*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 209850 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #616 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:16:22 πμ »
Στο μπλογκ του Παναρετου υπαρχουν αρκετοι που ρωτουν για ολοημερο γυμνασιο και τι μετρα σκοπευει να λαβει το Υπουργειο ωστε ν' απορροφησει τους ανεργους καθηγητες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #617 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 01:17:35 μμ »
Μήπως επειδή ήτανε μεγάλο δε δημοσιεύτηκε? όταν πήγα να το στείλω την πρώτη φορά, μου βγαλε ότι δεν είναι δυνατό γιατί πρέπει να είναι 4000 χαρακτήρων. Μετά έκανα περικοπές, και μου το δέχτηκε...τι να πω..και έβαλα και καλή υπογραφή γαμ**ο!
Πάντως για να μην ξεχνιόμαστε, ας στείλουμε σε όλους το γκρουπ του φέισμπουκ.

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #618 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 03:11:17 μμ »
Μη φοβασαι θα δημοσιευτει το αργοτερο μεχρι αυριο!

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #619 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 06:36:02 μμ »
τπτ ακομα ε? μπορει κ να μην την βαλουν! ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:08 »

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #620 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 07:11:22 μμ »
μηπως τα ολοημερα σχετιζονται και με τις Ζώνες Εκπαιδευτικής Προτεραιότητας που ετοιμαζει το Υπουργειο?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2009, 07:20:12 μμ από arlene »

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #621 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 07:12:39 μμ »
Υπομονη, μεχρι αυριο θα την εχουν αναρτησει! Χαμος στο φεησμπουκ μεσα σε λιγες ωρες ειχαμε τεραστια αυξηση των μελων. Μπραβο στον Γιωργο για τα αποσπασματα της Δ.Ο.Ε. Ειμαι αισιοδοξη πλεον, ετσι να συνεχισουμε!

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #622 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 07:26:22 μμ »
Eγώ δεν είμαι ευχαριστημένος...είμαστε χιλιάδες εκπαιδευτικοί, πού είναι όλοι αυτοί??? 270 άτομα μου φαίνονται λίγα

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #623 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 07:30:07 μμ »
Καταρχας ειναι πολυ νωρις και υστερα δεν το γνωριζουν ολοι.Χθες ηταν 110 ατομα και τωρα 270 μελη.Υπαρχει αυξηση, μαλιστα ειδα στο alfavita καποια συναδελφος εδωσε το συνδεσμο του φεησμπουκ ωστε οσοι επιθυμουν να γραφτουν.

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #624 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 07:32:51 μμ »
Ακομη και στο μπλογκ του παναρετου υπαρχουν 4 κειμενα που θιγουν το προβλημα μας. Εχουν αρχισει να δραστηριοποιουνται

Αποσυνδεδεμένος gatopardaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #625 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 07:38:42 μμ »
παιδια ηρεμείστε.Εγω περιμένω τουλάχιστον άλλα δυο άτομα να μπουν στο γκρουπάκι τα οποια προφανώς δεν εχουν ανοίξει υπολογιστή.Και μάλιστα η μια μπαινει και στο pde.
Αυτο που με ανησυχει λίγο ειναι το οτι η επιστολή δεν εχει  δημοσιευτεί. ???Μαλιστα ο Πανάρετος λέει σε καποιες αναρτησεις πως ειναι αδύνατον να απαντά σε κάθε θέμα και να δημοσιεύει τα παντα λόγω φορτου εργασίας.Ο,τι ειναι να γινει με την επιστολή μεχρι αυριο πιστευω θα δειξει.

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #626 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 10:35:29 μμ »
"Έμεινε σε δύο μαθήματα πέρυσι η κόρη μας στην πρώτη Γυμνασίου και γενικά φοβόμαστε για τις επιδόσεις της από εδώ και πέρα και αν μπορούμε πια να βοηθήσουμε το παιδί μας", μου είπαν πριν λίγες μέρες οι γονείς μιας μαθήτριας. Άλλη μια ιστορία που πιστεύω ότι πρέπει να έχει ξεχωριστή θέση στο ολοήμερο blogo-γυμνάσιο/λύκειό μας που έχει στηθεί εδώ μέσα στις σελίδες του pde, και που θεωρώ αφορά όλους τους φιλολόγους.
Το ένα από τα μαθήματα ήταν τα αρχαία.Οι γονείς έχουν υιοθετήσει το συγκεκριμένο παιδί και μάλιστα προέρχεται από άλλη χώρα και αντιλαμβανόμαστε όλοι τα προβλήματα που σίγουρα αντιμετωπίζει στα ελληνικά.Δεν θέλουν το παιδί τους να συγκεντρώσει άλλες αρνητικές εμπειρίες και παλεύουν με κάθε μέσο για τα φροντιστήρια του παιδιού και πάντα απευθύνονται σε εξωσχολική βοήθεια.Όταν υιοθέτησαν το παιδί τους ήταν σε καλύτερη οικονομική κατάσταση. Τώρα ζουν με ένα μισθό και δεν ξέρουν πόσο ακόμα θα αντέξουν να πληρώνουν ιδιαίτερα μαθήματα;Όμως προσπαθούν με κάθε μέσο στερούμενοι οι ίδιοι.
Θεωρώ πως το ολοήμερο γυμνάσιο και κατ'επέκταση το ολοήμερο λύκειο είναι ο μόνος θεσμός που θα μπορούσε να προσφέρει άμεση λύση στα προβλήματα οικογενειών και παιδιών που προέρχονται από χαμηλά κοινωνικά στρώματα, μετανάστες κ.α.Για τέτοιες περιπτώσεις θα έπρεπε ακόμα και για ένα τέτοιο παιδί μόνο του να λειτουργήσει τμήμα ενισχυτικής διδασκαλίας.Όχι να περιμένουμε να συγκεντρωθεί ο απαραίτητος αριθμός.Εδώ έχουμε να κάνουμε με συνανθρώπους μας που πλήττονται από κοινωνικές διακρίσεις πια, όχι με αριθμούς.Ας μπούμε λίγο στη θέση των γονιών που ψάχνουν δεξιά και αριστερά να βοηθήσουν τα παιδιά τους στα μαθήματα και μπορούν να απευθυνθούν παντού εκτός από το ίδιο το σχολείο.Υπάρχει μεγαλύτερο πλήγμα για μια δημοκρατική κοινωνία και για μια κοινωνία που θεωρητικά μόνο παρέχει ίσες ευκαιρίες σε όλους;Για την ελληνική οικογένεια η μόρφωση των παιδιών της είναι το άλφα και το ωμέγα.Το έχω ζήσει αυτό ως φιλόλογος και μέσα από τη δική μου οικογένεια αλλά και μέσα από τις οικογένειες των μαθητών μου και όλων γενικά.Είναι αξιοθαύμαστος πραγματικά αυτός ο αγώνας και δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που δεν έχει ζήσει αυτό που περιγράφω. Τα πάντα θυσιάζουν οι γονείς στην Ελλάδα για να ανέβουν τα παιδιά τους στα ψηλότερα πανεπιστημιακά και κοινωνικά σκαλοπάτια ανεξάρτητα από την καταγωγή τους.Διαφαίνεται έτσι η εμπιστοσύνη που πάντα είχε ο λαός μας στο Λόγο και την παιδεία των νέων.Συνεπώς, χρειάζεται μια εντατική και καινοτόμος προσέγγιση στη διδασκαλία της γλώσσας και της ιστορίας για τα παιδιά μας.
Χρειάζονται άμεσα τα τμήματα ενισχυτικής διδασκαλίας στα σχολεία της δευτεροβάθμιας.Είναι αίτημα πια των ίδιων των μαθητών, των γονιών τους που φοβούνται το σχολείο(!)και των ευαισθητοποιημένων καθηγητών.Το ολοήμερο γυμνάσιο-λύκειο είναι απαίτηση ολόκληρης της ελληνικής κοινωνίας και έτσι πρέπει να αντιμετωπιστεί για να πάρει και τη θέση που του αρμόζει στο χώρο της εκπαίδευσης.Να γίνει η ελληνική παιδεία η αδιαπαραγμάτευτη ελληνική αλήθειά μας.Έχουμε επίγνωση όμως σε ποιούς τομείς μπορούμε να διακριθούμε;Για να μελετήσουμε λίγο την ιστορία του έθνους μας.

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #627 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 10:41:08 μμ »
Ετσι ειναι η κατασταση και γι αυτο το λογο προσπαθουμε ν' αφυπνισουμε γονεις και μαθητες!Τα ολοημερα γυμνασια-λυκεια ειναι επιτακτικη αναγκη της κοινωνιας, ας το καταλαβουν οι αρμοδιοι!

Αποσυνδεδεμένος lori

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #628 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 11:53:03 μμ »
συμφωνω απολυτα με την επιστολη!!!!!!!!Δεν καταλαβα ομως η επιστολη σταλθηκε στον Παναρετο ή οχι.....Τα ολοημερα σαφως και βοηθουν ολη την ελληνικη οικογενεια οικονομικα...καθε παιδι εχει δικαιωμα στη γνωση!μια μαθητρια μου ειπε οτι δεν εγινε τμημα προσθετης  στην τριτη λυκειου και ειναι αναγκασμενη να αρκειται στα πρωινα μαθηματα...με ο,τι αυτο συνεπαγεται...........!εστω και ενα παιδι να υπαρχει που δεν μπορει να "προσφερει" στη παραπαιδεια το κρατος ειναι υποχρεωμενο να μεριμνησει γι'αυτο......οσο για την επιστολη πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο πρωτο βημα ομως δεν πρεπει να μεινουμε μονο σε αυτο!!!!!! :-[

Αποσυνδεδεμένος lori

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια
« Απάντηση #629 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 12:14:37 πμ »
τι λετε?  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2009, 12:34:38 πμ από lori »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.