*

Αποστολέας Θέμα: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου  (Αναγνώστηκε 78905 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 01:05:30 πμ »
Όποιος συνάδελφος (φιλόλογος) ενδιαφέρεται...
 http://clubs.pathfinder.gr/filologikon2
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2007, 05:28:58 μμ από ioanna89 »
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:32:12 »

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 03:13:50 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον! Ευχαριστούμε! :)

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 03:51:14 μμ »
Ωραία ιδέα!
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 11:07:10 μμ »
Για όσους-ες  φίλους-ες έχουν ήδη γραφτεί, να τονίσω ότι είναι καθαρά ερασιτεχνική προσπάθεια. Η ιδέα είναι να μετέχουν μόνο όσοι θέλουν όχι απλά να βρουν σημειώσεις για κάποιο μάθημα που τους ενδιαφέρει (αυτή η δυνατότητα υπάρχει ούτως ή άλλως σε πολλές ιστοσελίδες φροντιστηρίων) αλλά και να συνεισφέρουν με σημειώσεις, παρατηρήσεις κλπ. Αν αυτό το τελευταίο δε γίνει τότε το πείραμα είναι καταδικασμένο σε αποτυχία...
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια :-[ :)
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:32:12 »

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 16, 2007, 11:21:52 μμ »
αγαπητοί συνάδελφοι........

παρακολουθώ τις συζητήσεις σας καιρό τωρα, όσοναφορά τις εξελίξεις στο θεμα του ασεπ, και ομολογώ πως περιμένω κι εγω με αδημονία την ημερα των αποτελεσμάτων!!! χθες αποφασισα να γινω και εγω μέλος του φορουμ και πιο συγκεκριμένα μελος και στο club filologikon, καθότι η νέα χρονια αρχίζει, ο διορισμός μου φαίνεται λίγο χλωμός μετά την παράθεση των post σας για ανοδο της βάσης και έτσι θέλησα να βρω υποστήριξη, αλλα και να συνδράμω και εγω με τη λιγοστή μου εως τωρα εμπειρία στην τράπεζα ανταλλαγής υλικού διδασκαλίας..σκοπεύω να ασχοληθώ με ιδιαίτερα σε περίπτωση που δεν διοριστώ.. ενθουσιάστηκα με την ιδέα ότι θα είναι δυνατό να μοιραζόμαστε οτι έχει καταφέρει ο καθένας στο θέμα των σημειώσεων, να υπάρχει μια αλληλεγγύη και μια αλληλοσυμπαράσταση, έτσι ώστε να μην επωμίζεται μόνος του ο καθένας αυτή τη δύσκολη, απαιτητική και χρονοβόρα δουλειά.......ειλικρινά πιστεύω οτι θα βοηθηθώ αλλα και θα βοηθήσω με οτι καταφέρνω να παράγω στα πλαίσια αυτής της διαδικασίας...

παρόλα αυτά, πάνω στο γενικό ενθουσιασμό μου, και ενώ κατάφερα να γίνω μέλος και να έχω προσβαση στις υπηρεσίες του club, μέτα την αποστολή των αρχείων στους διαχειριστές και την εγγραφή μου, σήμερα διαπιστώνω πως τα στοιχεία μου (ο κωδικός πρόσβασης ή το όνομα χρήστη δεν γίνονται δεκτα)..το προβλημα είναι οτι είμαι 99% βεβαία ότι τα θυμαμαι σωστά (καθώς χθες το βράδυ, όπως σας προανέφερα, έκανα την εγγραφή)..δεν έχω ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει...μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει??? δεν θέλω να κάνω καινούρια εγγραφή και το κυριότερο είναι ότι δεν έχω στείλει εναλλακτικό e-mail ώστε να επανακτήσω τον κωδικό μου..βέβαια, έστειλα μήνυμα απο το site για τεχνική βοήθεια πάνω στο πρόβλημα...ελπίζω αυτο να βοηθήσει...δεν ξέρω με κούρασε πολύ  η όλη διαδικασία γιατί χρειάστηκε να επαληθέυσω τα στοιχεία μου πολλές φορές για να επιβεβαιωθώ ότι δεν κάνω κάπου λάθος....

παρακαλώ, οποιος μπορεί ας βοηθήσει... :-\

Αποσυνδεδεμένος anthios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πάμε γι' άλλα..
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2007, 11:37:20 μμ »
είναι ζήτημα των διαχειριστών..τα έστειλες πριν απο σαββατοκύριακο στον διαχειριστή ovidius και όχι σε όλους τους διαχειριστές. στο κλαμπ υπάρχει κάθε φορά ένας δημιουργος και δυο διαχειριστες. ο δημιουργός μόνο μπορεί να αναρτά τις σημειώσεις .Ο oviduis το έστειλε σε μένα που ήμουν ο δημιουργός αλλά εγώ δεν τα βρήκα συνημμένο και τον έκανα ξανα δημιουργό για να τα αναρτήσει ο ίδιος.  Λογικό βέβαια να απουσιάζουμε τέτοια εποχή και να είμαστε πιο χαλαροί από το κλαμπ. ο ovidius προφανώς δεν έχει μπει καν στο κλαμπ για να αναρτήσει τις σημειώσεις σου (τις οποιες μονο αυτός έχει) κι αυτό φαίνεται από την τελευταία είσοδο μελών στο κλαμπ. Μην ανησυχείς, ήδη έχεις γίνει δεκτή, είναι διαδικαστικό το θέμα.
αλλά απ ό,τι βλέπω, είσαι ήδη μέλος, μάλλον δε θυμάσαι καλά τον κωδικό σου. ξαναπροσπάθησε..
απλά, εμείς δεν έχουμε βάλει ακόμα τις σημειώσεις σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2007, 11:40:45 μμ από anthios »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 17, 2007, 12:35:46 πμ »
penthesileia, από ό,τι βλέπω είσαι μέλος και στο κλαμπ asepadiko2. Εκεί μπαίνεις κανονικά (δηλ. δέχεται ο pathfinder τον κωδικό σου);

Αποσυνδεδεμένος penthesileia24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 19, 2007, 09:46:51 μμ »
Παιδιά, ευχαριστώ πάρα πολύ....Συγνώμη που δεν απάντησα αυτές τις μέρες, αλλά συν το ότι ο χρόνος μου είναι λιγοστός λόγω δουλειάς, από τη μέρα που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του ασεπ παρακολουθώ διακαώς τα θέματα που έχουν να κάνουν με το διαγωνισμό και τον τρόπο βαθμολόγησης, καθώς θεωρώ ότι αδικήθηκα, όπως και πολλοί άλλοι απ' ότι φαίνεται...

Δεν πρόλαβα να ελέγξω ξανά στον pathfinder αν γίνονται δεκτοί οι κωδικοί μου, αλλά μόλις το κάνω θα σας ενημερώσω...Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.....Αν παρόλα αυτά δεν γίνονται δεκτοί, θα ξανακάνω εγγραφή και θα σας αποστείλω νέες σημειώσεις...που ούτως ή άλλως θα το έκανα, απλά με κουράζει η ιδέα της επανεγγραφής...Ευχαριστώ και πάλι!!!


Υ.Γ: Απ' ότι θυμάμαι κάποιοι απο εσάς διορίστηκαν!!!! Θερμά συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι κάθε επιτυχία στο εκπαιδευτικό σας έργο και σε ό,τι άλλο επιδιώξετε να πραγματοποιηθεί....

Σε όλους τους άλλους εύχομαι να μπορούμε να εξακολουθούμε να ελπίζουμε σε μια αντικειμενικότερη αξιολόγηση και αποτελεσματικότερη αξιοποίηση των δυνατοτήτων μας..Τι να γίνει ρε παιδιά;;; Κάποιοι πρέπει να μείνουν απέξω με δεδομένη την υπάρχουσα αντιμετώπιση των εκπαιδευτικών αναγκών της χώρας αυτής!!!

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 10:15:53 πμ »
Καλημέρα! Τι σημαίνουν οι οδηγίες των μαθημάτων γ λυκείου που έβγαλε η Alfavita?  Δεν καταλαβαίνω τα κεφάλαι που επισημαίνει στα Λατινικά και στα άλλα μαθήματα. Εχει σχέση με την υλη?

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 10:26:46 πμ »
Καλημέρα σ'όλους. Lara,νομίζω οτι σημαίνει απο που θα αρχίσουν την ύλη οι μαθητες της γ'λυκείου. ειναι δηλ.μερος της εξεταστέας υλης των πανελλαδικα εξεταζομενων μαθημάτων. η υλη θα βγει τελος σεπτεμβριου αρχες οκτωβρίου( ως συνήθως).
Αν καποιος ξέρει καλύτερα ας μας πει.εγω αυτό κατάλαβα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 10:32:56 πμ »
Δινουν τώρα από που  να ξεκινησουν τα μαθηματα δηλ. ενα μερος της υλης που ειναι σιγουρα στις εξετασεις για να μη διδασκουν άσχετα οι καθηγητες και σε κανα μηνα θα βγαλουν ολοκληρωμενη την υλη.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 09:21:23 μμ »
Παιδιά θέλω τη συμβουλή σας... Εχω μία μαθήτρια γ λυκείου που όταν διαβάζουμε ένα κείμενο παράγραφο- παραγραφο, καταλαβαίνει αλλα από αυτά που λέει το κείμενο. Βιάζεται να μη το δικό της, με αποτέλεσμα να πελαγοδρομεί. Σαν άσκηση της έβαλα να διαβάζει 2-3 φορές κάθε παράγραφο, να κρατά σημειώσεις και να μου λεει το κεντρικό νόημα. Είναι ελάχιστα καλύτερα αλλά και πάλι αυτό που κάνει είναι να παπαγαλίζει από μέσα αυτό που διαβάζει... Τι να κάνω...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 12:09:27 πμ »
Εννοεις οτι εχει προβλημα αναγνωστικης ικανοτητας? Δηλαδη δεν καταλαβαινει τι εχει διαβασει? Γιατι αυτο ειναι μαθησιακη δυσκολια. Περιεγραψε το λιγο καλυτερα. Δωσε μου κάποια στοιχεια. Αν ειναι μαθησιακη δυσκολια. Μπορω να σε βοηθησω. Εχω μεταπτυχιακες σπουδες στις μαθησιακες δυσκολιες.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοηθήματα Φιλολογικών Μαθημάτων Λυκείου
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 08:40:31 πμ »
Καλημέρα. Πρώτα από όλα το κορίτσι είναι δίγλωσσο, δηλαδή η μαμά της είναι Αγγλίδα αλλά μιλάνε ελληνικά στο σπίτι. Επίσης είναι χωρισμένοι οι γονείς της. ΔΕν ξέρω αν έχει σημασία.
Διαβάζαμε το κείμενο του Σηφάκη από την Εκφραση- Εκθεση γ λυκείου, για να της δείξω την τεχνική της περίληψης. Ετσι, κάναμε παράγραφο- παράγραφο αλλά όταν τη ρωτάω κάτι μου λέει μία λέξη και μετα προσπαθεί μέσα από το κείμενο να βρει μια πρόταση και να την παπαγαλίσει. Οταν σε δεύτερη φάση τη ρωτάω κάτι απλούστερο, για να τη βοηθήσω μου λεει το τελείως ανάποδο, ενω είναι πασιφανές μέσα από το κείμενο. Ενα μήνα της κάνω μάθημα. Σε ασκήσεις στην έκθεση δε βάζει ρήμα και κάνει μεγάλες προτάσεις. Δυσκολεύεται  να μάθει τη μετάφραση από το φιλοσοφικό λόγο. Τα καταφέρνει όμως στο άγνωστο(στη μετάφραση) και λατινικά και είναι τυπική στις ασκήσεις που της δίνω. Βέβαια, όλο κάτι δε διαβάζει και είναι με τη δικαιολογία στο στόμα... Θέλει  να γίνει δημοσιογράφος!!! Μου είπε ότι η προηγούμενη κοπέλα που της έκανε μάθημα δεν είχε το χρόνο να ασχοληθεί μαζί της και να διορθώσουν τα κενά της.
Προβληματίζομαι και έφτασα προχτες στα όρια μου, όταν διαβάζαμε κάτι απλό και εκείνη καταλάβαινε κάτι άλλο. Της είπα ότι από εδώ και πέρα πρέπει να διαβάζει ΄παράγραφο- παράγραφο πολλές φορές, υπογραμμίζει και να κρατά σημειώσεις. Α, οι σημειώσεις της ήταν διάσπαρτες στο τετράδιο, δηλαδή όχι στη σειρά. Ανακατωμένες, σαν "ιδιοθύελλα". Καλά το λέω? Επίσης σκιτσάριει ωραία και γενικά "πιάνει το χέρι της".Γενικά όμως δεν ξέρει τι θέλει. Πιστευει οτι μπορεί να πάει στη Θεσ/νικη στη Σχολή Δημοσιογραφίας. Τι να κάνω? Θα ήθελα μά συμβουλή, γιατί δε θέλω να παιδευόμαστε άδικα.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων. ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2007, 08:53:48 πμ από Lara »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 369
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.