*

Αποστολέας Θέμα: Αποτελέσματα ΠΕ13  (Αναγνώστηκε 18377 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 23, 2009, 01:19:18 μμ »
StergiosGR είμαι γεννηθείς το 1968, ε όχι και μεγάλη διαφορά ;D

Αν προσέξατε, υπήρχαν και μεγαλύτεροι, νομίζω ένας υποψήφιος ήταν του 1957! Βετεράνοι των εξετάσεων, χαρά στο κουράγιο τους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:45:53 »

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 23, 2009, 01:46:17 μμ »
Και πάλι συγχαρητήρια για τις προσπάθειες σας!!! γιατί δε σας δίνουν περισσότερες θέσεις στον ασεπ;
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος virna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 24, 2009, 10:36:23 πμ »
Θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να συγχαρώ το stergioGR για τη βαθμολογία που πήρες, πραγματικά απίστευτη! Και στο λέω εγώ που είμαι στην πρώτη δεκάδα διοριστέων. Η προσπάθεια ήταν δύσκολη αλλά άξιζε τον κόπο..

Αποσυνδεδεμένος eliastoum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 24, 2009, 07:47:08 μμ »
Θέλω να πω κι εγώ συγχαρητήρια στον StergiosGR για την πρωτιά στη βαθμολογία... Είναι άδικο που με τόσο ψηλή βαθμολογία δεν είσαι στους διοριστέους.

Είμαι ο δεύτερος (ή μήπως τριτοτεταρτοπέμπτος;) (δηλαδή αυτός που είναι πρώτος στους διοριστέους επειδή είχε παιδαγωγική επάρκεια). Χωρίς το δεύτερο πτυχίο δεν θα ήμουν ούτε κι εγώ στον πίνακα.

Αν και έφαγα τέσσερα χρόνια από τη ζωή μου για το δεύτερο πτυχίο (μιας σχολής από την οποία δεν κατάφερα ποτέ ούτε να είμαι ωρομίσθιος στα ολοήμερα δημοτικά), πιστεύω ότι πρέπει να αναθεωρηθεί το θέμα του δεύτερου καθηγητικού πτυχίου (να δίνει μια ισχυρή μοριοδότηση αλλά όχι να αποκλείει στην πράξη κάποιον που σαρώνει, όπως εσύ, ΚΑΙ στα παιδαγωγικά, οπότε αποδεδειγμένα έχει γνώσεις).

Ή, να ανοίξουν οι θέσεις της ΑΣΠΑΙΤΕ. Δεν έχει νόημα να δίνεις εξετάσεις ΚΑΙ για αυτό.

Να θίξουμε και το θέμα των ηλικιών; Είμαι 35 και νόμιζα ότι είμαι μεγάλος, αλλά μάλλον είμαι μια μέση κατάσταση. Είχα παρατήσει τα νομικά, είχα να τα πιάσω 12 χρόνια, απ' όταν πήρα την άδεια του δικηγόρου - παραιτήθηκα σχεδόν αμέσως. Έδωσα στο ΑΣΕΠ από απόγνωση. Λατρεύω τη δουλειά μου, απλώς δεν αντέχω να περιμένω 3 και 4 μήνες για τον μισθό ή τα ένσημα, τώρα, στα 35... Να δουλεύω ατέλειωτες ώρες χωρίς υπερωρίες, αργίες, και να μου κάνουν και χάρη, λένε, που δε με απολύουν με τέτοια κρίση...). Ο αποχωρισμός θα είναι πολύ σκληρός. Δεν είμαι αχάριστος... Απλά πονάει πολύ. Όσο κι αν λατρεύω την ιδέα να είμαι δάσκαλος.

Όταν πρωτομπαίνεις σε σχολείο στα 35 πόσο κουράγιο θα μπορείς να έχεις για να διδάξεις; Έχω τεράστια αγάπη στα παιδιά, τεράστια όρεξη αλλά σίγουρα δεν έχω τον ενθουσιασμό ενος νέου παιδιού, που βγαίνει από μια σχολή.

Αν μπορούσα να δώσω μια συμβουλή είναι η ακόλουθη. Διαβάστε τα σχολικά βιβλία, Δίκαιο Λυκείου, Στοιχεία Δημοκρατικού Πολιτεύματος Γυμνασίου, Αστικό Δίκαιο ΕΠΑΛ, Κοινωνιολογία Λυκείου (προσέχοντας τις αλλαγές... Ειδικά το βιβλίο του Δικαίου δεν είχε ούτε το Σύνταγμα του 01). Το καινουριο Σύνταγμα, στο Δίκτυο. Διαβάστε καλά το ισχύον Σύνταγμα και Αστικό Κώδικα. Άρθρο-άρθρο. Φρασούλα-φρασούλα και μην πελαγώσετε σε εγχειρίδια και περιληψάρια. Οι καθαρά νομικές ερωτήσεις ήταν ΠΟΛΥ πονηρές. ΕΠίσης, για την ΕΕ και τους διεθνείς οργανισμούς, διαβάστε ΜΟΝΟ από το Διαδίκτυο, τις επίσημες σελίδες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και των οργανισμών. Τα περισσότερα απ' όσα λένε τα βιβλία δεν ισχύουν. Δώστε βάρος στην ειδική διδακτική (ονειρευτείτε σχέδια μαθήματος και project). Είναι το μόνο κομμάτι που μπορούμε να δείξουμε ποιοι είμαστε, εκτός πολλαπλών επιλογών. Τί στο καλό θα κάνουμε μέσα στην τάξη... Έγραψα πράγματα που είναι ρεαλιστικά, εφικτά και που απλά εφαρμόζουν τις θεωρίες... Ψάξτε και τα βιβλία του δασκάλου. Βοηθούν πολύ στην ειδική διδακτική, στην οποία δε βοηθούν τα άλλα βιβλία. Κάποια βιβλία είναι στο Δίκτυο.

Τα παιδαγωγικά, ειδικά φέτος, ήταν σχεδόν ΠΡΟ-ΠΟ ειδικά εκεί που σου ζητούσαν να πεις τί θα κάνεις - αν θα πας στον διευθυντή ή στον Σύμβουλο. Ως θέματα ήταν τελείως ... αντιπαιδαγωγικά (Και δεν το λέω επειδή πήρα εκεί το μικρότερο βαθμό). Αυτά δεν τα μαθαίνεις σε καμιά παιδαγωγική σχολή. Αρκετά τέτοια θέματα έχει το βιβλίο του Κάτσικα για τον ΑΣΕΠ (και το βιβλίο της Ράνυς Καλούρη από το Μεταίχμιο).

Όσοι δουλεύουμε ξέρουμε ότι ήταν αδύνατο να κάνεις προετοιμασία. Μια βδομάδα πριν κατάφερα να πάρω άδεια, και τις μισές μέρες με φώναξαν πίσω στη δουλειά. Θεωρώ πεταμένα λεφτά τα φροντιστήρια (δεν έκανα ποτέ μου, άλλωστε).  Τα θέματα δεν ευνοούν τόσο νομικάριους όσο πολιτικούς επιστήμονες.

Εύχομαι καλή σταδιοδρομία σε όλους όσοι πέτυχαν. Ας μπούμε στην τάξη με αγάπη, αγάπη, αγάπη! Και καλή δύναμη σε όλους τους άλλους. Και, στον Στέργιο, έχεις το θαυμασμό και την απεριόριστη εκτίμησή μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2009, 07:50:48 μμ από eliastoum »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:45:53 »

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 25, 2009, 10:17:03 πμ »
Συγχαρητήρια Ηλία για την πρωτιά σου! Κάτω από τις δεδομένες συνθήκες (δουλειά, οικογένεια κλπ) είναι εξαιρετικό κατόρθωμα.

Σίγουρα θα βρεις όρεξη για δουλειά, καμιά σχέση το επάγγελμα αυτό, που κάθε μέρα είναι διαφορετικό, με μια δουλειά γραφείου, ακόμα κι αν η δεύτερη αμείβεται καλύτερα....δεν πρέπει ο μισθός να ειναι το ΜΟΝΟ κριτήριο για κάτι.

Τώρα όσο αφορά τον κλάδο γενικότερα, το πρόβλημα έγκειται πως οι σχολές μας δεν θεωρούνται καθηγητικές, και ούτε από την πλευρά των καθηγητών ας πούμε υπάρχει οποιαδήποτε πρόθεση ή σκέψη να βοηθήσουν στο να αλλάξει η κατάσταση....σ' αυτές τις σχολές δεν έχει κανείς την αίσθηση πως εκπαιδεύει άτομα για την δευτεροβάθμια. Η ΑΣΠΑΙΤΕ θα μείνει κλειστή και περιζήτητη σχολή ακριβώς γι' αυτό το λόγο, για να'χει την αίσθηση της εξουσίας και του κάτι διαφορετικού-όχι όμως πως δεν γίνεται δουλειά εκει μέσα. Απλά και έχα χαρτί ΑΣΠΑΙΤΕ ή 2ο πτυχίο δεν σε κατοχυρώνει, οι θέσεις είναι πολύ λίγες. Κατά την γνώμη μου (και την πρόβλεψη μου) τίποτα δεν θα αλλάξει και στους επόμενους διαγωνισμούς, εκτός ίσως από την μείωση των θέσεων (για αύξηση, μακάρι, αλλά δεν το βλέπω με όσα διαβάζω δεξια-αριστερα). Διαφωνώ με την άποψη να δίδεται μοριοδότηση και να καταργηθεί το ισχύον καθεστώς. Το να τελειώσεις 2η σχολή ή την ΑΣΠΑΙΤΕ είναι ένα επίτευγμα που πρέπει να έχει το μπόνους που ισχύει σήμερα. Θα ήταν όμως δικαιότερο, ίσως, να υπήρχαν δύο πινακες διοριστεων, αυτοί με παιδαγωγική επάρκεια και εκείνοι που δεν έχουν και να κατανέμονταν αναλογικά στις συνολικές θέσεις διοριστέων. Η πρόβλεψη μου είναι πάντως ότι τίποτα δεν θα αλλάξει και ένας από τους λόγους είναι πως ο κλάδος αυτός είναι από τους μικρότερους, με λίγους υποψηφίους και γι' αυτό όχι ισχυρή ομάδα πίεσης. (Σιγά μην ενδιαφέρονταν οι καθηγητές Νομικής γι' αυτό το θέμα! )

Ηλία μια τελευταία παρατήρηση αναφορικά με τα βιβλία. Σίγουρα δεν σε καλύπτουν τα σχολικά βιβλία, πολύ σωστή η επισήμανση για το διάβασμα άρθρου-άρθρου των πηγών του δικαίου (αν και στο Αστικό αυτό δεν αρκεί), ενώ για την ΕΕ υπάρχουν βιβλία στο εμπόριο που ανανεώνονται διαρκώς σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις. Είχα τυπώσει και εγώ πολλά κείμενα από τον ιστότοπο της ΕΕ, αλλά σίγουρα τα καλά βιβλία ομαδοποιούν τις πληροφορίες και δεν χάνεσαι στην παραμικρή λεπτομέρεια.


Αποσυνδεδεμένος stergiosGR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 25, 2009, 01:26:54 μμ »
Συνάδελφοι (εν τη ευρεία εννοία έστω:) σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ για τα καλά σας λόγια και να ξαναπώ με την ευκαιρία τα συγχαρητήρια μου στους διοριστέους και τις ευχές μου για καλή επιτυχία σ αυτούς που θα προσπαθήσουν ξανά την επόμενη φορά. (Ηλία μιά χαρά τα πήγες κι εσύ)

Για το θέμα της παιδαγωγικής κατάρτισης συμφωνώ με τη άποψη ότι δεν θα έπρεπε να είναι απαγορευτικό (ουσιαστικά) όπως με το τωρινό σύστημα, αλλά να υπάρχει μοριοδότηση, έστω και μεγάλη πχ. 5 η και 10 μόρια για αυτούς που έχουν παιδ. επάρκεια.

Βέβαια γνώριζα εκ των προτέρων ότι οι πιθανότητες για κάποιον χωρίς επάρκεια ήταν περίπου μηδενικές...οπότε δεν εκπλήσσομαι ούτε γκρινιάζω τώρα....απλά επειδή μέχρι το 2007 η τάση (υπερ)κάλυψης των εκάστοτε θέσεων απο επαρκειούχους ήταν πτωτική, ήλπιζα μπας και πέσει το τζοκερ και περισσεψει καμιά θέση και για μας!

Για μένα ήταν απόφαση 'τελευταίας στιγμής' και ξεκίνησα διάβασμα από Νοέμβριο
και μετά οπότε δεν διάβασα πολλά πράγματα Ηλία αλλά ότι διάβασα το διάβασα πολύ. Αστικό πχ βασίστηκα κυρίως σε μια επιτομή του Σπυριδάκη, ενώ Συνταγματικό μόνο από το κείμενο του Συντάγματος.
Στα Παιδαγωγικά διάβασα (ή έστω κοίταξα) ότι μου συστήσανε ή έπεσε στα χέρια μου...βέβαια οι ερωτήσεις, θα συμφωνήσω, είχαν αοριστία/πολύ μπλα-μπλα και επικάλυψη μεταξύ τους.
Εκεί που έκανα 'ζαβολιά' ήταν στην Ειδική για την οποία έκανα φροντιστήριο. Αν και δεν με βοήθησε στο βαθμό που περίμενα, σίγουρα με προσανατόλισε σε αρκετά  πράγματα μιά που είμουν τελείως άσχετος. Την επόμενη φορά ελπίζω ότι θα τα έχω φρέσκα απο ΑΣΠΑΙΤΕ  :) στην οποία ελπίζω να μπω τον Σεπτέμβριο...όπως ελπίζω ότι θα επαναπροκυρήξουν θέσεις ΠΕ13 και γενικά να αναβαθμίσουν κάπως τον κλάδο....

Αποσυνδεδεμένος virna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 25, 2009, 02:09:15 μμ »
Παιδιά με όλο το θάρρος θα ήθελα να δώσω μια συμβουλή σε όσους θα ξαναδώσουν εξετάσεις την επόμενη φορά ΜΗΝ δίνετε λεφτά στα φροντιστήρια είανι κυριολεκτικά πεταμένα λεφτά! Εγώ έδωσα 700 Ευρώ για τα παιδαγωγικά (πήγα σε πολύ γνωστό φροντιστήριο στη Θεσσαλονίκη) κι έγραψα 64% ενώ στα άλλα που διάβασα μόνη μου πάνω από 80.

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 25, 2009, 02:15:05 μμ »
Όντως τα φροντιστήρια είναι μεγάλη απάτη, πεταμένα λεφτά- με τα λεφτά των φροντιστηρίων μπορεί κανείς να αγοράσει καλά βιβλία να διαβάσει.

Αποσυνδεδεμένος virna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 25, 2009, 02:21:14 μμ »
Με τα 700 ευρώ που έδωσα για το φροντιστήριο θα μπορούσα όχι μόνο να είχα πάρει βιβλία να διαβάσω  μόνη μου αλλά να πάω και ταξίδι στο εξωτερικό μετά τις εξετάσεις!! Τι να πει κανείς...Όσο σκέφτομαι ότι θα χρησιμοποιήσουν και το όνομά μου ως διοριστέα μαθήτριά τους για να δείξουν ότι έχουν και επιτυχία στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών  εκνευρίζομαι αφάνταστα!!

Αποσυνδεδεμένος stergiosGR

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 25, 2009, 02:59:48 μμ »
Virna εσύ νά σαι καλά ..άσε που ταξιδάκι θα σε στείλει οσονούπω το ελληνικό δημόσιο με το διορισμό σου..ελπίζω όχι πολύ μακρινό σε σχέση μ αυτό που θά'θελες  :)
Αλήθεια έπιασες 85 στην Ειδική αν διαβάζω σωστά τον πίνακα?? Αυτό ήταν που διάβασες μόνη σου???

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 25, 2009, 05:55:57 μμ »
Συγχαρητήρια και σε σένα Virna......προλαβαίνεις να πας ταξιδάκι στο εξωτερικό πριν αρχίσει η σχολική χρονιά και το ΥΠΕΠΘ σε στείλει στα ξένα! Πάντως οι τοποθετήσεις στον κλάδο μας δεν είναι τόσο "εξορία", ίσως σταθείς τυχερή και είσαι σε μεγάλο αστικό κέντρο.

Αποσυνδεδεμένος virna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 26, 2009, 10:19:19 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!! Στην ειδική διδακτική έγραψα 85, και ασχολήθηκα 3 μέρες μ'αυτό το μάθημα. Έκανα μόνη μου σχέδια μαθήματος (με πρότυπο αυτό που κάναμε στην ΑΣΠΑΙΤΕ) και τα έδειξα σε έναν καθηγητή της ΑΣΠΑΙΤΕ ο οποίος με τις παρατηρήσεις που μου έκανε με βοήθησε πάρα πολύ ώστε να γράψω αυτόν το βαθμό. Επίσης είχα πάει και στην Αθήνα, στον Μπόνια που θα έκανε φροντιστήρια στην ειδική διδακτική πήγα μια μέρα και δεν ξαναπήγα. Είναι άσχετοι όλοι αυτοί που διδάσκουν. Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη όσον αφορά την τοποθέτηση σε αστικό κέντρο, το βλέπω πολύ δύσκολο, γιατι έκανα μια έρευνα στο ιντερνετ για τις περιοχές διορισμών και είναι όλες διασκορπισμένες σε όλα τα άκρα της Ελλάδας (Έβρος, Ήπειρος, Νησιά, Πελοπόννησος). Αλλά όπου και να με στείλουν θα πάω βέβαια, είμαι προετοιμασμένη..Ελπίζω να κανετε όλοι καλές διακοπές φέτος γιατί μετά από τόσο διάβασμα χρειαζόμαστε ξεκούραση..Όσο για το εξωτερικό, έκλεισα ήδη για Βιέννη, πριν βγουν τα αποτελέσματα!Καλη συνέχεια σε όλους!!

Αποσυνδεδεμένος virna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 26, 2009, 01:23:09 μμ »
Ήθελα επισης να συγχαρώ κι εσένα Ηλία για την πρωτιά σου, (όλο άντρες πρωτεύουν φέτος) και να ρωτήσω εσένα και όποιον ξέρει τι παίζει με τα δυσπρόσιτα σχολεία και αν πρέπει να τα δηλωσουμε κι αυτά στην άιτηση προτίμησης. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Αποτελέσματα ΠΕ13
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 26, 2009, 05:00:40 μμ »
Συνάδελφοι να σας ρωτήσω από Πολιτική Επιστήμη ποιά εγχειρίδια κοιτάξατε περισσότερο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.