*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ  (Αναγνώστηκε 7348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 06:42:49 μμ »
Μετά τον πρόσφατο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ έχει δημιουργηθεί μία απορία σε μένα αλλά και σε άλλους συναδέλφους μου. Είμαι αναπληρώτρια δασκάλα και πιθανότατα έχω περάσει στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Το άν θα διοριστώ μέσω του ενιαίου ή μέσου ΑΣΕΠ καθορίζεται βάσει δικής μου επιλογής σε κάποια αίτηση ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη σειρά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:05 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 07:16:49 μμ »
Βάσει δικής σου επιλογής και να προτιμήσεις  ως αναπληρώτρια (καλύτερες επιλογες τοποθέτησης)
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 07:40:28 μμ »
Δηλαδή θα πρέπει να καταθέσω τα χαρτιά μου μόνο με το 40%  ή μπορώ και στα δύο. Και αν ισχύει το δεύτερο, καθορίζεται κάπως ποιό έρχεται πρώτο σε ιεραρχία για το υπυργείο.

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 08:04:43 μμ »
Κάνεις αίτηση και στα δύο και το υπουργείο ξεκινάει τους διορισμούς από τον πίνακα. Οπότε αν διοριστείς με το 40% καλώς αλλιώς διορίζεσαι με τον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:39:05 »

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 08:16:04 μμ »
Ευχαριστώ πολύ !!  :D

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 09:35:46 μμ »
Να ρωτήσω και γω κάτι daskala83.
Αν διοριστείς από τον ενιαίο το «κενό» της θέσης σου από τον διαγωνισμό θα το πάρει κάποιος απο του επιτυχόντες αλλά μη διοριστέους?
Αν πάλι διορίζεσαι από τον ΑΣΕΠ γιατί να μη διορισθεί και κάποιος  επόμενος συνάδελφος σου από τον ενιαίο πίνακα?
 ???
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 10:20:29 μμ »
1) Διότι γρηγορότερα θα διοριστώ από τους αναπληρωτές.Δεν έχω πάει και τόσο καλά στον ΑΣΕΠ, αφού πήγα απροετοίμαστη λόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων. Οπότε το πιο πιθανό είναι να είμαι στη δεύτερη φάση διορισμών μέσω ΑΣΕΠ, το σχολικό έτος 2008-2009. Από την άλλη μεριά στον ενιαίο πίνακα διορισμών έχω αρκετά καλή θέση, κάτι που μπορεί να μου δόσει το διορισμό φέτος.
2) Οι επιλογές για τοποθέτηση μέσω του ενιαίου είναι περισσότερες αφού πρώτα τοποθετούν του ενιαίου κι έπειτα του ΑΣΕΠ
και..
3) Οι διορισμοί για τον κλάδο ΠΕ70 για τα επόμενα 2 σχολικά έτη θα είναι πάνω από 4000. Οπότε ζήτημα να μείνουν 300-400 δάσκαλοι που δε θα διοριστούν.
Συμπερασματικά δεν ''τρώω'' τη θέση κάποιου, απλά δικδικώ μία καλή τοποθέτηση, μετά από δύο χρόνια εργασίας μου σε δύσβατα μέρη και σε ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες μάθησης.

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 10:39:29 μμ »
Όσον αφορά την περίπτωση που διοριστώ από τον ενιαίο, το κενό θα το πάρει ο επόμενός μου, κι αυτουνού ο επόμενος...... και θα προστεθεί στό τέλος κι ένας από τος επιτυχόντες αλλά όχι διοριστέους. Και αυτά τα κενά θα έιναι πολλά, πίστεψέ με, αφού σχεδόν όλοι όσοι δόσαμε είμαστε ταυτόχρονα κι αναπληρωτές. Άρα αυτοί οι πίνακες θα αλλάξουν πολλές φορές και πολλοί που θα δουν το όνομά τους στους επιτυχόντες αλλά όχι διοριστέους θα διοριστούν. Πρώτα απ'όλα όμως να δούμε.... θα πετύχουν τόσοι δάσκαλοι όσες είναι οι θέσεις που δόθηκαν για διορισμούς μέσω ΑΣΕΠ ή θα ξαναεπαναληφθεί το σκηνικό του προηγούμενου ΑΣΕΠ για τον κλάδο ΠΕ70;

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 03:37:23 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι αν κάποιος διορίζεται και με το διαγωνισμό και με την επετηρίδα των αναπληρωτών τον συμφέρει να διοριστεί με τη δεύτερη επιλογή, μια και θα επιλέξει καλύτερη τοποθέτηση.

Αυτό που αναφέρω ελέγξτε το.
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 04:52:58 μμ »
Αυτό αναφέρω κι εγώ παραπάνω. Μέσω του ενιαίου πίνακα αναπληρωτών θα έχω πιο καλή τοποθέτηση, οπότε θέτω ως πρώτο στόχο αυτό κι αν δεν έρθουν τα πράγματα όπως τα υπολογίζω θα πάω μέσω ΑΣΕΠ. Ότι είναι να γίνει θα γίνει. Σημασία έχει το αποτέλεσμα...ο διορισμός τον οποίο εύχομαι σε όλους! Ο διορισμός είναι  ένας προορισμός... άλλος τυχαίνει να πάει μέσω επαρχιακού δρόμου, άλλος μέσω εθνικής οδού και κάποιος τρίτος, δυστυχώς, μπορεί να μη φτάσει ποτέ λόγω ''κατολισθήσεων'' :-\.

Αποσυνδεδεμένος mavoglou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τι σκέψεις θα μας θυμούνται οι μαθητές μας;
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 06:51:58 μμ »
Ο διορισμός είναι το μέσο για να πετύχουμε πιο σημαντικούς στόχους.
Ο πολύς ιδρώτας δε σημαίνει ότι και το σπίτι που χτίστηκε είναι γερό.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 07:16:34 μμ »
Ακριβώς επειδή όσοι διορίζονται μέσω 40%(ενιαίου) έχουν καλύτερη τοποθέτηση,πολλοί διοριστέοι του ΑΣΕΠ που ανήκουν και στον ενιαίο,εφόσον έχουν τη δυνατότητα,προτιμούν τη δεύτερη επιλογή.Σ'αυτήν την περίπτωση μένουν κενά στο ποσοστό διοριστέων του ΑΣΕΠ(στο 60% δηλαδή),τα οποία καλύπτονται από επιλαχόντες του ΑΣΕΠ.Την προηγούμενη χρονιά στον κλάδο μου διορίστηκαν 92,αν θυμάμαι καλά,επιλαχόντες.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 09:01:26 μμ »
Έτσι λειτουργεί το σύστημα. Το κακό είναι ότι τα αρμόδια γραφεία του υπουργείου δεν μπόρεσαν να δώσουν μία ξεκάθαρη απάντηση.. Ευτυχώς που υπάρχει το φόρουμ αυτό... συγχαρητήρια σε όσους συμμετέχουν ;D

lousalome84

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΣΕΠ Ή ΕΝΙΑΙΟΣ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 01, 2007, 09:24:39 μμ »
Αν πάλι διορίζεσαι από τον ΑΣΕΠ γιατί να μη διορισθεί και κάποιος  επόμενος συνάδελφος σου από τον ενιαίο πίνακα?
 ???

mat, ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ?  :o

daskala83 σκέψου το λογικά.
-Αν βγει ΠΡΩΤΗ η προκήρυξη για διορισμό από ΑΣΕΠ, τότε θα διοριστείς από εκεί (ισχύει και το αντίστροφο). Χρονικό είναι το θέμα!
-Αν βέβαια εσύ επιθυμείς να διοριστείς από τον ενιαίο, τότε αγνοείς την πρώτη προκήρυξη (τα αποτελέσματα ισχύουν για 2 χρόνια) και περιμένεις. Νομίζω με διαφορά 2-3 εβδομάδων βγαίνουν τα αποτελέσματα.
-Αν πάλι φοβάσαι ότι δε θα πιάσεις τη θέση που θέλεις λόγο χαμηλής σειράς και στους 2 πίνακες,, τότε αγνοείς και τις 2 προκηρύξεις, πας άλλη μία χρονιά αναπληρώτρια, και με την προυπηρεσία φτάνεις στην κορυφή των 2 πινάκων την επόμενη χρονιά, όπου πλέον έχεις μεγάλες πιθανότητες να πιάσεις το μέρος που θέλεις (εγώ βασικά αυτό σκέφτομαι να κάνω).
Οπότε τι δεν καταλαβαίνεις?  ???

καλή επιτυχία για το διορισμό σου, αν και δε συμφωνώ ότι ο διορισμός είναι προορισμός...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.