*

Αποστολέας Θέμα: Λίστα επιλογών  (Αναγνώστηκε 8940 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
Απ: Λίστα επιλογών
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 22, 2009, 11:07:59 μμ »
αξιοκρατικα πιστευω οτι μπορω να μπω,αν εννοεις τα μεσα,δεν νομιζω,θα φαω ακυρο μεγαλο.

αληθεια αν καποιος γραψει πολυ καλα,λεμε αριστα τωρα περναει ή τον τρωνε λαχανο οι γνωριμιες?
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λίστα επιλογών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:54:53 »

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Λίστα επιλογών
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 22, 2009, 11:33:55 μμ »
Eleni κοιτα να δεις πως πάει το πράγμα και μετά μπορείς να βρίσεις με την ησυχία σου ;D

Έχεις τελιώσει μία σχολή η οποία δε σου κατοχυρώνει παιδαγωγική επάρκεια.
Αυτό συμβαίνει γιατί τα οικονομικά δεν θεωρούνται καθηγητικές σχολές, άρα δεν σε προετοιμάζουν σωστά γι ανα μπεις σε μία αίθουσα να διδάξεις.

Πως θα μπορούσε να γίνεται αυτο; Μα βέβαια παρακολουθώντας κάποια παιδαγωγικά μαθήματα!

Μπορεί βέβαια εσύ όπως και εγώ να πήρες κάποια παιδαγωγικά μαθήματα όσο ήσουν στη σχολή ως μαθήματα επιλογής. Εγώ συγκεκριμένα στο Οικονομικό του ΑΠΘ πήρα 4 μαθήματα που σχετίζονταν με τα παιδαγωγικά(Γεια σου ρε Κόνιαρη αθάνατε... ;)).

Αλλά οοοοοόχι αυτά τα μαθήματα δεν σου κατοχυρώνουν παιδαγωγική επάρκεια(όπως ενδεχομένως λανθασμένα να σε είχαν διαβεβαιώσει στη σχολή σου), γιατί τα οικονομικά δεν είναι σε αυτή τη ρημάδα τη λίστα του υπουργείου!

Μπορείς στη συνέχεια να μπεις με κατατακτήριες σε οποιαδήποτε καθηγητική σχολή θέλεις(Μαθηματικό, Φυσικό, Βιολογικό, Θεολογική, κλπ.) να μην παρακολουθήσεις ΚΑΝΕΝΑ παιδαγωγικό μάθημα, αλλά παρόλαυτα να αποκτήσεις την πολυπόθητη παιδαγωγική επάρκεια γιατί αυτή είναι κατοχυρωμένη στα επαγγελματικά δικαιώματα της συγκεκριμένης σχολής

Πως σου φάνηκε;  ;D ;D ;D

Επομένως δεν χρειάζεται να μπεις στο παιδαγωγικό(στο οποίο άλλωστε είναι απίθανο να περάσεις με κατατακτήριες καθώς το δέλεαρ του σίγουρου διορισμού οδηγεί κάποιες χιλιάδες άτομα να δίνουν κάθε χρόνο), αλλά σε μία οποιαδήποτε καθηγητική σχολή την οποία όταν τελίωσεις με το καλό μπορείς να δώσεις ΑΣΕΠ σε όποιον από τους δύο κλάδους θες. Εσύ φυσικά όπως είναι λογικό θα δώσεις στο οικονομικό που θα έχεις απόλυτη προτεραιότητα και όχι στον άλλο κλάδο που θα έχουν όλοι επάρκεια.

Το θέμα είναι όμως ότι με αυτά και με εκείνα ο χαρακτηρισμός κ..όχαρτο για το πτυχίο του οικονομικού είναι τιμιτικότατος καθώς το προηγούμενο δεν παύει να έχει κάποια χρηστική αξία...

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
Απ: Λίστα επιλογών
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 23, 2009, 12:00:11 πμ »
σβουρα στη σχολη μου διαλεξα τον χρηματοοικονομικο κλαδο
και στα επιλογης δεν υπηρχε ουτε ενα παιδαγωγικο μαθημα, παρα μονο ενα πληθος απο λογιστικες και αγγουρια χρηματοοικονομικα,μιλαμε για  τρελα βιτσια ...!!
τα υπολοιπα παιδια που διαλεξαν λογιστικη κατευθυνση ειχαν επιλογης καποια παιδαγωγικα ,ψυχολογιες και τετοια αλλα του πιπεροπουλου(βγαινει στον παπαδακη και πρηζει κοσμο)
το λοιπον
οταν πηραμε πτυχιο
σε κανενα πτυχιο δεν αναφερεται ο διαχωρισμος,δηλαδη λογιστες και χρηματοοικονομολογοι
πηρανε τα λεφτα για την διακριση και καμια διακριση στο πτυχιο δεν εγινε(μεγαλο θεμα για στο αναλυσω τωρα)
και τι εκαναν για αυτη τη μ..κια που εγινε?
εκαναν μια συνελευση ολοι οι καθηγηταραδες της σχολης και εβγαλαν μια αποφαση οτι και εγω εχω παρακολουθησει παιδαγωγικα μαθηματα .μαλιστα εχω και μια βεβαιωση που την πληρωσα 6 ευρω στη γραμματεια και λεει οτι εχω παιδαγωγικη καταρτιση(ο θεος να την κανει)αλλα για δεν ειμαι ικανη να διδαξω.....!!!!!!!!!...το παραλογο της υποθεσης.....
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος mpelas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Λίστα επιλογών
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 23, 2009, 02:00:09 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Οι πίνακες των αναπληρωτών πότε θα βγούν; Πρέπει πρώτα να βγουν οι οριστικοί πίνακες του ΑΣΕΠ και μετά των αναπληρωτών και των Διορισμών ή δεν έχουν σχέση μεταξύ τους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λίστα επιλογών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:54:53 »

Αποσυνδεδεμένος MAR1A12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Λίστα επιλογών
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 23, 2009, 06:47:36 μμ »
mpela, με έβαλες σε "mpelades". ;D  σε ευχαριστω για την συμβουλή σου για την ΠΔΣ. Από ότι διάβασα, για να μπορώ να ψάξω για ώρες ΠΔΣ θα έπρεπε να είμαι ήδη στον πίνακα ωρομισθιων αλλά  δυστυχώς δεν γνώριζα ότι είναι τόσο σύντομο το χρονικό διάστημα για την υποβολή των δικαιολογητικών και μόλις έχασα την ευκαιρία για φέτος. Στον ίδιο πίνακα θα έπρεπε να ειμαι και για ωρομίσθια στις σχολές του ΟΕΑΔ. Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να μου δώσει παιδαγωγική εμπειρία? και παλι σας ευχαριστώ πολύ-πολύ.

eleni volos, όντως ψαχνω για μία μακροπρόθεσμη προοπτική για ενασχοληση με την εκπαιδευση σαν οικονομολόγος. Για κατατακτήριες (π.χ. στο παιδαγωγικό) δεν υπάρχουν ελπίδες, οπότε...παιδια, αν μπορούσαμε εγώ πάντως θα ξαναέδινα πανελλήνιες!! Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.... ;)
 

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
Απ: Λίστα επιλογών
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 24, 2009, 10:47:42 πμ »
οχι ρε μαρια,στερνη μου γνωση

δεν μετανιωνω για την επιλογη μου για την λογιστικη και χρημ/κη ποτε!!!!
ουτε και συ

επειδη το συστημα ειναι σκ@τα δεν θα πρεπει παλι να δωσω πανελληνιες 'η κατατακτηριες
 για να γινω δασκαλα 'η να εχω λιγες πιθανοτητες με την παιδαγωγικη να μπω επιτελους καθηγητρια οικονομολογος!!!!

και παλι να εδινα εξετασεις πρωτη επιλογη αυτη την σχολη θα εβαζα και ας ηξερα.....

να βρασω το συστημα τους.!!!
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος elkal_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση,αλλά...
    • Προφίλ
Απ: Λίστα επιλογών
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 27, 2009, 02:34:24 μμ »
Καλησπέρα Ελένη!!!
Μην την βρίζεις την ριμαδοσχολή μας,κρίμα ειναι και ας μας βγηκέ το λάδι για να την βγαλουμε(...Λαζαρίδης...).Εγώ αυτό που καταλαβα είναι οτι χωρις μέσο δεν κανεις τίποτα,οπότε την επεσα με τα μουτρα στο διαβασμα!
Ελένη,πότε μπήκες ΠΑΜΑκ???

Να ρωτησω κατι?Ξέρεις κανενας πόσους αναπληρωτες πήραν πέρισυ???

Αποσυνδεδεμένος Eleni_volos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λογιστικη & Χρηματοοικονομικη
    • Προφίλ
Απ: Λίστα επιλογών
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 29, 2009, 09:14:10 πμ »
γεια σου elkal συναδελφε..!!!...........δεν την βρζω τη σχολη,οσο και να με παιδεψε οσο και να αργησα για το πτυχιο δεν την αλλαζω....

......Λαζαριδης ειπες/......?...μωρε αυτος καπως τρωγονταν.....εκεινος που ποτε δεν χωνεψα ηταν ο ζαπρανης........τεσπα.....μπηκα στην σχολη το 2000 ..ωραια χρονια... ;D
Οικονομολογος σε ανεργια

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Λίστα επιλογών
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 29, 2009, 09:29:49 πμ »
Θα παρακαλούσα οι απαντήσεις να είναι επί του θέματος.
Για όλα τα υπόλοιπα μπορείτε να κάνετε χρήση των pm.

Ευχαριστώ για την κατανόηση  :)

Αποσυνδεδεμένος elkal_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση,αλλά...
    • Προφίλ
Απ: Λίστα επιλογών
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 30, 2009, 10:01:28 πμ »
Δίκιο έχεις Lenazagor,αλλά θα επρεπέ να είσαι λίγο παραπάνω επιεικής.
Τέλος πάντων, εγώ έχω επιλέξει να δώσω κατακακτήριες και να μποσε παιδαγωγικό eleni volos γιατί δεν την παλευα αλλιώς...Έχω βεβαια 3 χρονάκια ακομα μπροστα μου αλλά δεν ειναι πολλά τα περιθώρια επιλογων...
καλυτερη λύση πάντως θεωρώ την πόκτηση ενος εκ των δύο μεταπτυχιακών αγωγής για την απόκτηση παιδ. επάρκειας.
Καλή τύχη στην προσπάθεια όλων ....

Αποσυνδεδεμένος MAR1A12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Λίστα επιλογών
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 30, 2009, 05:45:13 μμ »
Γεια σου Elkal,

τώρα θίγεις νέο πονεμένο θέμα, τις κατατακτήριες! Δεν κατάλαβα αν έχεις περάσει ήδη ή θα δώσεις εξετάσεις φέτος. Επίσης δεν ξέρω σε ποια πόλη είσαι...Πάντως στην Αθήνα, θα πάρουν φέτος στο Παιδαγωγικό 4 περίπου άτομα. Ποιος θα πρωτοπεράσει δεν ξέρω....  :'(

Αποσυνδεδεμένος elkal_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση,αλλά...
    • Προφίλ
Απ: Λίστα επιλογών
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 02, 2009, 01:54:56 πμ »
Μαρια μετα απο πολυ κοπο μπηκα!!!

Βολο ειμαι, και εμας περυσι 5 πηραν.
Παλουκια ειναι να μπεις, η σχολη δεν ειναι κατι το πολυ δυσκολο παντως (χωρις να θιγω τους δασκαλους βεβαια), αλλα αντικειμενικα δεν ειναι κατι το πολυ δυσκολο απο οσο εχω δει!!!
Καλη επιτυχια παντως Μαρια!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32326
  • Τελευταία: Maria Eirini
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161663
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.