντάζομαι,για να ρωτάς,απουσιάζει ειδικός παιδαγωγός από το σχολείο.
Επομένως, τα θέματα είναι τα ίδια για όλα τα παιδιά. Η εξέταση γίνεται προφορικά, με διευκρινίσεις όπου χρειάζεται.
για τη βάση,νομίζω, ισχύει ό,τι και για όλα τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 10, 2010, 08:13:46 μμ »
http://www.ypepth.gr/el_ec_category1757.htm

εδώ θα βρεις αρχείο .doc του υπουργείου,όπου δίδονται οδηγίες εξέτασης των παιδιών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 946
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 10, 2010, 08:28:29 μμ »
Κατ'αρχήν,ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.Στο σχολείο που είμαι υπάρχουν τμήματα ένταξης,αλλά έχω δύο μαθητές που,αν και δυσλεκτικοί,δεν εντάσσονται σ'αυτά(λογικά,η μορφή δυσλεξίας,δεν είναι σε τόσο έντονη μορφή).Μέχρι τώρα,στο μάθημά μου(αρχαία ελληνική γλώσσα)και στα τρία τρίμηνα το συμμετείχαν και στα γραπτά τεστ,πέρα από την προφορική επίδοση γιατί, όπως μου είπαν στο σχολείο,επιλέγουν τα παιδιά αν θέλουν να εξεταστούν προφορικά αντί του καθιερωμένου τεστ τριμήνου.Τώρα,ωστόσο,επέλεξαν την προφορική εξέταση..οπότε,εγώ θα πρέπει να τους εξετάσω με άλλα θέματα από αυτά που θα δώσουν τα υπόλοιπα παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:43:41 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 10, 2010, 08:33:20 μμ »
δεν είναι υποχρεωτική η φοίτηση στα τμήματα ένταξης. Επομένως, είναι απόλυτα σεβαστό εάν δεν θέλουν να ενταχθούν.
Δεν έχει να κάνει με τη φύση της αδυναμίας, αν δυσκολεύει πολύ ή όχι το παιδί μαθησιακά.
Θα τα εξετάσεις στα ίδια θέματα, απλώς η εξέταση θα γίνει προφορικά και φυσικά με περισσότερες διευκρινίσεις.
Επομένως, καλό θα είναι να υπάρχει μια διαβάθμιση δυσκολίας στα θέματα, κάτι το οποίο κάνουμε έτσι κι αλλιώς και για το υπόλοιπο σύνολο των παιδιών.
Απαιτείται φυσικά υπομονή και διάθεση χρόνου.
Κάθε επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 946
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 10, 2010, 09:04:25 μμ »
Νομίζω,απ'όσο μπορώ να κρίνω,οτι στην προκειμένη περίπτωση,θα ήταν περιττή η ένταξή τους σε τμήμα ειδικής αγωγής αφού από,τι εντόπισα,δεν είχαν γενικά ιδιαίτερες δυσκολίες,ακόμη και στο γραπτό λόγο..Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες...Αγχώθηκα λίγο,πρώτη φορά σε σχολείο φέτος,αλλά όλα θα πάνε καλά...

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 10, 2010, 10:59:55 μμ »
Απλά πρέπει να υπάρχει και χαρτί από ΚΕΔΔΥ ή από Ιατροπαιδαγωγικό που να βεβαιώνει δυσλεξία (όχι στοιχεία δυσλεξία ή κάτι άλλο) για να υπάρχει η δυαντότητα προφορικής εξέτασης...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 946
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 11, 2010, 06:22:20 μμ »
ok..κατάλαβα....thanx για τις πληροφορίες... :D

Αποσυνδεδεμένος LaCicala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 12, 2010, 05:46:00 μμ »
Άλλη μια ερώτηση:

Στην περίπτωση της εξέτασης της ξένης γλώσσας για τις Β’ και Γ’ γυμνασίου προβλέπεται ορθογραφία (κείμενο περίπου 70 λέξεων, που βαθμολογείται με 4 μονάδες).
Πως θα εξεταστεί σε αυτό το κομμάτι ο μαθητής με δυσλεξία ή με μαθησιακές δυσκολίες, από τη στιγμή που θα ζητήσει να του γίνει προφορική εξέταση;

Του δίνουμε απλά παραπάνω χρόνο και επαναλαμβάνουμε αρκετές φορές το κείμενο (χωρίς να του δημιουργηθεί άγχος) ώστε να γράψει και έπειτα το διορθώνουμε με επιείκεια;  
Διαφοροποιούμε από την υπόλοιπη τάξη τα θέματα (συμπληρώνοντας ίσως με κάποια παραπάνω γραμματική ή λεξιλογική άσκηση το διαγώνισμα) ώστε οι συγκεκριμένοι μαθητές να αποφύγουν της δοκιμασία της ορθογραφίας;

??
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2010, 11:28:26 πμ από LaCicala »

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 17, 2010, 01:18:38 μμ »
Άλλη μια ερώτηση:

Στην περίπτωση της εξέτασης της ξένης γλώσσας για τις Β’ και Γ’ γυμνασίου προβλέπεται ορθογραφία (κείμενο περίπου 70 λέξεων, που βαθμολογείται με 4 μονάδες).
Πως θα εξεταστεί σε αυτό το κομμάτι ο μαθητής με δυσλεξία ή με μαθησιακές δυσκολίες, από τη στιγμή που θα ζητήσει να του γίνει προφορική εξέταση;

Του δίνουμε απλά παραπάνω χρόνο και επαναλαμβάνουμε αρκετές φορές το κείμενο (χωρίς να του δημιουργηθεί άγχος) ώστε να γράψει και έπειτα το διορθώνουμε με επιείκεια;  
Διαφοροποιούμε από την υπόλοιπη τάξη τα θέματα (συμπληρώνοντας ίσως με κάποια παραπάνω γραμματική ή λεξιλογική άσκηση το διαγώνισμα) ώστε οι συγκεκριμένοι μαθητές να αποφύγουν της δοκιμασία της ορθογραφίας;

??

Την ίδια απορία έχω και εγώ. Κανείς δεν ξέρει βρε παιδιά?

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 17, 2010, 11:42:52 μμ »
και μενα η πρωτη μου χρονια ειναι κ θα χρειαστει να εξετασω ενα παιδι με δυσλεξια στα αγγλικα. Στα διαγωνισματα ειχαμε οδηγια να εξεταστει προφορικα και αυτο εκανα. Αδιαβαστο ερχοταν κ παροτι εδινα πολλες διευκρινισεις δεν ηξερε να απαντησει. Δεν το αποδιδω στη δυσλεξια, ηταν αδιαφορια γενικη οπως και κατα τη διαρκεια του μαθηματος. Επισης ειναι κ με υπερκινητικοτητα διαπιστωμενο οποτε υπηρχε μεγαλη κατανοηση.  Εβαζα βαθμους γυρω απτη βαση. Τωρα για ορθογραφια ουτε λογος ,αφου η εξεταση ειναι προφορικη. Στα διαγωνισματα ουτε matching δεν τον εβαλα να κανει τα συμπληρωνα εγω οπως τα ελεγε. Δεν εχω διαβασει οδηγιες περα απτο χαρτι γιατρου που εχει φερει, οπου ηταν ξεκαθαρο, να μην γραφει. (Παντως θαπρεπε να μας ενημερωνουν περισσοτερο, συμβουλοι, διευθυντες οποιοι τελοσπαντων ειναι αρμοδιοι)

Αποσυνδεδεμένος talkinghead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 20, 2010, 04:34:08 μμ »
Λοιπόν, για να μας φύγει η απορία έμαθα τα εξής:

Τα θέματα που δίνουμε στα παιδιά με δυσλεξία είναι τα ίδια με τα παιδιά που γράφουν κανονικά. Όσον αφορά την ορθογραφία τώρα, φυσικά και δεν γράφουν, απλά οι 4 βαθμοί που της αντιστοιχούν θα μοιραστούν ισόποσα στις υπόλοιπες ασκήσεις.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 21, 2010, 09:29:31 μμ »
επειδη το ειδα κ αλλου,η ορθογραφια βαθμολογειται απο 1 εως 4 μοναδες .Οχι οπωσδηποτε 4.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εξετάσεις Τριμήνων Γυμνασίου
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 21, 2010, 10:51:37 μμ »
δεν είναι μόνο η δυσλεξία που εξετάζεται προφορικά. Καλό είναι ο συνάδελφος που φτιάχνει την λίστα με αυτούς που δίνουν προφορικά σε κάθε σχολείο να δει και τις παρακάτω περιπτώσεις που δίνουν προφορικά αν επιθυμούν.

δυσλεξία, δυσγραφία, δυσαριθμησία, δυσαναγνωσία, δυσορθογραφία

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159417
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 173
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 143
Σύνολο: 155

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.