*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ  (Αναγνώστηκε 7349 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 01, 2007, 09:40:09 μμ »

mat, ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ?  :o


δεν κατάλαβα το ύφος και το ύψος της φωνής σου. Νομίζω ότι έχω κάθε δικαίωμα να εκφράσω τις όποιες απορίες μου 8)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:10:31 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 01, 2007, 10:20:49 μμ »
Ρε παιδιά,από την στιγμή που η κοπέλα ανήκει σε δύο πίνακες (ενιαίο διορισμών & ΑΣΕΠ),όποια μέθοδο κι αν επιλέξει να διοριστεί θα "ορφανέψει" μία θέση είτε για κάποιον επιλαχόντα (αν επιλέξει μέσω ενιαίου) είτε για κάποιον από τον ενιαίο (αν επιλέξει ΑΣΕΠ).Δηλαδή δεν πρόκειται να "φάει" τη θέση ή να λειτουργήσει εις βάρος κανενός συναδέλφου της. ;)
Γιατί ανεβαίνουν οι τόνοι λοιπόν? ???

ΥΓ. Το τελευταίο που λέει η lousalome84,είναι και αυτό που επιλέγουν οι περισσότεροι για να έχουν μία καλή τοποθέτηση.
ΠΕ60

lousalome84

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 01, 2007, 11:29:26 μμ »
Ούτε κι εγώ την αρνητική ψήφο! Έχω κάθε δικαίωμα να εκφράσω την απορία μου κ ότι μου πετάχτηκαν τα μάτια έξω από αυτό που διάβασα!!!  8) 8) 8)

Εγώ βασικά σου έβαλα θετική γυρνώντας και το άλλο  μάγουλο  :P
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2007, 11:32:45 μμ από lousalome84 »

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 04, 2007, 08:43:47 μμ »
Αγαπητή  lousalome84 αυτό που δεν έχω καταλάβει εγώ και πολλοί άλλοι συνάδελφοί μας είναι οι δύο διαφορετικές απόψεις που  επικρατούν σχετικά με το διορισμό κάποιου, όταν έχει τα δεδομένα για ΑΣΕΠ κι ενιαίο που έχω περιγράψει παραπάνω. Ή μία είναι η δική σου και η άλλη της  matina. Εάν τις ξαναδιαβάσεις θα διαπιστώσεις ότι δίνετε διαφορετικές απαντήσεις. Αυτές οι δύο διαφορετικές απαντήσεις είναι που με έκαναν να ανοίξω αυτή τη συζήτηση ... και συνεχίζω να έχω την απορία για το τι ισχύει :-\.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:10:31 »

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 09, 2007, 11:34:22 μμ »
 ???

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 10, 2007, 08:39:07 πμ »
Οι προσκλήσεις για το διορισμό βγαίνουν ταυτόχρονα και για τις δύο κατηγορίες. (πέρισυ βγήκαν στις 26/7/06)

ΚΕΦΑΛΑΙΟ  Α΄
ΝΟΜΙΚΟ  ΠΛΑΙΣΙΟ
...3.  Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 9 παρ.7 του Ν.3391/2005 (ΦΕΚ 240/4-10-2005 τ.Α΄) ορίζεται ότι κατά την τοποθέτηση των διοριζομένων ως μόνιμων εκπαιδευτικών σε περιοχές ή Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και στα δυσπρόσιτα σχολεία προηγούνται οι εγγεγραμμένοι στον πίνακα αναπληρωτών, οι οποίοι την 30.6.2004 είχαν συμπληρώσει κατά τις κείμενες διατάξεις πραγματική υπηρεσία αναπληρωτή ή ωρομισθίου τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών, έπονται οι εγγεγραμμένοι στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και ακολουθούν οι διοριστέοι του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2007, 09:34:27 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 10, 2007, 09:25:08 πμ »
Μπορείς να κάνεις αίτηση και στις δύο κατηγορίες ταυτόχρονα. ;)

"ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ : Υποψήφιοι που είναι εγγεγραμμένοι και στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών και στον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ, εφόσον το επιθυμούν, μπορούν να υποβάλουν στην ίδια Δ/νση ή Γραφείο Δ/θμιας Εκπ/σης δύο αιτήσεις, σύμφωνα με τις σχετικές εγκυκλίους, καταθέτοντας μόνο μία φορά τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. "

(απόσπασμα από την εγκύκλιο διορισμών)

ΥΓ. Αυτό ελπίζω να σου έλυσε την απορία. Βέβαια τα πράγματα μπορεί ν'αλλάξουν οπότε, όταν με το καλό βγουν οι προσκλήσεις για τους διορισμούς, εφόσον ανήκεις και στους δύο πίνακες, κάνεις ένα τηλέφωνο στο υπουργείο και σε κατατοπίζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2007, 09:34:57 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 10, 2007, 08:56:14 μμ »
Sophie thanks a lot !!  :D

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 16, 2007, 01:40:40 μμ »
Τα έχετε μπερδέψει λίγο. Αν κάποιος διοριστεί μέσω πίνακα αναπληρωτών είναι πιο συμφέρον γιατί διαλέγει θέση τοποθέτησης καλύτερη. Είτε από πίνακα διοριστεί είτε από ΑΣΕΠ η θέση που αφήνει κενή δεν καλύπεται από κάποιον επιλαχόντα του ΑΣΕΠ δυστυχώς αλλά από τον επόμενο στον πίνακα αναπληρωτών. Εγώ που έδωσα το 2005 στον κλάδο μας (ΠΕ19 Πληροφορική) οι επιτυχόντες ήταν λιγότεροι από τους διοριστέους, δηλαδή όποιος είχε πιάσει βάση διοριζόταν. Αυτό πιστεύω έγινε επίτηδες αφού τα θέματα ήταν από δύσκολα έως διφορούμενα και δυσνόητα και απαιτούσαν πολύ εξειδικευμένες γνώσεις. Έτσι αντί για 60-40 τελικά έγινε 40-60 αν όχι περισσότερο υπέρ των αναπληρωτών και διορίστηκαν άτομα με 3 μήνες αναπληρωτηλίκι! Αίσχος πραγματικά!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 16, 2007, 06:21:54 μμ »
Τα έχετε μπερδέψει λίγο. Αν κάποιος διοριστεί μέσω πίνακα αναπληρωτών είναι πιο συμφέρον γιατί διαλέγει θέση τοποθέτησης καλύτερη. Είτε από πίνακα διοριστεί είτε από ΑΣΕΠ η θέση που αφήνει κενή δεν καλύπεται από κάποιον επιλαχόντα του ΑΣΕΠ δυστυχώς αλλά από τον επόμενο στον πίνακα αναπληρωτών.

Αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό και εδω θα βρίσκονταν η πραγματική αδικία κι όχι τόσο στο δεύτερο σκέλος της παρέμβαση σου.

Εγώ που έδωσα το 2005 στον κλάδο μας (ΠΕ19 Πληροφορική) οι επιτυχόντες ήταν λιγότεροι από τους διοριστέους, δηλαδή όποιος είχε πιάσει βάση διοριζόταν. Αυτό πιστεύω έγινε επίτηδες αφού τα θέματα ήταν από δύσκολα έως διφορούμενα και δυσνόητα και απαιτούσαν πολύ εξειδικευμένες γνώσεις. Έτσι αντί για 60-40 τελικά έγινε 40-60 αν όχι περισσότερο υπέρ των αναπληρωτών και διορίστηκαν άτομα με 3 μήνες αναπληρωτηλίκι! Αίσχος πραγματικά!

Και λέω πως η αδικία δεν βρίσκεται εδώ γιατί δεν μπορείς να αποδείξεις με τίποτα πως τα θέματα που έβαλαν τα έβαλαν επίτηδες για να μην υπάρχουν πολλοί επιτυχόντες.....
Πάντως  δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες στην πρώτη παράγραφο γιατί εγώ διαπίστωσα πως στο διαγωνισμό του 2005 δύο από τους διοριστέους του δικού μου κλάδου δεν διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ (για τη μια επιτυχούσα διοριστέα ξέρω σίγουρα ότι πήρε τη θέση της από τον πίνακα των αναπληρωτών για τον/την άλλο/η διοριστέο δεν ξέρω τι έγινε) και τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε το ΥΠΕΠΘ έκανε δύο συμπληρωματικούς διορισμούς από τον πίνακα επιτυχόντων του γραπτού διαγωνισμού και μάλιστα ήταν και οι δύο θέσεις σε δυσπρόσιτα σχολεία.
Για του λόγου το αληθές πάντως παραθέτω και τη σχετική εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ και τους πίνακες αυτών που διορίστηκαν συμπληρωματικά.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 16, 2007, 06:45:55 μμ »
Τα έχετε μπερδέψει λίγο. Αν κάποιος διοριστεί μέσω πίνακα αναπληρωτών είναι πιο συμφέρον γιατί διαλέγει θέση τοποθέτησης καλύτερη.
Αυτό, αν διαβάσεις προσεκτικά όλα τα προηγούμενα μηνύματα, το έχουμε ήδη επισημάνει.

Είτε από πίνακα διοριστεί είτε από ΑΣΕΠ η θέση που αφήνει κενή δεν καλύπεται από κάποιον επιλαχόντα του ΑΣΕΠ δυστυχώς αλλά από τον επόμενο στον πίνακα αναπληρωτών.
Δεν ξέρω τι έγινε στον κλάδο σου. Ίσως επειδή δεν υπήρχαν αρκετοί επιτυχόντες, να συνέβη κάτι τέτοιο. Στο δικό μου κλάδο, που γίνεται σφαγή κάθε φορά και έχει καλό ποσοστό επιτυχίας, πέρισυ διορίστηκαν 92 επιλαχόντες ΑΣΕΠ επιπλέον από τους διοριστέους, λόγω του ότι έμειναν κενές θέσεις από άτομα που προτίμησαν να διοριστούν μέσω ενιαίου...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 16, 2007, 07:59:06 μμ »
Ναι αλλά σε μας δεν υπήρχαν επιλαχόντες γιατί αυτοί που ήταν πάνω από τη βάση ήταν λιγότεροι από τις θέσεις και έτσι πήραν άτομα από τον πίνακα αναπληρωτών με 3 μήνες προυπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 16, 2007, 08:05:37 μμ »
Ναι, σωστά, αλλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. ;)
Δε θα μπορούσαν, θεωρητικά, να πάρουν άτομα που ήταν κάτω από τη βάση, οπότε δεν μπορούμε να πούμε ότι έγινε και κάτι "στραβό".
Όσο για την εσκεμμένη δυσκολία των θεμάτων, κι εμένα μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο γιατί πχ στους δασκάλους που υπάρχει μεγάλη ζήτηση, κατά γενική ομολογία των ίδιων αλλά και του Βέη, μπαίνουν συνήθως εύκολα θέματα ώστε να μην παρουσιαστεί το φαινόμενο προηγούμενου διαγωνισμού (αν δεν κάνω λάθος του 2000) όπου δεν επαρκούσαν οι διοριστέοι.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος opa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχουμε ανάγκη μια ΑΛΛΗ εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 19, 2007, 06:46:28 μμ »
Για την σειρά διορισμού έχετε δίκιο. πρώτα από ενιαίο και ύστερα από ΑΣΕΠ. που σίγουρα είναι κάτι αυτό. μην ξεχνάτε όμως ότι αλλάζουν πάντα και τα κενα. π.χ. μπορεί φέτος να είναι περισσότερα τα δυσπρόσιτα και φέτος λιγότερα στα κενά γιατα θα έχουν καλυφθεί για 2 χρόνια. άρα ίσως κι έναν διορισμένος από ΑΣΕΠ τη δεύτερη χρονιά να βρεθεί σε "καλύετρη" θέση. αυτό βέβαια είναι και υποκειμενικό. π.χ. ΠΕ 60 από ΑΣΕΠ πέρσι πήγε Κάλυμνο. εμένα καλούτσική μου φαίνεται η Καλύμνος. και τα δυσπρόσιτα ήταν λιγότερα πέρσι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.