*

Αποστολέας Θέμα: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά  (Αναγνώστηκε 3256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« στις: Ιούνιος 13, 2009, 04:57:50 πμ »
Αξίζει να ξεσπιτωθείς, να χάσεις αυτά που έχεις κοπιάσει για να αποκτήσεις (δουλειά σε φροντιστήριο και αρκετά ιδιαίτερα) για να ξενιτευτείς σ' ένα μέρος μαζεύοντας μόρια ώστε κάποια στιγμή να διοριστείς?Ειδικά στον κλάδο μας που οι θέσεις όσο πάνε θα λιγοστεύουν και περισσότερο με το κόψιμο της πίτας διά τέσσερα (γαλλικά γερμανικά ιταλικά ισπανικά)?Δε θέλω να φύγω απ' τη Αθήνα.Όλοι μου λένε πως δεν θα αντέξω για πολλα χρόνια στα ιδιαίτερα πέρα-δώθε...κι ότι πρέπει να παλέψω για το διορισμό.Προσωπικά το βρίσκω άπιαστο όνειρο.Ή κάτι που όταν έρθει θα με βρει στο Δαφνί αν υποστώ τις μετακινήσεις και τις δυσκολίες που απαιτεί.Είμαι αχάριστη?Κακομαθημένη?Μόνο εγώ σκέφτομαι έτσι?Κάνω κάπου λάθος?Απαντήστε μου με ειλικρίνια.Δεν θα προσβληθώ! Ίσως το βλέπω από λάθος οπτική γωνία... ΥΓ:Πέρσι δήλωσα Αττική χωρίς να έχω μόρια και έλαβα τα αναμενόμενα...  :-X φέτος είπα ν' αλλάξω το γούρι δηλώνοντας απομακρυσμένη περιφέρεια..το πιθανότερο είναι πως δε θα με καλέσουν και πάλι χωρίς μόρια.Και εδώ είναι που αναρωτιέμαι αν θα 'πρεπε να εύχομαι να με καλέσουν ή όχι...ΑΣΕΠ έδωσα..αλλά δεν έχω great expectations...excusez-moi για το μακροσκελές post!  :-\
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:11:40 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:47:23 πμ »
Καλημέρα! Δεν είμαι της γαλλικής φιλολογίας, καταρχήν, για να ξέρω τι ακριβώς γίνεται στον κλάδα σας. Ξέρω, όμως, ότι είναι πολυ δύσκολα και γι εσάς,  όπως και για εμάς τους φιλολόγους. Όλοι έχουμε περάσει από τη φάση που περιγράφεις (ιδιαίτερα-φροντιστήρια) και έχουμε σκεφτεί ότι δεν αξίζει να θυσιάσω τη βολή μου για μια μόνιμη θέση. Πίστεψέ με θα έρθει καιρός που θα σε κουράσει αυτή η κατάσταση, ειδικά αν έχεις οικογένεια. Όταν κάνεις οικογένεια, καταλαβαίνεις ότι πιο πολύτιμος και από τα χρήματα είναι ο χρόνος. Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά δεν είναι τυχαίο που η πλειοψηφία όσων δίνουν ΑΣΕΠ ή κατατακτήριες είναι τριαντάρηδες (κατά μέσο όρο). Θέλω να πω ότι θ' αναθεωρήσεις τις σκέψεις σου στο μέλλον, γιατί η ηλικία σε κάνει να σκέφτεσαι διαφορετικά! 

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2009, 10:58:52 πμ »
Eιμαι της Γερμανικής, με μηδεν μορια και μηδέν προϋπηρεσία. προσωπικά δεν εχω πρόβλημα να παω επαρχία μιας κ προς το παρον δεν με κραταει τιποτε Αθήνα εκτος των δικων μου. Το βλεπω ως ευκαιρια να ζησω μια καλυτερη ποιοτικά ζωή στην επαρχία ούσα ανεξαρτητη. Αν εχεις ιδιαίτερα και δουλειά σε φροντιστήριο ειναι όντως δίλημμα. Από τη μία εισαι δημοσιος υπάλληλος κ απο την άλλη αποκτάς εμπειρία στη διδακτική στο φροντιστήριο, ανεβαίνεις οπως κ να το κανεις. Καθως διαβαζα τα ποστ σας μου δημιουργήθηκε μια απορία....Πειτε οτι περναμε ως μόνιμοι κάποια στιγμή...Ως μόνιμοι (λεμε τώρα) μπορούμε να μεινουμε σε κάποιο μερος σταθεροί ή λόγω αναγκών θα μας αλλαζουν τόπο? Δηλαδή σκεπτόμενοι ακόμα κ την ιδανικότερη περίπτωση...αξίζει?
Το καλό με το δημόσιο ειναι οτι πληρώνεσαι χειμώνα/καλοκαίρι...ενώ με τα φροντιστήρια..ξέρεις....!! Με εξτρα ιδιαίτερα βεβαια μπορεις αν το κυνηγήσεις να βγάλεις κ πιο πολλά χρήματα βεβαια!!
ΟΙ τριαντάρηδες πουι ανεφερε η tinkerbel δινουν γιατι τους εχει κουράσει η ανασφάλεια της δουλειά στα φροντιστήρια για 10-12 ευρώ την ωρα μεικτά!!


 





ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 13, 2009, 01:51:22 μμ »
Προφανώς οι περισσότεροι κάνουν τις ίδιες σκέψεις με εσένα, αλλά σκέψου μόνο πόσες χιλιάδες συνάδελφοι ξεσπιτώνονται κάθε χρονιά για τα πολυπόθητα αυτά μόρια και θα καταλάβεις αν αξίζει τον κόπο ή όχι. Γιατί λες το κάνουν αυτό;
Κακά τα ψέματα, μπορεί τα φροντιστήρια ή τα ιδιαίτερα να έχουν χρήματα, όμως κουράζουν και δημιουργούν ένα διαρκές αίσθημα ανασφάλειας και αβεβαιότητας, γι' αυτό και αργά ή γρήγορα οι περισσότεροι στρέφονται προς το δημόσιο κάνοντας και μία προσπάθεια προς τα εκεί. Αυτοί που δεν το κάνουν είτε έχουν λυμένο με άλλο τρόπο το οικονομικό τους πρόβλημα, είτε έχουν τόσο πολύ πήξει στις υποχρεώσεις που δεν έχουν τον χρόνο και τη διάθεση να προσπαθήσουν.
Αν λοιπόν δεν έχεις σοβαρές υποχρεώσεις, οικογένεια κτλ. τώρα είναι η πιο κατάλληλη περίοδος για να κερδίσεις κάποια μόρια από προϋπηρεσία. Μετά από μερικά χρόνια τα εμπόδια πάσης φύσεως θα πληθύνουν και αν το σκέφτεσαι τόσο απαισιόδοξα τώρα, φαντάσου τότε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:11:40 »

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 13, 2009, 02:40:14 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ που απαντήσατε! 25 είμαι,χωρίς υποχρεώσεις ακόμα, σίγουρα έχετε δίκιο στο θέμα της ηλικίας..Μακάρι να πάνε τα πράγματα καλά για όλους μας...
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 13, 2009, 02:55:58 μμ »
Αξίζει να ξεσπιτωθείς, να χάσεις αυτά που έχεις κοπιάσει για να αποκτήσεις (δουλειά σε φροντιστήριο και αρκετά ιδιαίτερα) για να ξενιτευτείς σ' ένα μέρος μαζεύοντας μόρια ώστε κάποια στιγμή να διοριστείς?Ειδικά στον κλάδο μας που οι θέσεις όσο πάνε θα λιγοστεύουν και περισσότερο με το κόψιμο της πίτας διά τέσσερα (γαλλικά γερμανικά ιταλικά ισπανικά)?Δε θέλω να φύγω απ' τη Αθήνα.Όλοι μου λένε πως δεν θα αντέξω για πολλα χρόνια στα ιδιαίτερα πέρα-δώθε...κι ότι πρέπει να παλέψω για το διορισμό.Προσωπικά το βρίσκω άπιαστο όνειρο.Ή κάτι που όταν έρθει θα με βρει στο Δαφνί αν υποστώ τις μετακινήσεις και τις δυσκολίες που απαιτεί.Είμαι αχάριστη?Κακομαθημένη?Μόνο εγώ σκέφτομαι έτσι?Κάνω κάπου λάθος?Απαντήστε μου με ειλικρίνια.Δεν θα προσβληθώ! Ίσως το βλέπω από λάθος οπτική γωνία... ΥΓ:Πέρσι δήλωσα Αττική χωρίς να έχω μόρια και έλαβα τα αναμενόμενα...  :-X φέτος είπα ν' αλλάξω το γούρι δηλώνοντας απομακρυσμένη περιφέρεια..το πιθανότερο είναι πως δε θα με καλέσουν και πάλι χωρίς μόρια.Και εδώ είναι που αναρωτιέμαι αν θα 'πρεπε να εύχομαι να με καλέσουν ή όχι...ΑΣΕΠ έδωσα..αλλά δεν έχω great expectations...excusez-moi για το μακροσκελές post!  :-\
Το θεμα ειναι οτι ξεκινας για το δημοσιο και  μπορει να πεσουν ανα πασα στιγμη εξυπνακηδες λουφατζηδες "αλεξιπτωτιστες" που να σε πανε πισω και να αναθεματιζεις την ωρα που παρατησες τον ιδιωτικο τομεα κι εμπλεξες με το δημοσιο

(Ασε που τα σχολεια ειναι χαλια αισθητικα ως χωροι εργασιας)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 13, 2009, 02:57:12 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ που απαντήσατε! 25 είμαι,χωρίς υποχρεώσεις ακόμα, σίγουρα έχετε δίκιο στο θέμα της ηλικίας..Μακάρι να πάνε τα πράγματα καλά για όλους μας...
Εγώ λέω να συνεχίσεις τα ιδιαίτερά σου, αλλά να έχεις στο μυαλό σουκαι το θέμα του διορισμού. Το φόρουμ θα σε βοηθήσει πολύ να καταλάβεις πώς πρέπει να κινηθείς, για να πετύχεις το στόχο σου. Το να μπεις σ' ένα σχολείο δεν είναι τόσο ακατόρθωτο. Μην ακούς τι σου λένε οι απέξω! Καλή τύχη!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2009, 03:01:37 μμ »
LK αποφασισε επιτελους τί τη συμβουλευεις την κοπελα!
Τα δυο μηνυματα σου ειναι αντιθετα  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2009, 03:04:17 μμ από bobo1 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 13, 2009, 03:23:21 μμ »
LK αποφασισε επιτελους τί τη συμβουλευεις την κοπελα!
Τα δυο μηνυματα σου ειναι αντιθετα  ;D
Βοbo, ή εγώ έχω ζαλιστεί από το διάβασμά μεσημεριάτικα ή εσύ με δουλεύεις  ;D ;D Γιατί είναι αλληλοσυγκρουόμενα; Όσοι πήραμε μέρος στον ΑΣΕΠ σταματήσαμε τη δουλειά; Αν πάει κάποιος ωρομίσθιος, πρέπει να σταματήσει τα ιδιαίτερα; Αυτό είπα! Δε συνεπάγεται ότι, επειδή ξεκίνησες την προσπάθειά σου να μπεις σ' ένα σχολείο πρέπει να σταματήσεις να κάνεις οτιδήποτε άλλο στη ζωή σου; Μη σου πω ότι βοηθάει να δουλεύεις όταν δίνεις ΑΣΕΠ, γιατί η διδακτική πείρα δε συγκρίνεται με όσο διάβασμα και να κάνεις!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 13, 2009, 03:25:40 μμ »
Τωρα το ξεκαθαρισες!
;D )

Αποσυνδεδεμένος marina ;-)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Χαμογελάτε και κάντε τους άλλους να ανησυχούν!
    • Προφίλ
Απ: Τελικά αξίζει? ΠΕ05 Γαλλικά
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 13, 2009, 04:12:11 μμ »
Αξίζει να ξεσπιτωθείς, να χάσεις αυτά που έχεις κοπιάσει για να αποκτήσεις (δουλειά σε φροντιστήριο και αρκετά ιδιαίτερα) για να ξενιτευτείς σ' ένα μέρος μαζεύοντας μόρια ώστε κάποια στιγμή να διοριστείς?Ειδικά στον κλάδο μας που οι θέσεις όσο πάνε θα λιγοστεύουν και περισσότερο με το κόψιμο της πίτας διά τέσσερα (γαλλικά γερμανικά ιταλικά ισπανικά)?Δε θέλω να φύγω απ' τη Αθήνα.Όλοι μου λένε πως δεν θα αντέξω για πολλα χρόνια στα ιδιαίτερα πέρα-δώθε...κι ότι πρέπει να παλέψω για το διορισμό.Προσωπικά το βρίσκω άπιαστο όνειρο.Ή κάτι που όταν έρθει θα με βρει στο Δαφνί αν υποστώ τις μετακινήσεις και τις δυσκολίες που απαιτεί.Είμαι αχάριστη?Κακομαθημένη?Μόνο εγώ σκέφτομαι έτσι?Κάνω κάπου λάθος?Απαντήστε μου με ειλικρίνια.Δεν θα προσβληθώ! Ίσως το βλέπω από λάθος οπτική γωνία... ΥΓ:Πέρσι δήλωσα Αττική χωρίς να έχω μόρια και έλαβα τα αναμενόμενα...  :-X φέτος είπα ν' αλλάξω το γούρι δηλώνοντας απομακρυσμένη περιφέρεια..το πιθανότερο είναι πως δε θα με καλέσουν και πάλι χωρίς μόρια.Και εδώ είναι που αναρωτιέμαι αν θα 'πρεπε να εύχομαι να με καλέσουν ή όχι...ΑΣΕΠ έδωσα..αλλά δεν έχω great expectations...excusez-moi για το μακροσκελές post!  :-\

Είμαι και εγώ της γαλλικής φιλολογίας και δουλεύω αρκετα χρόνια στο χώρο των φροντιστηρίων και με ιδιαίτερα στην Θεσσαλονίκη. Εδώ τα πράγματα με τα γαλλικά είναι ακόμα πιο άσχημα:για να έχεις πλήρες ωράριο σε φροντιστήριο πρέπει ή να ξέρεις και αγγλικά για να συμπληρώνεις ώρες ή να δουλεύεις σε 2-3 φροντιστήρια διδάσκοντας μόνο γαλλικά. Εγώ, ενώ κυνηγάω πάντα την διδασκαλία σε φροντιστήριο κάθε χρόνο οι ώρες μου λιγοστεύουν και γι'αυτό αναγκάζομαι να τρέχω σε όλο και πιο πολλά φροντιστήρια για να αποκτήσω τα ένσημα και να μπορέσω να βγω ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι.   

Κατά την άποψη μου, δεν είναι εύκολο να φεύγεις από την πόλη σου αλλά επειδή κάθε χρόνο δυσκολέυουν ακόμα περισσότερο τα πράγματα, κυνήγα το ωροσμίθιο όσο μας παίρνει ακόμα. Και λέω όσο μας παίρνει ακόμα γιατί την σχολική χρονιά που πέρασε έβαλαν και μόνιμους από γυμνάσιο στα δημοτικά επειδή δεν συμπληρώναν ώρες με αποτέλεσμα να λιγοστέψουν και οι πιθανότητες να πάρουν κάποιους από εμάς από τον πίνακα χωρις προυπηρεσία. Και οι θέσεις στο δημόσιο όπως είπες και εσύ λιγοστεύουν όποτε αν δεν το προσπαθήσουμε και με την προυπηρεσία, δεν βλέπω να διοριζόμαστε.  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2009, 04:25:11 μμ από kbmarina »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.