*

Αποστολέας Θέμα: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;  (Αναγνώστηκε 123202 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 31, 2012, 01:13:28 μμ »
Οι περισσοτεροι εκδοτικοι οικοι σου ζητανε αδεια διδασκαλιας για να παραγειλεις. Δεν χρειαζεσαι αδεια για τις εκθεσεις, οπως αυτη το επομενων σκ, ουτε για τα σεμιναρια. Στα σεμιναρια αντε να σου ζητησουν βιογραφικο. Δεν μου εχει τυχει να ζητησουν κατι αλλο.


Το ποια σεμιναρια αξιζουν ειναι μεγαλη κουβεντα.
Αξιζει για μενα να πηγαινεις στο ετησιο συνεδριο της TESOL ειτε Αθηνα, ειτε Θεσ/κη. Σεμιναρια διδακτικης διοργανωνει κ η HAU, τσιμπημενα και αυτα βεβαια. Αν εχεις χρονο και χρημα ψαξε και για το CELTA του CAMBRIDGE.  Επισης αν εχεις facebook, γινε μελος διαφορων εκπαιδευτικων groups εκτος απο ενημερωση, σου δινουν και ωραιες ιδεες, συναδελφοι απο ολη την Ευρωπη, για τα μαθηματα σου. Το ιδιο αν εχεις twitter, ακολουθησε τα #elt #efl #eltchat . Aυτα τα ολιγα και βιαστικα.  ;D

Συγγνώμη που βγαίνω λίγο εκτός θέματος, αλλά πήρα τηλ. το TESOL Greece για να ρωτήσω πόσο κοστίζει να γίνεις μέλος και μου είπανε πως μέχρι τώρα ήταν 65 ευρώ, αλλά την επόμενη βδομάδα θα έχουν συνέλευση για να χαμηλώσουν την τιμή λόγω της κρίσης! Ήθελα να το μοιραστώ για όποιον ενδιαφέρεται..

Αααα καλο ειναι αυτο! στην TESOL της βορειου ελλαδος ειναι 45ε. Ελπιζω και εκει να κανουν καποια μειωση.   :P
Εκανε μειωσεις και η HAU για τα εξεταστρα των ECCE - ECPE, το αστρονομικο ποσο των 5ε.  >:( Μας δουλευουν μου φαινεται.

dreamer, ειχα παραγγειλει πριν πολλα χρονια απο τον Μπουκουβαλα, τηλεφωνικα, και δεν θυμαμαι τι ζητουσε. Θα συμφωνησω με την tinkerbell οτι δεν με ενθουσιαζουν τα βιβλια του. Βεβαια δεν εχω δει τις τελευταιες εκδοσεις του...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:42 »

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 31, 2012, 02:48:10 μμ »
Δηλαδη ο,τι παραγγειλεις απο τη φορμα ειναι δωρεαν στον Μπουκουβαλα η μονο teacher's ;;;

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 31, 2012, 03:12:14 μμ »
Teacher's+CDs
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 08:45:29 μμ »
Πηγα απο την εκθεση στη θεσ/κη. Στη new editions μου ειπαν οτι δεν δινουν τπτ δωρεαν στους καθηγητες ιδιαιτερων και αν παρ'ολα αυτα αγορασεις τα teacher's μια σειρας, θα βγει καπου στα 100ε. :-o ειχε παντα αυτη την πολιτικη; Θυμαμαι αλλους εκδοτικους οτι ειχαν εστω μια ελαχιστη εκπτωση αλλα οχι κ αυτο το τπτ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:42 »

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 10:57:58 μμ »
Μολις μπηκα στο site της express και κοιταω βιβλια για junior. http://www.expresspublishing.com.gr/category/15-fairyland.aspx#book-112 Δειτε κι εσεις! Μονο σ εμενα φαινονται πανακριβα; Και παρα πολλα; τι απ αυτα χρειαζεται και τι οχι;
Αν εχει πολιτικη κι εδω να μη στελνει δωρεαν σε καθηγητες η να μην κανει εκπτωση στους μαθητες (αν παραγγειλεις απο κει) πως να ζητησεις απο τους γονεις να τα αγορασουν; Και πως να τ αγορασεις κι εσυ δλδ;

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 01:06:22 πμ »
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχει ξεκινήσει μια τάση να βγάζουν όλα τα βιβλία και σε εκδόσεις καθηγητών, αντί για ένα teacher's. Η MM ξέρω ότι το είχε από παλιά αυτό το σύστημα, αλλά οι υπόλοιποι εκδοτικοί οίκοι είχαν ένα teacher's. Βλέποντας τις νέες σειρές του Pearson Longman (του έχω μια αδυναμία), βλέπω μπήκαν και αυτοί στο παιχνίδι. Ε όχι και να θέλουμε για ένα επίπεδο γύρω στα 100 ευρώ μόνο για τα βιβλία του καθηγητή και άλλα 35-50 για τα CDs!!!!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 09:32:30 πμ »
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχει ξεκινήσει μια τάση να βγάζουν όλα τα βιβλία και σε εκδόσεις καθηγητών, αντί για ένα teacher's. Η MM ξέρω ότι το είχε από παλιά αυτό το σύστημα, αλλά οι υπόλοιποι εκδοτικοί οίκοι είχαν ένα teacher's. Βλέποντας τις νέες σειρές του Pearson Longman (του έχω μια αδυναμία), βλέπω μπήκαν και αυτοί στο παιχνίδι. Ε όχι και να θέλουμε για ένα επίπεδο γύρω στα 100 ευρώ μόνο για τα βιβλία του καθηγητή και άλλα 35-50 για τα CDs!!!!

Πριν λίγες μέρες πήγα να παραγγείλω το Spark 1 της Express Publishing και διαπίστωσα ότι τα teacher's books είναι περισσότερα από αυτά του μαθητή και όλα τους πανάκριβα! Το σκέφτηκα πολύ και αποφάσισα να πάρω μόνο το βιβλίο καθηγητή του student book και τα cds, και πάλι όμως αυτά τα 2 μου βγήκαν 52 ευρώ! :(

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 10:26:07 πμ »
Καλα ολα δεν τα παιρνω, δεν χρειαζονται νομιζω ειδικαη σε junior - senior σειρες. Εχω μονο student's book, grammar, resourse pack (οποια σειρα εχει), student's test book, cds. Και παλι τα cds απο οπου μπορω τα αντιγραφω...Η burlington παντα αυτη την πολιτικη ειχε, με ξεχωριστα teacher's για καθε βιβλιο. Σου εδινε ενα ή δυο βιβλια δωρεαν, κατι ειναι κ αυτο απο το τπτ! Επισης παρατηρησα οτι οι περισσοτεροι εκδοτικοι εχουν eshops πλεον.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 05:19:41 μμ »
Η μόνη εταιρεία που πέρσυ τουλάχιστον έδινε τα πάντα δωρεάν ήταν η Hamilton House. Πήρα το Toy Box Aj+Bj το οποίο και δούλεψα με τον γιο μου και μου άρεσε πολύ (και στο παιδί). Δεν έδιναν flashcards (που δε χρειάστηκα μιας και έχω πάρα πολλές από άλλες εταιρείες και διάφορες που έφτιαξα εγώ) και cds τα οποία αγόρασα με αντικαταβολή.

Και κάτι ακόμα: γιατί δεν σκέφτεστε να παραγγείλετε μέσω internet; Στην Αγγλία, απ'όσο μου έχουν πει, τα έχουν πολύ πιο φθηνά. Βέβαια, μιλάμε για ξένες εταιρείες αλλά ας πρόσεχαν και οι δικοί μας! Μια περουσία για να πάρεις βιβλία που τελικά μπορεί να μη ξαναχρησιμοποιήσεις; Αμάν με αυτό το καρτέλ των βιβλίων!!!! Όλο καρτέλ είμαστε στην Ελλάδα, όλο κάτι βγαίνει στη φόρα και τελικά τίποτα δε γίνεται!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 05:23:31 μμ »
εχεις δικαιο σε αυτο ...

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 05:38:56 μμ »
Και οι εκδοτικοι οικοι και η κατασταση γενικα μας εχψουν φτασει στο σημειο να δυσκολευομαστε παρα πολυ να ανταποκριθουμε στο κοστος των teacher's. Ημαρτον! Δηλαδη για εναν νεο στο επαγγελμα οπως εγω, αν εχω 3 μαθητες διαφορετικου επιπεδου και για καθε επιπεδο τα βιβλια κοστιζουν ενα μεσο ορο 80-90 ευρω, νομιζω μαθηματικα ξερουμε..... Μιλαμε για αρκετα χρηματα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 05:41:51 μμ »
γενικα , ο πρωτος μηνας εισπραξης απο καθε μαθητη ειναι η αποσβεση των βιβλιων του...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 06:01:17 μμ »
Αα ναι η hamilton εδινε κ φετος δωρεαν ο,τι κ οσα ηθελες στην εκθεση. Πηρα κπς σειρα να τα δω καλυτερα. Περσι, στην εκθεση δεν θυμαμαι γιατι την προσπερασα...την ιδια πολιτικη εχουν κ για τις παραγγελιες, οχι μονο για την εκθεση. Panick, και εγω αυτο σκεφτομουν, να τα ψαξω διαδικτυακα μιας που θελω μια σειρα σιγουρα απο new editions.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 08:54:56 μμ »
παιδια ξερετε αν το Action A εχει CDs? μπαινω στο φλωρα και στην macmillan και δεν μου βγαζει τιμη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160982
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.